WIAC Women's Outdoor Track & Field Championship
Friday-Saturday, May 4-5, 2007 Ramer Field River Falls, Wis.

Team Scoring

    1) UW-La Crosse               204.33     2) UW-Oshkosh                163   
    3) UW-River Falls             121        4) UW-Eau Claire             110   
    5) UW-Stevens Point            89        6) UW-Platteville             64   
    7) UW-Stout                    42.66     8) UW-Whitewater              42   
    9) UW-Superior                 22                                           
               

Event Results                           
Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Durnin, Jena                 Uw-La Crosse           12.03      12.44Q  1 
  2 May, Ashton                  Uw-La Crosse           12.50      12.58Q  2 
  3 Simonis, Laura               Uw-Stevens Point       12.40      12.67Q  3 
  4 Fondow, Katie                Uw-La Crosse           12.64      12.64q  1 
  5 Huth, Shalene                Uw-Eau Claire          12.86      12.74q  2 
  6 Lasko, Stephanie             Uw-La Crosse           12.76      12.74q  1 
  7 Caine, Liz                   Uw-Stevens Point       12.52      12.77q  2 
  8 Pelischek, Nicole            Uw-Oshkosh             12.52      12.89q  3 
  9 Sutherland, Anna             Uw-Eau Claire          12.96      12.96q  1 
 10 Berg, Briana                 Uw-Eau Claire          12.89      12.97   1 
 11 Franklin, Whitney            Uw-La Crosse           12.82      12.99   2 
 12 Sprague, Kelly               Uw-Eau Claire          13.14      13.04   1 
 13 Holt, KJ                     Uw-Eau Claire          13.00      13.06   2 
 14 Sisk, Stephanie              Uw-Oshkosh             12.98      13.19   3 
 15 Brown, Abbie                 Uw-Whitewater          13.05      13.30   2 
 16 Thoma, Lyndsey               Uw-Oshkosh             12.79      13.30   3 
 17 Baker, Liz                   Uw-Platteville         13.14      13.33   1 
 18 Bachinski, Amy               Uw-Stevens Point       13.19      13.36   2 
 19 Sweere, Karlee               Uw-Eau Claire          13.09      13.37   3 
 20 Bales, Alesha                Uw-Stevens Point       13.24      13.38   2 
 21 Kaufman, Claire              Uw-La Crosse           13.16      13.53   3 
 
Women 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Caine, Liz                   Uw-Stevens Point       12.77      12.45    10  
  2 May, Ashton                  Uw-La Crosse           12.58      12.52     8  
  3 Durnin, Jena                 Uw-La Crosse           12.44      12.57     6  
  4 Fondow, Katie                Uw-La Crosse           12.64      12.63     5  
  5 Simonis, Laura               Uw-Stevens Point       12.67      12.65     4  
  6 Huth, Shalene                Uw-Eau Claire          12.74      12.66     3  
  7 Lasko, Stephanie             Uw-La Crosse           12.74      12.67     2  
  8 Pelischek, Nicole            Uw-Oshkosh             12.89      12.75     1  
  9 Sutherland, Anna             Uw-Eau Claire          12.96      12.94  
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Pieske, Nadine               Uw-Oshkosh             24.77      24.79Q  2 
  2 Donath, Amanda               Uw-Oshkosh             25.45      25.03Q  3 
  3 Steingraeber, Katie          Uw-La Crosse           25.44      25.39Q  1 
  4 Simonis, Laura               Uw-Stevens Point       25.54      25.31q  3 
  5 Caine, Liz                   Uw-Stevens Point       26.21      25.78q  2 
  6 Pelischek, Nicole            Uw-Oshkosh             26.22      25.82q  2 
  7 Holt, KJ                     Uw-Eau Claire          26.39      26.08q  3 
  8 Huth, Shalene                Uw-Eau Claire          26.45      26.19q  3 
  9 Lasko, Stephanie             Uw-La Crosse           26.64      26.20q  2 
 10 Sisk, Stephanie              Uw-Oshkosh             26.82      26.46   1 
 11 Brown, Abbie                 Uw-Whitewater          26.48      26.49   1 
 12 Arand, Bobbi                 Uw-Platteville         26.18      26.60   1 
 13 Berg, Briana                 Uw-Eau Claire          26.97      26.77   3 
 14 Franklin, Whitney            Uw-La Crosse           26.57      27.06   2 
 15 Sutherland, Anna             Uw-Eau Claire          27.32      27.38   3 
 16 Baker, Liz                   Uw-Platteville         27.43      27.64   1 
 17 Wilbourn, Kellee             Uw-Whitewater                     28.09   2 
 18 Karbowski, Audrey            Uw-Superior            28.31      28.39   2 
 
Women 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Pieske, Nadine               Uw-Oshkosh             24.79      24.54    10  
  2 Donath, Amanda               Uw-Oshkosh             25.03      24.99     8  
  3 Steingraeber, Katie          Uw-La Crosse           25.39      25.51     6  
  4 Simonis, Laura               Uw-Stevens Point       25.31      25.71     5  
  5 Pelischek, Nicole            Uw-Oshkosh             25.82      25.86     4  
  6 Caine, Liz                   Uw-Stevens Point       25.78      25.98     3  
  7 Lasko, Stephanie             Uw-La Crosse           26.20      26.14     2  
  8 Huth, Shalene                Uw-Eau Claire          26.19      26.15     1  
  9 Holt, KJ                     Uw-Eau Claire          26.08      26.39  
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Pieske, Nadine               Uw-Oshkosh             56.68      57.87Q  3 
  2 Donath, Amanda               Uw-Oshkosh             55.24      57.89Q  2 
  3 Schaefer, Danica             Uw-La Crosse         1:00.68      58.95Q  1 
  4 Irvine, Andrea               Uw-Stevens Point       59.11      58.30q  2 
  5 Steingraeber, Katie          Uw-La Crosse           58.14      58.77q  3 
  6 Steffens, Angie              Uw-Stevens Point     1:00.91      58.91q  2 
  7 Folbrecht, Kathleen          Uw-Stevens Point       59.51      59.09q  1 
  8 Perra, Caitlin               Uw-La Crosse           59.09      59.38q  1 
  9 Duchow, Sara                 Uw-La Crosse           59.40      59.46q  2 
 10 Hejny, Natalie               Uw-Eau Claire        1:00.85      59.58   2 
 11 Mlezvia, Amy                 Uw-Oshkosh             59.83    1:00.06   3 
 12 Osuldsen, Brittni            Uw-La Crosse         1:01.67    1:01.11   1 
 13 Arand, Bobbi                 Uw-Platteville       1:00.67    1:01.57   3 
 14 Behl, Megan                  Uw-Eau Claire        1:01.83    1:02.01   3 
 15 Kuber, Kristin               Uw-Stevens Point     1:02.05    1:02.04   3 
 16 Lecheler, Emily              Uw-Eau Claire        1:02.85    1:02.19   2 
 17 Weisman, Sara                Uw-Platteville       1:02.76    1:03.31   1 
 18 Landry, Sophia               Uw-Eau Claire                   1:03.33   3 
 19 Roswell, Sarah               Uw-Oshkosh           1:03.42    1:03.40   1 
 20 Zens, Oriana                 Uw-Stout             1:03.18    1:03.51   2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Donath, Amanda               Uw-Oshkosh             57.89      55.59    10  
  2 Pieske, Nadine               Uw-Oshkosh             57.87      56.97     8  
  3 Steingraeber, Katie          Uw-La Crosse           58.77      58.05     6  
  4 Irvine, Andrea               Uw-Stevens Point       58.30      58.46     5  
  5 Steffens, Angie              Uw-Stevens Point       58.91      58.68     4  
  6 Folbrecht, Kathleen          Uw-Stevens Point       59.09      58.83     3  
  7 Schaefer, Danica             Uw-La Crosse           58.95      58.85     2  
  8 Duchow, Sara                 Uw-La Crosse           59.46      59.40     1  
  9 Perra, Caitlin               Uw-La Crosse           59.38    1:00.41  
 
Women 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Taddy, Marcia                Uw-Platteville       2:09.18    2:17.00Q  1 
  2 Dreis, Emma                  Uw-Platteville       2:13.59    2:17.13Q  2 
  3 Scott, Jessica               Uw-Platteville                  2:17.14q  1 
  4 Rosburg, Katee               Uw-Superior          2:16.86    2:18.20q  2 
  5 Herlache, Meagan             Uw-La Crosse         2:18.24    2:18.88q  1 
  6 Richmond, Beth               Uw-La Crosse         2:18.04    2:19.03q  1 
  7 Leyendecker, Maggie          Uw-La Crosse         2:20.50    2:19.39q  1 
  8 Haak, Cassie                 Uw-Eau Claire        2:19.94    2:19.88q  2 
  9 Clark-Mand, Jordan           Uw-Oshkosh           2:21.02    2:22.34q  1 
 10 Halverson, Jenna             Uw-Superior          2:19.82    2:22.47   2 
 11 Lutzke, Maria                Uw-Platteville       2:27.26    2:24.24   1 
 12 Korf, Leah                   Uw-River Falls       2:23.60    2:24.60   2 
 13 Knappmiller, Nicole          Uw-Oshkosh           2:27.40    2:26.80   1 
 14 Morning, Toni                Uw-Oshkosh           2:29.79    2:30.41   2 
 15 Scheer, Jessie               Uw-Oshkosh           2:26.24    2:34.98   2 
 16 Vandenberg, Hollie           Uw-Oshkosh           2:39.19    2:35.12   2 
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Taddy, Marcia                Uw-Platteville       2:17.00    2:13.26    10  
  2 Dreis, Emma                  Uw-Platteville       2:17.13    2:17.05     8  
  3 Rosburg, Katee               Uw-Superior          2:18.20    2:17.06     6  
  4 Richmond, Beth               Uw-La Crosse         2:19.03    2:17.95     5  
  5 Herlache, Meagan             Uw-La Crosse         2:18.88    2:20.80     4  
  6 Leyendecker, Maggie          Uw-La Crosse         2:19.39    2:21.36     3  
  7 Haak, Cassie                 Uw-Eau Claire        2:19.88    2:22.53     2  
  8 Clark-Mand, Jordan           Uw-Oshkosh           2:22.34    2:24.23     1  
 -- Scott, Jessica               Uw-Platteville       2:17.14        DNF  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taddy, Marcia                Uw-Platteville       4:22.56    4:41.69    10  
  2 Dreis, Emma                  Uw-Platteville       4:36.18    4:42.58     8  
  3 Painter, Kristen             Uw-La Crosse         4:37.21    4:44.92     6  
  4 Scott, Jessica               Uw-Platteville       4:42.56    4:46.81     5  
  5 Locke, Christina             Uw-Eau Claire        4:42.87    4:47.11     4  
  6 Herlache, Meagan             Uw-La Crosse         4:51.24    4:48.12     3  
  7 Cahen, Nikki                 Uw-La Crosse         4:46.90    4:48.41     2  
  8 Haak, Cassie                 Uw-Eau Claire        4:43.86    4:49.43     1  
  9 Humbach, Hannah              Uw-Eau Claire        4:48.20    4:54.66  
 10 Palmer, Mary                 Uw-Eau Claire        4:57.52    4:55.10  
 11 Johnson, Megan               Uw-La Crosse         4:55.00    4:59.03  
 12 Wolter, Allison              Uw-Stevens Point     5:04.63    5:02.40  
 13 Horn, Michelle               Uw-La Crosse         4:56.00    5:03.08  
 14 Moss, Lauren                 Uw-La Crosse         5:01.49    5:08.17  
 15 Nichols, Stephanie           Uw-Stout             5:14.40    5:11.49  
 16 Dugan, Meghan                Uw-La Crosse         4:56.02    5:12.13  
 17 Pick, Ashley                 Uw-Whitewater                   5:14.27  
 18 Kelly, Qynne                 Uw-Platteville       5:04.79    5:19.41  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Painter, Kristen             Uw-La Crosse        17:21.90   17:28.68    10  
  2 Lutz, Beth                   Uw-Eau Claire       17:34.84   17:30.14     8  
  3 Graef, Jenny                 Uw-Oshkosh          17:41.72   17:34.92     6  
  4 Howe, Kristen                Uw-La Crosse        18:06.93   18:09.29     5  
  5 Locke, Christina             Uw-Eau Claire       17:54.14   18:10.32     4  
  6 Rogers, Jennifer             Uw-Whitewater       18:37.82   18:15.12     3  
  7 Vick, Lindsey                Uw-Platteville      18:35.66   18:26.42     2  
  8 Dieringer, Hannah            Uw-Stevens Point    18:53.72   18:32.95     1  
  9 Bocher, Bridget              Uw-Eau Claire       19:05.96   18:45.04  
 10 McGuine, Eileen              Uw-Platteville      19:03.20   18:53.38  
 11 Williams, Katelyn            Uw-La Crosse        18:54.30   19:05.38  
 12 Burns, Emily                 Uw-La Crosse        18:16.80   19:07.17  
 13 Crozier, Bridgette           Uw-Stout            18:53.40   19:08.67  
 14 Anderson, Brenna             Uw-La Crosse        19:27.60   19:10.33  
 15 Hertz, Amber                 Uw-Eau Claire       19:19.64   19:12.16  
 16 Prunty, Elly                 Uw-Eau Claire       19:25.64   19:14.06  
 17 Michaud, Maria               Uw-River Falls      19:19.00   19:16.73  
 18 Melville, Jenny              Uw-Oshkosh          19:08.39   19:17.98  
 19 Wondra, Katie                Uw-Oshkosh          19:18.66   19:21.97  
 20 Nefstead, Whitney            Uw-La Crosse        19:36.35   19:52.92  
 21 Kolinski, Allison            Uw-La Crosse        19:18.68   19:56.48  
 22 Rammer, Sara                 Uw-Stevens Point    19:42.20   20:04.74  
 23 Madigan, Shannon             Uw-Oshkosh          19:55.54   21:29.22  
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rogers, Jennifer             Uw-Whitewater       37:56.80   37:24.94    10  
  2 Warner, Molly                Uw-Eau Claire       37:10.27   37:45.70     8  
  3 Dieringer, Hannah            Uw-Stevens Point    38:42.00   38:35.19     6  
  4 Wondra, Katie                Uw-Oshkosh          40:02.07   39:16.04     5  
  5 Melville, Jenny              Uw-Oshkosh          39:52.53   39:17.26     4  
  6 Hertz, Amber                 Uw-Eau Claire       39:37.92   39:24.82     3  
  7 Crozier, Bridgette           Uw-Stout                       39:29.93     2  
  8 Prunty, Elly                 Uw-Eau Claire       40:41.76   39:31.19     1  
  9 Michaud, Maria               Uw-River Falls                 40:03.02  
 10 Rammer, Sara                 Uw-Stevens Point    40:42.67   40:42.53  
 11 Gerten, Jenna                Uw-La Crosse        38:56.18   40:51.63  
 12 Kirchner, Sandra             Uw-River Falls      41:33.39   41:29.14  
 13 Bias, Sara                   Uw-Stevens Point    41:51.87   41:38.35  
 14 La Porte, Kayla              Uw-La Crosse                   41:50.76  
 15 Schoenbeck, Nicole           Uw-Platteville      41:54.03   42:31.06  
 16 Lutz, Ellie                  Uw-Eau Claire       43:04.03   42:35.27  
 -- Arendt, Jackie               Uw-La Crosse                        DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Schettle, Sarah              Uw-Oshkosh             14.83      14.92Q  2 
  2 Reed, Jessica                Uw-River Falls         14.75      15.18Q  1 
  3 Patzner, Jasmine             Uw-Stout               15.36      15.67Q  3 
  4 Clausen, Chris               Uw-La Crosse           14.96      15.03q  2 
  5 Crandall, Jill               Uw-River Falls         15.28      15.59q  1 
  6 Pelischek, Nicole            Uw-Oshkosh             15.62      15.89q  1 
  7 Zweifel, Shannon             Uw-River Falls         16.05      15.91q  2 
  8 Edwards, Char                Uw-Stout               16.63      16.00q  1 
  9 Piggott, Kim                 Uw-Platteville         16.01      16.10q  2 
 10 Kopel, Colleen               Uw-River Falls         15.61      16.15   3 
 11 Nyre, Samantha               Uw-River Falls         16.34      16.38   3 
 12 Ellingstad, Alecia           Uw-Eau Claire          16.34      16.54   3 
 13 Virbitsky, Vanessa           Uw-Oshkosh             16.30      16.58   1 
 14 Miller, Samantha             Uw-Superior            16.79      16.85   2 
 15 Ness, Tiffany                Uw-La Crosse           17.46      17.28   3 
 16 Gronowski, Tracey            Uw-Platteville         17.05      17.37   1 
 17 Clark, Jane                  Uw-Whitewater          17.48      17.47   1 
 18 Wilke, Lisa                  Uw-Oshkosh             17.35      17.54   3 
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reed, Jessica                Uw-River Falls         15.18      14.87    10  
  2 Schettle, Sarah              Uw-Oshkosh             14.92      14.99     8  
  3 Pelischek, Nicole            Uw-Oshkosh             15.89      15.44     6  
  4 Clausen, Chris               Uw-La Crosse           15.03      15.50     5  
  5 Crandall, Jill               Uw-River Falls         15.59      15.58     4  
  6 Patzner, Jasmine             Uw-Stout               15.67      15.59     3  
  7 Zweifel, Shannon             Uw-River Falls         15.91      15.94     2  
  8 Piggott, Kim                 Uw-Platteville         16.10      16.05     1  
  9 Edwards, Char                Uw-Stout               16.00      16.13  
 
Women 400 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Zweifel, Shannon             Uw-River Falls       1:02.85    1:03.81Q  2 
  2 Rasmussen, Megan             Uw-River Falls       1:04.42    1:04.79Q  1 
  3 Ross, Allison                Uw-Platteville       1:05.54    1:06.17Q  3 
  4 Lien, Abby                   Uw-La Crosse         1:06.43    1:05.01q  1 
  5 Peterson, Bree               Uw-Stevens Point     1:08.31    1:06.23q  3 
  6 Schettle, Sarah              Uw-Oshkosh           1:05.18    1:06.73q  3 
  7 Patzner, Jasmine             Uw-Stout             1:07.80    1:06.75q  2 
  8 Scott, Jamie                 Uw-La Crosse         1:08.56    1:07.11q  1 
  9 Kozicki, Mandy               Uw-Oshkosh           1:08.91    1:07.78q  2 
 10 Gisseler, Sara               Uw-Whitewater        1:07.05    1:07.84   2 
 11 Broner, Laura                Uw-Eau Claire        1:07.98    1:08.04   1 
 12 Mowchan, Sara                Uw-La Crosse         1:08.92    1:08.27   1 
 13 Clark, Jane                  Uw-Whitewater        1:08.85    1:09.25   2 
 14 Nyre, Samantha               Uw-River Falls       1:08.53    1:09.28   3 
 15 Virbitsky, Vanessa           Uw-Oshkosh           1:10.43    1:10.02   3 
 16 Weisman, Dana                Uw-Platteville       1:13.08    1:10.44   1 
 17 Palmer, Kelly                Uw-Eau Claire        1:10.81    1:10.76   3 
 18 Webb, Kaitlin                Uw-River Falls       1:14.66    1:14.29   3 
 19 Hoffmann, Cassey             Uw-Superior          1:14.53    1:16.26   1 
 20 Thomas, Becky                Uw-Oshkosh           1:13.94    1:16.44   2 
 21 Dunning, Emily               Uw-Superior                     1:17.28   3 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Zweifel, Shannon             Uw-River Falls       1:03.81    1:03.28    10  
  2 Lien, Abby                   Uw-La Crosse         1:05.01    1:05.07     8  
  3 Rasmussen, Megan             Uw-River Falls       1:04.79    1:05.52     6  
  4 Schettle, Sarah              Uw-Oshkosh           1:06.73    1:05.66     5  
  5 Ross, Allison                Uw-Platteville       1:06.17    1:05.69     4  
  6 Peterson, Bree               Uw-Stevens Point     1:06.23    1:06.17     3  
  7 Patzner, Jasmine             Uw-Stout             1:06.75    1:06.62     2  
  8 Kozicki, Mandy               Uw-Oshkosh           1:07.78    1:07.22     1  
  9 Scott, Jamie                 Uw-La Crosse         1:07.11    1:09.90  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graef, Jenny                 Uw-Oshkosh          10:55.64   11:17.72    10  
  2 Humbach, Hannah              Uw-Eau Claire       11:35.59   11:35.86     8  
  3 Kozicky, Amanda              Uw-River Falls      11:29.03   11:38.33     6  
  4 Johnson, Megan               Uw-La Crosse        12:01.78   11:38.48     5  
  5 Wolter, Allison              Uw-Stevens Point    12:10.30   11:39.06     4  
  6 Perleburg, Stephanie         Uw-La Crosse        11:53.00   11:47.91     3  
  7 Richardson, Rachel           Uw-Stout            11:56.35   11:49.87     2  
  8 Borlee, Claudia              Uw-Eau Claire       12:22.19   11:54.79     1  
  9 Lewandowski, Emily           Uw-La Crosse        12:30.00   12:15.27  
 10 Ring, Abbey                  Uw-Stout            12:13.20   12:16.11  
 11 Haupt, Amy                   Uw-Stevens Point    12:20.05   12:17.36  
 12 Anderson, Brenna             Uw-La Crosse        12:29.11   12:22.15  
 13 Langer, Whitney              Uw-Oshkosh          12:24.54   12:32.28  
 14 Newman, Andrea               Uw-Whitewater       12:58.33   12:48.31  
 15 Cook, Charity                Uw-Stout            13:27.99   13:14.73  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Uw-La Crosse  'A'                                   47.06      48.13    10  
  2 Uw-Stevens Point  'A'                               48.64      49.25     8  
  3 Uw-Eau Claire  'A'                                  49.87      49.51     6  
  4 Uw-Platteville  'A'                                 50.42      50.57     5  
  5 Uw-River Falls  'A'                                 50.71      50.97     4  
  6 Uw-Stout  'A'                                       51.28      52.28     3  
  7 Uw-Whitewater  'A'                                             53.43     2  
  8 Uw-Superior  'A'                                    53.68      53.93     1  
 -- Uw-Oshkosh  'A'                                     48.11        DNF  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Uw-Oshkosh  'A'                                   3:50.18    3:53.21    10  
  2 Uw-Eau Claire  'A'                                3:55.21    4:01.10     8  
  3 Uw-River Falls  'A'                               4:04.61    4:02.86     6  
  4 Uw-La Crosse  'A'                                 3:53.94    4:03.31     5  
  5 Uw-Stevens Point  'A'                             3:55.86    4:04.16     4  
  6 Uw-Whitewater  'A'                                           4:12.11     3  
  7 Uw-Superior  'A'                                  4:05.86    4:12.86     2  
  8 Uw-Platteville  'A'                               4:00.09    4:13.82     1  
  9 Uw-Stout  'A'                                     4:18.03    4:16.52  
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Uw-Platteville  'A'                               9:47.43    9:21.14    10  
  2 Uw-Eau Claire  'A'                                           9:37.34     8  
  3 Uw-La Crosse  'A'                                 9:14.02    9:40.87     6  
  4 Uw-Stevens Point  'A'                                        9:43.28     5  
  5 Uw-Whitewater  'A'                                           9:48.44     4  
  6 Uw-Oshkosh  'A'                                   9:54.92    9:50.85     3  
  7 Uw-Stout  'A'                                               10:05.54     2  
  8 Uw-River Falls  'A'                               9:35.00   10:11.21     1  
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Crandall, Jill               Uw-River Falls         1.68m      1.67m    5-05.75   10  
  2 Thoma, Lyndsey               Uw-Oshkosh             1.62m      1.62m    5-03.75    8  
  3 Mayer, Sam                   Uw-Stout               1.60m      1.57m    5-01.75    6  
  4 Schuelke, Alicia             Uw-Eau Claire          1.56m      1.57m    5-01.75    5  
  5 Edwards, Char                Uw-Stout               1.58m      1.57m    5-01.75    4  
  6 Owens, Jessica               Uw-Eau Claire          1.65m      1.52m    4-11.75    2.5
  6 Behl, Megan                  Uw-Eau Claire          1.46m      1.52m    4-11.75    2.5
  8 Stark, Jenna                 Uw-La Crosse           1.55m      1.47m    4-09.75.333333
  8 Johnson, Kayla               Uw-La Crosse           1.52m      1.47m    4-09.75.333333
  8 Mayo, Taylor                 Uw-Stout               1.45m      1.47m    4-09.75.333333
 11 Thomas, Becky                Uw-Oshkosh             1.38m      1.47m    4-09.75 
 11 Curless, Ashley              Uw-Whitewater          1.43m      1.47m    4-09.75 
 13 Monyhan, Becky               Uw-Stout               1.45m      1.47m    4-09.75 
 -- Triggs, Kristi               Uw-Platteville         1.42m         NH            
 -- Hucke, Megan                 Uw-Whitewater          1.37m         NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Barnes, Steph                Uw-Eau Claire          3.81m      3.62m   11-10.50   10  
  2 Leech, Lindsay               Uw-La Crosse           3.66m      3.47m   11-04.50    8  
  3 Becker, Chelsea              Uw-Eau Claire          3.36m      3.47m   11-04.50    6  
  4 Scott, Jamie                 Uw-La Crosse           3.55m      3.47m   11-04.50    5  
  5 Ellingstad, Alecia           Uw-Eau Claire          3.35m      3.32m   10-10.75    3  
  5 Gummow, Ann                  Uw-La Crosse           3.40m      3.32m   10-10.75    3  
  5 Hamill, Brigid               Uw-Oshkosh             3.36m      3.32m   10-10.75    3  
  8 Joyce, Kaitlin               Uw-La Crosse           3.25m      3.32m   10-10.75.333333
  8 Clausen, Chris               Uw-La Crosse           3.25m      3.32m   10-10.75.333333
  8 Sellberg, Pam                Uw-Stout               3.25m      3.32m   10-10.75.333333
 11 VanEgtern, Nicole            Uw-Oshkosh             3.46m      3.32m   10-10.75 
 12 Waltz, Ashleigh              Uw-Platteville         3.35m      3.17m   10-04.75 
 12 Ness, Tiffany                Uw-La Crosse           3.25m      3.17m   10-04.75 
 12 Kromray, Holly               Uw-River Falls         3.40m      3.17m   10-04.75 
 15 VanHouten, Carrie            Uw-River Falls         3.40m      3.02m    9-10.75 
 15 Hunt, Cassie                 Uw-Eau Claire          2.91m      3.02m    9-10.75 
 15 Blanchard, Tabitha           Uw-Stout               2.95m      3.02m    9-10.75 
 15 Genthe, Kaitlin              Uw-La Crosse           3.25m      3.02m    9-10.75 
 15 Lewis, Alison                Uw-Whitewater          3.06m      3.02m    9-10.75 
 15 Davister, Kim                Uw-Oshkosh             3.36m      3.02m    9-10.75 
 15 Suckow, Haley                Uw-Eau Claire          3.36m      3.02m    9-10.75 
 15 Diedrich, Annelise           Uw-Eau Claire          2.91m      3.02m    9-10.75 
 23 Miller, Hannah               Uw-River Falls         2.95m      2.87m    9-05.00 
 23 Hill, Tracy                  Uw-La Crosse           3.10m      2.87m    9-05.00 
 -- Lenox, Marcelaine            Uw-Platteville         2.76m         NH            
 
Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Fondow, Katie                Uw-La Crosse           5.91m      5.72m   18-09.25   10  
  2 Schetter, Caitlin            Uw-La Crosse           5.65m      5.68m   18-07.75    8  
  3 Richter, Beth                Uw-Stevens Point       5.49m      5.59m   18-04.25    6  
  4 May, Ashton                  Uw-La Crosse           5.69m      5.54m   18-02.25    5  
  5 White, Tonya                 Uw-Eau Claire          5.39m      5.29m   17-04.25    4  
  6 Rue, Mandy                   Uw-La Crosse           5.24m      5.25m   17-02.75    3  
  7 Bruchez, Jackie              Uw-Stout               4.85m      5.18m   17-00.00    2  
  8 Thoma, Lyndsey               Uw-Oshkosh             5.21m      5.08m   16-08.00    1  
  9 Schulz, Jessie               Uw-La Crosse           4.96m      5.05m   16-07.00 
 10 Monette, Sarah               Uw-Oshkosh             5.03m      4.99m   16-04.50 
 11 Pelischek, Nicole            Uw-Oshkosh             5.25m      4.96m   16-03.25 
 12 Kopesky, Krista              Uw-La Crosse           5.42m      4.94m   16-02.50 
 13 Ciszek, Brittany             Uw-Whitewater          4.89m      4.89m   16-00.50 
 14 Sutherland, Anna             Uw-Eau Claire          5.01m      4.85m   15-11.00 
 15 Piggott, Kim                 Uw-Platteville         4.91m      4.69m   15-04.75 
 16 Schubert, Jen                Uw-Whitewater          4.92m      4.64m   15-02.75 
 17 Davenport, Jenna             Uw-Whitewater          4.88m      4.59m   15-00.75 
 17 Berg, Briana                 Uw-Eau Claire          4.91m      4.59m   15-00.75 
 19 Zach, Nicole                 Uw-Oshkosh             4.73m      4.52m   14-10.00 
 20 Tomaszewski, Jenny           Uw-Whitewater                     4.48m   14-08.50 
 21 Burhop, Ann                  Uw-Stevens Point                  4.03m   13-02.75 
 -- Jacobs, Kari                 Uw-Whitewater          4.92m       FOUL            
 
Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Peter, Ashlea                Uw-Stout              11.34m     11.70m   38-04.75   10  
  2 Fondow, Katie                Uw-La Crosse          11.41m     11.58m   38-00.00    8  
  3 Schetter, Caitlin            Uw-La Crosse          11.65m     11.52m   37-09.50    6  
  4 Richter, Beth                Uw-Stevens Point      10.86m     11.23m   36-10.25    5  
  5 May, Ashton                  Uw-La Crosse          10.99m     11.03m   36-02.25    4  
  6 Glejf, AnnMarie              Uw-La Crosse          11.00m     11.00m   36-01.25    3  
  7 Thoma, Lyndsey               Uw-Oshkosh            11.05m     10.96m   35-11.50    2  
  8 Monette, Sarah               Uw-Oshkosh            10.68m     10.95m   35-11.25    1  
  9 Piggott, Kim                 Uw-Platteville        10.87m     10.87m   35-08.00 
 10 Scott, Jamie                 Uw-La Crosse          10.71m     10.61m   34-09.75 
 11 Folbrecht, Kathleen          Uw-Stevens Point      10.66m     10.55m   34-07.50 
 12 Shannon, Kelly               Uw-La Crosse          10.26m     10.39m   34-01.25 
 13 Berg, Erin                   Uw-Stout              10.51m     10.25m   33-07.50 
 14 Davenport, Jenna             Uw-Whitewater         10.08m     10.23m   33-06.75 
 15 Bruchez, Jackie              Uw-Stout               9.98m     10.10m   33-01.75 
 16 Kohn, Sammy                  Uw-La Crosse           9.81m     10.07m   33-00.50 
 17 Schulz, Jessie               Uw-La Crosse          10.46m     10.03m   32-11.00 
 18 Sutherland, Anna             Uw-Eau Claire          9.69m      9.96m   32-08.25 
 19 Ciszek, Brittany             Uw-Whitewater          9.58m      9.85m   32-03.75 
 20 Bettin, Marisa               Uw-Stout              10.08m      9.82m   32-02.75 
 21 White, Tonya                 Uw-Eau Claire          9.83m      9.73m   31-11.25 
 21 Puls, Rachel                 Uw-Whitewater         10.12m      9.73m   31-11.25 
 21 Bales, Alesha                Uw-Stevens Point       9.84m      9.73m   31-11.25 
 24 Tomaszewski, Jenny           Uw-Whitewater          9.58m      9.66m   31-08.50 
 25 Verstoppen, Stephanie        Uw-Stevens Point       9.54m      9.37m   30-09.00 
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hasselquist, Krista          Uw-River Falls        14.05m     13.35m   43-09.75   10  
  2 Sharpee, Kayla               Uw-Oshkosh            12.66m     13.26m   43-06.00    8  
  3 Cooper, Vicki                Uw-River Falls        12.74m     12.90m   42-04.00    6  
  4 Sheridan, Angela             Uw-Stevens Point      12.09m     12.78m   41-11.25    5  
  5 Altenhofen, Kim              Uw-River Falls        12.45m     12.73m   41-09.25    4  
  6 Masephol, Rebecca            Uw-Oshkosh            12.53m     12.55m   41-02.25    3  
  7 Thompson, Dana               Uw-Whitewater         12.85m     12.39m   40-07.75    2  
  8 Day, Molly                   Uw-La Crosse          12.15m     12.32m   40-05.00    1  
  9 Sitek, Ellie                 Uw-Oshkosh            11.60m     12.05m   39-06.50 
 10 Crossfield, Paula            Uw-Eau Claire         11.81m     12.01m   39-05.00 
 11 Falk, Julie                  Uw-Oshkosh            11.77m     11.76m   38-07.00 
 12 Delzer, Jessica              Uw-Oshkosh            11.94m     11.35m   37-03.00 
 13 Thies, Melissa               Uw-Oshkosh            11.58m     11.32m   37-01.75 
 13 Bohl, Christy                Uw-La Crosse          12.10m     11.32m   37-01.75 
 15 Meyers, Gretchen             Uw-Whitewater         11.58m     11.25m   36-11.00 
 16 Schachtner, Kelly            Uw-Stout              11.33m     10.90m   35-09.25 
 17 Kasten, Kayla                Uw-Whitewater                    10.80m   35-05.25 
 18 Schmidt, Tina                Uw-La Crosse          10.93m     10.79m   35-05.00 
 19 Robus, Mary                  Uw-Stevens Point      11.15m     10.75m   35-03.25 
 20 Luedtke, Tahlia              Uw-Stevens Point                 10.68m   35-00.50 
 21 Goplin, Julie                Uw-Eau Claire         10.95m     10.56m   34-07.75 
 22 Bourget, Alicia              Uw-Superior           10.78m     10.00m   32-09.75 
 23 Birkholz, Christy            Uw-La Crosse          11.01m      9.77m   32-00.75 
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Thompson, Dana               Uw-Whitewater         44.63m     44.68m     146-07   10  
  2 Crossfield, Paula            Uw-Eau Claire         39.84m     43.82m     143-09    8  
  3 Sitek, Ellie                 Uw-Oshkosh            43.80m     42.91m     140-09    6  
  4 Mayer, Sam                   Uw-Stout              45.96m     41.00m     134-06    5  
  5 Bohl, Christy                Uw-La Crosse          39.62m     40.99m     134-06    4  
  6 Cooper, Vicki                Uw-River Falls        44.02m     40.77m     133-09    3  
  7 Hasselquist, Krista          Uw-River Falls        40.97m     40.10m     131-07    2  
  8 Schwamb, Terri               Uw-Oshkosh            40.61m     39.47m     129-06    1  
  9 Thies, Melissa               Uw-Oshkosh            37.72m     38.62m     126-08 
 10 Delzer, Jessica              Uw-Oshkosh            37.56m     37.95m     124-06 
 11 Birkholz, Christy            Uw-La Crosse          38.35m     37.10m     121-09 
 12 Masephol, Rebecca            Uw-Oshkosh            38.55m     37.07m     121-07 
 13 Day, Molly                   Uw-La Crosse          36.29m     36.89m     121-00 
 14 Morse, Amy                   Uw-Eau Claire         39.78m     36.76m     120-07 
 15 Walsh, Cassidy               Uw-Oshkosh            36.74m     35.35m     116-00 
 16 Falk, Julie                  Uw-Oshkosh            34.59m     35.10m     115-02 
 17 Bourget, Alicia              Uw-Superior           38.85m     35.03m     114-11 
 18 Sheridan, Angela             Uw-Stevens Point      37.01m     34.84m     114-04 
 19 Seeley, Lonyll               Uw-Eau Claire         31.92m     33.25m     109-01 
 20 Schachtner, Kelly            Uw-Stout              35.52m     33.16m     108-09 
 21 Espe, Brianna                Uw-Oshkosh            34.99m     32.37m     106-02 
 22 Gorell, Katie                Uw-Eau Claire         31.94m     31.47m     103-03 
 23 Kasten, Kayla                Uw-Whitewater         33.15m     31.24m     102-06 
 24 Steiler, Emily               Uw-River Falls        32.88m     31.17m     102-03 
 25 Leesman, Christa             Uw-Stout              31.09m     31.06m     101-11 
 26 Tlusty, Katie                Uw-Platteville        32.01m     27.39m      89-10 
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schwamb, Terri               Uw-Oshkosh            56.81m     58.62m     192-04   10  
  2 Masephol, Rebecca            Uw-Oshkosh            50.23m     50.05m     164-02    8  
  3 Birkholz, Christy            Uw-La Crosse          47.05m     46.94m     154-00    6  
  4 Cooper, Vicki                Uw-River Falls        42.26m     46.57m     152-09    5  
  5 Sitek, Ellie                 Uw-Oshkosh            49.00m     45.50m     149-03    4  
  6 Niemeyer, Sheri              Uw-Superior           51.44m     45.33m     148-09    3  
  7 Sheridan, Angela             Uw-Stevens Point      42.40m     44.68m     146-07    2  
  8 Crossfield, Paula            Uw-Eau Claire         46.70m     44.64m     146-05    1  
  9 Hasselquist, Krista          Uw-River Falls        45.84m     44.47m     145-11 
 10 Falk, Julie                  Uw-Oshkosh            44.71m     42.28m     138-08 
 11 Schmidt, Tina                Uw-La Crosse          43.18m     41.38m     135-09 
 12 Thies, Melissa               Uw-Oshkosh            42.74m     40.79m     133-10 
 13 Morse, Amy                   Uw-Eau Claire         36.70m     39.16m     128-06 
 14 Thompson, Dana               Uw-Whitewater         39.37m     39.13m     128-04 
 15 Schachtner, Kelly            Uw-Stout              36.43m     37.72m     123-09 
 16 Walsh, Cassidy               Uw-Oshkosh            38.32m     37.51m     123-01 
 17 Day, Molly                   Uw-La Crosse          41.71m     37.13m     121-10 
 18 Klinkenberg, Alyssa          Uw-Stout              37.01m     36.89m     121-00 
 19 Gregory, Rachel              Uw-Oshkosh            38.15m     36.88m     121-00 
 20 Kingsbury, Amanda            Uw-La Crosse          37.16m     36.70m     120-05 
 21 Seeley, Lonyll               Uw-Eau Claire         36.67m     35.91m     117-10 
 22 Espe, Brianna                Uw-Oshkosh            39.10m     35.09m     115-01 
 23 Bohl, Christy                Uw-La Crosse          34.89m     34.43m     112-11 
 24 Fosterling, Stephanie        Uw-Stevens Point                 34.33m     112-07 
 25 Altenhofen, Kim              Uw-River Falls        38.89m     33.58m     110-02 
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cooper, Vicki                Uw-River Falls        37.74m     38.21m     125-04   10  
  2 Zirbel, Mollie               Uw-Whitewater         36.87m     38.15m     125-02    8  
  3 Richter, Beth                Uw-Stevens Point      35.52m     36.55m     119-11    6  
  4 Glau, Cori                   Uw-Superior           32.65m     35.14m     115-03    5  
  5 Crandall, Jill               Uw-River Falls        35.54m     35.06m     115-00    4  
  6 Stein, Jenny                 Uw-Oshkosh            32.74m     33.54m     110-00    3  
  7 Kopel, Colleen               Uw-River Falls        32.12m     33.24m     109-01    2  
  8 Mayo, Taylor                 Uw-Stout              28.69m     32.36m     106-02    1  
  9 Kohn, Katie                  Uw-Oshkosh            36.06m     32.35m     106-02 
 10 Sweere, Karlee               Uw-Eau Claire         31.73m     31.60m     103-08 
 11 Leesman, Christa             Uw-Stout              30.82m     30.81m     101-01 
 12 Johnson, Kayla               Uw-La Crosse          27.10m     30.79m     101-00 
 13 DiEnno, Amanda               Uw-Oshkosh            29.01m     28.18m      92-05 
 14 Zach, Nicole                 Uw-Oshkosh            29.70m     27.90m      91-06 
 15 Seeley, Lonyll               Uw-Eau Claire         31.11m     27.89m      91-06 
 16 Hudack, Nancy                Uw-Superior           28.95m     27.79m      91-02 
 17 Holzer, Shelly               Uw-Stevens Point                 27.16m      89-01 
 18 Stark, Jenna                 Uw-La Crosse          31.19m     26.90m      88-03 
 19 Brown, Abbie                 Uw-Whitewater         29.50m     26.17m      85-10 
 20 Sigler, Jori                 Uw-Oshkosh            26.98m     24.58m      80-08 
 21 Rynearson, Alissa            Uw-Platteville        25.98m     21.78m      71-05 
 
Women Heptathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crandall, Jill               Uw-River Falls          4936       4444    10  
  2 Glejf, AnnMarie              Uw-La Crosse                       4139     8  
  3 Kopel, Colleen               Uw-River Falls          3828       3994     6  
  4 Stein, Jenny                 Uw-Oshkosh              3595       3892     5  
  5 Hudack, Nancy                Uw-Superior             2796       3776     4  
  6 Terry, Lauren                Uw-La Crosse            3478       3710     3  
  7 Wolfe, Bridget               Uw-Eau Claire                      3592     2  
  8 Miller, Samantha             Uw-Superior             2776       3544     1  
  9 DiEnno, Amanda               Uw-Oshkosh              3252       3357  
 10 Nitka, Megan                 Uw-La Crosse              27       2981  
 11 Jacobson, Laura              Uw-Whitewater           2884       2948  
 12 Schubert, Jen                Uw-Whitewater           2729       2892  
 13 Etheridge, Ashley            Uw-Whitewater           2788       2864