WIAC Men's & Women's Swimming & Diving Championships
Thursday-Saturday, February 9-11, 2006
University of Minnesota Aquatic Center  Minneapolis, Minn.
Men's Team Scores

1. UW-Stevens Point 1,017.5
2. UW-La Crosse 781.5
3. UW-Eau Claire 526
4. UW-Whitewater 368
5. UW-Oshkosh 284
6. UW-River Falls 185
WIAC Swimmer of the Meet: Alex Anderson (UW-Stevens Point)
WIAC Diver of the Meet: Jacob Chadderdon (UW-Oshkosh) & Scott Heatwole (UW-Eau Claire)
WIAC Coach of the Year: Al Boelk (UW-Stevens Point)
WIAC Scholar-Athlete: Garth Newport (UW-Stevens Point)
Women's Team Scores

1. UW-Stevens Point 985
2. UW-La Crosse 938.5
3. UW-Eau Claire 545
4. UW-Whitewater 321.5
5. UW-Oshkosh 261
6. UW-River Falls 101
WIAC Swimmer of the Meet: Carlene Empanger (UW-La Crosse)
WIAC Diver of the Meet: Amanda Medendorp (UW-La Crosse)
WIAC Coach of the Year: Al Boelk (UW-Stevens Point)
WIAC Scholar-Athlete: Carlene Empanger (UW-La Crosse) & Jenni Roskopf (UW-Stevens Point)
Event Results
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 1:36.45        2003 LaCrosse                                   
                         Melvin, Fink, Geurts, Melvin                      
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 UW - Stevens Point                                1:43.41    1:36.43!  40  
     1) Crook, Jerica JR                2) Bard, Beth JR                  
     3) Crunstedt, Kelsey JR            4) Hake, Cait FR                  
       24.41    23.94    24.23    23.85                                    
  2 UW - La Crosse                                    1:43.58    1:38.55   34  
     1) Hathaway, Clare FR              2) Rux, Danielle FR               
     3) Parker, Kristi SO               4) Vogts, Heather JR              
       24.70    24.76    24.66    24.43                                    
  3 UW - Eau Claire                                   1:41.34    1:40.08   32  
     1) Diehl, Emily SO                 2) Welke, Kyle SO                 
     3) Viau, Emily JR                  4) Severson, Cori SR              
       25.64    25.59    25.18    23.67                                    
  4 UW - River Falls                                  1:49.40    1:42.18   30  
     1) Thayer, Stephanie FR            2) Sandeberg, April FR            
     3) Thompson, Whitney FR            4) Mandich, Danielle FR           
       26.33    25.63    25.90    24.32                                    
  5 UW - Oshkosh                                      1:56.50    1:43.33   28  
     1) Tobakos, Brittany SO            2) Gibbons, Joanna SR             
     3) Zahour, Molly FR                4) Zahour, Julie FR               
       26.53    25.93    26.23    24.64                                    
  6 UW - Whitewater                                   1:52.19    1:45.68   26  
     1) George, Shannon SO              2) Jenkins, Danyelle SO           
     3) Guerndt, Janine SR              4) Kohlbeck, Lindsey SO           
       26.50    26.35    27.20    25.63                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 1:22.81        1997 Stevens Point                              
                         Moen, Sherwood, Willoughby, Weinhold              
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 UW - Stevens Point                                1:30.63    1:23.74   40  
     1) Anderson, Alex SR               2) Hartl, Kyle SO                 
     3) Eloranta, Tyler SR              4) Gross, Chase FR                
       20.91    21.36    20.92    20.55                                    
  2 UW - La Crosse                                    1:31.76    1:25.32   34  
     1) Martin, Travis SR               2) Ballweg, Kevin SO              
     3) Dahlke, Matt SO                 4) Carlson, Adam JR               
       21.69     9.91    32.68    21.04                                    
  3 UW - Whitewater                                   1:37.66    1:27.50   32  
     1) Huffman, Mike FR                2) Sova, Tim SR                   
     3) Sandrin, Joe JR                 4) Blair, Alex FR                 
       22.32    43.93    21.25                                             
  4 UW - Eau Claire                                   1:29.56    1:29.10   30  
     1) Nye, Chris FR                   2) Shafe, Peter JR                
     3) Schwartz, Brian JR              4) Finley, Pat FR                 
       23.04     9.22    35.03    21.81                                    
  5 UW - River Falls                                  1:38.63    1:34.00   28  
     1) Kessenich, Dan SR               2) Eschenbauch, Eli SR            
     3) Keyser, Mike SO                 4) Banz, Matt FR                  
       23.37    24.07    23.94    22.62                                    
  6 UW - Oshkosh                                      1:42.27    1:34.50   26  
     1) Zangl, Justin                   2) Cole, Nicholos SO              
     3) Burg, Aaron                     4) Elliott, Ryan FR               
       24.96    22.45    22.23    24.86                                    
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 5:01.51        2004 Charlene Empanger, LaCrosse                
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emapanger, Carlene        SR La Crosse            5:08.14    5:06.17   20  
      27.99   30.41   30.57   30.83   31.12   31.13   30.85   30.97
      31.34   30.96                                                
  2 Russart, Sarah            FR La Crosse            5:11.12    5:08.28   17  
      28.29   30.39   30.80   30.98   30.90   31.13   31.10   31.52
      31.72   31.45                                                
  3 Boehme, Steph             SO Stevens Point        5:15.05    5:13.07   16  
      29.11   31.50   31.85   31.86   31.88   31.79   31.49   31.76
      31.28   30.55                                                
  4 Gorman, Annie             SR Eau Claire           5:19.39    5:13.31   15  
      29.15   31.14   31.39   31.68   31.63   31.90   31.81   32.13
      31.89   30.59                                                
  5 Colbert, Alissa           JR Stevens Point        5:14.61    5:13.42   14  
      29.08   31.28   31.75   31.80   31.62   31.96   31.96   32.01
      31.71   30.25                                                
  6 Viau, Emily               JR Eau Claire           5:17.02    5:14.39   13  
      29.37   31.83   32.01   32.34   31.87   31.98   31.80   31.70
      31.54   29.95                                                
  7 Googins, Lindsey          SO Stevens Point        5:18.83    5:17.21   12  
      28.82   31.74   31.86   31.89   31.67   32.06   32.37   32.46
      32.45   31.89                                                
  8 Talavera, Anita           FR La Crosse            5:21.17    5:25.33   11  
      30.79   32.27   32.33   32.60   32.54   32.92   33.05   33.29
      33.09   32.45                                                
B - Final
  9 Kroger, Amanda            SO Eau Claire           5:23.69    5:21.20    9  
      30.06   31.95   32.46   32.79   32.83   32.92   32.59   32.63
      31.66   31.31                                                
 10 Koch, Lindsey             SO Eau Claire           5:21.36    5:24.12    7  
      29.69   32.47   32.57   32.70   32.94   33.21   32.91   33.13
      32.56   31.94                                                
 11 Vice, Katy                SO La Crosse            5:35.31    5:26.20    6  
      28.92   31.79   32.27   32.81   32.68   33.55   33.81   33.72
      33.71   32.94                                                
 12 Fisher, Sarah             SO Eau Claire           5:30.73    5:27.22    5  
      30.13   32.37   33.07   33.28   33.57   33.42   33.73   33.56
      32.67   31.42                                                
 13 Lehman, Kristin           SO Whitewater           5:26.68    5:27.54    4  
      30.23   32.10   32.58   33.18   33.34   33.54   33.40   33.66
      33.30   32.21                                                
 14 Fisher, Megan             SO Whitewater           5:33.18    5:28.99    3  
      30.20   32.16   32.72   33.35   33.71   33.88   33.93   33.78
      32.91   32.35                                                
 15 Rivall, Hannah            SO Eau Claire           5:29.95    5:31.92    2  
      30.27   31.78   32.95   33.30   34.05   33.91   34.23   34.22
      34.01   33.20                                                
 16 Berg, Julie               FR Whitewater           5:33.75    5:34.52    1  
      29.59   33.00   33.18   33.45   33.83   34.17   34.51   34.41
      34.67   33.71                                                
Preliminaries
 17 Palmert, Vanessa          SR Eau Claire           5:36.01             
 18 Sandeberg, April          FR River Falls          5:37.31             
 19 Gilbertson, Jenna         SR Stevens Point        5:37.87             
 20 Polzin, Danielle          SR Oshkosh              5:40.14             
 21 Brummel, Michelle         JR Whitewater           5:42.61             
 22 Smith, Danielle           FR Oshkosh              5:48.34             
 23 Klaybor, Leah             JR Oshkosh              5:49.05             
 24 Crunstedt, Ashley         SR River Falls          5:49.36             
 25 Zahour, Molly             FR Oshkosh              5:49.79             
 26 Christensen, Bailey       FR River Falls          5:57.61             
 27 Boilesen, Tiff            SR Whitewater           5:59.07             
 28 Westlund, Rachel          FR River Falls          6:00.79             
 29 Benetti, Kristen          SO Oshkosh              6:00.98             
 30 Schmelzer, Debra          SO River Falls          6:03.68             
 31 Pamperin, Steph           JR Whitewater           6:07.05             
 32 Gallagher, Talia          SR Whitewater           6:11.19             
 33 Miesen, Ali               JR River Falls          6:15.53             
 34 Benedo, Pam               FR Oshkosh              6:19.47             
 35 Pein, Becky               SO Oshkosh              6:31.41             
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 4:34.65        2000 John Borta, Whitewater                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Richters, Karl            SO La Crosse            4:44.74    4:39.35   20  
      25.75   27.52   28.06   28.21   28.25   28.16   28.47   28.55
      28.53   27.85                                                
  2 Coyne, Joel               JR La Crosse            4:50.46    4:47.28   17  
      26.32   28.78   28.98   29.19   29.33   29.71   28.96   28.62
      28.93   28.46                                                
  3 Grunwald, Matt            SR Stevens Point        4:55.30    4:49.38   16  
      25.86   28.35   29.11   29.29   29.34   29.48   29.44   29.75
      29.68   29.08                                                
  4 Finley, Pat               FR Eau Claire           4:52.91    4:50.05   15  
      26.19   28.71   29.00   29.30   29.47   29.93   29.97   30.00
      29.44   28.04                                                
  5 Jordan, Brian             SO Eau Claire           4:53.36    4:51.46   14  
      26.79   28.88   28.84   28.98   29.38   29.70   29.82   29.99
      29.69   29.39                                                
  6 Wencel, Bennet            JR Stevens Point        4:52.92    4:52.53   13  
      26.17   28.74   29.35   29.66   29.68   29.99   30.12   30.29
      30.09   28.44                                                
  7 Rundell, Eric Arvid       FR Stevens Point        4:53.97    4:52.66   12  
      26.53   28.79   28.79   29.80   29.72   30.11   29.98   30.01
      30.06   28.87                                                
  8 Shea, Chris               JR Stevens Point        4:49.63    4:53.44   11  
      26.23   28.60   28.30   29.15   29.57   29.98   30.25   30.34
      30.56   30.46                                                
B - Final
  9 Boyle, Chris              FR La Crosse            4:55.33    4:55.67    9  
      25.57   28.28   29.19   29.54   29.95   30.05   30.60   31.01
      31.37   30.11                                                
 10 Cole, Nicholos            SO Oshkosh              4:57.45    4:58.79    7  
      25.94   28.78   29.78   30.97   31.03   31.43   31.16   30.92
      30.21   28.57                                                
 11 Kirschling, Mike          SO La Crosse            5:01.01    4:58.85    6  
      26.07   28.55   29.56   30.25   31.12   30.60   30.85   31.01
      30.84   30.00                                                
 12 Silverberg, Kaleb         SR Stevens Point        5:01.76    5:00.41    5  
      26.97   29.77   30.42   30.61   30.45   30.81   30.51   30.49
      30.77   29.61                                                
 13 Schmerbauch, Matt         SO La Crosse            5:02.69    5:00.90    4  
      26.80   29.49   30.07   30.42   31.41   31.18   30.51   30.61
      30.74   29.67                                                
 14 Bridwell, Jeff            SO Whitewater           5:02.57    5:01.48    3  
      27.44   29.17   29.91   30.11   30.32   31.01   31.07   31.40
      31.26   29.79                                                
 15 Lawryk, Ben               SR Whitewater           5:04.46    5:02.37    2  
      27.48   29.49   30.49   30.59   31.08   31.18   30.79   30.85
      30.75   29.67                                                
 16 Sova, Tim                 SR Whitewater           5:04.41    5:07.26    1  
      27.89   30.24   30.57   31.00   31.12   31.12   31.47   31.44
      31.82   30.59                                                
Preliminaries
 17 Draxler, Clark            FR Eau Claire           5:08.34             
 18 Pelc, Ben                 FR Whitewater           5:14.05             
 19 Fritchen, Tom             SO River Falls          5:22.70             
 20 Blum, Zac                 JR Oshkosh              5:30.99             
 21 Dornseif, Erick           SO River Falls          5:33.99             
 22 Tersine, TJ                  Oshkosh              6:02.03             
 23 Johnson, Dave             FR River Falls          6:09.27             
 24 Czajka, Tim               SO Oshkosh              6:14.04             
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        WIAC: ! 2:10.46        2003 Fallon Toomsen, LaCrosse                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strobel, Abigail          FR Stevens Point        2:12.75    2:10.09!  20  
      29.10   31.52   39.55   29.92                                
  2 Grieger, Stephanie        SR La Crosse            2:12.05    2:10.73   17  
      28.66   32.45   38.48   31.14                                
  3 Hackbarth, Kelly          JR La Crosse            2:12.35    2:13.35   16  
      28.48   33.89   40.38   30.60                                
  4 Bennett, Kristin          FR Stevens Point        2:15.27    2:13.84   15  
      29.27   35.24   38.16   31.17                                
  5 Diehl, Emily              SO Eau Claire           2:14.03    2:14.42   14  
      29.26   34.82   38.32   32.02                                
  6 Krisch, Maria             FR La Crosse            2:14.95    2:14.80   13  
      29.93   33.55   39.24   32.08                                
  7 O'Brien, Kacie            FR La Crosse            2:15.47    2:16.36   12  
      29.06   34.69   39.00   33.61                                
  8 George, Shannon           SO Whitewater           2:16.53    2:18.38   11  
      30.16   36.00   39.75   32.47                                
B - Final
  9 Walsh, Meghan             SO Stevens Point        2:17.69    2:15.45    9  
      29.01   34.02   40.57   31.85                                
 10 Nye, Trish                JR Stevens Point        2:17.83    2:18.72    7  
      31.28   36.67   38.16   32.61                                
 11 Gibbons, Joanna           SR Oshkosh              2:20.14    2:20.72    6  
      31.74   35.54   41.82   31.62                                
 12 Schaefer, Michelle        SR Stevens Point        2:17.21    2:20.77    5  
      29.56   37.27   39.37   34.57                                
 13 Tobakos, Brittany         SO Oshkosh              2:21.92    2:20.78    4  
      29.95   35.16   43.69   31.98                                
 14 Schrampfer, Bridgette     ZO Oshkosh              2:21.69    2:21.14    3  
      29.32   34.91   44.18   32.73                                
 15 Hausauer, Betsy           FR La Crosse            2:20.68    2:21.35    2  
      30.24   37.06   38.96   35.09                                
 16 Cannady, Sara             FR River Falls          2:21.23    2:22.35    1  
      31.26   37.74   39.85   33.50                                
Preliminaries
 17 Jenkins, Danyelle         SO Whitewater           2:23.44             
 18 Mangini, Giulia           SR Eau Claire           2:23.53             
 19 Ogle, Jenny               FR Whitewater           2:24.01             
 20 Spicer, Jenna             FR Eau Claire           2:24.40             
 21 Condra, Alissa            JR Eau Claire           2:25.25             
 22 Schettle, Sarah           JR Oshkosh              2:25.86             
 23 Dzelzkalns, Amber         FR Eau Claire           2:25.88             
 24 Wells, Jess               FR Whitewater           2:25.97             
 25 Gruenke, Genesis          FR Oshkosh              2:26.37             
 26 Finger, Katie             FR Whitewater           2:28.56             
 27 Zaccagnini, Caitlin       FR Oshkosh              2:28.83             
 28 Merchant, Marissa         SO River Falls          2:31.53             
 29 Peebles, Jenny            FR Oshkosh              2:36.46             
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        WIAC: ! 1:52.67        2000 Randy Boelk, Stevens Point                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Anderson, Alex            SR Stevens Point        2:00.34    1:54.10   20  
      24.71   29.63   32.57   27.19                                
  2 Schmidt, Anthony          SO La Crosse            1:59.24    1:55.52   17  
      25.37   29.07   33.13   27.95                                
  3 Donisch, Robert Herbert   FR Stevens Point        1:56.42    1:55.82   16  
      24.59   30.10   34.80   26.33                                
  4 Gensler, Ben              SO Stevens Point        1:58.16    1:56.89   15  
      25.31   29.61   33.01   28.96                                
  5 Carlson, Adam             JR La Crosse            2:01.32    2:00.24   14  
      25.52   29.36   36.30   29.06                                
  6 Hruska, Mike              SO La Crosse            2:01.68    2:01.84   13  
      26.52   32.79   34.20   28.33                                
  7 Spurr, Matt               SR La Crosse            2:00.89    2:02.41   12  
      24.76   32.13   34.11   31.41                                
  8 Peterson, Nick            JR Eau Claire           2:01.79    2:02.90   11  
      26.42   29.99   38.35   28.14                                
B - Final
  9 Hubert, Pat               JR Stevens Point        2:04.68    2:02.49    9  
      26.72   31.89   34.82   29.06                                
 10 Shafe, Peter              JR Eau Claire           2:02.79    2:02.70    7  
      25.88   33.12   35.73   27.97                                
 11 Rosier, Nick              SR Stevens Point        2:02.36    2:02.97    6  
      26.33   33.00   33.69   29.95                                
 12 Schultz, Peter            FR Eau Claire           2:03.85    2:02.99    5  
      26.30   33.24   34.70   28.75                                
 13 Sedgwick, John            SO Whitewater           2:02.93    2:03.62    4  
      25.85   31.67   37.48   28.62                                
 14 Hellenbrand, Zeke         SR La Crosse            2:05.77    2:03.95    3  
      26.83   32.64   34.61   29.87                                
 15 Fuller, AJ                SO Whitewater           2:09.54    2:08.73    2  
      27.07   32.81   38.91   29.94                                
 16 Koepke, Nick              FR Whitewater           2:10.25    2:09.56    1  
      26.74   33.57   38.62   30.63                                
Preliminaries
 17 Slak, Tyler               FR Whitewater           2:10.47             
 18 Neumann, Dan              SR Whitewater           2:12.92             
 19 Elliott, Ryan             FR Oshkosh              2:13.03             
 20 Behnke, Matt              FR Oshkosh              2:17.89             
 21 Lockwood, Brian           FR Eau Claire           2:20.38             
 22 Johnson, Dan              FR Oshkosh              2:22.02             
 23 Eschenbauch, Eli          SR River Falls          2:23.99             
 24 Cipriando, Andrew         FR Oshkosh              2:33.47             
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 23.96        2000 Mary Agazzi, Stevens Point                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hake, Cait                FR Stevens Point          24.59      24.21   20  
  2 Severson, Cori            SR Eau Claire             24.27      24.31   17  
  3 Crunstedt, Kelsey         JR Stevens Point          24.77      24.37   16  
  4 Crook, Jerica             JR Stevens Point          24.43      24.61   15  
  5 Hathaway, Clare           FR La Crosse              24.86      25.02   14  
  6 Bard, Beth                JR Stevens Point          24.89      25.22   13  
  7 Herder, Liz               SR Stevens Point          25.11      25.30   12  
  8 Roskopf, Jennie           SR Stevens Point          25.16      25.50   11  
B - Final
  9 Mandich, Danielle         FR River Falls            25.24      25.27    9  
 10 Rux, Danielle             FR La Crosse              25.34      25.50    6.5
 10 Alf, Casey                SO Whitewater             25.45      25.50    6.5
 12 Zahour, Julie             FR Oshkosh                25.41      25.59    5  
 13 Parker, Kristi            SO La Crosse              25.42      25.68    4  
 14 Kohlbeck, Lindsey         SO Whitewater             25.87      25.85    3  
 15 Thayer, Stephanie         FR River Falls            26.29      26.32    2  
 16 Thompson, Whitney         FR River Falls            26.29      26.35    1  
Preliminaries
 17 Welke, Kyle               SO Eau Claire             26.51             
 18 Davis, Jennifer           FR River Falls            27.18             
 19 Swenty, Ashley            FR River Falls            27.21             
 20 Lewis, Nicole             SO Oshkosh                28.31             
 21 Burdick, Kim              FR Whitewater             28.56             
 22 Polzin, Elizabeth         JR Oshkosh                29.22             
 23 Weitkunat, Emily          JR Oshkosh                29.83             
 24 Crane, Nyssa              FR River Falls            29.96             
 25 Wilson, Catherine         FR River Falls            33.99             
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 20.71        2000 Chad Paulson, Eau Claire                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gross, Chase              FR Stevens Point          21.25      21.28   20  
  2 Eloranta, Tyler           SR Stevens Point          21.63      21.55   17  
  3 Hartl, Kyle               SO Stevens Point          21.91      21.72   16  
  4 Martin, Travis            SR La Crosse              21.88      21.73   15  
  5 Ballweg, Kevin            SO La Crosse              21.80      22.15   14  
  6 Huffman, Mike             FR Whitewater             22.18      22.27   13  
  7 Burg, Aaron                  Oshkosh                22.16      22.42   12  
  8 Clapp, Willy              SO Stevens Point          22.24      22.60   11  
B - Final
  9 Dahlke, Matt              SO La Crosse              22.36      22.36    9  
 10 Blair, Alex               FR Whitewater             22.47      22.61    7  
 11 Engler, Chris             SR Stevens Point          22.37      22.65    6  
 12 Sandrin, Joe              JR Whitewater             22.52      22.66    5  
 13 Nye, Chris                FR Eau Claire             22.53      22.87    4  
 14 Hokkanen, John            JR La Crosse              22.87      23.03    3  
 15 Banz, Matt                FR River Falls            22.80      23.05    2  
 16 Peterson, Bill            FR Eau Claire             22.87      23.08    1  
Preliminaries
 17 Schwartz, Brian           JR Eau Claire             22.88             
 18 Swanson, Cole             FR La Crosse              23.30             
 19 Petersen, Chris           FR Eau Claire             23.45             
 20 Kelly, Nick               FR Eau Claire             23.89             
 21 Warren, Bryan             FR Whitewater             24.77             
 22 Keyser, Mike              SO River Falls            24.91             
 23 Zangl, Justin                Oshkosh                24.95             
 24 Yarusso, Anthony          SO River Falls            24.97             
 25 Boom, Brian               FR Whitewater             25.04             
 26 Bonis, Ben                FR Eau Claire             25.05             
 27 Socha, Adam               FR Oshkosh                25.17             
 28 Moe, Jacob                SO River Falls            25.26             
 29 Hyde, Joshua              JR Oshkosh                25.39             
 30 Small, Cullen             FR Whitewater             25.59             
 31 Schuler, Trevor           FR Whitewater             25.96             
 32 Stellrecht, Trevor        SO Oshkosh                26.25             
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 3:55.14        2004 LaCrosse                                   
                         Toomsen, Karis, Melvin, Melvin                    
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 UW - Stevens Point                                4:11.42    3:55.65   40  
     1) Herder, Liz SR                  2) Roskopf, Jennie SR             
     3) Walsh, Meghan SO                4) Hake, Cait FR                  
       29.31  1:00.50    10.35    30.55    34.76  1:01.40    40.91  1:23.20
  2 UW - La Crosse                                    4:13.33    3:56.56   34  
     1) Parker, Kristi SO               2) Russart, Sarah FR              
     3) Hackbarth, Kelly JR             4) Hathaway, Clare FR             
       28.99    59.81    29.35                               31.85  1:24.41
  3 UW - Eau Claire                                   4:15.73    4:09.05   32  
     1) Lee, Emmie SO                   2) Diehl, Emily SO                
     3) Gorman, Annie SR                4) Viau, Emily JR                 
       30.77  1:03.43     8.65    31.14    37.41  1:39.23    25.69    55.25
  4 UW - Oshkosh                                      4:24.87    4:11.14   30  
     1) Schrampfer, Bridgette ZO        2) Schettle, Sarah JR             
     3) Tobakos, Brittany SO            4) Zahour, Julie FR               
       30.94  1:04.00     9.04    31.42    38.35  1:07.42  1:00.02  1:28.30
  5 UW - Whitewater                                   4:25.77    4:11.45   28  
     1) Jenkins, Danyelle SO            2) Berg, Julie FR                 
     3) Lehman, Kristin SO              4) Alf, Casey SO                  
       31.12  1:04.81    31.83                               25.67    54.31
  6 UW - River Falls                                  4:30.32    4:28.32   26  
     1) Swenty, Ashley FR               2) Cannady, Sara FR               
     3) Crunstedt, Ashley SR            4) Thayer, Stephanie FR           
       32.57  1:08.55    35.22                               27.27    57.53
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 3:25.14        2000 Stevens Point                              
                         Francioli, Newport, Boelk, Hansen                 
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 UW - Stevens Point                                3:39.93    3:26.49   40  
     1) Clapp, Willy SO                 2) Anderson, Alex SR              
     3) Newport, Garth SR               4) Eloranta, Tyler SR             
       26.55    54.47    25.40    55.85    22.75    50.16    22.06    46.01
  2 UW - La Crosse                                    3:43.41    3:27.94   34  
     1) Schmidt, Anthony SO             2) Hruska, Mike SO                
     3) Spurr, Matt SR                  4) Martin, Travis SR              
       26.35    53.39    26.75    57.82    22.84    50.29    21.80    46.44
  3 UW - Eau Claire                                   3:41.64    3:37.63   32  
     1) Schmidt-Jackson, Cale JR        2) Schultz, Peter FR              
     3) Hauerwas, Brian SO              4) Finley, Pat FR                 
       26.62    55.39    27.58  1:00.57    24.42    53.55    22.84    48.12
  4 UW - Whitewater                                   3:50.40    3:38.76   30  
     1) Huffman, Mike FR                2) Sandrin, Joe JR                
     3) Sedgwick, John SO               4) Blair, Alex FR                 
       27.31    56.10    27.82  1:01.14    24.24    53.32    22.88    48.20
  5 UW - Oshkosh                                      4:21.29    3:55.66   28  
     1) Burg, Aaron                     2) Behnke, Matt FR                
     3) Elliott, Ryan FR                4) Cole, Nicholos SO              
       29.35  1:00.19    30.68  1:06.79    26.41    58.53    23.57    50.15
  6 UW - River Falls                                  4:15.76    4:00.07   26  
     1) Keyser, Mike SO                 2) Brudzinski, Mike FR            
     3) Kessenich, Dan SR               4) Fritchen, Tom SO               
       30.12  1:02.10    30.88  1:05.25    27.17    59.98    24.79    52.74
 
Event 37  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
        WIAC: ! 510.85        2004 Rachel Heitkamp, Oshkosh                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Amanda         SO La Crosse             442.20     453.25   20  
  2 Miller, Eva               JR Whitewater            402.80     430.80   17  
  3 Cascio, Angela            JR La Crosse             392.85     397.80   16  
  4 Wood, Jenn                   Stevens Point         376.90     386.10   15  
  5 Wanous, Kristina          SO La Crosse             382.60     373.45   14  
  6 Moore, Chelsea            FR Eau Claire            307.55     319.65   13  
  7 Rosier, Maggie            FR Stevens Point         306.30     307.40   12  
  8 Strand, Devyne            JR La Crosse             316.20     279.05   11  
Preliminaries
  9 Morgan, Krystal           JR Stevens Point         290.50               9  
 10 Van Soest, Laurel         SO Eau Claire            241.75               7  
 11 Schippers, Kelly          FR La Crosse             232.70               6  
 12 Riek, Becca               SO Eau Claire            228.50               5  
 
Event 38  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
        WIAC: ! 553.15        1999 Jon Karpe, Eau Claire                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chadderdon, Jacob         FR Oshkosh               451.30     444.60   20  
  2 Heatwole, Scott           SR Eau Claire            437.40     440.10   17  
  3 Von Feldt, Adam           SR Eau Claire            402.60     395.45   16  
  4 Vollmer, Don              FR Eau Claire            372.30     392.70   15  
  5 Boers, Kyle               SO Whitewater            372.40     391.50   14  
  6 Riley, Jack               SR Stevens Point         354.30     366.50   13  
  7 Hayes, David              SR Stevens Point         318.90     355.20   12  
  8 Brandt, Josh              FR Stevens Point         315.45     330.90   11  
Preliminaries
  9 Belken, Matt              JR La Crosse             303.10               9  
 10 Schultz, Jake             JR Oshkosh               246.55               7  
 11 Smolinske, Joe            FR Whitewater            192.55               6  

 
Event 11  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 1:47.76        2005 Stevens Point                              
                         Herder, Roskopf, Correll, Crunstedt               
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 UW - Stevens Point                                1:55.07    1:46.85!  40  
     1) Herder, Liz SR                  2) Roskopf, Jennie SR             
     3) Bard, Beth JR                   4) Crunstedt, Kelsey JR           
       27.51    29.75    25.89    23.70                                    
  2 UW - La Crosse                                    1:56.39    1:48.92   34  
     1) Parker, Kristi SO               2) Russart, Sarah FR              
     3) Hackbarth, Kelly JR             4) Rux, Danielle FR               
       27.98    29.11    27.08    24.75                                    
  3 UW - Eau Claire                                   1:57.32    1:54.32   32  
     1) Fisher, Sarah SO                2) Mangini, Julia SR              
     3) Severson, Cori SR               4) Welke, Kyle SO                 
       30.25    32.62    26.02    25.43                                    
  4 UW - Oshkosh                                      1:59.39    1:54.64   30  
     1) Zaccagnini, Caitlin FR          2) Schettle, Sarah JR             
     3) Tobakos, Brittany SO            4) Zahour, Julie FR               
       29.89    31.80    28.67    24.28                                    
  5 UW - Whitewater                                   2:08.07    1:55.49   28  
     1) Jenkins, Danyelle SO            2) Berg, Julie FR                 
     3) Guerndt, Janine SR              4) Alf, Casey SO                  
       29.91    31.71    29.23    24.64                                    
  6 UW - River Falls                                  2:02.20    1:56.86   26  
     1) Thompson, Whitney FR            2) Cannady, Sara FR               
     3) Sandeberg, April FR             4) Mandich, Danielle FR           
       30.89    32.77    28.69    24.51                                    
 
Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 1:32.92        2000 Stevens Point                              
                         Newport, Francioli, Harris, Hansen                
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 UW - Stevens Point                                1:39.93    1:33.75   40  
     1) Clapp, Willy SO                 2) Anderson, Alex SR              
     3) Newport, Garth SR               4) Gross, Chase FR                
       25.60    25.10    22.62    20.43                                    
  2 UW - La Crosse                                    1:37.84    1:35.11   34  
     1) Carlson, Adam JR                2) Hruska, Mike SO                
     3) Spurr, Matt SR                  4) Martin, Travis SR              
       25.51    26.15    22.64    20.81                                    
  3 UW - Oshkosh                                      1:56.08    1:45.15   32  
     1) Burg, Aaron                     2) Behnke, Matt FR                
     3) Elliott, Ryan FR                4) Cole, Nicholos SO              
       27.66    29.31    25.69    22.49                                    
  4 UW - River Falls                                  1:58.99    1:47.73   30  
     1) Keyser, Mike SO                 2) Brudzinski, Mike FR            
     3) Banz, Matt FR                   4) Fritchen, Tom SO               
       28.99    29.82    24.84    24.08                                    
 -- UW - Eau Claire                                   1:46.16         DQ  
     1) Schmidt-Jackson, Cale JR        2) Schultz, Peter FR              
     3) Hauerwas, Brian SO              4) Schwartz, Brian JR             
       25.98    27.55    24.06    21.97                                    
Preliminaries
 -- UW - Whitewater                                       DQ              
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        WIAC: ! 4:35.56        2004 Elizabeth Miles, LaCrosse                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grieger, Stephanie        SR La Crosse            4:45.09    4:38.05   20  
      30.05   33.57   35.68   34.51   39.75   40.15   32.63   31.71
  2 Hackbarth, Kelly          JR La Crosse            4:45.66    4:39.46   17  
      29.45   33.67   35.96   35.77   40.49   41.24   31.54   31.34
  3 Odorizzi, Dana            FR Stevens Point        4:44.86    4:43.42   16  
      29.99   33.77   34.21   34.32   42.46   42.76   33.13   32.78
  4 Krisch, Maria             FR La Crosse            4:51.38    4:47.72   15  
      31.66   35.49   36.63   36.73   40.06   40.47   33.35   33.33
  5 Knuesel, Erica            SO La Crosse            4:48.15    4:47.93   14  
      32.03   36.78   36.83   36.73   41.11   41.09   32.43   30.93
  6 Colbert, Alissa           JR Stevens Point        4:53.07    4:49.67   13  
      31.47   35.01   38.00   37.10   41.79   41.77   33.32   31.21
  7 Bennett, Kristin          FR Stevens Point        4:48.29    4:50.54   12  
      30.81   35.01   37.17   37.72   40.39   41.86   34.36   33.22
  8 George, Shannon           SO Whitewater           4:51.06    4:52.56   11  
      31.55   36.97   39.02   37.70   39.92   41.02   33.62   32.76
B - Final
  9 Klotz, Melissa            FR La Crosse            4:54.54    4:50.55    9  
      31.44   35.54   39.20   39.70   38.64   40.63   32.94   32.46
 10 Lee, Emmie                SO Eau Claire           4:54.79    4:50.65    7  
      31.08   35.08   35.64   35.52   44.47   44.51   32.71   31.64
 11 Viau, Emily               JR Eau Claire           4:54.20    4:51.98    6  
      30.81   35.96   39.12   38.41   41.92   42.18   32.27   31.31
 12 Houlihan, Annie           FR Stevens Point        4:57.02    4:57.83    5  
      32.04   36.24   38.88   38.94   40.21   41.38   34.89   35.25
 13 Palmert, Vanessa          SR Eau Claire           5:03.52    5:02.05    4  
      32.89   37.60   40.88   40.23   41.23   42.09   34.17   32.96
 14 Wells, Jess               FR Whitewater           5:08.76    5:06.05    3  
      32.34   38.46   38.23   37.71   43.91   44.63   36.05   34.72
 15 Cooper, Emily             SO Eau Claire           5:11.32    5:11.53    2  
      33.59   39.40   39.55   39.71   42.31   43.43   37.20   36.34
 16 Lembke, Sarah             SO Eau Claire           5:14.48    5:12.47    1  
      33.05   40.10   38.01   37.46   47.15   47.36   35.66   33.68
Preliminaries
 17 Finger, Katie             FR Whitewater           5:16.96             
 18 Benetti, Kristen          SO Oshkosh              5:39.44             
 19 Felts, Tia                FR River Falls          5:42.64             
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        WIAC: ! 4:03.13        2000 Randy Boelk, Stevens Point                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Schmidt, Anthony          SO La Crosse            4:23.01    4:08.97   20  
      26.57   30.41   31.50   31.13   35.99   34.87   29.25   29.25
  2 Gensler, Ben              SO Stevens Point        4:20.13    4:11.07   17  
      26.52   30.58   33.01   34.53   33.69   34.22   30.03   28.49
  3 Coyne, Joel               JR La Crosse            4:23.48    4:20.03   16  
      26.35   30.49   33.24   33.52   38.55   39.20   29.99   28.69
  4 Shea, Chris               JR Stevens Point        4:22.77    4:20.73   15  
      27.44   32.02   33.76   33.53   37.46   36.97   30.14   29.41
  5 Jordan, Brian             SO Eau Claire           4:28.33    4:25.54   14  
      27.95   31.89   34.28   34.03   37.81   39.21   30.23   30.14
  6 Shafe, Peter              JR Eau Claire           4:22.78    4:27.14   13  
      26.79   32.04   36.68   35.81   37.48   38.52   30.24   29.58
  7 Martin, Chad              FR La Crosse            4:31.34    4:31.11   12  
      26.89   32.48   35.43   34.33   38.04   38.91   33.02   32.01
  8 Bridwell, Jeff            SO Whitewater           4:30.04    4:32.96   11  
      28.14   31.39   35.93   35.07   39.45   40.09   32.16   30.73
B - Final
  9 Schleicher, Eric          FR La Crosse            4:33.28    4:31.61    9  
      26.96   32.58   35.02   35.02   40.14   40.42   31.23   30.24
 10 Goering, Jeff             JR Stevens Point        4:32.49    4:33.31    7  
      27.28   32.44   37.45   37.23   37.57   39.07   32.17   30.10
 11 Fuller, AJ                SO Whitewater           4:40.29    4:37.48    6  
      28.91   32.96   36.53   35.72   40.92   40.72   32.64   29.08
 12 Draxler, Clark            FR Eau Claire           4:43.49    4:37.65    5  
      28.09   33.17   36.10   36.31   39.83   40.89   32.28   30.98
 13 Pelc, Ben                 FR Whitewater           4:43.33    4:43.75    4  
      28.43   33.25   36.92   36.90   39.95   40.66   33.86   33.78
 14 Brudzinski, Mike          FR River Falls          4:47.68    4:47.91    3  
      28.99   35.39   39.50   38.46   38.33   39.18   35.03   33.03
 15 Neumann, Dan              SR Whitewater           4:52.06    4:54.09    2  
      28.71   34.84   38.16   38.32   39.99   41.99   35.34   36.74
 16 Eschenbauch, Eli          SR River Falls          5:07.24    5:07.61    1  
      30.69   37.37   41.33   41.21   43.92   44.41   35.33   33.35
Preliminaries
 17 Stellrecht, Trevor        SO Oshkosh              5:17.79             
 -- Johnson, Dan              FR Oshkosh                  DQ              
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        WIAC: ! 57.93        2004 Anne Melvin, LaCrosse                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Walsh, Meghan             SO Stevens Point        1:01.81      59.20   20  
      27.64   31.56                                                
  2 Bard, Beth                JR Stevens Point        1:00.72      59.31   17  
      27.83   31.48                                                
  3 Vogts, Heather            JR La Crosse            1:00.61    1:00.12   16  
      27.69   32.43                                                
  4 Severson, Cori            SR Eau Claire           1:01.89    1:01.64   15  
      28.48   33.16                                                
  5 Talavera, Anita           FR La Crosse            1:02.53    1:02.51   14  
      29.64   32.87                                                
  6 Vice, Katy                SO La Crosse            1:02.50    1:02.85   13  
      29.67   33.18                                                
  7 Dickman, Mary             JR La Crosse            1:04.19    1:03.25   12  
      29.06   34.19                                                
  8 Smith, Danielle           FR Oshkosh              1:03.61    1:03.95   11  
      29.50   34.45                                                
B - Final
  9 Dzelzkalns, Amber         FR Eau Claire           1:04.56    1:04.83    9  
      30.49   34.34                                                
 10 Condra, Alissa            JR Eau Claire           1:06.43    1:05.66    7  
      29.64   36.02                                                
 11 Crunstedt, Ashley         SR River Falls          1:08.99    1:07.88    6  
      31.92   35.96                                                
 12 Feneis, Michaela          FR Whitewater           1:10.64    1:09.45    5  
      32.50   36.95                                                
 13 Polzin, Elizabeth         JR Oshkosh              1:17.11    1:13.76    4  
      33.41   40.35                                                
 14 Pein, Becky               SO Oshkosh              1:22.96    1:22.56    3  
      37.73   44.83                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        WIAC: ! 50.11        2001 Matt Oglesby, Eau Claire                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Newport, Garth            SR Stevens Point          51.02      50.92   20  
      23.66   27.26                                                
  2 Donisch, Robert Herbert   FR Stevens Point          51.62      51.00   17  
      24.04   26.96                                                
  3 Grunwald, Matt            SR Stevens Point          51.64      51.05   16  
      24.17   26.88                                                
  4 Spurr, Matt               SR La Crosse              51.67      51.66   15  
      24.24   27.42                                                
  5 Engler, Chris             SR Stevens Point          54.07      53.22   14  
      25.01   28.21                                                
  6 Martin, Travis            SR La Crosse              53.54      53.27   13  
      24.59   28.68                                                
  7 Sedgwick, John            SO Whitewater             54.23      54.17   12  
      25.23   28.94                                                
  8 Schmidt-Jackson, Cale     JR Eau Claire             53.82      54.34   11  
      25.13   29.21                                                
B - Final
  9 Hauerwas, Brian           SO Eau Claire             54.50      54.15    9  
      25.29   28.86                                                
 10 Ballweg, Kevin            SO La Crosse              55.49      54.68    7  
      24.90   29.78                                                
 11 Slak, Tyler               FR Whitewater             55.76      54.95    6  
      25.61   29.34                                                
 12 Banz, Matt                FR River Falls            55.43      55.64    5  
      26.20   29.44                                                
 13 Koepke, Nick              FR Whitewater             57.84      57.64    4  
      26.65   30.99                                                
 14 Schwartz, Brian           JR Eau Claire             58.68      58.02    3  
      26.84   31.18                                                
 15 Kelly, Nick               FR Eau Claire           1:00.05      58.22    2  
      26.88   31.34                                                
 16 Elliott, Ryan             FR Oshkosh                59.63      59.49    1  
      27.28   32.21                                                
Preliminaries
 17 Kessenich, Dan            SR River Falls          1:00.22             
 18 Gottfredsen, Daryl        FR Eau Claire           1:02.34             
 19 Bonis, Ben                FR Eau Claire           1:02.46             
 20 Johnson, Dave             FR River Falls          1:06.43             
 21 Cipriando, Andrew         FR Oshkosh              1:09.78             
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 1:54.71        2004 Krista Melvin, LaCrosse                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Empanger, Carlene         SR La Crosse            1:56.59    1:54.39!  20  
      27.20   29.04   29.21   28.94                                
  2 Crook, Jerica             JR Stevens Point        1:58.45    1:57.06   17  
      27.06   29.14   29.98   30.88                                
  3 Hathaway, Clare           FR La Crosse            1:57.46    1:57.11   16  
      27.64   29.29   30.16   30.02                                
  4 Boehme, Steph             SO Stevens Point        1:57.52    1:57.35   15  
      27.90   29.60   30.00   29.85                                
  5 Googins, Lindsey          SO Stevens Point        1:58.15    1:58.04   14  
      27.62   29.70   30.53   30.19                                
  6 Kroger, Amanda            SO Eau Claire           2:00.20    1:59.53   13  
      28.88   30.21   30.14   30.30                                
  7 Gorman, Annie             SR Eau Claire           1:59.99    1:59.67   12  
      27.71   30.14   30.79   31.03                                
  8 Rux, Danielle             FR La Crosse            1:59.68    2:01.14   11  
      28.68   30.31   30.54   31.61                                
B - Final
  9 Hake, Cait                FR Stevens Point        2:00.37    1:59.06    9  
      27.62   29.79   30.56   31.09                                
 10 Alf, Casey                SO Whitewater           2:00.48    2:00.08    7  
      27.62   30.13   31.36   30.97                                
 11 Koch, Lindsey             SO Eau Claire           2:01.56    2:00.54    6  
      28.22   30.54   30.99   30.79                                
 12 Zahour, Julie             FR Oshkosh              2:02.93    2:02.45    5  
      27.76   31.09   32.08   31.52                                
 13 Tobakos, Brittany         SO Oshkosh              2:02.41    2:02.57    4  
      28.31   30.35   32.29   31.62                                
 14 Sandeberg, April          FR River Falls          2:05.00    2:03.19    3  
      28.91   31.11   31.59   31.58                                
 15 Mandich, Danielle         FR River Falls          2:00.63    2:03.96    2  
      26.52   30.56   33.22   33.66                                
 16 Fisher, Megan             SO Whitewater           2:04.40    2:04.18    1  
      29.09   31.02   32.28   31.79                                
Preliminaries
 17 Lehman, Kristin           SO Whitewater           2:05.49             
 18 Welke, Kyle               SO Eau Claire           2:05.64             
 19 Rivall, Hannah            SO Eau Claire           2:06.15             
 20 Zahour, Molly             FR Oshkosh              2:08.49             
 21 Kohlbeck, Lindsey         SO Whitewater           2:08.95             
 22 Brummel, Michelle         JR Whitewater           2:09.16             
 23 Polzin, Danielle          SR Oshkosh              2:09.85             
 24 Klaybor, Leah             JR Oshkosh              2:12.63             
 25 Westlund, Rachel          FR River Falls          2:13.77             
 26 Boilesen, Tiff            SR Whitewater           2:16.42             
 27 Gallagher, Talia          SR Whitewater           2:16.82             
 28 Benedo, Pam               FR Oshkosh              2:16.87             
 29 Lewis, Nicole             SO Oshkosh              2:17.59             
 30 Burdick, Kim              FR Whitewater           2:17.98             
 31 Pamperin, Steph           JR Whitewater           2:19.25             
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 1:41.90        1998 Mark Oglesby, Eau Claire                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gross, Chase              FR Stevens Point        1:47.69    1:42.63   20  
      25.02   26.25   26.04   25.32                                
  2 Richters, Karl            SO La Crosse            1:44.48    1:43.06   17  
      24.50   25.89   26.35   26.32                                
  3 Eloranta, Tyler           SR Stevens Point        1:46.41    1:43.14   16  
      24.55   26.29   26.49   25.81                                
  4 Boyle, Chris              FR La Crosse            1:48.41    1:46.57   15  
      24.88   26.66   27.42   27.61                                
  5 Finley, Pat               FR Eau Claire           1:47.18    1:47.20   14  
      25.33   27.32   27.72   26.83                                
  6 Kirschling, Mike          SO La Crosse            1:47.63    1:47.52   13  
      24.74   26.77   27.62   28.39                                
  7 Rundell, Eric Arvid       FR Stevens Point        1:48.33    1:47.75   12  
      25.31   27.29   27.92   27.23                                
  8 Wencel, Bennet            JR Stevens Point        1:48.64    1:49.15   11  
      25.16   27.49   28.42   28.08                                
B - Final
  9 Cole, Nicholos            SO Oshkosh              1:48.66    1:47.82    9  
      24.73   26.97   27.87   28.25                                
 10 Lawryk, Ben               SR Whitewater           1:48.67    1:49.42    7  
      25.73   27.40   28.32   27.97                                
 11 Blair, Alex               FR Whitewater           1:49.27    1:49.52    6  
      25.21   27.29   28.85   28.17                                
 12 Peterson, Bill            FR Eau Claire           1:50.73    1:50.53    5  
      25.51   27.84   28.78   28.40                                
 13 Schmerbauch, Matt         SO La Crosse            1:53.97    1:51.33    4  
      25.80   28.23   28.65   28.65                                
 14 Dahlke, Matt              SO La Crosse            1:53.47    1:52.38    3  
      25.90   28.01   29.02   29.45                                
 15 Nye, Chris                FR Eau Claire           1:54.36    1:56.02    2  
      26.53   29.80   29.55   30.14                                
 16 Fritchen, Tom             SO River Falls          1:58.07    1:57.58    1  
      27.73   30.04   30.10   29.71                                
Preliminaries
 17 Zangl, Justin                Oshkosh              1:59.51             
 18 Socha, Adam               FR Oshkosh              2:02.00             
 19 Small, Cullen             FR Whitewater           2:07.12             
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        WIAC: ! 1:06.55   2/10/2006 Sarah Russart, La Crosse-                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roskopf, Jennie           SR Stevens Point        1:06.99    1:06.40!  20  
      31.63   34.77                                                
  2 Russart, Sarah            FR La Crosse            1:06.55    1:06.79   17  
      31.07   35.72                                                
  3 Nye, Trish                JR Stevens Point        1:08.41    1:07.75   16  
      31.59   36.16                                                
  4 Schaefer, Michelle        SR Stevens Point        1:08.51    1:07.98   15  
      31.72   36.26                                                
  5 Klotz, Melissa            FR La Crosse            1:09.18    1:08.14   14  
      32.36   35.78                                                
  6 Diehl, Emily              SO Eau Claire           1:09.33    1:09.30   13  
      32.40   36.90                                                
  7 Berg, Julie               FR Whitewater           1:09.71    1:09.55   12  
      32.74   36.81                                                
  8 O'Brien, Kacie            FR La Crosse            1:09.53    1:09.71   11  
      32.58   37.13                                                
B - Final
  9 Hausauer, Betsy           FR La Crosse            1:10.82    1:10.17    9  
      33.19   36.98                                                
 10 Cannady, Sara             FR River Falls          1:11.00    1:11.24    7  
      33.56   37.68                                                
 11 Houlihan, Annie           FR Stevens Point        1:09.82    1:11.29    6  
      33.67   37.62                                                
 12 Mangini, Julia            SR Eau Claire           1:10.86    1:11.38    5  
      33.76   37.62                                                
 13 Schettle, Sarah           JR Oshkosh              1:11.53    1:11.56    4  
      32.95   38.61                                                
 14 Merchant, Marissa         SO River Falls          1:12.37    1:11.64    3  
      34.23   37.41                                                
 15 Spicer, Jenna             FR Eau Claire           1:12.70    1:12.22    2  
      34.14   38.08                                                
 16 Thayer, Stephanie         FR River Falls          1:14.17    1:13.52    1  
      34.58   38.94                                                
Preliminaries
 17 Ogle, Jenny               FR Whitewater           1:14.43             
 18 Peebles, Jenny            FR Oshkosh              1:15.31             
 19 Christensen, Bailey       FR River Falls          1:16.84             
 20 Gruenke, Genesis          FR Oshkosh              1:17.46             
 21 Davis, Jennifer           FR River Falls          1:19.59             
 22 Weitkunat, Emily          JR Oshkosh              1:23.66             
 23 Crane, Nyssa              FR River Falls          1:33.50             
 24 Wilson, Catherine         FR River Falls          1:56.04             
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        WIAC: ! 56.27   2/10/2006 Alex Anderson, Stevens Point-                
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Anderson, Alex            SR Stevens Point          56.27      56.10!  20  
      26.00   30.10                                                
  2 Hubert, Pat               JR Stevens Point          59.85      59.23   16.5
      27.76   31.47                                                
  2 Hruska, Mike              SO La Crosse              59.17      59.23   16.5
      28.29   30.94                                                
  4 Rosier, Nick              SR Stevens Point        1:00.25    1:00.45   15  
      28.14   32.31                                                
  5 Goering, Jeff             JR Stevens Point        1:00.89    1:00.58   14  
      29.03   31.55                                                
  6 Martin, Chad              FR La Crosse            1:00.48    1:00.61   13  
      28.54   32.07                                                
  7 Hellenbrand, Zeke         SR La Crosse            1:01.51    1:01.75   12  
      28.80   32.95                                                
  8 Burg, Aaron                  Oshkosh              1:01.85    1:01.86   11  
      28.36   33.50                                                
B - Final
  9 Swanson, Cole             FR La Crosse            1:02.14    1:01.27    9  
      28.43   32.84                                                
 10 Sandrin, Joe              JR Whitewater           1:01.90    1:01.76    7  
      28.67   33.09                                                
 11 Schultz, Peter            FR Eau Claire           1:02.00    1:02.07    6  
      28.81   33.26                                                
 12 Warren, Bryan             FR Whitewater           1:05.29    1:04.89    5  
      30.05   34.84                                                
 13 Behnke, Matt              FR Oshkosh              1:06.44    1:05.57    4  
      30.77   34.80                                                
 14 Brudzinski, Mike          FR River Falls          1:05.45    1:05.62    3  
      31.32   34.30                                                
 15 Petersen, Chris           FR Eau Claire           1:06.74    1:05.89    2  
      30.96   34.93                                                
 16 Lockwood, Brian           FR Eau Claire           1:07.35    1:06.35    1  
      31.16   35.19                                                
Preliminaries
 17 Yarusso, Anthony          SO River Falls          1:09.55             
 18 Eschenbauch, Eli          SR River Falls          1:13.37             
 19 Schuler, Trevor           FR Whitewater           1:14.95             
 20 Moe, Jacob                SO River Falls          1:18.10             
 21 Czajka, Tim               SO Oshkosh              1:19.73             
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        WIAC: ! 56.97        2002 Anna Meyer, LaCrosse                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Herder, Liz               SR Stevens Point        1:02.04      59.05   20  
      28.56   30.49                                                
  2 Vogts, Heather            JR La Crosse              59.46      59.57   17  
      29.26   30.31                                                
  3 Parker, Kristi            SO La Crosse            1:00.87    1:00.11   16  
      29.31   30.80                                                
  4 Crunstedt, Kelsey         JR Stevens Point        1:00.93    1:00.28   15  
      29.18   31.10                                                
  5 Strobel, Abigail          FR Stevens Point          59.70    1:00.38   14  
      29.51   30.87                                                
  6 Knuesel, Erica            SO La Crosse            1:02.84    1:03.41   13  
      31.10   32.31                                                
  7 Gilbertson, Jenna         SR Stevens Point        1:02.22    1:03.62   12  
      30.89   32.73                                                
  8 Guerndt, Janine           SR Whitewater           1:03.62    1:03.74   11  
      30.87   32.87                                                
B - Final
  9 Fisher, Sarah             SO Eau Claire           1:05.86    1:03.38    9  
      30.96   32.42                                                
 10 Gibbons, Joanna           SR Oshkosh              1:04.59    1:03.77    7  
      31.96   31.81                                                
 11 Schrampfer, Bridgette     SO Oshkosh              1:04.19    1:03.98    6  
      30.66   33.32                                                
 12 Jenkins, Danyelle         SO Whitewater           1:04.52    1:04.29    5  
      31.20   33.09                                                
 13 Zaccagnini, Caitlin       FR Oshkosh              1:04.87    1:04.43    4  
      31.18   33.25                                                
 14 Dickman, Mary             JR La Crosse            1:04.30    1:05.18    3  
      31.38   33.80                                                
 15 Lembke, Sarah             SO Eau Claire           1:05.35    1:05.53    2  
      32.02   33.51                                                
 16 Thompson, Whitney         FR River Falls          1:06.02    1:06.36    1  
      32.10   34.26                                                
Preliminaries
 17 Dzelzkalns, Amber         FR Eau Claire           1:08.42             
 18 Schmelzer, Debra          SO River Falls          1:08.43             
 19 Swenty, Ashley            FR River Falls          1:08.92             
 20 Felts, Tia                FR River Falls          1:11.32             
 21 Feneis, Michaela          FR Whitewater           1:12.20             
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        WIAC: ! 50.90        2002 Matt Oglesby, Eau Claire                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Newport, Garth            SR Stevens Point          54.83      54.22   20  
      26.30   27.92                                                
  2 Clapp, Willy              SO Stevens Point          54.71      54.31   17  
      26.21   28.10                                                
  3 Carlson, Adam             JR La Crosse              54.75      55.03   16  
      26.54   28.49                                                
  4 Schmidt-Jackson, Cale     JR Eau Claire             55.48      55.16   15  
      27.12   28.04                                                
  5 Huffman, Mike             FR Whitewater             55.62      55.43   14  
      27.00   28.43                                                
  6 Silverberg, Kaleb         SR Stevens Point          55.69      55.81   13  
      27.22   28.59                                                
  7 Sova, Tim                 SR Whitewater             56.91      56.53   12  
      27.50   29.03                                                
  8 Hauerwas, Brian           SO Eau Claire             56.55      57.31   11  
      27.54   29.77                                                
B - Final
  9 Peterson, Nick            JR Eau Claire             57.65      56.55    9  
      27.36   29.19                                                
 10 Schleicher, Eric          FR La Crosse              57.25      57.32    7  
      27.71   29.61                                                
 11 Hartl, Kyle               SO Stevens Point          57.35      57.35    6  
      27.63   29.72                                                
 12 Hokkanen, John            JR La Crosse              58.73      58.24    5  
      28.31   29.93                                                
 13 Christenson, Blake        JR Eau Claire           1:00.98    1:00.67    4  
      29.24   31.43                                                
 14 Keyser, Mike              SO River Falls          1:01.76    1:01.97    3  
      30.00   31.97                                                
 15 Blum, Zac                 JR Oshkosh              1:02.57    1:02.19    2  
      29.67   32.52                                                
 16 Boom, Brian               FR Whitewater           1:03.25    1:02.85    1  
      30.57   32.28                                                
Preliminaries
 17 Dornseif, Erick           SO River Falls          1:04.62             
 18 Hyde, Joshua              JR Oshkosh              1:05.74             
 19 Tersine, TJ                  Oshkosh              1:13.06             
 
Event 23  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 7:47.41        2005 LaCrosse                                   
                         Melvin, Hackbarth, Toomsen, Empanger              
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 UW - La Crosse                                    7:58.35    7:46.66!  40  
     1) Hathaway, Clare FR              2) Hackbarth, Kelly JR            
     3) Russart, Sarah FR               4) Empanger, Carlene SR           
       27.75    57.22  1:27.36  1:57.17    27.30    57.28  1:27.43  1:57.47
       26.96    56.36  1:26.64  1:56.79    26.15    55.02  1:25.02  1:55.23
  2 UW - Stevens Point                                7:53.79    7:50.54   34  
     1) Crook, Jerica JR                2) Googins, Lindsey SO            
     3) Colbert, Alissa JR              4) Boehme, Steph SO               
       27.18    56.89  1:27.18  1:58.09    16.43    55.79  1:26.18  1:56.23
       27.40    57.27  1:27.90  1:58.20    27.15    57.03  1:27.53  1:58.02
  3 UW - Eau Claire                                   8:13.41    7:59.35   32  
     1) Viau, Emily JR                  2) Kroger, Amanda SO              
     3) Severson, Cori SR               4) Gorman, Annie SR               
       27.94    58.41  1:29.01  1:58.66    27.53    57.99  1:29.44  2:00.94
       26.27    56.90  1:27.89  1:58.15    27.93    58.92  1:30.17  2:01.60
  4 UW - Whitewater                                   8:16.22    8:17.92   30  
     1) Fisher, Megan SO                2) Berg, Julie FR                 
     3) Lehman, Kristin SO              4) Alf, Casey SO                  
       29.32  1:00.24  1:32.92  2:06.05    27.95    59.82  1:33.60  2:06.49
       27.66    58.62  1:31.12  2:03.52    26.17    56.53  1:29.28  2:01.86
  5 UW - Oshkosh                                      8:30.30    8:21.98   28  
     1) Tobakos, Brittany SO            2) Smith, Danielle FR             
     3) Gibbons, Joanna SR              4) Schrampfer, Bridgette SO       
       28.99    59.42  1:31.12  2:02.92    28.84  1:00.28  1:33.96  2:06.69
       28.08    59.72  1:32.52  2:04.55    27.84  1:00.23  1:33.93  2:07.82
  6 UW - River Falls                                  8:24.77    8:24.22   26  
     1) Mandich, Danielle FR            2) Thayer, Stephanie FR           
     3) Thompson, Whitney FR            4) Sandeberg, April FR            
       26.92    58.28  1:31.01  2:03.61    27.34    58.88  1:31.98  2:04.61
       27.45    59.90  1:35.16  2:10.44    28.20  1:00.04  1:32.55  2:05.56
 
Event 24  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 6:56.54        2004 LaCrosse                                   
                         Rowlands, Mork, Kaercher, Ryan                    
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 UW - Stevens Point                                7:02.37    6:54.18!  40  
     1) Gross, Chase FR                 2) Grunwald, Matt SR              
     3) Gensler, Ben SO                 4) Eloranta, Tyler SR             
       25.06    51.78  1:18.05  1:43.55    23.68    49.46  1:15.59  1:42.13
       24.81    52.11  1:19.10  1:45.65    23.15    49.28  1:16.33  1:42.85
  2 UW - La Crosse                                    7:08.29    7:00.86   34  
     1) Richters, Karl SO               2) Coyne, Joel JR                 
     3) Schmidt, Anthony SO             4) Boyle, Chris FR                
       24.73    50.92  1:17.17  1:43.17    24.10    51.22  1:18.56  1:46.40
       23.79    50.39  1:17.55  1:45.34    23.10    49.41  1:17.41  1:45.95
  3 UW - Eau Claire                                   7:37.17    7:15.71   32  
     1) Finley, Pat FR                  2) Peterson, Bill FR              
     3) Shafe, Peter JR                 4) Jordan, Brian SO               
       25.10    52.24  1:20.01  1:47.48    24.56    52.15  1:21.53  1:50.80
       24.23    51.79  1:20.06  1:47.80    24.99    52.60  1:21.06  1:49.63
  4 UW - Whitewater                                   7:39.98    7:17.18   30  
     1) Blair, Alex FR                  2) Sedgwick, John SO              
     3) Lawryk, Ben SR                  4) Huffman, Mike FR               
       25.10    52.69  1:21.64  1:50.81    24.42    52.16  1:21.05  1:49.51
       24.84    52.21  1:20.42  1:48.81    23.29    50.31  1:19.37  1:48.05
  5 UW - River Falls                                  8:04.62    7:48.24   28  
     1) Banz, Matt FR                   2) Dornseif, Erick SO             
     3) Kessenich, Dan SR               4) Fritchen, Tom SO               
       25.88    53.80  1:23.49  1:53.90    27.14    57.56  1:29.14  2:00.62
       25.49    55.29  1:25.73  1:56.58    26.81    56.68  1:27.11  1:57.14
  6 UW - Oshkosh                                      7:48.40    8:03.55   26  
     1) Behnke, Matt FR                 2) Socha, Adam FR                 
     3) Johnson, Dan FR                 4) Zangl, Justin                  
       26.85    57.81  1:28.73  2:00.61    26.70    56.80  1:29.49  2:02.24
       25.83    56.15  1:29.06  2:01.74    26.00    56.45  1:28.37  1:58.96
 
Event 39  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
        WIAC: ! 440.95        1996 Sara Mulatz, Eau Claire                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Medendorp, Amanda         SO La Crosse             419.20     418.40   20  
  2 Cascio, Angela            JR La Crosse             371.45     389.30   17  
  3 Miller, Eva               JR Whitewater            359.70     377.20   16  
  4 Wanous, Kristina          SO La Crosse             364.60     373.85   15  
  5 Wood, Jenn                   Stevens Point         345.60     349.70   14  
  6 Rosier, Maggie            FR Stevens Point         366.00     344.10   13  
  7 Moore, Chelsea            FR Eau Claire            295.50     298.65   12  
  8 Strand, Devyne            JR La Crosse             275.25     285.65   11  
Preliminaries
  9 Van Soest, Laurel         SO Eau Claire            274.90               9  
 10 Morgan, Krystal           JR Stevens Point         266.80               7  
 11 Schippers, Kelly          FR La Crosse             257.25               6  
 12 Riek, Becca               SO Eau Claire            212.85               5  
                                                                 
 
Event 25  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 17:40.66        2004 Charlene Emapanger, LaCrosse              
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Empanger, Carlene     SR La Crosse           10:51.92   17:48.69   20  
      29.88   32.96   33.27   33.43   33.58   33.45   32.91   32.78
      32.81   31.71   31.84   31.86   32.41   32.54   32.21   32.24
      32.30   32.58   32.07   32.05   32.54   32.15   32.75   32.03
      32.09   32.35   32.55   32.60   32.89   32.30   32.37   31.96
      31.23
  2 1-2 Colbert, Alissa       JR Stevens Point       10:59.15   18:00.17   17  
      30.16   32.88   33.30   33.49   33.41   33.52   33.25   32.98
      32.90   32.76   32.66   32.67   32.72   32.74   32.76   32.71
      33.01   32.93   33.10   32.69   32.86   32.97   32.75   32.85
      32.98   33.33   33.04   32.92   32.95   32.73   32.27   31.85
      30.03
  3 1-3 Boehme, Steph         SO Stevens Point       11:13.45   18:00.64   16  
      29.72   32.64   33.21   33.79   33.46   33.25   33.02   32.80
      33.34   32.98   32.56   32.91   32.99   32.90   32.82   32.71
      33.00   32.83   32.72   32.81   32.41   32.26   32.40   32.75
      33.17   33.18   33.30   33.09   33.24   32.67   33.44   32.15
      30.12
  4 1-4 Googins, Lindsey      SO Stevens Point       11:08.18   18:11.44   15  
      29.77   33.04   33.49   33.37   33.47   33.64   33.30   33.14
      32.85   33.41   33.22   33.23   33.41   33.15   33.35   32.94
      32.86   33.39   33.22   33.11   33.11   33.17   33.35   33.30
      33.54   33.29   33.19   33.10   32.96   33.40   33.22   32.69
      31.76
  5 1-5 Viau, Emily           JR Eau Claire          11:22.50   18:14.33   14  
      29.83   33.24   33.85   33.98   33.47   33.48   33.47   33.17
      33.35   33.07   33.00   33.15   33.53   33.24   33.41   33.67
      33.03   33.10   33.53   33.49   32.77   32.98   33.28   33.31
      33.66   33.00   33.54   33.18   33.32   33.00   33.09   32.92
      32.22
  6 1-6 Knuesel, Erica        SO La Crosse           11:21.95   18:31.51   13  
      31.88   34.27   34.52   34.22   34.95   34.32   33.90   33.64
      33.78   33.79   33.80   33.87   33.69   33.98   33.87   33.83
      33.83   34.06   34.09   34.15   33.63   33.32   33.28   33.31
      33.32   33.32   33.68   33.47   33.64   33.93   33.27   33.08
      31.82
  7 1-7 Talavera, Anita       FR La Crosse           11:10.21   18:34.45   12  
      31.17   33.16   33.59   33.79   33.78   33.24   33.92   33.54
      33.73   34.16   33.59   34.03   33.53   33.80   33.87   34.02
      33.88   33.81   33.89   33.76   34.28   34.02   34.00   33.94
      33.81   34.03   34.07   34.69   34.41   34.27   34.23   33.10
      33.34
  9 1-8 Lehman, Kristin       SO Whitewater          11:12.26   18:40.32    9  
      30.19   32.87   33.77   34.16   33.82   33.90   33.77   33.94
      33.93   33.82   33.96   34.11   34.12   33.72   33.71   33.91
      34.14   34.10   34.09   34.14   34.40   34.15   33.79   33.88
      34.29   34.50   34.40   34.42   34.55   34.47   34.69   34.54
      34.07
  8 2-1 Kroger, Amanda        SO Eau Claire          11:27.37   18:34.70   11  
      30.50   32.45   32.78   33.37   33.23   33.72   33.53   33.81
      34.06   34.09   33.72   33.84   33.76   34.08   34.17   33.99
      34.28   34.39   34.01   33.95   33.84   34.09   34.20   34.41
      34.36   34.16   34.30   35.26   34.41   34.34   34.11   33.48
      32.01
 10 2-2 Cooper, Emily         SO Eau Claire          11:55.67   19:13.28    7  
      33.38   35.97   35.90   36.01   35.60   35.96   35.25   35.82
      36.26   35.98   35.14   35.71   35.38   35.27   35.53   35.11
      35.22   34.87   35.20   35.39   34.88   35.42   34.27   34.87
      34.63   34.43   34.39   33.83   34.09   34.20   34.07   33.38
      31.87
 11 2-3 Palmert, Vanessa      SR Eau Claire          11:40.38   19:14.47    6  
      32.76   35.53   35.67   35.53   35.57   35.79   35.18   35.79
      35.56   35.26   35.16   35.11   34.96   35.14   34.99   34.89
      34.92   34.99   34.92   34.93   34.66   34.56   34.55   35.21
      35.30   35.16   35.27   35.00   34.96   34.59   34.87   34.70
      32.99
 12 2-4 Polzin, Danielle      SR Oshkosh             11:49.23   19:23.20    5  
      31.43   33.72   34.49   34.81   35.32   35.30   35.20   35.26
      35.70   35.43   35.64   35.54   35.43   35.33   35.52   35.59
      35.50   35.71   35.83   35.92   36.00   35.43   35.37   35.37
      35.38   35.75   35.60   35.44   35.44   35.64   35.44   35.20
      34.47
 13 2-5 Brummel, Michelle     JR Whitewater          11:45.35   19:30.12    4  
      32.14   35.36   35.91   35.48   35.46   35.48   35.66   35.75
      35.51   35.44   35.38   35.77   35.59   35.42   35.66   35.66
      35.59   35.72   36.08   35.81   35.72   35.48   36.16   36.26
      36.19   35.65   35.56   35.83   35.86   35.67   35.26   34.77
      32.84
 14 2-6 Smith, Danielle       FR Oshkosh             12:10.10   19:30.95    3  
      31.63   34.02   35.13   35.38   35.57   35.84   35.76   36.18
      36.48   35.28   35.49   36.04   35.76   35.19   35.71   35.95
      36.02   35.61   35.97   36.08   36.47   35.27   35.44   35.46
      36.48   36.32   35.25   36.11   36.05   35.95   35.65   35.20
      32.21
 15 2-7 Klaybor, Leah         JR Oshkosh             12:01.91   19:47.68    2  
      32.57   35.46   36.16   36.06   36.14   36.38   36.16   35.84
      36.11   36.47   35.56   35.61   35.83   36.08   36.09   36.06
      36.01   36.50   36.16   36.25   35.89   36.23   36.48   36.28
      36.51   36.58   36.42   36.88   36.59   36.28   36.53   35.47
      34.04
 16 2-8 Zahour, Molly         FR Oshkosh             12:00.76   19:56.62    1  
      31.66   34.62   35.93   36.47   36.13   36.24   36.68   36.55
      36.62   36.71   36.70   36.76   36.60   36.61   36.46   36.93
      36.95   36.61   36.66   36.65   36.76   36.76   36.69   36.56
      36.43   36.58   36.69   36.54   36.70   36.49   36.10   35.49
      34.29
 17 3-1 Benetti, Kristen      SO Oshkosh             12:24.42   20:26.06  
      32.93   35.72   36.67   36.55   36.73   36.26   36.46   36.87
      36.55   36.76   36.63   36.58   36.88   37.44   37.17   37.45
      37.33   37.47   37.87   37.70   38.18   37.30   37.87   37.37
      38.11   37.70   38.07   37.74   37.82   38.37   38.49   37.89
      37.13
 18 3-2 Westlund, Rachel      FR River Falls         12:40.20   20:35.93  
      34.08   37.47   37.87   37.22   37.34   37.33   38.01   37.76
      38.11   37.50   38.30   37.78   38.52   39.00   38.86   38.40
      38.06   37.91   37.84   38.10   37.37   38.14   37.31   37.43
      36.80   36.83   37.46   37.28   36.84   37.53   37.84   37.14
      32.50
 19 3-3 Boilesen, Tiff        SR Whitewater          12:27.63   20:36.37  
      33.37   36.92   37.93   38.08   37.53   37.59   37.56   37.69
      38.05   37.75   37.82   37.82   37.54   38.31   37.86   37.77
      37.70   37.92   38.46   38.18   37.72   37.69   38.06   37.50
      37.83   37.55   38.11   37.76   37.77   38.11   36.44   36.81
      33.17
 20 3-4 Pamperin, Steph       JR Whitewater          12:49.99   21:06.49  
      33.98   36.96   38.20   38.65   38.62   38.42   38.52   38.82
      38.42   38.52   38.35   38.81   38.96   38.92   38.93   38.60
      38.77   38.66   38.13   38.32   38.41   38.34   38.63   38.44
      38.76   38.73   38.74   38.93   38.92   39.03   39.00   37.84
      37.16
 21 3-5 Schmelzer, Debra      SO River Falls         12:35.62   21:15.90  
      34.40   37.71   38.32   38.75   38.14   38.43   38.16   38.71
      39.04   38.69   38.94   38.96   39.33   38.61   38.95   39.08
      38.98   38.47   38.98   38.84   38.96   38.76   38.58   38.74
      38.55   38.69   39.08   39.70   38.90   39.50   38.79   39.54
      38.62
 22 3-6 Benedo, Pam           FR Oshkosh             13:04.60   21:30.68  
      34.42   37.29   38.08   37.74   37.74   37.03   37.80   38.15
      37.69   38.13   37.91   38.26   37.63   38.64   39.18   38.89
      38.47   39.53   40.41   41.06   40.80   40.82   41.44   41.13
      41.10   41.16   41.43   40.68   41.00   40.45   40.71   40.40
      35.51
 23 3-7 Miesen, Ali           JR River Falls         13:06.55   21:50.08  
      34.29   38.31   38.94   39.36   39.16   39.60   39.85   39.88
      40.28   40.32   41.25   40.48   40.69   40.55   41.06   40.65
      40.91   40.77   40.25   40.39   40.88   40.37   40.55   40.32
      40.33   40.06   40.46   40.09   38.82   39.21   38.76   37.68
      35.56
 
Event 27  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        WIAC: ! 2:06.76        2003 Fallon Toomsen, LaCrosse                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Strobel, Abigail      FR Stevens Point        2:10.28    2:09.06   20  
      30.29   32.66   33.19   32.92                                
  2 2-2 Parker, Kristi        SO La Crosse            2:09.65    2:09.76   17  
      30.77   33.18   33.57   32.24                                
  3 2-3 Vogts, Heather        JR La Crosse            2:10.18    2:10.42   16  
      30.53   33.39   33.75   32.75                                
  4 2-4 Herder, Liz           SR Stevens Point        2:13.88    2:10.80   15  
      29.86   33.48   34.04   33.42                                
  5 2-5 Odorizzi, Dana        FR Stevens Point        2:12.66    2:11.90   14  
      30.89   32.91   34.16   33.94                                
  6 2-6 Lee, Emmie            SO Eau Claire           2:13.75    2:13.46   13  
      31.62   33.61   34.22   34.01                                
  7 2-7 Gilbertson, Jenna     SR Stevens Point        2:15.66    2:14.98   12  
      30.63   33.90   35.47   34.98                                
  8 2-8 Krisch, Maria         FR La Crosse            2:15.22    2:15.45   11  
      31.90   33.79   35.05   34.71                                
B - Final
  9 1-1 Gibbons, Joanna       SR Oshkosh              2:17.76    2:16.27    9  
      33.75   34.56   34.59   33.37                                
 10 1-2 Schrampfer, Bridgett  SO Oshkosh              2:17.72    2:16.99    7  
      32.29   34.59   35.48   34.63                                
 11 1-3 Fisher, Sarah         SO Eau Claire           2:17.75    2:17.31    6  
      31.82   34.68   35.97   34.84                                
 12 1-4 Zaccagnini, Caitlin   FR Oshkosh              2:20.14    2:19.60    5  
      32.04   34.24   36.39   36.93                                
 13 1-5 Jenkins, Danyelle     SO Whitewater           2:22.23    2:20.33    4  
      32.75   35.77   36.38   35.43                                
 14 1-6 Guerndt, Janine       SR Whitewater           2:19.23    2:21.23    3  
      32.14   35.39   36.80   36.90                                
 15 1-7 Lembke, Sarah         SO Eau Claire           2:22.39    2:22.00    2  
      33.91   36.41   36.34   35.34                                
 16 1-8 Rivall, Hannah        SO Eau Claire           2:26.63    2:24.91    1  
      34.30   36.74   37.43   36.44                                
Preliminaries
 17  Felts, Tia               FR River Falls          2:29.80             
 
Event 28  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        WIAC: ! 1:50.63        2001 Randy Boelk, Stevens Point                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Schmidt, Anthony      SO La Crosse            1:59.19    1:54.90   20  
      27.05   28.85   29.55   29.45                                
  2 2-2 Carlson, Adam         JR La Crosse            2:00.77    1:58.57   17  
      27.10   29.50   30.25   31.72                                
  3 2-3 Newport, Garth        SR Stevens Point        2:01.14    1:58.58   16  
      27.40   29.69   30.60   30.89                                
  4 2-4 Schmidt-Jackson, Cal  JR Eau Claire           2:02.62    2:00.55   15  
      27.53   29.82   31.23   31.97                                
  5 2-5 Silverberg, Kaleb     SR Stevens Point        2:00.42    2:01.06   14  
      27.62   30.03   31.21   32.20                                
  6 2-6 Peterson, Nick        JR Eau Claire           2:01.94    2:02.34   13  
      28.19   31.09   31.45   31.61                                
  7 2-7 Clapp, Willy          SO Stevens Point        2:02.35    2:02.53   12  
      28.32   30.30   31.70   32.21                                
  8 2-8 Huffman, Mike         FR Whitewater           2:04.28    2:03.67   11  
      28.76   30.75   32.09   32.07                                
B - Final
  9 1-1 Sova, Tim             SR Whitewater           2:04.50    2:03.50    9  
      28.54   30.55   31.99   32.42                                
 10 1-2 Schleicher, Eric      FR La Crosse            2:09.18    2:04.19    7  
      28.40   31.25   32.20   32.34                                
 11 1-3 Hokkanen, John        JR La Crosse            2:07.87    2:06.35    6  
      29.60   31.56   32.75   32.44                                
 12 1-4 Christenson, Blake    JR Eau Claire           2:12.04    2:10.88    5  
      30.32   32.74   33.71   34.11                                
 13 1-5 Fuller, AJ            SO Whitewater           2:11.54    2:11.03    4  
      31.24   33.33   33.55   32.91                                
 14 1-6 Keyser, Mike          SO River Falls          2:14.29    2:12.46    3  
      31.59   33.29   33.07   34.51                                
 15 1-7 Kessenich, Dan        SR River Falls          2:15.68    2:14.55    2  
      31.36   33.81   34.51   34.87                                
 16 1-8 Dornseif, Erick       SO River Falls          2:18.18    2:20.70    1  
      32.58   34.71   36.64   36.77                                
Preliminaries
 17  Boom, Brian              FR Whitewater           2:19.19             
 18  Hyde, Joshua             JR Oshkosh              2:23.41             
 19  Stellrecht, Trevor       SO Oshkosh              2:31.99             
 
Event 29  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 51.74   2/11/2006 Cori Severson, Eau Claire                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Severson, Cori        SR Eau Claire             52.70      51.74!  20  
      24.84   26.90                                                
  2 2-2 Hake, Cait            FR Stevens Point          53.46      52.87   17  
      25.63   27.24                                                
  3 2-3 Crunstedt, Kelsey     JR Stevens Point          54.45      53.52   16  
      25.65   27.87                                                
  4 2-4 Hathaway, Clare       FR La Crosse              54.22      54.19   15  
      25.93   28.26                                                
  5 2-5 Crook, Jerica         JR Stevens Point          53.84      54.26   14  
      25.50   28.76                                                
  6 2-6 Bard, Beth            JR Stevens Point          54.65      54.35   13  
      26.17   28.18                                                
  7 2-7 Mandich, Danielle     FR River Falls            54.91      54.45   12  
      25.95   28.50                                                
  8 2-8 Alf, Casey            SO Whitewater             54.85      55.18   11  
      26.59   28.59                                                
B - Final
  9 1-1 Zahour, Julie         FR Oshkosh                55.08      54.99    9  
      26.47   28.52                                                
 10 1-2 Rux, Danielle         FR La Crosse              55.17      55.51    7  
      26.55   28.96                                                
 11 1-3 Welke, Kyle           SO Eau Claire             57.03      56.31    6  
      27.14   29.17                                                
 12 1-4 Koch, Lindsey         SO Eau Claire             56.06      56.54    5  
      27.25   29.29                                                
 13 1-5 Dickman, Mary         JR La Crosse              56.34      56.77    4  
      26.84   29.93                                                
 14 1-6 Kohlbeck, Lindsey     SO Whitewater             56.77      57.17    3  
      27.44   29.73                                                
 15 1-7 Thayer, Stephanie     FR River Falls            57.26      57.28    2  
      27.71   29.57                                                
 16 1-8 Fisher, Megan         SO Whitewater             57.59      57.47    1  
      27.66   29.81                                                
Preliminaries
 18  Gruenke, Genesis         FR Oshkosh                58.01             
 20  Thompson, Whitney        FR River Falls            59.24             
 25  Weitkunat, Emily         JR Oshkosh              1:06.74             
 24  Gallagher, Talia         SR Whitewater           1:02.17             
 17  Sandeberg, April         FR River Falls            57.99             
 22  Burdick, Kim             FR Whitewater           1:01.91             
 19  Davis, Jennifer          FR River Falls            58.03             
 23  Lewis, Nicole            SO Oshkosh              1:01.95             
 21  Swenty, Ashley           FR River Falls            59.85             
 
Event 30  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        WIAC: ! 45.98   2/11/2006 Chase Gross, Stevens Point-                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Gross, Chase          FR Stevens Point          46.37      45.98!  20  
      21.95   24.03                                                
  2 2-2 Eloranta, Tyler       SR Stevens Point          47.51      46.90   17  
      22.82   24.08                                                
  3 2-3 Martin, Travis        SR La Crosse              47.45      47.25   16  
      22.65   24.60                                                
  4 2-4 Ballweg, Kevin        SO La Crosse              48.29      48.28   14.5
      23.20   25.08                                                
  4 2-4 Kirschling, Mike      SO La Crosse              48.00      48.28   14.5
      22.94   25.34                                                
  6 2-6 Hartl, Kyle           SO Stevens Point          48.21      48.48   13  
      22.82   25.66                                                
  7 2-7 Blair, Alex           FR Whitewater             48.81      48.82   12  
      23.59   25.23                                                
  8 2-8 Burg, Aaron              Oshkosh                49.07      49.36   11  
      23.40   25.96                                                
B - Final
  9 1-1 Dahlke, Matt          SO La Crosse              49.10      49.10    9  
      23.49   25.61                                                
 10 1-2 Finley, Pat           FR Eau Claire             49.71      49.19    7  
      23.96   25.23                                                
 11 1-3 Shafe, Peter          JR Eau Claire             50.19      49.73    6  
      24.17   25.56                                                
 12 1-4 Lawryk, Ben           SR Whitewater             50.42      50.02    5  
      24.26   25.76                                                
 13 1-5 Schwartz, Brian       JR Eau Claire             50.10      50.51    4  
      23.98   26.53                                                
 14 1-6 Nye, Chris            FR Eau Claire             50.75      50.57    3  
      23.53   27.04                                                
 15 1-7 Peterson, Bill        FR Eau Claire             50.97      50.98    2  
      23.98   27.00                                                
 16 1-8 Christenson, Blake    JR Eau Claire             51.48      53.19    1  
      25.05   28.14                                                
Preliminaries
 18  Zangl, Justin               Oshkosh                53.85             
 17  Kelly, Nick              FR Eau Claire             52.51             
 19  Bonis, Ben               FR Eau Claire             54.67             
 20  Socha, Adam              FR Oshkosh                55.33             
 21  Small, Cullen            FR Whitewater             57.00             
 
Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        WIAC: ! 2:24.42        2001 Christine Sammons, Stevens Point           
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Roskopf, Jennie       SR Stevens Point        2:27.15    2:24.69   20  
      33.27   37.34   37.43   36.65                                
  2 2-2 Russart, Sarah        FR La Crosse            2:26.76    2:25.41   17  
      32.48   37.55   37.93   37.45                                
  3 2-3 Houlihan, Annie       FR Stevens Point        2:28.62    2:28.38   16  
      34.54   37.27   37.89   38.68                                
  4 2-4 Diehl, Emily          SO Eau Claire           2:28.30    2:29.01   15  
      32.83   37.63   38.68   39.87                                
  5 2-5 Schaefer, Michelle    SR Stevens Point        2:30.63    2:30.05   14  
      34.36   37.28   38.32   40.09                                
  6 2-6 O'Brien, Kacie        FR La Crosse            2:30.57    2:30.07   13  
      34.14   38.25   38.65   39.03                                
  7 2-7 Nye, Trish            JR Stevens Point        2:31.50    2:30.37   12  
      34.15   38.62   39.16   38.44                                
  8 2-8 Hausauer, Betsy       FR La Crosse            2:30.44    2:30.67   11  
      33.40   37.86   39.23   40.18                                
B - Final
  9 1-1 Klotz, Melissa        FR La Crosse            2:32.75    2:31.97    9  
      34.20   38.23   39.84   39.70                                
 10 1-2 Berg, Julie           FR Whitewater           2:33.52    2:33.40    7  
      34.58   38.82   39.86   40.14                                
 11 1-3 Cannady, Sara         FR River Falls          2:34.21    2:33.69    6  
      34.22   38.94   39.98   40.55                                
 12 1-4 Cooper, Emily         SO Eau Claire           2:35.72    2:34.30    5  
      35.10   39.73   39.86   39.61                                
 13 1-5 Merchant, Marissa     SO River Falls          2:36.36    2:34.32    4  
      34.92   38.86   40.16   40.38                                
 14 1-6 George, Shannon       SO Whitewater           2:34.14    2:35.04    3  
      35.24   39.38   40.78   39.64                                
 15 1-7 Mangini, Julia        SR Eau Claire           2:35.28    2:35.31    2  
      35.17   39.15   39.94   41.05                                
 16 1-8 Spicer, Jenna         FR Eau Claire           2:35.28    2:35.60    1  
      34.95   38.61   40.30   41.74                                
Preliminaries
 23  Wilson, Catherine        FR River Falls          3:59.87             
 20  Christensen, Bailey      FR River Falls          2:49.76             
 21  Miesen, Ali              JR River Falls          2:59.42             
 17  Ogle, Jenny              FR Whitewater           2:38.27             
 19  Peebles, Jenny           FR Oshkosh              2:45.39             
 18  Schettle, Sarah          JR Oshkosh              2:39.24             
 22  Crane, Nyssa             FR River Falls          3:21.48             
 
Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        WIAC: ! 2:03.97   2/11/2006 Ben Gensler, Stevens Point-                
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Gensler, Ben          SO Stevens Point        2:07.69    2:03.97!  20  
      28.67   31.57   31.96   31.77                                
  2 2-2 Anderson, Alex        SR Stevens Point        2:04.77    2:04.47   17  
      26.98   32.01   33.05   32.43                                
  3 2-3 Hruska, Mike          SO La Crosse            2:11.24    2:10.61   16  
      29.49   33.66   33.35   34.11                                
  4 2-4 Hubert, Pat           JR Stevens Point        2:11.15    2:10.92   15  
      28.88   33.38   33.79   34.87                                
  5 2-5 Schultz, Peter        FR Eau Claire           2:12.38    2:12.76   14  
      29.79   34.04   34.39   34.54                                
  6 2-6 Goering, Jeff         JR Stevens Point        2:14.48    2:13.85   13  
      30.01   34.63   34.78   34.43                                
  7 2-7 Rosier, Nick          SR Stevens Point        2:13.78    2:14.46   12  
      31.04   34.31   35.23   33.88                                
  8 2-8 Hellenbrand, Zeke     SR La Crosse            2:15.20    2:15.36   11  
      30.32   33.91   34.98   36.15                                
B - Final
  9 1-1 Martin, Chad          FR La Crosse            2:15.81    2:14.13    9  
      28.86   34.31   35.50   35.46                                
 10 1-2 Sandrin, Joe          JR Whitewater           2:17.99    2:19.03    7  
      30.76   34.64   36.33   37.30                                
 11 1-3 Swanson, Cole         FR La Crosse            2:20.93    2:20.45    6  
      30.42   35.72   37.30   37.01                                
 12 1-4 Brudzinski, Mike      FR River Falls          2:24.34    2:23.71    5  
      33.12   37.23   36.65   36.71                                
 13 1-5 Petersen, Chris       FR Eau Claire           2:25.86    2:24.45    4  
      32.21   36.63   38.06   37.55                                
 14 1-6 Elliott, Ryan         FR Oshkosh              2:26.19    2:25.44    3  
      32.21   36.49   38.20   38.54                                
 15 1-7 Warren, Bryan         FR Whitewater           2:26.91    2:27.76    2  
      31.68   36.80   39.14   40.14                                
 16 1-8 Behnke, Matt          FR Oshkosh              2:28.28    2:31.44    1  
      33.40   38.24   40.27   39.53                                
Preliminaries
 17  Neumann, Dan             SR Whitewater           2:29.43             
 20  Smolinske, Joe           FR Whitewater           2:50.65             
 18  Lockwood, Brian          FR Eau Claire           2:30.89             
 19  Yarusso, Anthony         SO River Falls          2:33.89             
 21  Tersine, TJ                 Oshkosh              2:54.87             
 --  Moe, Jacob               SO River Falls              DQ              
 
Event 33  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        WIAC: ! 2:08.24        2005 Elizabeth Miles, LaCrosse                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Walsh, Meghan         SO Stevens Point        2:16.73    2:11.70   20  
      29.19   33.98   34.60   33.93                                
  2 2-2 Hackbarth, Kelly      JR La Crosse            2:14.76    2:12.84   17  
      29.18   33.68   34.94   35.04                                
  3 2-3 Grieger, Stephanie    SR La Crosse            2:16.75    2:13.47   16  
      30.00   33.52   34.19   35.76                                
  4 2-4 Odorizzi, Dana        FR Stevens Point        2:18.49    2:15.35   15  
      30.31   33.83   35.65   35.56                                
  5 2-5 Bennett, Kristin      FR Stevens Point        2:17.66    2:15.73   14  
      30.49   34.65   35.27   35.32                                
  6 2-6 Vice, Katy            SO La Crosse            2:19.33    2:15.79   13  
      30.14   35.18   35.02   35.45                                
  7 2-7 Gorman, Annie         SR Eau Claire           2:17.20    2:16.04   12  
      30.89   34.36   35.47   35.32                                
  8 2-8 Tobakos, Brittany     SO Oshkosh              2:23.23    2:22.21   11  
      30.30   34.98   37.30   39.63                                
B - Final
  9 1-1 Lee, Emmie            SO Eau Claire           2:23.60    2:20.21    9  
      31.19   35.56   36.54   36.92                                
 10 1-2 Guerndt, Janine       SR Whitewater           2:26.79    2:26.44    7  
      32.33   36.83   39.02   38.26                                
 11 1-3 Wells, Jess           FR Whitewater           2:28.95    2:27.81    6  
      32.14   37.77   39.34   38.56                                
 12 1-4 Crunstedt, Ashley     SR River Falls          2:34.75    2:29.21    5  
      33.60   38.56   39.32   37.73                                
 13 1-5 Condra, Alissa        JR Eau Claire           2:28.57    2:29.63    4  
      33.16   37.73   38.82   39.92                                
 14 1-6 Feneis, Michaela      FR Whitewater           2:30.95    2:32.17    3  
      34.04   39.07   39.10   39.96                                
 15 1-7 Finger, Katie         FR Whitewater           2:36.15    2:36.94    2  
      33.99   39.21   41.35   42.39                                
 16 1-8 Polzin, Elizabeth     JR Oshkosh              2:48.12    2:47.76    1  
      35.39   42.67   44.36   45.34                                
Preliminaries
 17  Pein, Becky              SO Oshkosh              3:03.21             
 
Event 34  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        WIAC: ! 1:51.88        2000 Randy Boelke, Stevens Point                
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Donisch, Robert Herb  FR Stevens Point        1:54.46    1:53.41   20  
      25.00   28.88   29.81   29.72                                
  2 2-2 Grunwald, Matt        SR Stevens Point        1:54.30    1:53.94   17  
      25.18   28.50   30.08   30.18                                
  3 2-3 Coyne, Joel           JR La Crosse            2:00.20    2:00.60   16  
      26.50   30.37   30.97   32.76                                
  4 2-4 Hauerwas, Brian       SO Eau Claire           2:01.70    2:02.73   15  
      27.43   30.67   31.07   33.56                                
  5 2-5 Sedgwick, John        SO Whitewater           2:01.50    2:02.86   14  
      27.15   31.02   32.33   32.36                                
  6 2-6 Engler, Chris         SR Stevens Point        2:03.64    2:02.87   13  
      28.00   31.38   31.46   32.03                                
  7 2-7 Slak, Tyler           FR Whitewater           2:04.48    2:04.75   12  
      27.88   31.52   31.39   33.96                                
  8 2-8 Spurr, Matt           SR La Crosse            2:00.65    2:05.58   11  
      25.13   28.51   31.23   40.71                                
B - Final
  9 1-1 Koepke, Nick          FR Whitewater           2:11.32    2:09.18    9  
      27.70   31.58   33.65   36.25                                
 10 1-2 Banz, Matt            FR River Falls          2:15.98    2:10.97    7  
      27.63   32.79   34.33   36.22                                
 11 1-3 Gottfredsen, Daryl    FR Eau Claire           2:22.42    2:18.21    6  
      30.47   35.55   36.26   35.93                                
 12 1-4 Johnson, Dan          FR Oshkosh              2:26.64    2:25.04    5  
      30.16   36.30   38.70   39.88                                
 13 1-5 Cipriando, Andrew     FR Oshkosh              2:42.44    2:40.24    4  
      31.82   39.33   44.01   45.08                                
 14 1-6 Johnson, Dave         FR River Falls          2:53.23    2:42.91    3  
      34.74   42.57   42.55   43.05                                
 
Event 35  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 3:32.68        2003 LaCrosse                                   
                         Fink, Toomsen, Melvin, Melvin                     
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 UW - Stevens Point                            3:44.77    3:33.04   40  
     1) Hake, Cait FR                   2) Bard, Beth JR                  
     3) Crook, Jerica JR                4) Crunstedt, Kelsey JR           
       25.46    52.62    25.15    53.83    24.59    53.16    24.98    53.43
  2 1-2 UW - La Crosse                                3:51.91    3:37.49   34  
     1) Hathaway, Clare FR              2) Rux, Danielle FR               
     3) Vogts, Heather JR               4) Empanger, Carlene SR           
       25.96    54.20    25.46    54.24    25.39    54.69    25.76    54.36
  3 1-3 UW - Eau Claire                               3:43.84    3:41.34   32  
     1) Viau, Emily JR                  2) Koch, Lindsey SO               
     3) Gorman, Annie SR                4) Severson, Cori SR              
       26.53    55.90    26.50    55.85    26.48    55.79    24.74    53.80
  4 1-4 UW - Whitewater                               3:55.15    3:45.95   30  
     1) Fisher, Megan SO                2) George, Shannon SO             
     3) Kohlbeck, Lindsey SO            4) Alf, Casey SO                  
       27.62    58.37    26.66    56.86    25.88    55.95    25.83    54.77
  5 1-5 UW - River Falls                              4:02.26    3:46.77   28  
     1) Thayer, Stephanie FR            2) Sandeberg, April FR            
     3) Davis, Jennifer FR              4) Mandich, Danielle FR           
       27.76    57.55    26.85    56.66    27.05    56.99    26.03    55.57
  6 1-6 UW - Oshkosh                                  4:10.54    3:46.82   26  
     1) Gibbons, Joanna SR              2) Gruenke, Genesis FR            
     3) Schrampfer, Bridgette SO        4) Zahour, Julie FR               
       27.80    58.09    27.34    57.48    26.99    56.87    25.49    54.38
 
Event 36  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        WIAC: ! 3:04.98   2/11/2006 UW - Stevens Point, Stevens Point-         
                         A Anderson, M Grunwald, T Eloranta, C Gross       
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 UW - Stevens Point                            3:20.69    3:04.98!  40  
     1) Anderson, Alex SR               2) Grunwald, Matt SR              
     3) Eloranta, Tyler SR              4) Gross, Chase FR                
       21.52    46.16    22.17    46.63    22.31    46.30    21.47    45.89
  2 1-2 UW - La Crosse                                3:22.01    3:10.10   34  
     1) Martin, Travis SR               2) Richters, Karl SO              
     3) Kirschling, Mike SO             4) Boyle, Chris FR                
       22.87    47.66    22.31    46.68    22.77    48.23    22.06    47.53
  3 1-3 UW - Eau Claire                               3:22.26    3:16.00   32  
     1) Finley, Pat FR                  2) Peterson, Nick JR              
     3) Schwartz, Brian JR              4) Shafe, Peter JR                
       23.62    48.76    22.56    48.80    23.18    49.93    23.02    48.51
  4 1-4 UW - Oshkosh                                  3:45.71    3:26.23   30  
     1) Cole, Nicholos SO               2) Burg, Aaron                    
     3) Zangl, Justin                   4) Cipriando, Andrew FR           
       24.22    50.23    24.88    53.30    24.64    53.94    22.93    48.76
  5 1-5 UW - River Falls                              3:43.49    3:28.70   28  
     1) Banz, Matt FR                   2) Keyser, Mike SO                
     3) Kessenich, Dan SR               4) Fritchen, Tom SO               
       24.26    50.66    25.66    54.00    24.38    51.66    24.65    52.38
Preliminaries
 -- UW - Whitewater                                       DQ              
 
Event 40  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
        WIAC: ! 564.95        1999 Jon Karpe, Eau Claire                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Heatwole, Scott       SR Eau Claire            446.30     466.55   20  
  2 1-2 Chadderdon, Jacob     FR Oshkosh               440.75     401.80   17  
  3 1-3 Vollmer, Don          FR Eau Claire            363.30     379.50   16  
  4 1-4 Hayes, David          SR Stevens Point         334.75     364.40   15  
  5 1-5 Von Feldt, Adam       SR Eau Claire            344.50     362.80   14  
  6 1-6 Boers, Kyle           SO Whitewater            332.50     340.65   13  
  7 1-7 Brandt, Josh          FR Stevens Point         314.60     323.45   12  
  8 1-8 Riley, Jack           SR Stevens Point         367.60     311.45   11  
Preliminaries
  9  Belken, Matt             JR La Crosse             278.40               9  
 11  Smolinske, Joe           FR Whitewater            233.05               6  
 10  Schultz, Jake            JR Oshkosh               241.20               7