2007 WIAC Women's Indoor Track & Field Championship
Friday-Saturday, February 23-24, 2007 Kachel Fieldhouse Whitewater, Wis.

Team Scoring

===============================================================================
    1) UW-La Crosse               205        2) UW-Oshkosh                134.5
    3) UW-Eau Claire              123        4) UW-River Falls             81.5
    5) UW-Platteville              59        6) UW-Stevens Point           56   
    7) UW-Superior                 18        8) UW-Stout                   15   
    9) UW-Whitewater               10                                               

Event Results                           

Women 55 Meter Dash
============================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: #  7.11  2000        Camille Ross, UW-Whitewater                 
                 7.14  AUTO
                 7.33  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Jena Durnin                  LaCrosse                7.15       7.15QPROV              4 
  2 Shalene Huth                 Eau Claire              7.42       7.42Q                  3 
  3 Sara Duchow                  LaCrosse                7.52       7.47Q                  1 
  4 Danielle Kinderman           Stevens Point           7.42       7.47Q                  2 
  5 Krista Kopesky               LaCrosse                7.52       7.50q                  1 
  6 Laura Simonis                Stevens Point           7.55       7.50q                  3 
  7 Liz Faller                   Eau Claire              7.54       7.53q                  2 
  8 Kelly Sprague                Eau Claire              7.59       7.56q                  4 
  9 Stephanie Lasko              LaCrosse                7.66       7.59                   3 
 10 Briana Berg                  Eau Claire              7.62       7.60                   1 
 11 Liz Caine                    Stevens Point           7.58       7.60                   4 
 12 Liz Baker                    Uw-Plattevil            7.66       7.62                   2 
 13 Nicole Pelischek             Oshkosh                 7.60       7.63                   2 
 14 Kjersten Holt                Eau Claire              7.65       7.64                   1 
 15 Taylor Johnson               Uw-Plattevil            7.67       7.66                   4 
 16 Amy Bachinski                Stevens Point           7.68       7.66                   4 
 17 Stephanie Sisk               Oshkosh                 7.60       7.68                   3 
 18 Abbie Brown                  Whitewater              7.73       7.74                   2 
 19 Kaitlin Joyce                LaCrosse                7.75       7.76                   1 
 19 Claire Kaufman               LaCrosse                7.70       7.76                   3 
 21 Ashlea Peter                 Stout                   7.77       7.76                   1 
 22 Sarah Schettle               Oshkosh                 7.81       7.77                   3 
 23 Katie Beining                Oshkosh                 7.87       7.78                   4 
 24 Carrie VanHouten             River Falls                        7.84                   2 
 25 Ashleigh Waltz               Uw-Plattevil            7.81       7.85                   2 
 26 Kali Meurer                  River Falls                        7.98                   1 
 27 Brittany Liberty             Superior                8.01       7.99                   4 
 28 Ardelle Bayiha               Superior                8.09       8.04                   3 

Women 55 Meter Dash
================================================================================================
 Meet Record: #  7.11  2000        Camille Ross, UW-Whitewater                 
                 7.14  AUTO
                 7.33  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Jena Durnin            LaCrosse                7.15       7.14 AUTO               10  
  2 Danielle Kinderman     Stevens Point           7.47       7.46                     8  
  3 Shalene Huth           Eau Claire              7.42       7.49                     6  
  4 Sara Duchow            LaCrosse                7.47       7.49                     5  
  5 Kelly Sprague          Eau Claire              7.56       7.56                     4  
  6 Laura Simonis          Stevens Point           7.50       7.57                     3  
  7 Krista Kopesky         LaCrosse                7.50       7.60                     2  
  8 Liz Faller             Eau Claire              7.53       7.63                     1  

Women 200 Meter Dash
============================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: # 25.16  1999        Camille Ross, UW-Whitewater                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Nadine Pieske                Oshkosh                25.33    # 25.05Q  3 
  2 Amanda Donath                Oshkosh                26.01      25.63Q  1 
  3 Laura Simonis                Stevens Point          26.31      25.92Q  4 
  4 Liz Kooistra                 Eau Claire             25.85      25.94Q  2 
  5 Jena Durnin                  LaCrosse               26.37      26.02q  1 
  6 Katie Steingraeber           LaCrosse               26.20      26.05q  4 
  7 Sara Duchow                  LaCrosse               26.61      26.23q  2 
  8 Danielle Kinderman           Stevens Point          26.44      26.44q  3 
  9 Brittany Smith               River Falls            27.26      26.59q  1 
 10 Andrea Irvine                Stevens Point          26.55      26.73q  3 
 11 Shalene Huth                 Eau Claire             26.38      26.80q  2 
 12 Stephanie Lasko              LaCrosse               27.01      26.97q  4 
 13 Whitney Franklin             LaCrosse               26.99      27.05   1 
 14 Kjersten Holt                Eau Claire             27.45      27.42   4 
 15 Abbie Brown                  Whitewater                        27.43   1 
 16 Alison Ross                  Uw-Plattevil           27.35      27.49   3 
 17 Liz Caine                    Stevens Point          27.35      27.50   3 
 18 Briana Berg                  Eau Claire             27.31      27.56   2 
 19 Stephanie Sisk               Oshkosh                27.01      27.66   4 
 20 Bobbi Arand                  Uw-Plattevil           27.38      27.66   1 
 21 Claire Kaufman               LaCrosse               27.73      27.70   4 
 22 Haley Suckow                 Eau Claire             27.37      28.16   2 

Women 200 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: # 25.16  1999        Camille Ross, UW-Whitewater                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Nadine Pieske                Oshkosh                25.05      25.15#  2   10  
  2 Amanda Donath                Oshkosh                25.63      25.91   2    8  
  3 Liz Kooistra                 Eau Claire             25.94      25.92   2    6  
  4 Jena Durnin                  LaCrosse               26.02      26.05   2    5  
  5 Katie Steingraeber           LaCrosse               26.05      26.06   1    4  
  6 Laura Simonis                Stevens Point          25.92      26.09   2    3  
  7 Sara Duchow                  LaCrosse               26.23      26.37   1    2  
  8 Danielle Kinderman           Stevens Point          26.44      26.75   1    1  
  9 Brittany Smith               River Falls            26.59      26.86   1 

Women 400 Meter Run
============================================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: # 57.36  2006        Amanda Donath, UW-Oshkosh                   
                56.80  AUTO
                58.70  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Amanda Donath                Oshkosh                55.85    # 56.11QAUTO              1 
  2 Nadine Pieske                Oshkosh                56.21    # 56.86QPROV              2 
  3 Liz Kooistra                 Eau Claire             57.27      58.19QPROV              3 
  4 Kathleen Folbrecht           Stevens Point          59.09      59.24Q                  4 
  5 Andrea Irvine                Stevens Point          59.69      59.28q                  3 
  6 Bree Peterson                Stevens Point          59.58    1:00.08q                  4 
  7 Laura Broner                 Eau Claire           1:00.69    1:00.14q                  1 
  8 Caitlin Perra                LaCrosse               59.80    1:00.24q                  2 
  9 Alison Ross                  Uw-Plattevil         1:01.18    1:00.44q                  4 
 10 Amy Mlezvia                  Oshkosh              1:00.68    1:00.47q                  1 
 11 Danica Schaefer              LaCrosse             1:00.84    1:00.68q                  2 
 12 Brittni Osuldsen             LaCrosse             1:01.37    1:01.51q                  4 
 13 Kristen Kuber                Stevens Point        1:01.07    1:01.84                   3 
 14 Bobbi Arand                  Uw-Plattevil         1:02.19    1:01.87                   1 
 15 Mandy Kozicki                Oshkosh              1:01.82    1:02.31                   2 
 16 Oriana Zens                  Stout                1:02.31    1:03.17                   1 
 17 Jane Clark                   Whitewater                      1:03.50                   3 
 18 Sophia Landry                Eau Claire           1:01.59    1:03.88                   3 
 19 Sarah Roswell                Oshkosh              1:04.26    1:04.38                   2 

Women 400 Meter Run
===================================================================================================
 Meet Record: # 57.36  2006        Amanda Donath, UW-Oshkosh                   
                56.80  AUTO
                58.70  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        H# Points
===================================================================================================
Finals
  1 Amanda Donath          Oshkosh                56.11      55.96#AUTO              2   10  
  2 Nadine Pieske          Oshkosh                56.86      56.15#AUTO              2    8  
  3 Liz Kooistra           Eau Claire             58.19      56.65#AUTO              2    6  
  4 Andrea Irvine          Stevens Point          59.28      59.30                   2    5  
  5 Kathleen Folbrecht     Stevens Point          59.24      59.45                   2    4  
  6 Caitlin Perra          LaCrosse             1:00.24    1:00.20                   1    3  
  7 Bree Peterson          Stevens Point        1:00.08    1:00.22                   1    2  
  8 Laura Broner           Eau Claire           1:00.14    1:00.48                   1    1  
  9 Alison Ross            Uw-Plattevil         1:00.44    1:01.36                   1 

Women 1 Mile Run
================================================================================================
 Meet Record: # 4:55.06  1983        Tori Neubauer, UW-La Crosse               
                4:55.50  AUTO
                5:05.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Marcia Taddy           Uw-Plattevil         4:45.62    4:51.05#AUTO               10  
  2 Emma Dreis             Uw-Plattevil         5:01.98    4:54.19#AUTO                8  
  3 Kristen Painter        LaCrosse             5:02.18    4:58.70 PROV                6  
  4 Meagan Herlache        LaCrosse             5:09.69    5:04.29 PROV                5  
  5 Christina Locke        Eau Claire           5:13.85    5:06.22                     4  
  6 Nikki Cahen            LaCrosse             5:11.42    5:09.55                     3  
  7 Cassie Haak            Eau Claire           5:19.25    5:11.21                     2  
  8 Hannah Humbach         Eau Claire           5:18.75    5:12.07                     1  
  9 Amanda Kozicky         River Falls          5:12.05    5:12.85                  
 10 Lindsey Vick           Uw-Plattevil         5:14.96    5:13.29                  
 11 Megan Johnson          LaCrosse             5:16.54    5:15.34                  
 12 Mary Palmer            Eau Claire           5:17.47    5:18.33                  
 13 Lauren Moss            LaCrosse             5:16.90    5:18.72                  
 14 Emily Burns            LaCrosse             5:19.81    5:24.81                  
 15 Shannon Madigan        Oshkosh              5:23.87    5:27.12                  
 16 Ashley Woest           Stevens Point                   5:29.33                  
 17 Allison Wolter         Stevens Point        5:27.68    5:30.04                  
 18 Leah Korf              River Falls          5:27.39    5:34.54                  
 19 Melissa Martens        Whitewater                      5:35.48                  
 20 Jamie Arentz           Eau Claire           5:28.03    5:39.84                  

Women 800 Meter Run
============================================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: # 2:11.35  2002        Elizabeth Woodworth, UW-Oshkosh           
                2:13.85  AUTO
                2:16.90  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Marcia Taddy                 Uw-Plattevil         2:09.04    2:15.52QPROV              3 
  2 Jessica Scott                Uw-Plattevil         2:17.94    2:16.65QPROV              2 
  3 Emma Dreis                   Uw-Plattevil         2:15.47    2:17.50Q                  1 
  4 Katee Rosburg                Superior             2:20.71    2:17.56q                  3 
  5 Beth Richmond                LaCrosse             2:20.27    2:18.73q                  1 
  6 Meagan Herlache              LaCrosse             2:19.74    2:18.78q                  2 
  7 Cassie Haak                  Eau Claire           2:22.84    2:19.51q                  2 
  8 Jordan Clark-Mand            Oshkosh              2:22.07    2:20.52q                  2 
  9 Shannon Zweifel              River Falls          2:23.21    2:20.83q                  3 
 10 Kristy Curry                 Whitewater           2:24.66    2:20.89                   1 
 11 Maggie Lyendecker            LaCrosse             2:23.17    2:20.94                   1 
 12 Jenna Halverson              Superior             2:21.81    2:21.71                   3 
 13 Michelle Horn                LaCrosse             2:23.66    2:22.07                   3 
 14 Jessica Goessl               LaCrosse             2:22.00    2:22.26                   1 
 15 Jessie Scheer                Oshkosh              2:27.57    2:24.43                   3 
 16 Stephanie Carney             LaCrosse             2:25.36    2:25.24                   2 
 17 Jenna Smith                  Eau Claire           2:27.41    2:25.91                   1 
 18 Stacy Deckers                River Falls                     2:27.23                   3 
 19 Kelly Palmer                 Eau Claire           2:26.77    2:27.32                   2 

Women 800 Meter Run
================================================================================================
 Meet Record: # 2:11.35  2002        Elizabeth Woodworth, UW-Oshkosh           
                2:13.85  AUTO
                2:16.90  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Marcia Taddy           Uw-Plattevil         2:15.52    2:11.59 AUTO               10  
  2 Katee Rosburg          Superior             2:17.56    2:16.64 PROV                8  
  3 Beth Richmond          LaCrosse             2:18.73    2:17.96                     6  
  4 Emma Dreis             Uw-Plattevil         2:17.50    2:17.99                     5  
  5 Jessica Scott          Uw-Plattevil         2:16.65    2:18.50                     4  
  6 Meagan Herlache        LaCrosse             2:18.78    2:19.24                     3  
  7 Jordan Clark-Mand      Oshkosh              2:20.52    2:19.90                     2  
  8 Cassie Haak            Eau Claire           2:19.51    2:21.22                     1  
  9 Shannon Zweifel        River Falls          2:20.83    2:29.16                  

Women 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 9:54.79  1989        Cheryl Neiderberger, UW-Oshkosh           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kristen Painter              LaCrosse            10:16.20    9:59.53    10  
  2 Beth Lutz                    Eau Claire          10:17.39   10:02.55     8  
  3 Marcia Taddy                 Uw-Plattevil                   10:15.48     6  
  4 Nikki Cahen                  LaCrosse            10:28.10   10:16.80     5  
  5 Jenny Graef                  Oshkosh             10:23.14   10:21.90     4  
  6 Molly Warner                 Eau Claire          10:32.77   10:23.92     3  
  7 Christina Locke              Eau Claire          10:32.00   10:26.19     2  
  8 Hannah Dieringer             Stevens Point       10:45.54   10:30.23     1  
  9 Kristen Howe                 LaCrosse                       10:33.66  
 10 Katie McCabe                 Whitewater          10:44.54   10:35.95  
 11 Beth Medinger                LaCrosse            10:51.71   10:43.65  
 12 Eileen McGuine               Uw-Plattevil        10:55.81   10:46.22  
 13 Amanda Kozicky               River Falls         10:45.36   10:46.70  
 14 Rosa Alvarez                 Oshkosh                        10:47.59  
 15 Bridget Bocher               Eau Claire          10:55.39   10:49.65  
 16 Bridgette Crozier            Stout               11:02.79   10:49.75  
 17 Hannah Humbach               Eau Claire          10:53.61   10:50.35  
 18 Katelyn Williams             LaCrosse            10:49.05   10:51.63  
 19 Jenna Gerten                 LaCrosse            10:38.10   10:54.15  
 20 Lindsey Vick                 Uw-Plattevil        10:43.19   10:58.48  
 21 Sara Rammer                  Stevens Point       10:58.86   10:58.64  
 22 Jenny Melville               Oshkosh             10:58.77   11:05.07  
 23 Jackie Nett                  Whitewater          11:02.34   11:08.12  
 24 Mary Palmer                  Eau Claire          10:59.26   11:08.30  
 25 Katie Wondra                 Oshkosh             11:13.14   11:12.64  

Women 5000 Meter Run
================================================================================================
 Meet Record: # 17:05.81  2006        Julia Rudd, UW-La Crosse                 
                17:10.00  AUTO
                17:45.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Nikki Cahen            LaCrosse            17:45.82   17:38.25 PROV               10  
  2 Jenny Graef            Oshkosh             17:42.37   17:40.67 PROV                8  
  3 Beth Lutz              Eau Claire          18:03.65   17:44.11 PROV                6  
  4 Molly Warner           Eau Claire          18:13.89   17:57.66                     5  
  5 Kristen Howe           LaCrosse            18:25.51   18:07.87                     4  
  6 Jennifer Rogers        Whitewater          18:03.14   18:18.95                     3  
  7 Jackie Arendt          LaCrosse            18:41.80   18:26.40                     2  
  8 Rosa Alvarez           Oshkosh             19:01.03   18:29.12                     1  
  9 Emily Burns            LaCrosse            18:32.41   18:36.97                  
 10 Jenna Gerten           LaCrosse            18:31.12   18:44.29                  
 11 Amber Hertz            Eau Claire          19:20.67   18:57.00                  
 12 Bridget Bocher         Eau Claire          19:06.43   18:57.74                  
 13 Katie Wondra           Oshkosh             19:16.06   19:02.28                  
 14 Emily Lewandowski      LaCrosse            19:18.05   19:03.31                  
 15 Elly Prunty            Eau Claire          19:25.14   19:04.98                  
 16 Sara Rammer            Stevens Point       19:01.38   19:19.82                  
 17 Abbey Ring             Stout               19:36.96   19:21.84                  
 18 Sara Bias              Stevens Point       19:35.55   19:37.59                  
 19 Jenny Melville         Oshkosh             19:06.52   19:42.09                  

Women 55 Meter Hurdles
============================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
 Meet Record: #  8.28  2004        Jennifer Stafslein, UW-Eau Claire           
                 8.27  AUTO
                 8.56  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Liz Faller                   Eau Claire              8.31       8.31QPROV              1 
  2 Sarah Schettle               Oshkosh                 8.50       8.50QPROV              3 
  3 Jessica Reed                 River Falls             8.49       8.50QPROV              2 
  4 Brittany Smith               River Falls             8.59       8.66q                  3 
  5 Chris Clausen                LaCrosse                8.65       8.74q                  2 
  6 Jillian Crandall             River Falls             8.94       8.77q                  1 
  7 AnnMarie Glejf               LaCrosse                8.97       8.81q                  3 
  8 Jasmine Patzner              Stout                   8.96       8.86q                  2 
  9 Samantha Miller              Superior                9.05       8.87                   2 
 10 Emily Lemke                  LaCrosse                8.90       8.92                   1 
 11 Kim Piggott                  Uw-Plattevil            9.02       8.94                   3 
 12 Sammy Nyre                   River Falls             9.21       9.16                   1 
 13 Colleen Kopel                River Falls             9.29       9.21                   2 
 14 Jenny Stein                  Oshkosh                 9.31       9.29                   3 
 15 Jane Clark                   Whitewater              9.45       9.41                   1 
 16 Nancy Hudack                 Superior                9.52       9.49                   1 
 17 Megan Rasmussen              River Falls                        9.52                   3 
 18 Tracey Gronowski             Uw-Plattevil            9.56       9.58                   2 
 19 Lisa Wilke                   Oshkosh                 9.82       9.72                   3 
 20 Sara Gisseler                Whitewater              9.30       9.76                   3 
 21 Jill Mosgaller               Oshkosh                 9.42       9.80                   2 
 22 Alicia Ellingstad            Eau Claire              9.17      10.44                   1 

Women 55 Meter Hurdles
================================================================================================
 Meet Record: #  8.28  2004        Jennifer Stafslein, UW-Eau Claire           
                 8.27  AUTO
                 8.56  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Liz Faller             Eau Claire              8.31       8.32 PROV               10  
  2 Jessica Reed           River Falls             8.50       8.50 PROV                8  
  3 Sarah Schettle         Oshkosh                 8.50       8.54 PROV                6  
  4 Chris Clausen          LaCrosse                8.74       8.63                     5  
  5 Brittany Smith         River Falls             8.66       8.72                     4  
  6 Jillian Crandall       River Falls             8.77       8.84                     3  
  7 AnnMarie Glejf         LaCrosse                8.81       8.88                     2  
  8 Jasmine Patzner        Stout                   8.86       8.88                     1  

Women 4x200 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 1:41.73  2000        , UW-La Crosse                            
                         C. Weise, A. Lindbald, J. Loe, L. Mikelson        
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Uw-La Crosse                                      1:44.21    1:43.29   2   10  
  2 Uw-Eau Claire                                     1:46.74    1:43.48   2    8  
  3 Uw-Oshkosh                                        1:44.17    1:43.89   2    6  
  4 Uw-Stevens Point                                  1:45.88    1:46.31   2    5  
  5 Uw-Platteville                                    1:52.19    1:49.02   1    4  
  6 Uw-Superior                                       1:51.41    1:50.00   1    3  
  7 UW - Stout                                        1:51.42    1:50.86   1    2  
  8 Uw- Whitewater                                    1:52.33    1:50.98   1    1  
 -- Uw-River Falls                                    1:47.10         DQ   2 

Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================================
 Meet Record: # 3:57.32  2001        , UW-La Crosse                            
                         L. Mickelson, A. Boudry, D. Hanson, J. Loe        
                3:56.30  AUTO
                4:02.30  PROV
    School                                         Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Uw-Eau Claire                               4:00.51    3:55.28#AUTO              2   10  
  2 Uw-Oshkosh                                  3:53.54    3:59.60 PROV              2    8  
  3 Uw-La Crosse                                3:56.32    4:02.43                   2    6  
  4 Uw-Stevens Point                            3:59.54    4:03.49                   2    5  
  5 Uw-River Falls                              4:01.40    4:04.28                   2    4  
  6 Uw-Platteville                              4:03.78    4:08.76                   1    3  
  7 Uw- Whitewater                                         4:11.46                   1    2  
  8 UW - Stout                                  4:17.74    4:17.68                   1    1  
  9 Uw-Superior                                 4:11.11    4:19.86                   1 

Women Distance Medley
================================================================================================
 Meet Record: # 11:51.50  2004        , UW-Oshkosh                             
                          J. Munoz, N. Pieske, E. Steinhafel, E. Woodworth  
                11:53.60  AUTO
                12:20.00  PROV
    School                                         Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Uw-River Falls                                        12:31.14                    10  
  2 Uw-Stevens Point                           13:16.48   12:33.54                     8  
  3 Uw-La Crosse                               12:01.73   12:35.23                     6  
  4 Uw-Platteville                             11:40.15   12:39.96                     5  
  5 UW - Stout                                            12:44.45                     4  
  6 Uw-Oshkosh                                            12:51.32                     3  
  7 Uw- Whitewater                                        12:51.35                     2  
  8 Uw-Eau Claire                                         12:52.61                     1  
  9 Uw-Superior                                12:51.33   13:01.25                  

Women High Jump
================================================================================================
 Meet Record: #  5-09  1983        Michelle Riedi, UW-Stevens Point            
                1.71m  AUTO
                1.64m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Lyndsey Thoma          Oshkosh                1.66m      1.67m PROV     5-05.75   10  
  2 Jillian Crandall       River Falls            1.66m      1.62m          5-03.75    8  
  3 Jessica Owens          Eau Claire             1.66m     J1.62m          5-03.75    6  
  4 Jenna Stark            LaCrosse               1.50m      1.57m          5-01.75    5  
  5 Michele Zach           Oshkosh                1.51m     J1.57m          5-01.75    4  
  6 Kayla Johnson          LaCrosse               1.55m     J1.57m          5-01.75    3  
  7 Taylor Mayo            Stout                  1.49m      1.52m          4-11.75    2  
  8 Alicia Schuelke        Eau Claire             1.59m     J1.52m          4-11.75    1  
  9 Megan Behl             Eau Claire             1.51m      1.47m          4-09.75 
 10 Samantha Miller        Superior               1.55m     J1.47m          4-09.75 
 11 Barbie Below           Stevens Point          1.44m      1.42m          4-07.75 
 11 Laura Jacobson         Whitewater             1.45m      1.42m          4-07.75 
 11 Becky Monyhan          Stout                  1.44m      1.42m          4-07.75 
 11 Alicia Ellingstad      Eau Claire             1.51m      1.42m          4-07.75 
 15 Kristy Triggs          Uw-Plattevil           1.43m     J1.42m          4-07.75 
 16 Megan Hucke            Whitewater             1.45m     J1.42m          4-07.75 
 -- Char Edwards           Stout                                NH                  

Women Pole Vault
================================================================================================
 Meet Record: # 12-08  2006        Stephanie Barnes, UW-Eau Claire             
                3.71m  AUTO
                3.40m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Chelsea Becker         Eau Claire             3.71m      3.75m AUTO    12-03.50   10  
  2 Steph Barnes           Eau Claire             3.80m     J3.75m AUTO    12-03.50    8  
  3 Carrie VanHouten       River Falls            3.41m      3.60m PROV    11-09.75    5.5
  3 Lindsay Leech          LaCrosse               3.61m      3.60m PROV    11-09.75    5.5
  5 Jamie Scott            LaCrosse               3.50m      3.45m PROV    11-03.75    4  
  6 Holly Kromray          River Falls            3.41m     J3.45m PROV    11-03.75    3  
  7 Chris Clausen          LaCrosse               3.31m     J3.45m PROV    11-03.75    1.5
  7 Nicole VanEgtern       Oshkosh                3.40m     J3.45m PROV    11-03.75    1.5
  9 Haley Suckow           Eau Claire             3.40m     J3.45m PROV    11-03.75 
 10 Kaitlin Genthe         LaCrosse               3.31m     J3.45m PROV    11-03.75 
 11 Kaitlin Joyce          LaCrosse               3.31m      3.30m         10-10.00 
 11 Kimberly Davister      Oshkosh                3.25m      3.30m         10-10.00 
 11 Tiffany Ness           LaCrosse               3.31m      3.30m         10-10.00 
 11 Jamie Clarkson         Oshkosh                3.40m      3.30m         10-10.00 
 15 Amanda DiEnno          Oshkosh                3.16m      3.15m         10-04.00 
 15 Brigid Hamill          Oshkosh                3.51m      3.15m         10-04.00 
 15 Pam Sellberg           Stout                  3.40m      3.15m         10-04.00 
 15 Ashleigh Waltz         Uw-Plattevil           3.05m      3.15m         10-04.00 
 15 Alicia Ellingstad      Eau Claire             3.25m      3.15m         10-04.00 
 -- Hannah Miller          River Falls            3.15m         NH                  
 -- Marcie Lennox          Uw-Plattevil           2.90m         NH                  
 -- Shelley Balcer         Superior               2.81m         NH                  
 -- Tabitha Blanchard      Stout                  2.95m         NH                  
 -- Staci Paul             Stout                  2.94m         NH                  
 -- Katie Kohn             Oshkosh                2.95m         NH                  
 -- Cassie Hunt            Eau Claire             2.95m         NH                  
 -- Annelise Diedrich      Eau Claire             3.01m         NH                  

Women Long Jump
================================================================================================
 Meet Record: # 19-01.25  1983        Margie Tremeear, UW-Milwaukee            
                   5.70m  AUTO
                   5.41m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Katie Fondow           LaCrosse               5.70m      5.79m AUTO    19-00.00   10  
  2 Jena Durnin            LaCrosse               5.53m      5.75m AUTO    18-10.50    8  
  3 Caitlin Schetter       LaCrosse               5.52m      5.69m PROV    18-08.00    6  
  4 Beth Richter           Stevens Point          5.44m      5.63m PROV    18-05.75    5  
  5 Ashton May             LaCrosse               5.13m      5.57m PROV    18-03.25    4  
  6 Mandy Rue              LaCrosse               5.31m      5.42m PROV    17-09.50    3  
  7 Krista Kopesky         LaCrosse               5.63m     J5.42m PROV    17-09.50    2  
  8 Jackie Bruchez         Stout                  5.07m      5.29m         17-04.25    1  
  9 Lyndsey Thoma          Oshkosh                5.35m      5.28m         17-04.00 
 10 Katie Beining          Oshkosh                5.04m      5.20m         17-00.75 
 11 Brittany Smith         River Falls            5.00m      5.16m         16-11.25 
 11 Tonya White            Eau Claire             5.18m      5.16m         16-11.25 
 13 Nancy Hudack           Superior               4.95m      5.07m         16-07.75 
 14 Kim Piggott            Uw-Plattevil           4.70m      5.02m         16-05.75 
 15 Taylor Johnson         Uw-Plattevil           5.17m      4.98m         16-04.25 
 16 Ashleigh Waltz         Uw-Plattevil           4.91m      4.78m         15-08.25 
 17 Amy Bachinski          Stevens Point          4.88m      4.72m         15-06.00 
 18 Stephanie Verstopp     Stevens Point                     4.33m         14-02.50 

Women Triple Jump
================================================================================================
 Meet Record: # 40-04  2003        Laura Verdegan, UW-Stout                    
               11.82m  AUTO
               11.18m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Chelsea Becker         Eau Claire            11.23m     11.51m PROV    37-09.25   10  
  2 Ashton May             LaCrosse              11.00m    J11.51m PROV    37-09.25    8  
  3 Caitlin Schetter       LaCrosse              11.34m     11.36m PROV    37-03.25    6  
  4 Lyndsey Thoma          Oshkosh               11.00m     11.16m         36-07.50    5  
  5 Ashlea Peter           Stout                 10.84m     11.13m         36-06.25    4  
  6 Katie Fondow           LaCrosse              11.55m     11.10m         36-05.00    3  
  7 AnnMarie Glejf         LaCrosse              10.97m     10.92m         35-10.00    2  
  8 Beth Richter           Stevens Point         10.74m     10.91m         35-09.50    1  
  9 Emily Lemke            LaCrosse              10.53m     10.52m         34-06.25 
 10 Sarah Monette          Oshkosh               10.57m     10.44m         34-03.00 
 11 Jessica Schulz         LaCrosse              10.25m     10.39m         34-01.25 
 12 Alesha Bales           Stevens Point          9.92m     10.19m         33-05.25 
 13 Marisa Bettin          Stout                  9.98m     10.18m         33-04.75 
 14 Jackie Bruchez         Stout                 10.59m     10.13m         33-03.00 
 15 Kathleen Folbrecht     Stevens Point         10.68m     10.04m         32-11.25 
 16 Kim Piggott            Uw-Plattevil          10.62m     10.01m         32-10.25 
 17 Erin Berg              Stout                 10.18m     10.00m         32-09.75 
 18 Jenna Davenport        Whitewater             9.75m      9.83m         32-03.00 
 19 Lindsay Kratcha        Uw-Plattevil           9.61m      9.70m         31-10.00 
 20 Tonya White            Eau Claire             9.84m      9.63m         31-07.25 
 21 Katie Kronebusch       Stout                  9.72m      9.62m         31-06.75 
 22 Rachel Puls            Whitewater             9.81m      9.60m         31-06.00 

Women Shot Put
================================================================================================
 Meet Record: # 51-01.75  2006        Robyn Jarocki, UW-Oshkosh                
                  14.00m  AUTO
                  12.75m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Susie Trzebiatowsk     Oshkosh               13.80m     13.51m PROV    44-04.00   10  
  2 Krista Hasselquist     River Falls           13.54m     12.99m PROV    42-07.50    8  
  3 Christy Bohl           LaCrosse              12.80m     12.70m         41-08.00    6  
  4 Angela Sheridan        Stevens Point         12.19m     12.55m         41-02.25    5  
  5 Emily O'Brien          Uw-Plattevil          12.42m     12.51m         41-00.50    4  
  6 Vicki Cooper           River Falls           12.01m     12.45m         40-10.25    3  
  7 Dana Thompson          Whitewater            11.80m     12.28m         40-03.50    2  
  8 Jessica Delzer         Oshkosh               11.22m     11.96m         39-03.00    1  
  9 Julie Falk             Oshkosh               11.81m     11.88m         38-11.75 
 10 Gretchen Meyers        Whitewater            11.17m     11.70m         38-04.75 
 10 Alisa Denfeld          Stevens Point         12.42m     11.70m         38-04.75 
 12 Rebecca Masephol       Oshkosh               11.99m     11.66m         38-03.25 
 13 Kim Altenhafen         River Falls           12.29m     11.60m         38-00.75 
 14 Kelly Schachtner       Stout                 11.76m     11.56m         37-11.25 
 15 Paula Crossfield       Eau Claire            11.69m     11.50m         37-08.75 
 16 Molly Day              LaCrosse              12.81m     11.37m         37-03.75 
 17 Ellie Sitek            Oshkosh               12.18m     11.30m         37-01.00 
 18 Mary Robus             Stevens Point         11.15m     10.86m         35-07.75 
 19 Tina Schmidt           LaCrosse              10.73m     10.81m         35-05.75 
 19 Rachel Gregory         Oshkosh               11.05m     10.81m         35-05.75 
 21 Christa Leesman        Stout                 10.88m     10.80m         35-05.25 
 22 Julie Goplin           Eau Claire            10.88m     10.50m         34-05.50 
 23 Amy Morse              Eau Claire            10.99m     10.49m         34-05.00 
 24 Alicia Bourget         Superior              10.60m     10.32m         33-10.25 
 25 Christy Birkholz       LaCrosse              11.30m     10.31m         33-10.00 
 26 Amy Ableidinger        LaCrosse              10.90m     10.28m         33-08.75 
 27 Tahlia Luedtke         Stevens Point                     9.90m         32-05.75 
 28 Kayla Kasten           Whitewater                        9.58m         31-05.25 
 29 Stephanie Fosterli     Stevens Point                     8.95m         29-04.50 

Women 20-Pound Weight Throw
================================================================================================
 Meet Record: # 67-04  2006        Robyn Jarocki, UW-Oshkosh                   
               17.00m  AUTO
               14.80m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Terri Schwamb          Oshkosh               18.57m     18.34m AUTO    60-02.00   10  
  2 Krista Hasselquist     River Falls           15.51m     16.39m PROV    53-09.25    8  
  3 Rebecca Masephol       Oshkosh               16.07m     15.48m PROV    50-09.50    6  
  4 Christy Birkholz       LaCrosse              15.51m     15.35m PROV    50-04.50    5  
  5 Ellie Sitek            Oshkosh               16.03m     15.26m PROV    50-00.75    4  
  6 Vicki Cooper           River Falls           13.67m     15.08m PROV    49-05.75    3  
  7 Paula Crossfield       Eau Claire            15.41m     14.91m PROV    48-11.00    2  
  8 Tina Schmidt           LaCrosse              14.92m     14.55m         47-09.00    1  
  9 Julie Falk             Oshkosh               14.78m     14.28m         46-10.25 
 10 Sheri Niemeyer         Superior              13.75m     14.20m         46-07.25 
 11 Angela Sheridan        Stevens Point         14.64m     14.02m         46-00.00 
 12 Molly Day              LaCrosse              15.12m     13.93m         45-08.50 
 13 Kelly Schachtner       Stout                 12.95m     13.60m         44-07.50 
 14 Alicia Bourget         Superior              12.99m     13.32m         43-08.50 
 15 Susie Trzebiatowsk     Oshkosh               14.02m     13.06m         42-10.25 
 16 Rachel Gregory         Oshkosh               14.00m     12.85m         42-02.00 
 17 Amy Morse              Eau Claire            12.16m     12.83m         42-01.25 
 18 Alyssa Klinkenberg     Stout                 13.64m     12.78m         41-11.25 
 19 Amanda Kingsbury       LaCrosse              12.90m     12.53m         41-01.50 
 20 Kim Altenhafen         River Falls           12.31m     12.51m         41-00.50 
 21 Christy Bohl           LaCrosse              11.97m     12.47m         40-11.00 
 21 Lonyll Seeley          Eau Claire            12.07m     12.47m         40-11.00 
 23 Gretchen Meyers        Whitewater            12.40m     12.27m         40-03.25 
 24 Rachel Ament           Stout                 12.09m     11.88m         38-11.75 

Women Pentathlon
================================================================================
 Meet Record: #  3559  1981        Sherri Odlevak, UW-Superior                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jillian Crandall             River Falls             3369       3474    10  
  2 AnnMarie Glejf               LaCrosse                2932       3108     8  
  3 Nicole Pelischek             Oshkosh                 3128       2978     6  
  4 Samantha Miller              Superior                2884       2792     5  
  5 Colleen Kopel                River Falls             2602       2761     4  
  6 Jenny Stein                  Oshkosh                 2705       2733     3  
  7 Nancy Hudack                 Superior                2486       2705     2  
  8 Bridget Wolfe                Eau Claire                         2523     1  
  9 Barbie Below                 Stevens Point           2489       2493  
 10 Lauren Terry                 LaCrosse                2507       2453  
 11 Laura Jacobson               Whitewater              2226       2199  
 12 Michele Zach                 Oshkosh                 2440       2181  
 13 Emily Dunning                Superior                2361       2176  
 14 Jenny Bjorge                 River Falls             1930       2041  
 15 Megan Nitka                  LaCrosse                1950       2031  
 16 Ashley Etheridge             Whitewater              1964       1991  
 17 Jen Schubert                 Whitewater              1874       1917