2004 WIAC Women's Indoor Track & Field Championship Results
Final Results

Licensed to University of Wisconsin Stout
                                        Hy-Tek's Meet Manager 3/6/2004 05:14 PM
      2004 WIAC Indoor Track & Field Championships - 3/5/2004 to 3/6/2004      
                                    Results                                    

Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) UW-La Crosse               159.50     2) UW-Oshkosh                145   
    3) UW-Stevens Point           121        4) UW-Eau Claire              78.50
    5) UW-River Falls              55        6) UW-Stout                   48   
    7) UW-Whitewater               46        8) UW-Platteville             43   
    9) UW-Superior                  5                                           


 
Women 55 Meter Dash
===================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
           7.12  AUTO
           7.33  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Angela Klatt                 La Crosse                 7.30QPROV              1 
  2 Shelly Gotto                 La Crosse                 7.45Q                  2 
  3 Katie Miller                 Eau Claire                7.47Q                  3 
  4 Lindsay Kjolsing             Stout                     7.49q                  3 
  5 Talia Williams               La Crosse                 7.55q                  1 
  6 Shalene Huth                 Eau Claire                7.58q                  2 
  7 Katie Nachreiner             La Crosse                 7.59q                  1 
  8 Emily Schulz                 Oshkosh                   7.60q                  3 
  9 Maggie Nichols               Oshkosh                   7.61                   1 
 10 Tiff Reber                   River Falls               7.62                   3 
 11 Kelly Sprague                Eau Claire                7.69                   2 
 12 Mandy Rue                    La Crosse                 7.71                   2 
 12 Mary Swenson                 La Crosse                 7.71                   2 
 14 Mary Johnson                 Platteville               7.78                   1 
 15 Leah Jones                   Oshkosh                   7.84                   1 
 16 Ashley Juleff                Stout                     7.88                   3 
 17 Heather Prochnow             Oshkosh                   7.90                   1 
 18 Kathleen Duffy               UW-Superior               7.91                   3 
 19 Amber Fortuna                Oshkosh                   7.95                   2 
 20 Kaycee Kline                 Whitewater                8.10                   2 
 21 Jamie Oyen                   Platteville               8.42                   3 
 
Women 55 Meter Dash
=======================================================================================
           7.12  AUTO
           7.33  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Angela Klatt           La Crosse                 7.31 PROV               10  
  2 Shelly Gotto           La Crosse                 7.40                     8  
  3 Lindsay Kjolsing       Stout                     7.50                     6  
  4 Shalene Huth           Eau Claire                7.53                     5  
  5 Emily Schulz           Oshkosh                   7.58                     4  
  6 Katie Nachreiner       La Crosse                 7.59                     3  
  7 Katie Miller           Eau Claire                7.61                     2  
  8 Talia Williams         La Crosse                 7.62                     1  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
10 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Angela Klatt                 La Crosse                25.61Q  4 
  2 Marie Burrows                Stevens Point            26.16Q  3 
  3 Shelly Gotto                 La Crosse                26.26Q  2 
  4 Maggie Nichols               Oshkosh                  26.35Q  1 
  5 Kelly Runkle                 La Crosse                26.58q  4 
  6 Katie Nachreiner             La Crosse                26.73q  2 
  7 Courtney Poziombke           La Crosse                26.75q  3 
  8 Lindsay Kjolsing             Stout                    26.77q  1 
  9 Amanda Chladek               Whitewater               26.79q  4 
 10 Mary Johnson                 Platteville              27.03q  3 
 11 Talia Williams               La Crosse                27.05   2 
 12 Shalene Huth                 Eau Claire               27.19   1 
 13 Cheryl Kieffer               Whitewater               27.44   2 
 14 Katie Miller                 Eau Claire               27.47   1 
 15 Ashley Juleff                Stout                    28.07   4 
 16 Lisa Anderson                Stevens Point            28.13   3 
 17 Kayla Brinker                Stevens Point            28.65   4 
 18 Kathleen Duffy               UW-Superior              29.29   3 
 19 Kristin Becker               Stout                    30.34   2 
 
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Angela Klatt                 La Crosse                25.49   2   10  
  2 Marie Burrows                Stevens Point            26.06   2    8  
  3 Shelly Gotto                 La Crosse                26.13   2    6  
  4 Maggie Nichols               Oshkosh                  26.35   2    5  
  5 Courtney Poziombke           La Crosse                26.53   1    4  
  6 Katie Nachreiner             La Crosse                26.70   1    3  
  7 Kelly Runkle                 La Crosse                26.72   2    2  
  8 Lindsay Kjolsing             Stout                    26.79   1    1  
  9 Amanda Chladek               Whitewater               27.12   1 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
10 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
          56.70  AUTO
          58.90  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Katelyn Friedel              Whitewater               57.55QPROV              3 
  2 Melissa Marvin               La Crosse                58.70QPROV              1 
  3 Marie Burrows                Stevens Point            59.60Q                  2 
  4 Jill Crandall                River Falls              58.83qPROV              1 
  5 Shannon Salentine            Whitewater             1:00.26q                  1 
  6 Shannon Zweifel              River Falls            1:00.49q                  3 
  7 Kristi Hansen                Eau Claire             1:00.79q                  2 
  8 Nadine Pieske                Oshkosh                1:00.85q                  3 
  9 Katie Simo                   Stevens Point          1:00.87q                  2 
 10 Kallie Krueger               Eau Claire             1:01.03q                  1 
 11 Maggie Laufenberg            Platteville            1:01.56                   2 
 12 LuAnn Luedke                 La Crosse              1:01.72                   3 
 13 Liz Denman                   Whitewater             1:01.89                   3 
 14 Mandy Kozicki                Oshkosh                1:04.21                   2 
 15 Megan Burnham                Platteville            1:05.26                   1 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================================
          56.70  AUTO
          58.90  PROV
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
Finals
  1 Katelyn Friedel        Whitewater               57.75 PROV              2   10  
  2 Marie Burrows          Stevens Point            58.14 PROV              2    8  
  3 Melissa Marvin         La Crosse                58.19 PROV              2    6  
  4 Jill Crandall          River Falls              58.64 PROV              2    5  
  5 Shannon Zweifel        River Falls              59.82                   1    4  
  6 Shannon Salentine      Whitewater             1:00.18                   2    3  
  7 Kristi Hansen          Eau Claire             1:00.78                   1    2  
  8 Nadine Pieske          Oshkosh                1:00.79                   1    1  
  9 Katie Simo             Stevens Point          1:00.87                   1 
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
        2:14.00  AUTO
        2:18.50  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                 
================================================================================
Preliminaries
  1 Jenna Mitchler               Stevens Point          2:17.15QPROV             
  2 Liz Woodworth                Oshkosh                2:22.02Q                 
  3 Emily Steinhafel             Oshkosh                2:19.10q                 
  4 Kristen Painter              La Crosse              2:21.11q                 
  5 Mindy Berendes               Stevens Point          2:21.34q                 
  6 Melissa Wright               Eau Claire             2:22.26q                 
  7 Megan Craig                  Stevens Point          2:23.37q                 
  8 Amanda Beard                 Oshkosh                2:24.81q                 
  9 April Remus                  La Crosse              2:25.26q                 
 10 Carey Tkachuk                Whitewater             2:26.04                  
 11 Laura Eysnogle               Stout                  2:26.83                  
 12 Stephanie Martin             Platteville            2:27.19                  
 13 Heather Draeger              Stevens Point          2:27.44                  
 14 Sara Rudesill                River Falls            2:28.20                  
 15 Jennifer Conners             La Crosse              2:29.14                  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================================
        2:14.00  AUTO
        2:18.50  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Liz Woodworth          Oshkosh                2:12.89 AUTO               10  
  2 Jenna Mitchler         Stevens Point          2:16.72 PROV                8  
  3 Emily Steinhafel       Oshkosh                2:19.61                     6  
  4 Melissa Wright         Eau Claire             2:20.25                     5  
  5 Mindy Berendes         Stevens Point          2:21.33                     4  
  6 Kristen Painter        La Crosse              2:22.25                     3  
  7 Amanda Beard           Oshkosh                2:23.29                     2  
  8 April Remus            La Crosse              2:23.33                     1  
  9 Megan Craig            Stevens Point          2:25.74                  
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================================
        4:34.00  AUTO
        4:45.00  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Liz Woodworth          Oshkosh                4:39.82 PROV               10  
  2 Leah Herlache          Stevens Point          4:41.50 PROV                8  
  3 Megan Craig            Stevens Point          4:41.70 PROV                6  
  4 Melissa Wright         Eau Claire             4:41.83 PROV                5  
  5 Isabelle Delannay      Stevens Point          4:44.93 PROV                4  
  6 Melissa Lutz           Whitewater             4:48.23                     3  
  7 Jessica Davis          Platteville            4:49.38                     2  
  8 Jackie Munoz           Oshkosh                4:51.04                     1  
  9 Sarah Kasabian         Eau Claire             4:53.08                  
 10 Emily Burns            La Crosse              4:55.24                  
 11 Star Houck             UW-Superior            4:55.27                  
 12 Meagan Herlache        La Crosse              4:58.61                  
 13 Mandy Kozicky          River Falls            4:59.75                  
 14 Tracy Oostdyk          Stout                  5:00.47                  
 15 Angie Kraemer          Stevens Point          5:01.16                  
 16 Marian Christen        River Falls            5:01.83                  
 17 Melanie Orear          La Crosse              5:07.86                  
 
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Julia Rudd                   La Crosse             10:24.07    10  
  2 Leah Herlache                Stevens Point         10:29.86     8  
  3 Ashleigh Potuznik            Stevens Point         10:32.77     6  
  4 Jackie Munoz                 Oshkosh               10:32.90     5  
  5 Sarah Kasabian               Eau Claire            10:36.42     4  
  6 Beth Medinger                La Crosse             10:39.65     3  
  7 Isabelle Delannay            Stevens Point         10:39.71     2  
  8 Carla Kegel                  Platteville           10:42.25     1  
  9 Amy Belleba                  La Crosse             10:44.59  
 10 Kelly Crivello               Oshkosh               10:46.40  
 11 Kristy Giljohann             Oshkosh               10:50.21  
 12 Erin Blum                    Oshkosh               10:50.45  
 13 Anissa Szesterniak           Platteville           10:52.99  
 14 Ariel Perkins                La Crosse             10:54.75  
 15 Heather Lipinski             Eau Claire            11:01.56  
 16 Ashley Earney                Stevens Point         11:03.46  
 17 Sammie Massano               Oshkosh               11:12.46  
 18 Valerie Vrandenberg          La Crosse             11:14.24  
 19 Tracey Schindler             UW-Superior           11:15.66  
 20 Marian Christen              River Falls           11:24.94  
 21 Alice Loebsack               UW-Superior           11:54.92  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================================
       17:10.00  AUTO
       17:55.00  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jackie Mulrooney       Platteville           17:32.87 PROV               10  
  2 Julia Rudd             La Crosse             17:45.29 PROV                8  
  3 Ashleigh Potuznik      Stevens Point         18:12.20                     6  
  4 Amy Belleba            La Crosse             18:18.80                     5  
  5 Emily Burns            La Crosse             18:29.11                     4  
  6 Sarah Kasabian         Eau Claire            18:42.03                     3  
  7 Kristy Giljohann       Oshkosh               18:45.00                     2  
  8 Carla Kegel            Platteville           18:48.61                     1  
  9 Erin Blum              Oshkosh               18:53.14                  
 10 Korah Petrasko         Eau Claire            18:55.16                  
 11 Ashley Earney          Stevens Point         18:55.63                  
 12 Ariel Perkins          La Crosse             19:01.96                  
 13 Katie Olds             Whitewater            19:17.18                  
 14 Sammie Massano         Oshkosh               19:21.78                  
 15 Meghan Macardy         La Crosse             19:33.14                  
 16 Holly Ochs             Whitewater            19:34.87                  
 17 Krystal Laurence       Oshkosh               19:35.95                  
 18 Jenny Graef            Oshkosh               19:37.01                  
 19 Emily Lewandowski      La Crosse             19:39.00                  
 20 Annette Pufall         Oshkosh               19:39.16                  
 21 Krista Jahimiak        Stout                 19:53.86                  
 22 Terra Dahlheimer       Stout                 19:59.13                  
 23 Sara Bias              Stevens Point         19:59.49                  
 24 Nicki VanGheem         Stevens Point         20:06.59                  
 25 Angie Kveene           River Falls           20:12.24                  
 26 Hannah Landwehr        Platteville           20:16.70                  
 27 Dana Martin            River Falls           20:57.84                  
 -- Heidi Hancock          Eau Claire                 DNF                  
 
Women 55 Meter Hurdles
===================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
           8.20  AUTO
           8.65  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Jennifer Stafslien           Eau Claire                8.35QPROV              1 
  2 Sheena Berkley               La Crosse                 8.57QPROV              2 
  3 Jenny Jaeger                 La Crosse                 8.71Q                  3 
  4 Julie Hoch                   Oshkosh                   8.65qPROV              1 
  5 Sarah Schettle               Oshkosh                   8.67q                  2 
  6 Becky Clarke                 Stevens Point             8.75q                  3 
  7 Tiff Reber                   River Falls               8.76q                  1 
  8 Julie Jahn                   La Crosse                 8.85q                  2 
  9 Jill Tucker                  Stevens Point             9.03                   2 
 10 Samantha Miller              UW-Superior               9.08                   1 
 10 Erica Schlief                Oshkosh                   9.08                   3 
 12 Jenny Johnson                La Crosse                 9.25                   3 
 13 Alyssa Leonard               La Crosse                 9.43                   1 
 14 Kim Henderson                La Crosse                 9.51                   3 
 15 Tiffany Smith                Oshkosh                   9.85                   3 
 16 Attalia Young                Stout                    10.14                   1 
 17 Desiree Edge                 Whitewater               10.49                   2 
 18 Amy Frey                     Stevens Point            10.64                   2 
 
Women 55 Meter Hurdles
=======================================================================================
           8.20  AUTO
           8.65  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Jennifer Stafslien     Eau Claire                8.28 PROV *             10  
  2 Sheena Berkley         La Crosse                 8.46 PROV                8  
  3 Julie Jahn             La Crosse                 8.57 PROV                6  
  4 Sarah Schettle         Oshkosh                   8.65 PROV                5  
  5 Julie Hoch             Oshkosh                   8.72                     4  
  6 Tiff Reber             River Falls               8.79                     3  
  7 Becky Clarke           Stevens Point             8.80                     2  
* WIAC record

Women 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 UW-La Crosse                                        1:45.85   2   10  
  2 UW-Whitewater                                       1:46.31   2    8  
  3 UW-Oshkosh                                          1:46.79   2    6  
  4 UW-Eau Claire                                       1:47.70   2    5  
  5 UW-Stevens Point                                    1:52.73   2    4  
  6 UW-River Falls                                      1:53.26   1    3  
  7 UW-Stout                                            1:56.82   1    2  
  8 UW-Platteville                                      1:57.92   1    1  
  9 UW-Superior                                         1:59.91   1 
 
Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================================
        3:53.80  AUTO
        4:01.00  PROV
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 UW-La Crosse                                  4:01.11                   2   10  
  2 UW-Whitewater                                 4:03.83                   2    8  
  3 UW-Eau Claire                                 4:04.92                   2    6  
  4 UW-Oshkosh                                    4:05.15                   2    5  
  5 UW-Stevens Point                              4:07.32                   2    4  
  6 UW-River Falls                                4:08.82                   1    3  
  7 UW-Platteville                                4:17.81                   1    2  
  8 UW-Stout                                      4:21.26                   1    1  
  9 UW-Superior                                   4:33.05                   1 
 
Women Distance Medley
=======================================================================================
       11:53.80  AUTO
       12:20.00  PROV
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 UW-Oshkosh                                   11:51.50 AUTO *             10  
  2 UW-Stevens Point                             12:03.30 PROV                8  
  3 UW-Whitewater                                12:14.59 PROV                6  
  4 UW-Platteville                               12:35.80                     5  
  5 UW-Stout                                     12:37.35                     4  
  6 UW-River Falls                               12:45.36                     3  
  7 UW-La Crosse                                 13:06.02                     2  
  8 UW-Eau Claire                                13:10.17                     1  
  9 UW-Superior                                  13:20.56                  
* WIAC record
 
Women High Jump
=======================================================================================
          1.72m  AUTO
          1.63m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jill Crandall          River Falls              1.66m PROV     5-05.25   10  
  2 Julie Hoch             Oshkosh                  1.61m          5-03.25    8  
  3 Carrie Morschauser     Platteville             J1.61m          5-03.25    6  
  4 Alyssa Leonard         La Crosse               J1.61m          5-03.25    5  
  5 Nicole Pooley          Stevens Point           J1.61m          5-03.25    4  
  6 Stephanie Renk         Stevens Point            1.56m          5-01.25    3  
  7 Erin Kokta             Eau Claire              J1.56m          5-01.25    2  
  8 Becky Skover           Oshkosh                 J1.56m          5-01.25    1  
  9 Samantha Miller        UW-Superior              1.51m          4-11.50 
  9 Laura Ensberg          Whitewater               1.51m          4-11.50 
 11 Rachel Johnson         Platteville             J1.51m          4-11.50 
 12 Carrie Simonson        La Crosse               J1.51m          4-11.50 
 12 Stephanie Souvenir     La Crosse               J1.51m          4-11.50 
 14 April Unzicker         Whitewater               1.46m          4-09.50 
 14 Tori Kolosso           Oshkosh                  1.46m          4-09.50 
 14 Kiah Sagami            River Falls              1.46m          4-09.50 
 14 Carrie Petersen        Stout                    1.46m          4-09.50 
 17 Becky Clarke           Stevens Point           J1.46m          4-09.50 
 18 Camelle Meyer          Stout                   J1.46m          4-09.50 
 -- Erin Trench            Eau Claire                  NH                  
 -- Becky Monyhan          Stout                       NH                  
 
Women Pole Vault
=======================================================================================
          3.71m  AUTO
          3.22m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kelly Rehn             Oshkosh                  3.66m PROV    12-00.00   10  
  2 Bethany Renner         La Crosse               J3.66m PROV    12-00.00    8  
  3 Lisa Trybom            La Crosse                3.51m PROV    11-06.25    6  
  4 Gina Anderson          River Falls              3.36m PROV    11-00.25    5  
  5 Beth Ambrosius         Platteville             J3.36m PROV    11-00.25    4  
  6 Betsy Kaminski         Eau Claire               3.21m         10-06.25    2.5
  6 Lindsey Doedens        La Crosse                3.21m         10-06.25    2.5
  8 Chelsea Romportl       Eau Claire              J3.21m         10-06.25    1  
  9 Sarah Melton           La Crosse               J3.21m         10-06.25 
 10 Leah Riccio            Whitewater               3.06m         10-00.50 
 11 Brigid Hamill          Oshkosh                 J3.06m         10-00.50 
 11 Liana Frisch           Stout                   J3.06m         10-00.50 
 13 Andrea Rude            Eau Claire              J3.06m         10-00.50 
 14 Courtney Thalman       Whitewater              J3.06m         10-00.50 
 14 Holly Kromray          River Falls             J3.06m         10-00.50 
 16 Joy Hemmesch           River Falls              2.91m          9-06.50 
 17 Becky Knapp            Oshkosh                 J2.91m          9-06.50 
 18 Carissa Colbeth        La Crosse               J2.91m          9-06.50 
 -- Chelsea Lorge          Stevens Point               NH                  
 -- Katie Kosobucki        Stevens Point               NH                  
 -- Eden Olson             Stevens Point               NH                  
 -- Jenna Mastalir         Eau Claire                  NH                  
 -- Erica Schlief          Oshkosh                     NH                  
 -- Becky Anding           Platteville                 NH                  
 -- Carrie Van Houten      River Falls                 NH                  
 -- Katie Ploog            Stout                       NH                  
 
Women Long Jump
=======================================================================================
          5.81m  AUTO
          5.40m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jennifer Stafslien     Eau Claire               5.40m PROV    17-08.75   10  
  2 Laura Verdegan         Stout                    5.34m         17-06.25    8  
  3 Stephanie Renk         Stevens Point            5.22m         17-01.50    6  
  4 Erin Kokta             Eau Claire               5.21m         17-01.25    5  
  5 Julie Hoch             Oshkosh                  5.04m         16-06.50    4  
  6 Kiah Sagami            River Falls             J5.04m         16-06.50    3  
  7 Carrie Morschauser     Platteville              4.96m         16-03.25    2  
  8 Bethany Richter        Stevens Point           J4.96m         16-03.25    1  
  9 Tracey Kuehne          Platteville              4.86m         15-11.50 
 10 Cheryl Kieffer         Whitewater               4.85m         15-11.00 
 11 Kari Jacobs            Whitewater               4.82m         15-09.75 
 12 Becky Clarke           Stevens Point            4.78m         15-08.25 
 13 Jill Tucker            Stevens Point            4.68m         15-04.25 
 14 Mandy Rue              La Crosse                4.62m         15-02.00 
 15 Kelly Runkle           La Crosse                4.58m         15-00.50 
 16 Cassy Puls             Platteville              4.54m         14-10.75 
 17 Val Lemens             River Falls              4.42m         14-06.00 
 18 Heather Johnson        La Crosse                4.28m         14-00.50 
 -- Kim Russell            Platteville                 ND                  
 
Women Triple Jump
=======================================================================================
         12.08m  AUTO
         11.15m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Laura Verdegan         Stout                   11.96m PROV    39-03.00   10  
  2 Jennifer Stafslien     Eau Claire              11.56m PROV    37-11.25    8  
  3 Jill Tucker            Stevens Point           10.87m         35-08.00    6  
  4 Carrie Morschauser     Platteville             10.79m         35-05.00    5  
  5 Tracey Kuehne          Platteville             10.68m         35-00.50    4  
  6 Tracy Verdegan         La Crosse               10.56m         34-07.75    3  
  7 Amy Frey               Stevens Point           10.48m         34-04.75    2  
  8 Erin Kokta             Eau Claire              10.45m         34-03.50    1  
  9 Heather Johnson        La Crosse               10.28m         33-08.75 
 10 Jackie Fischer         La Crosse               10.11m         33-02.00 
 11 Shalene Huth           Eau Claire               9.96m         32-08.25 
 12 Bethany Richter        Stevens Point            9.94m         32-07.50 
 13 Sam Strunk             Stout                    9.88m         32-05.00 
 14 Ramona Vann            Stout                    9.76m         32-00.25 
 15 Cassy Puls             Platteville              9.64m         31-07.50 
 16 Camelle Meyer          Stout                    9.60m         31-06.00 
 17 Heather Prochnow       Oshkosh                  9.44m         30-11.75 
 -- Val Lemens             River Falls                 ND                  
 
Women Shot Put
=======================================================================================
         14.25m  AUTO
         12.70m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Stephanie Dura         River Falls             13.70m PROV    44-11.50   10  
  2 Ann Schachtner         Stout                   13.65m PROV    44-09.50    8  
  3 Danielle Rankin        Oshkosh                 13.60m PROV    44-07.50    6  
  4 Julia Slabosheski      Stevens Point           13.49m PROV    44-03.25    5  
  5 Sonja Peterson         La Crosse               13.35m PROV    43-09.75    4  
  6 Jen Leis               River Falls             13.02m PROV    42-08.75    3  
  7 Kelly Mattheisen       Oshkosh                 12.03m         39-05.75    2  
  8 Katie Miller           Eau Claire              11.81m         38-09.00    1  
  9 Bonnie Nutt            Stout                   11.80m         38-08.75 
 10 Marci Schachtner       Stout                   11.57m         37-11.50 
 11 Brooke Wozniak-Sch     Eau Claire              11.45m         37-06.75 
 12 Emily O'Brien          Platteville             11.43m         37-06.00 
 13 Penny Godleske         Oshkosh                 11.35m         37-03.00 
 14 Beth Proeber           Whitewater              11.29m         37-00.50 
 15 Christy Birkholz       La Crosse               11.13m         36-06.25 
 16 Terri Schwamb          Oshkosh                 10.76m         35-03.75 
 17 Meagan Cook            Whitewater              10.74m         35-03.00 
 18 Abby Gustin            UW-Superior             10.12m         33-02.50 
 19 Stacey Trainor         Platteville              9.88m         32-05.00 
 20 Paula Crossfield       Eau Claire               9.63m         31-07.25 
 21 Sheri Niemeyer         UW-Superior              9.38m         30-09.25 
 -- Robyn Jarocki          Oshkosh                     ND                  
 -- Richelle Broerman      Whitewater                  ND                  
 
Women Weight Throw
=======================================================================================
         17.36m  AUTO
         14.60m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Robyn Jarocki          Oshkosh                 18.38m AUTO *  60-03.75   10  
  2 Marci Schachtner       Stout                   17.35m PROV    56-11.25    8  
  3 Penny Godleske         Oshkosh                 17.17m PROV    56-04.00    6  
  4 Danielle Rankin        Oshkosh                 16.43m PROV    53-11.00    5  
  5 Beth Proeber           Whitewater              16.06m PROV    52-08.25    4  
  6 Jen Leis               River Falls             15.88m PROV    52-01.25    3  
  7 Kelly Mattheisen       Oshkosh                 15.67m PROV    51-05.00    2  
  8 Richelle Broerman      Whitewater              15.35m PROV    50-04.50    1  
  9 Sonja Peterson         La Crosse               15.11m PROV    49-07.00 
 10 Terri Schwamb          Oshkosh                 14.96m PROV    49-01.00 
 11 Melissa Seefeldt       Stevens Point           14.65m PROV    48-00.75 
 12 Bonnie Nutt            Stout                   14.07m         46-02.00 
 13 Christy Birkholz       La Crosse               13.60m         44-07.50 
 14 Halee Hall             River Falls             13.53m         44-04.75 
 15 Stephanie Dura         River Falls             13.51m         44-04.00 
 16 Kimi Peterson          La Crosse               13.49m         44-03.25 
 17 Julia Slabosheski      Stevens Point           13.03m         42-09.00 
 18 Julianne Klumb         La Crosse               12.69m         41-07.75 
 19 Ann Schachtner         Stout                   12.37m         40-07.00 
 20 Meagan Cook            Whitewater              12.21m         40-00.75 
 21 Abby Gustin            UW-Superior             12.08m         39-07.75 
 22 Emily O'Brien          Platteville             11.86m         38-11.00 
 23 Lisa Brezinski         Eau Claire              10.79m         35-05.00 
 24 Kim Randt              Stout                   10.46m         34-04.00 
 25 Stacey Trainor         Platteville             10.42m         34-02.25 
 26 Jessica Beaulieu       Stevens Point            9.77m         32-00.75 
 -- Sheri Niemeyer         UW-Superior                 ND                  
* WIAC record
 
Women Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Julie Hoch                   Oshkosh                   3231    10  
  2 Stephanie Renk               Stevens Point             3029     8  
  3 Katie Wagner                 La Crosse                 2890     6  
  4 Samantha Milller             UW-Superior               2794     5  
  5 Erica Schlief                Oshkosh                   2561     4  
  6 Lisa Long                    Whitewater                2547     3  
  7 Amy Guth                     La Crosse                 2453     2  
  8 Tori Kolosso                 Oshkosh                   2438     1  
  9 Stephanie Souvenir           La Crosse                 2423  
 

PENTATHLON INDIVIDUAL BREAKDOWN Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Katie Wagner La Crosse 2:28.47 712 2 Julie Hoch Oshkosh 2:32.95 656 3 Amy Guth La Crosse 2:42.19 548 4 Erica Schlief Oshkosh 2:44.62 521 5 Lisa Long Whitewater 2:45.57 511 6 Tori Kolosso Oshkosh 2:47.11 494 7 Samantha Milller UW-Superior 2:48.08 484 8 Stephanie Renk Stevens Point 2:48.63 478 9 Stephanie Souvenir La Crosse 2:58.31 381 Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Stephanie Renk Stevens Point 5.21m 17-01.25 617 2 Julie Hoch Oshkosh 4.85m 15-11.00 519 3 Katie Wagner La Crosse 4.82m 15-09.75 511 4 Erica Schlief Oshkosh 4.64m 15-02.75 464 5 Samantha Milller UW-Superior 4.60m 15-01.25 454 6 Brooke Wozniak-Schmidt Eau Claire 4.39m 14-05.00 401 7 Tori Kolosso Oshkosh 4.36m 14-03.75 393 8 Stephanie Souvenir La Crosse 4.35m 14-03.25 391 9 Amy Guth La Crosse 4.34m 14-03.00 388 10 Lisa Long Whitewater 4.21m 13-09.75 357 Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Brooke Wozniak-Schmidt Eau Claire 11.25m 36-11.00 612 2 Julie Hoch Oshkosh 10.22m 33-06.50 544 3 Stephanie Renk Stevens Point 9.36m 30-08.50 488 4 Katie Wagner La Crosse 8.72m 28-07.50 446 5 Lisa Long Whitewater 8.64m 28-04.25 441 6 Samantha Milller UW-Superior 8.36m 27-05.25 423 7 Stephanie Souvenir La Crosse 8.26m 27-01.25 416 8 Tori Kolosso Oshkosh 8.21m 26-11.25 413 9 Amy Guth La Crosse 7.41m 24-03.75 361 10 Erica Schlief Oshkosh 7.02m 23-00.50 336 Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Stephanie Renk Stevens Point 1.57m 5-01.75 701 1 Stephanie Souvenir La Crosse 1.57m 5-01.75 701 3 Julie Hoch Oshkosh 1.54m 5-00.50 666 3 Samantha Milller UW-Superior 1.54m 5-00.50 666 5 Amy Guth La Crosse 1.45m 4-09.00 566 5 Tori Kolosso Oshkosh 1.45m 4-09.00 566 7 Lisa Long Whitewater 1.42m 4-07.75 534 7 Erica Schlief Oshkosh 1.42m 4-07.75 534 7 Katie Wagner La Crosse 1.42m 4-07.75 534 10 Brooke Wozniak-Schmidt Eau Claire 1.30m 4-03.25 409 Indoor Pentathlon: #1 Women 55 Meter Hurdles Indoor Pentathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Julie Hoch Oshkosh 8.77 2 846 2 Samantha Milller UW-Superior 9.12 1 767 3 Stephanie Renk Stevens Point 9.22 2 745 4 Erica Schlief Oshkosh 9.40 1 706 5 Lisa Long Whitewater 9.41 3 704 6 Katie Wagner La Crosse 9.49 3 687 7 Amy Guth La Crosse 9.97 3 590 8 Tori Kolosso Oshkosh 10.06 1 572 9 Stephanie Souvenir La Crosse 10.26 1 534 10 Brooke Wozniak-Schmidt Eau Claire 10.73 2 450


Back to the WIAC home page

 

Uwsa_l5.gif (239 bytes) 

(c) 1999 Board of Regents of the
University of Wisconsin System, All Rights Reserved