Licensed to Univ. of Wisconsin-Stevens Point
                                      Hy-Tek's Meet Manager 05/05/2003 09:31 AM
      WIAC Outdoor Track & Field Championships - 05/02/2003 to 05/03/2003      
                               Stevens Point, WI                               
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
================================================================================================
          12.05  AUTO
          12.36  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Angela Klatt           UWLX                   12.15      12.09 PROV               10  
  2 Shelly Gotto           UWLX                   12.66      12.55                     8  
  3 Katie Miller           UWEC                   12.71      12.59                     6  
  4 Tricia Clark           UWLX                   12.69      12.70                     5  
  5 Kelly Runkle           UWLX                   12.89      12.73                     4  
  6 Katie Mitchell         UWRF                   12.93      12.88                     3  
  7 Kristy Genke           UWO                    12.94      12.89                     2  
  8 Ashley Nelson          UWEC                   12.87      12.92                     1  
  9 Tara Schmitt           UWSP                   12.98      12.93                  
 
Women 100 Meter Dash
============================================================================================
          12.05  AUTO
          12.36  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Angela Klatt                 UWLX                   12.12      12.15QPROV              2 
  2 Shelly Gotto                 UWLX                   12.63      12.66Q                  1 
  3 Katie Miller                 UWEC                   12.64      12.71Q                  3 
  4 Tricia Clark                 UWLX                   12.91      12.69q                  2 
  5 Ashley Nelson                UWEC                   12.92      12.87q                  2 
  6 Kelly Runkle                 UWLX                   12.79      12.89q                  3 
  7 Katie Mitchell               UWRF                   12.83      12.93q                  1 
  8 Kristy Genke                 UWO                    13.05      12.94q                  1 
  9 Tara Schmitt                 UWSP                   13.18      12.98q                  3 
 10 Renee Ripp                   UWLX                   13.02      13.01                   3 
 11 Maggie Nichols               UWO                    13.08      13.02                   2 
 12 Kelly Lines                  UWEC                   13.06      13.04                   2 
 13 Jess Janson                  UWW                    12.95      13.10                   1 
 14 Emily Schulz                 UWO                    13.37      13.16                   1 
 15 Michelle Bakkum              UWP                    13.13      13.23                   1 
 15 Kari Jacobs                  UWW                    13.42      13.23                   2 
 17 Mary Johnson                 UWP                    13.36      13.32                   3 
 18 Katelyn Freidel              UWW                    12.98      13.33                   3 
 19 Sarah Jenne                  UWST                   13.59      13.62                   3 
 20 Natasha Check                UWEC                   13.60      13.68                   3 
 21 Kristin Aornstreich          UWRF                   13.60      13.69                   1 
 22 Tessa Jilot                  UWSP                   13.66      13.74                   2 
 23 Lisa Long                    UWW                    13.55      13.78                   2 
 24 Abbie Brown                  UWW                    13.56      13.80                   1 
 
Women 200 Meter Dash
================================================================================================
          24.55  AUTO
          25.40  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Angela Klatt           UWLX                   24.46      24.84 PROV               10  
  2 Jody Butkowski         UWSP                   25.74      25.77                     8  
  3 Shelly Gotto           UWLX                   26.07      26.04                     6  
  4 Courtney Poziomke      UWLX                   25.92      26.12                     5  
  5 Katie Miller           UWEC                   26.30      26.53                     4  
  6 Katie Mitchell         UWRF                   26.22      26.55                     3  
  7 Tara Schmitt           UWSP                   26.26      26.57                     2  
  8 Breanna McMullen       UWEC                   25.67      26.66                     1  
  9 Rachel Becker          UWEC                   26.34      26.91                  
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================================
          24.55  AUTO
          25.40  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Angela Klatt                 UWLX                   24.79      24.46QAUTO              2 
  2 Jody Butkowski               UWSP                   26.65      25.74Q                  3 
  3 Shelly Gotto                 UWLX                   26.11      26.07Q                  1 
  4 Breanna McMullen             UWEC                              25.67q                  2 
  5 Courtney Poziomke            UWLX                   26.47      25.92q                  3 
  6 Katie Mitchell               UWRF                   25.67      26.22q                  3 
  7 Tara Schmitt                 UWSP                   26.78      26.26q                  1 
  8 Katie Miller                 UWEC                   26.96      26.30q                  2 
  9 Rachel Becker                UWEC                   26.61      26.34q                  2 
 10 Kristy Genke                 UWO                    26.94      26.37                   2 
 11 Kelly Runkle                 UWLX                   26.10      26.41                   1 
 12 Maggie Nichols               UWO                    26.80      26.58                   1 
 13 Rebecca Brandner             UWEC                   26.94      26.64                   3 
 14 Renee Ripp                   UWLX                   27.09      26.88                   1 
 15 Krista Winchel               UWP                    26.60      26.92                   2 
 16 Michelle Bakkum              UWP                    27.02      27.03                   1 
 17 Mary Johnson                 UWP                    26.97      27.12                   3 
 18 Cassi Carey                  UWP                    27.32      27.19                   2 
 19 Kelly Lines                  UWEC                   27.37      27.21                   3 
 20 Emily Schulz                 UWO                    27.40      27.45                   1 
 21 Gina Hawkins                 UWRF                   27.63      27.46                   1 
 22 Jess Janson                  UWW                    27.18      27.99                   2 
 23 Cheryl Kieffer               UWW                    28.76      28.46                   3 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================================
          56.10  AUTO
          58.00  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Jocelyn Loe            UWLX                   57.32      57.28 PROV               10  
  2 Melissa Marvin         UWLX                   58.88      58.40                     8  
  3 Krista Winchel         UWP                    59.14      58.58                     6  
  4 Kim Klosno             UWSP                   58.59      58.99                     5  
  5 Katelyn Freidel        UWW                    59.26      59.64                     4  
  6 Kristi Hansen          UWEC                   59.62    1:00.03                     3  
  7 Jenna Hammel           UWLX                 1:00.58    1:00.10                     2  
  8 Cassi Carey            UWP                  1:01.22    1:01.37                     1  
  9 Tanya Lien             UWEC                 1:01.01    1:04.33                  
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================================
          56.10  AUTO
          58.00  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Jocelyn Loe                  UWLX                   57.91      57.32QPROV              3 
  2 Melissa Marvin               UWLX                   58.97      58.88Q                  2 
  3 Katelyn Freidel              UWW                    59.64      59.26Q                  1 
  4 Kim Klosno                   UWSP                 1:00.32      58.59q                  3 
  5 Krista Winchel               UWP                  1:00.01      59.14q                  2 
  6 Kristi Hansen                UWEC                   59.92      59.62q                  1 
  7 Jenna Hammel                 UWLX                            1:00.58q                  3 
  8 Tanya Lien                   UWEC                 1:00.56    1:01.01q                  2 
  9 Cassi Carey                  UWP                  1:00.66    1:01.22q                  1 
 10 Jennifer Johnson             UWEC                 1:02.05    1:02.18                   2 
 11 Rebecca Brandner             UWEC                 1:00.33    1:02.26                   3 
 12 Angie Egloff                 UWW                  1:03.64    1:02.54                   1 
 13 Mary Dettwiler               UWEC                 1:03.48    1:02.76                   2 
 14 Rheata Bauer                 UWEC                 1:03.13    1:03.43                   3 
 15 Amanda Williams              UWO                  1:04.62    1:03.73                   3 
 16 Liz Denman                   UWW                  1:04.54    1:03.87                   2 
 17 Kristy Lodermeier            UWEC                 1:04.08    1:04.08                   1 
 18 Val Kolonko                  UWSP                 1:02.21    1:04.33                   3 
 
Women 1500 Meter Dash
================================================================================================
        4:36.00  AUTO
        4:42.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Liz Woodworth          UWO                  4:32.36    4:40.29 PROV               10  
  2 Megan Craig            UWSP                 4:45.87    4:41.20 PROV                8  
  3 Jackie Munoz           UWO                  4:48.57    4:47.67                     6  
  4 Katie Isermann         UWO                  4:46.97    4:51.30                     5  
  5 Julie Mocadlo          UWLX                 4:51.38    4:55.11                     4  
  6 Leah Herlache          UWSP                 4:49.74    4:55.57                     3  
  7 Jeanine Twomey         UWEC                 4:56.95    4:55.82                     2  
  8 Melissa Wright         UWEC                 5:07.11    4:55.90                     1  
  9 Isabelle Delannay      UWSP                 4:55.48    4:56.69                  
 10 Jessica Davis          UWP                  5:07.67    5:04.48                  
 11 Alicia Fredricks       UWEC                 5:07.95    5:04.96                  
 12 Melanie Orear          UWLX                 5:03.42    5:09.80                  
 13 Tracy Oostdyk          UWST                 5:06.16    5:13.27                  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================================
        2:12.00  AUTO
        2:16.20  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Liz Woodworth          UWO                  2:18.72    2:14.29 PROV               10  
  2 Megan Hakemaki         UWW                  2:20.75    2:18.66                     8  
  3 Emily Steinhafel       UWO                  2:19.99    2:19.97                     6  
  4 Jenna Mitchler         UWSP                 2:19.21    2:20.39                     5  
  5 Megan Kielar           UWW                  2:21.73    2:20.43                     4  
  6 Mindy Berendes         UWSP                 2:21.36    2:20.88                     3  
  7 Erin Meinen            UWO                  2:21.33    2:21.62                     2  
  8 Julie Mocadlo          UWLX                 2:21.83    2:22.85                     1  
  9 Leah Herlache          UWSP                 2:21.28    2:29.27                  
 
Women 800 Meter Run
============================================================================================
        2:12.00  AUTO
        2:16.20  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Liz Woodworth                UWO                  2:08.43    2:18.72Q                  1 
  2 Jenna Mitchler               UWSP                 2:19.98    2:19.21Q                  3 
  3 Megan Kielar                 UWW                  2:22.65    2:21.73Q                  2 
  4 Emily Steinhafel             UWO                  2:20.32    2:19.99q                  3 
  5 Megan Hakemaki               UWW                  2:21.60    2:20.75q                  1 
  6 Leah Herlache                UWSP                 2:23.89    2:21.28q                  3 
  7 Erin Meinen                  UWO                  2:22.38    2:21.33q                  1 
  8 Mindy Berendes               UWSP                 2:24.02    2:21.36q                  3 
  9 Julie Mocadlo                UWLX                 2:18.67    2:21.83q                  2 
 10 Jessie Weyenberg             UWSP                 2:24.63    2:22.16                   1 
 11 Kallie Krueger               UWEC                 2:21.44    2:23.05                   2 
 12 April Remus                  UWLX                 2:24.14    2:23.52                   2 
 13 Kristy Schultz               UWLX                 2:24.49    2:26.05                   1 
 14 Stephanie Martin             UWP                  2:25.25    2:27.51                   2 
 15 Nikki Schade                 UWLX                 2:26.45    2:27.60                   3 
 16 Heather Winum                UWW                  2:33.25    2:34.24                   2 
 17 Kasey Stanek                 UWEC                 2:27.90    2:35.32                   3 
 18 Katie Frazer                 UWRF                 2:40.27    2:38.32                   1 
 19 Christina Kozeniecki         UWW                  2:40.31    2:42.37                   1 
 20 Steph Jacinsky               UWRF                 2:43.74    2:43.13                   2 
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================================
       17:15.00  AUTO
       17:55.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Teresa Stanley         UWSP                18:34.61   18:29.01                    10  
  2 Megan Craig            UWSP                           18:36.37                     8  
  3 Sarah Kasabian         UWEC                18:08.51   18:40.44                     6  
  4 Ashleigh Potuznik      UWSP                           18:41.68                     5  
  5 Renee Pilon            UWO                 18:36.35   18:49.58                     4  
  6 Jess Linberts          UWO                 19:06.61   18:49.80                     3  
  7 Heather Lipinski       UWEC                19:15.30   18:54.81                     2  
  8 Jennifer Warmke        UWEC                19:26.77   18:57.16                     1  
  9 Jeanie Becker          UWLX                18:58.28   18:59.75                  
 10 Kara Vosters           UWSP                19:02.64   19:14.96                  
 11 Carla Kegel            UWP                 19:25.52   19:17.31                  
 12 Amy Belleba            UWLX                19:31.48   19:22.49                  
 13 Steph Oudenhoven       UWLX                           19:31.93                  
 14 Heidi Bedsted          UWST                20:20.76   19:37.22                  
 15 Brenna Anderson        UWLX                19:40.78   19:38.77                  
 16 Katie Olds             UWW                 19:19.76   19:42.95                  
 17 Annette Pufall         UWO                 19:35.65   19:46.97                  
 18 Krista Fredrickson     UWEC                20:22.61   19:49.72                  
 19 Heidi Hancock          UWEC                19:44.47   19:53.44                  
 20 Alice Hoebsack         UWSU                19:12.88   20:02.56                  
 21 Becky Simon            UWW                 20:15.54   20:11.37                  
 22 Anissa Szesterniak     UWP                 19:57.62   20:17.18                  
 23 Leah Chojnacki         UWW                 19:44.68   20:18.12                  
 24 Kendall Smith          UWEC                19:45.74   20:18.57                  
 25 Kelly Maas             UWLX                20:01.23   20:19.23                  
 26 Kristy Giljohann       UWO                 20:12.92   20:25.31                  
 -- Lacey Osuldsen         UWST                20:31.27        DNF                  
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================================
       36:24.00  AUTO
       37:50.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Kara Vosters           UWSP                38:06.28   38:31.71                    10  
  2 Renee Pilon            UWO                 38:23.10   38:39.76                     8  
  3 Sarah Kasabian         UWEC                           39:05.94                     6  
  4 Amy Belleba            UWLX                           39:30.93                     5  
  5 Jess Linberts          UWO                            39:39.69                     4  
  6 Heather Lipinski       UWEC                41:21.24   39:43.35                     3  
  7 Jennifer Warmke        UWEC                41:12.83   39:46.41                     2  
  8 Carla Kegel            UWP                 40:19.35   39:53.78                     1  
  9 Steph Oudenhoven       UWLX                40:53.38   40:53.89                  
 10 Holly Graham           UWEC                47:13.98   42:03.32                  
 11 Vanessa Nenwirth       UWW                 42:08.78   42:10.51                  
 12 Leah Chojnacki         UWW                 43:19.41   42:20.74                  
 13 Kendall Smith          UWEC                43:25.72   42:27.62                  
 14 Chrissy Laird          UWLX                43:23.13   42:39.31                  
 15 Kate Meinecke          UWO                            43:02.94                  
 16 Caitlin McCullough     UWEC                42:30.93   44:12.21                  
 17 Jill Laber             UWRF                48:12.20   46:32.49                  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================================================
          14.43  AUTO
          15.10  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Jennifer Stafslien     UWEC                   14.84      14.73 PROV               10  
  2 Breanna McMullen       UWEC                   14.74      14.82 PROV                8  
  3 Liz Goergen            UWSP                   15.20      15.35                     6  
  4 Becky Clarke           UWSP                   15.48      15.53                     5  
  5 Bridgette Lorrigan     UWSP                   16.67      16.57                     4  
  6 Jill Tucker            UWEC                   17.30      16.59                     3  
  7 Julie Hoch             UWO                    16.21      16.94                     2  
  8 Jill Breitzman         UWRF                   17.04      17.08                     1  
 -- Emily Lemke            UWLX                   16.52        DNF                  
 
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================================
          14.43  AUTO
          15.10  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Breanna McMullen             UWEC                   14.60      14.74QPROV              2 
  2 Jennifer Stafslien           UWEC                   14.72      14.84QPROV              1 
  3 Liz Goergen                  UWSP                   15.72      15.20q                  2 
  4 Becky Clarke                 UWSP                   15.61      15.48q                  1 
  5 Julie Hoch                   UWO                    16.34      16.21q                  1 
  6 Emily Lemke                  UWLX                   16.18      16.52q                  2 
  7 Bridgette Lorrigan           UWSP                   17.25      16.67q                  1 
  8 Jill Breitzman               UWRF                   16.45      17.04q                  1 
  9 Jill Tucker                  UWEC                   16.56      17.30q                  2 
 10 Erica Bradford               UWSU                   16.94      17.51                   1 
 11 Kelly Kohn                   UWO                    18.71      18.11                   1 
 12 Attalia Young                UWST                   18.24      18.35                   2 
 12 Sarah Thompson               UWW                    18.01      18.35                   2 
 14 Sarah Eiserman               UWST                   18.74      18.66                   1 
 15 Julie Jahn                   UWLX                   16.76      19.58                   2 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================================
        1:02.40  AUTO
        1:04.70  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Breanna McMullen       UWEC                 1:03.13    1:02.52 PROV               10  
  2 Liz Goergen            UWSP                 1:05.28    1:05.23                     8  
  3 Alison Tuskowski       UWW                  1:05.27    1:05.89                     6  
  4 Julie Jahn             UWLX                 1:07.84    1:07.78                     5  
  5 Katie Wagner           UWLX                 1:07.25    1:08.38                     4  
  6 Holly Ochs             UWW                  1:10.66    1:09.67                     3  
  7 Lindsay Steinmeyer     UWST                 1:11.77    1:10.11                     2  
  8 Jill Breitzman         UWRF                 1:14.03    1:13.41                     1  
  9 Kelly Kohn             UWO                  1:17.42    1:15.84                  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================================
       11:30.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Teresa Stanley         UWSP                11:32.26   11:19.69 PROV               10  
  2 Katie Isermann         UWO                 11:12.50   11:31.00                     8  
  3 Melissa Wright         UWEC                11:54.24   11:39.79                     6  
  4 Ashleigh Potuznik      UWSP                11:53.74   11:46.91                     5  
  5 Tracy Oostdyk          UWST                12:01.93   11:53.76                     4  
  6 Holly Ochs             UWW                 11:55.84   11:56.71                     3  
  7 Jenna Ramaker          UWSP                12:20.73   12:05.10                     2  
  8 Rachel Anderson        UWEC                12:19.94   12:09.30                     1  
  9 Ariel Perkins          UWLX                12:10.17   12:21.28                  
 10 Annette Pufall         UWO                 12:18.70   12:28.02                  
 11 Heidi Bedsted          UWST                13:09.68   12:40.28                  
 12 Angie Bauer            UWO                 13:04.68   12:45.44                  
 13 Kristy Giljohann       UWO                 12:43.40   12:51.21                  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stevens Point  'A'                                  49.56      48.63    10  
  2 Eau Claire  'A'                                     49.40      49.09     8  
  3 Oshkosh  'A'                                        49.60      49.75     6  
  4 River Falls  'A'                                    51.05      50.67     5  
  5 Whitewater  'A'                                     51.93      50.74     4  
  6 Platteville  'A'                                    51.21      51.63     3  
  7 Stout  'A'                                          52.56      51.68     2  
 -- LaCrosse  'A'                                       47.89        DNF  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LaCrosse  'A'                                     3:49.39    3:55.79    10  
  2 Eau Claire  'A'                                   4:01.60    3:59.41     8  
  3 Stevens Point  'A'                                4:05.58    4:01.13     6  
  4 Oshkosh  'A'                                      4:00.08    4:01.46     5  
  5 Platteville  'A'                                  4:05.00    4:05.01     4  
  6 Whitewater  'A'                                   4:07.68    4:06.56     3  
  7 River Falls  'A'                                  4:28.41    4:14.40     2  
  8 Stout  'A'                                        4:26.47    4:24.99     1  
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stevens Point  'A'                                           9:30.52    10  
  2 Whitewater  'A'                                  10:01.76    9:46.14     8  
  3 Eau Claire  'A'                                  10:16.67    9:47.81     6  
  4 LaCrosse  'A'                                                9:59.12     5  
  5 Platteville  'A'                                 10:46.34   10:14.16     4  
  6 River Falls  'A'                                 10:47.24   10:17.43     3  
  7 Stout  'A'                                       10:57.25   10:25.48     2  
 -- Oshkosh  'A'                                     10:28.62         DQ  
 
Women High Jump
================================================================================================
          1.72m  AUTO
          1.64m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Jackie Bloemendeal     UWEC                   1.65m      1.62m          5-03.75   10 
  2 Carrie Morschauser     UWP                    1.65m      1.57m          5-01.75    7 
  2 Jill Crandall          UWRF                   1.65m      1.57m          5-01.75    7 
  4 Stephanie Torn         UWO                    1.60m     J1.57m          5-01.75    5 
  5 Nicole Pooley          UWSP                   1.54m     J1.57m          5-01.75    4 
  6 Lindsay Olson          UWP                    1.55m      1.52m          4-11.75    3 
  7 Kiah Sagami            UWRF                   1.48m     J1.52m          4-11.75    2 
  8 Sara Thull             UWRF                   1.54m     J1.52m          4-11.75    0.5
  8 Becky Skover           UWO                    1.60m     J1.52m          4-11.75    0.5
  9 Camelle Meyer          UWST                   1.52m     J1.52m          4-11.75
 10 Jenny Fedak            UWLX                   1.50m     J1.47m          4-09.75
 10 Julie Hoch             UWO                    1.59m     J1.47m          4-09.75
 10 Carrie Simonson        UWLX                   1.54m     J1.47m          4-09.75
 10 Becky Clarke           UWSP                   1.48m     J1.47m          4-09.75
 10 Katie Morschauser      UWLX                   1.48m     J1.47m          4-09.75
 10 Laura Ensberg          UWW                    1.47m     J1.47m          4-09.75
 17 Lisa Long              UWW                    1.47m      1.42m          4-07.75
 17 Sarah Harvey           UWEC                   1.50m      1.42m          4-07.75
 17 Rachel Johnson         UWP                    1.40m      1.42m          4-07.75
 
Women Pole Vault
================================================================================================
          3.68m  AUTO
          3.30m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Angela Hilgers         UWLX                   3.81m      3.68m AUTO    12-00.75   10 
  2 Bethany Renner         UWLX                   3.66m      3.61m PROV    11-10.00    8 
  3 Stephanie Barnes       UWEC                   3.14m      3.46m PROV    11-04.25    6 
  4 Beth Ambrosius         UWP                    3.00m      3.16m         10-04.25    5 
  5 Courtney Thalman       UWW                    3.15m     J3.16m         10-04.25    4 
  6 Lindsey Doedens        UWLX                   3.30m     J3.16m         10-04.25    3 
  7 Natalie Degezelle      UWLX                   3.15m     J3.16m         10-04.25    2 
  8 Gina Anderson          UWRF                   3.01m     J3.16m         10-04.25    1 
  9 Leah Riccio            UWW                    3.00m      3.01m          9-10.50
 10 Becky Fedak            UWP                    3.15m     J3.01m          9-10.50
 11 Katie Kosobucki        UWSP                   2.63m      2.86m          9-04.50
 12 Joy Hemmesch           UWRF                   2.71m     J2.86m          9-04.50
 13 Eden Olson             UWSP                   2.55m     J2.86m          9-04.50
 14 Jessica Duemler        UWSP                   2.85m     J2.86m          9-04.50
 15 Megan Klaber           UWEC                   2.70m      2.71m          8-10.75
 15 Amanda Lee             UWEC                   2.70m      2.71m          8-10.75
 17 Katie Lembrich         UWW                    2.70m      2.56m          8-04.75
 17 Katie Ploog            UWST                   2.60m      2.56m          8-04.75
 18 Laura Menges           UWEC                   2.40m     J2.56m          8-04.75
 -- Tracey Schindler       UWSU                   2.54m         NH                 
 -- Katie Menges           UWEC                   2.15m         NH                 
 
Women Long Jump
================================================================================================
          5.80m  AUTO
          5.50m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Tricia Clark           UWLX                   5.76m      5.72m PROV    18-09.25   10 
  2 Jocelyn Loe            UWLX                   5.25m      5.66m PROV    18-07.00    8 
  3 Jennifer Stafslien     UWEC                   5.52m      5.52m PROV    18-01.50    6 
  4 Sarah Thayer           UWLX                   5.63m      5.42m         17-09.50    5 
  5 Rachel Becker          UWEC                   5.51m      5.35m         17-06.75    4 
  6 Kelly Runkle           UWLX                   5.05m      5.30m         17-04.75    3 
  7 Kristy Genke           UWO                    5.16m      5.26m         17-03.25    2 
  8 Lisa Brownie           UWSP                   5.18m      5.25m         17-02.75    1 
  9 Ashley Nelson          UWEC                   5.09m      5.23m         17-02.00
 10 Erin Kokta             UWEC                   5.06m      5.07m         16-07.75
 11 Kari Jacobs            UWW                    5.30m      5.05m         16-07.00
 12 Jena Durnin            UWLX                   5.11m      4.99m         16-04.50
 13 Kiah Sagami            UWRF                   4.96m      4.93m         16-02.25
 14 Renee Ripp             UWLX                   4.96m      4.90m         16-01.00
 14 AJ Meyer               UWW                    4.92m      4.90m         16-01.00
 16 Jenna Johnson          UWLX                   4.92m      4.89m         16-00.50
 16 Becky Clarke           UWSP                   5.00m      4.89m         16-00.50
 18 Heather Johnson        UWLX                   4.88m      4.87m         15-11.75
 19 Jill Tucker            UWEC                   4.99m      4.86m         15-11.50
 20 Ramona Vann            UWST                   4.60m      4.60m         15-01.25
 21 Kelly Lines            UWEC                   4.84m      4.53m         14-10.50
 22 Val Skorganec          UWRF                   4.67m      4.48m         14-08.50
 
Women Triple Jump
================================================================================================
         11.95m  AUTO
         11.25m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Jody Butkowski         UWSP                  11.82m     12.07m AUTO    39-07.25   10 
  2 Tricia Clark           UWLX                  11.79m     11.66m PROV    38-03.25    8 
  3 Jennifer Stafslien     UWEC                  11.30m     11.63m PROV    38-02.00    6 
  4 Sarah Thayer           UWLX                  11.33m     11.35m PROV    37-03.00    5 
  5 Rachel Becker          UWEC                  10.98m     10.92m         35-10.00    4 
  6 Ashley Nelson          UWEC                  10.97m     10.86m         35-07.75    3 
  7 Jill Tucker            UWEC                  11.21m     10.85m         35-07.25    2 
  8 Lisa Brownie           UWSP                  11.03m     10.82m         35-06.00    1 
  9 Heather Johnson        UWLX                  10.31m     10.56m         34-07.75
 10 Tracey Kuehne          UWP                   10.44m     10.50m         34-05.50
 11 AJ Meyer               UWW                   10.51m     10.39m         34-01.25
 12 Jenny Fedak            UWLX                  10.03m     10.36m         34-00.00
 13 Jennie Rosinsky        UWST                  10.39m     10.31m         33-10.00
 14 Erin Kokta             UWEC                  10.36m     10.27m         33-08.50
 15 Amy Frey               UWSP                  10.56m     10.17m         33-04.50
 16 Jenny Benson           UWSP                  10.06m     10.10m         33-01.75
 17 Ramona Vann            UWST                   9.58m     10.04m         32-11.25
 18 Val Skorganec          UWRF                  10.08m     10.01m         32-10.25
 19 Emily Lemke            UWLX                  10.28m      9.88m         32-05.00
 20 Jenna Johnson          UWLX                  10.04m      9.82m         32-02.75
 21 Aubrey Wesley          UWSP                  10.04m      9.81m         32-02.25
 22 Rachel Johnson         UWP                    9.61m      9.61m         31-06.50
 23 Camelle Meyer          UWST                   9.55m      9.12m         29-11.25
 24 Angi Daus              UWO                    9.64m      8.95m         29-04.50
 
Women Shot Put
================================================================================================
         13.70m  AUTO
         12.57m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Amanda Nechuta         UWSP                  13.16m     14.04m AUTO    46-00.75   10 
  2 Kristin Raether        UWLX                  12.99m     13.03m PROV    42-09.00    8 
  3 Steph Oura             UWRF                  12.44m     12.95m PROV    42-06.00    6 
  4 Robyn Jarocki          UWO                   13.13m     12.89m PROV    42-03.50    5 
  5 Danielle Rankin        UWO                   12.94m     12.57m PROV    41-03.00    4 
  6 Brooke Wozniak         UWEC                  12.66m     12.48m         40-11.50    3 
  7 Deena Heins            UWO                   13.80m     12.22m         40-01.25    2 
  8 Katie Miller           UWEC                  11.93m     12.08m         39-07.75    1 
  9 Kari McWithey          UWST                  11.13m     11.82m         38-09.50
 10 Jen Leis               UWRF                  11.52m     11.81m         38-09.00
 11 Ann Schachtner         UWST                  13.46m     11.75m         38-06.75
 12 Kristin Campbell       UWP                   11.61m     11.41m         37-05.25
 13 Julia Slabosheski      UWSP                  11.51m     11.13m         36-06.25
 14 Beth Proeber           UWW                   10.73m     10.99m         36-00.75
 15 Heidi Albright         UWSP                  10.85m     10.94m         35-10.75
 16 Richelle Broerman      UWW                   10.70m     10.81m         35-05.75
 17 Angie Splan            UWW                   10.30m     10.21m         33-06.00
 18 Kelly Matthiesen       UWO                   10.83m      9.87m         32-04.75
 19 Jen Kachelmeier        UWSP                   9.89m      9.55m         31-04.00
 20 Carrie Bruce           UWEC                  10.19m      9.08m         29-09.50
 
Women Discus Throw
================================================================================================
         46.50m  AUTO
         41.50m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Deena Heins            UWO                   46.78m     46.06m PROV      151-01   10 
  2 Amanda Nechuta         UWSP                  45.40m     45.12m PROV      148-00    8 
  3 Kristin Campbell       UWP                   39.65m     42.76m PROV      140-03    6 
  4 Brooke Wozniak         UWEC                  39.45m     41.69m PROV      136-09    5 
  5 Robyn Jarocki          UWO                   45.23m     41.66m PROV      136-08    4 
  6 Haylee Hall            UWRF                  38.31m     41.07m           134-09    3 
  7 Jen Leis               UWRF                  41.41m     40.39m           132-06    2 
  8 Kristin Raether        UWLX                  42.11m     39.99m           131-02    1 
  9 Laura Tamm             UWEC                  41.43m     39.22m           128-08
 10 Penny Godleske         UWO                   39.72m     38.40m           126-00
 11 Melissa Seefeldt       UWSP                  37.24m     38.20m           125-04
 12 Julia Slabosheski      UWSP                  41.45m     38.19m           125-03
 13 Beth Proeber           UWW                   38.22m     37.28m           122-04
 14 Marci Schachtner       UWST                  36.50m     35.86m           117-08
 15 Lindsey Fowler         UWSP                  39.30m     35.65m           116-11
 16 Kim Randt              UWST                  34.95m     35.30m           115-10
 17 Danielle Rankin        UWO                   35.33m     34.61m           113-06
 18 Megan Cook             UWW                   34.34m     34.21m           112-03
 19 Ann Schachtner         UWST                  38.41m     34.06m           111-09
 20 Ashley Hellerman       UWSP                  34.25m     32.44m           106-05
 21 Richelle Broerman      UWW                   34.05m     32.42m           106-04
 22 Steph Oura             UWRF                  38.63m     32.38m           106-03
 23 Julianne Klumb         UWLX                  36.37m     31.96m           104-10
 
Women Hammer Throw
================================================================================================
         51.50m  AUTO
         45.00m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Deena Heins            UWO                   56.49m     55.20m AUTO      181-01   10 
  2 Melissa Seefeldt       UWSP                  49.12m     52.62m AUTO      172-08    8 
  3 Penny Godleske         UWO                   51.81m     51.96m AUTO      170-06    6 
  4 Kristin Raether        UWLX                  49.12m     50.10m PROV      164-04    5 
  5 Robyn Jarocki          UWO                   49.77m     49.60m PROV      162-09    4 
  6 Jen Leis               UWRF                  49.57m     48.98m PROV      160-08    3 
  7 Sonja Peterson         UWLX                  48.40m     48.50m PROV      159-01    2 
  8 Amanda Nechuta         UWSP                  46.71m     46.90m PROV      153-10    1 
  9 Beth Proeber           UWW                   44.87m     46.56m PROV      152-09
 10 Marci Schachtner       UWST                  46.61m     45.84m PROV      150-05
 11 Lindsey Fowler         UWSP                  44.94m     45.70m PROV      149-11
 12 Kari McWithey          UWST                  41.31m     44.88m           147-03
 13 Danielle Rankin        UWO                   42.41m     44.28m           145-03
 14 Megan Cook             UWW                   43.89m     43.96m           144-03
 15 Kelly Matthiesen       UWO                   40.27m     43.40m           142-05
 16 Ashley Hellerman       UWSP                  43.40m     42.98m           141-00
 17 Nicki Merten           UWSP                  43.85m     42.22m           138-06
 18 Angie Splan            UWW                   40.63m     41.64m           136-07
 19 Richelle Broerman      UWW                   40.89m     41.58m           136-05
 20 Haylee Hall            UWRF                  41.90m     40.82m           133-11
 21 Julianne Klumb         UWLX                  38.97m     38.90m           127-07
 22 Kimi Petersen          UWLX                  38.61m     36.56m           119-11
 23 Julia Slabosheski      UWSP                  35.52m     35.44m           116-03
 24 Debbie Bahr            UWLX                  32.12m     33.56m           110-01
 25 Lisa Brzezinski        UWEC                  32.55m     32.76m           107-06
 -- Nissa Schuller         UWSU                               FOUL                 
 -- Jen Kachelmeier        UWSP                  40.28m       FOUL                 
 
Women Javelin Throw
================================================================================================
         42.00m  AUTO
         38.50m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Kay Mikolajczak        UWO                   33.42m     35.80m           117-05   10 
  2 Becky Clarke           UWSP                  37.08m     34.57m           113-05    8 
  3 Robyn Jarocki          UWO                   32.00m     33.97m           111-05    6 
  4 Tracey Kuehne          UWP                   31.59m     32.74m           107-05    5 
  5 Laura Tamm             UWEC                  31.52m     31.70m           104-00    4 
  6 Amanda Nechuta         UWSP                  33.99m     31.32m           102-09    3 
  7 Nicki Merten           UWSP                  29.46m     30.47m           100-00    2 
  8 Brooke Wozniak         UWEC                  28.36m     30.26m            99-03    1 
  9 Annie Seep             UWLX                  29.23m     30.08m            98-08
 10 Courtney Thalman       UWW                   27.06m     29.22m            95-10
 11 Katie Morschauser      UWLX                  29.41m     28.52m            93-07
 12 Gina Anderson          UWRF                  24.59m     27.43m            90-00
 13 Julia Slabosheski      UWSP                  32.45m     26.98m            88-06
 14 Abbie Brown            UWW                   25.86m     26.97m            88-06
 15 Richelle Broerman      UWW                   28.98m     26.91m            88-03
 16 Jena Durnin            UWLX                  27.02m     26.38m            86-06
 17 Kaycee Kline           UWW                   24.75m     25.77m            84-06
 18 Steph Oura             UWRF                  30.26m     23.33m            76-06
 19 Melissa Seefeldt       UWSP                  23.93m     21.79m            71-06
 20 Carrie Bruce           UWEC                  25.99m     21.78m            71-05
 21 Amy Biegel             UWST                  26.33m     19.99m            65-07
 22 Nissa Schuller         UWSU                             18.45m            60-06
 
Women Heptathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Julie Hoch                   UWO                     3962       4067    10  
  2 Sara Thull                   UWRF                    3737       3815     8  
  3 Katie Wagner                 UWLX                    3755       3713     6  
  4 Jackie Bloemendeal           UWEC                               3641     5  
  5 Annie Seep                   UWLX                    3487       3517     4  
  6 Tori Kolosso                 UWO                     2968       3217     3  
  7 Stephanie Souvenir           UWLX                    2938       3174     2  
  8 Amy Biegel                   UWST                               3085     1  
  9 Kim Giertvch                 UWLX                    3023       3071  
 10 Aubrey Wesley                UWSP                               2928
 11 Kay Mikolajczak              UWO                                WD  

Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Julie Hoch                   UWO                      16.18   1  692 
  2 Kay Mikolajczak              UWO                      16.25   3  684 
  3 Sara Thull                   UWRF                     17.04   3  592 
  4 Annie Seep                   UWLX                     17.10   3  585 
  5 Emily Swenson                UWO                      17.30   1  563 
  6 Katie Wagner                 UWLX                     17.47   2  544 
  7 Kim Giertvch                 UWLX                     17.82   2  507 
  8 Jackie Bloemendeal           UWEC                     18.01   1  487 
  9 Stephanie Souvenir           UWLX                     18.20   2  468 
 10 Aubrey Wesley                UWSP                     18.36   2  452 
 11 Tori Kolosso                 UWO                      18.40   3  448 
 12 Amy Biegel                   UWST                     18.41   1  447 
 
Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Julie Hoch                   UWO                      1.62m   759 
  1 Jackie Bloemendeal           UWEC                     1.62m   759 
  3 Kay Mikolajczak              UWO                      1.59m   724 
  4 Sara Thull                   UWRF                     1.53m   655 
  5 Katie Wagner                 UWLX                     1.47m   588 
  6 Tori Kolosso                 UWO                      1.42m   534 
  7 Amy Biegel                   UWST                     1.39m   502 
  8 Stephanie Souvenir           UWLX                     1.38m   491 
  9 Kim Giertvch                 UWLX                     1.36m   470 
 10 Aubrey Wesley                UWSP                     1.33m   439 
 10 Emily Swenson                UWO                      1.33m   439 
 12 Annie Seep                   UWLX                     1.30m   409 
 
Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kay Mikolajczak              UWO                     10.57m   567 
  2 Sara Thull                   UWRF                    10.55m   566 
  3 Kim Giertvch                 UWLX                    10.02m   531 
  4 Amy Biegel                   UWST                     9.93m   525 
  5 Julie Hoch                   UWO                      9.58m   502 
  6 Annie Seep                   UWLX                     9.12m   472 
  7 Stephanie Souvenir           UWLX                     8.49m   431 
  8 Tori Kolosso                 UWO                      8.31m   419 
  9 Emily Swenson                UWO                      7.85m   390 
 10 Jackie Bloemendeal           UWEC                     7.40m   361 
 11 Aubrey Wesley                UWSP                     7.16m   345 
 11 Katie Wagner                 UWLX                     7.16m   345 

Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Julie Hoch                   UWO                      27.45   2  675 
  2 Katie Wagner                 UWLX                     27.60   2  663 
  3 Jackie Bloemendeal           UWEC                     28.06   1  626 
  4 Stephanie Souvenir           UWLX                     28.30   1  607 
  5 Tori Kolosso                 UWO                      28.56   2  587 
  6 Annie Seep                   UWLX                     28.71   1  576 
  7 Sara Thull                   UWRF                     28.82   1  568 
  8 Aubrey Wesley                UWSP                     29.84   1  493 
  9 Kim Giertvch                 UWLX                     29.93   2  487 
 10 Amy Biegel                   UWST                     30.01   2  481 
 11 Emily Swenson                UWO                      30.33   2  459 
 
Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sara Thull                   UWRF                     4.80m   15-09.00  506  
  2 Katie Wagner                 UWLX                     4.78m   15-08.25  500  
  3 Annie Seep                   UWLX                     4.76m   15-07.50  495  
  4 Kim Giertvch                 UWLX                     4.65m   15-03.25  466  
  5 Julie Hoch                   UWO                      4.63m   15-02.25  461  
  6 Tori Kolosso                 UWO                      4.55m   14-11.25  441  
  7 Stephanie Souvenir           UWLX                     4.44m   14-07.00  413  
  8 Jackie Bloemendeal           UWEC                     4.40m   14-05.25  403  
  9 Amy Biegel                   UWST                     4.31m   14-01.75  381  
 10 Aubrey Wesley                UWSP                     4.22m   13-10.25  359  
 11 Emily Swenson                UWO                      3.10m   10-02.00  124  
 
Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sara Thull                   UWRF                    29.13m      95-07  460  
  2 Annie Seep                   UWLX                    26.41m      86-08  409  
  3 Katie Wagner                 UWLX                    25.77m      84-06  397  
  4 Jackie Bloemendeal           UWEC                    25.39m      83-04  390  
  5 Julie Hoch                   UWO                     24.08m      79-00  365  
  6 Amy Biegel                   UWST                    24.03m      78-10  364  
  7 Aubrey Wesley                UWSP                    23.07m      75-08  346  
  8 Stephanie Souvenir           UWLX                    22.66m      74-04  338  
  9 Kim Giertvch                 UWLX                    22.06m      72-04  327  
 10 Tori Kolosso                 UWO                     21.25m      69-09  312  
 
Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie Wagner                 UWLX                   2:31.39   676  
  2 Jackie Bloemendeal           UWEC                   2:36.37   615  
  3 Julie Hoch                   UWO                    2:36.55   613  
  4 Annie Seep                   UWLX                   2:40.13   571  
  5 Aubrey Wesley                UWSP                   2:47.07   494  
  6 Tori Kolosso                 UWO                    2:48.83   476  
  7 Sara Thull                   UWRF                   2:49.62   468  
  8 Stephanie Souvenir           UWLX                   2:53.65   426  
  9 Amy Biegel                   UWST                   2:57.94   385  
 10 Kim Giertvch                 UWLX                   3:09.43   283  
  
                    Women - Team Rankings - 22 Events Scored
===============================================================================
    1) LaCrosse                   192        2) Stevens Point             189   
    3) Oshkosh                    162.50     4) Eau Claire                158   
    5) River Falls                 50.50     6) Whitewater                 47   
    7) Platteville                 45        8) Stout                      12



Back to the WIAC home page

 

Uwsa_l5.gif (239 bytes) 

(c) 1999 Board of Regents of the
University of Wisconsin System, All Rights Reserved