2003 WIAC SWIMMING & DIVING CHAMPIONSHIPS FINALS RESULTS
February 20-22
at UW-Stevens Point
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Uw-La Crosse  'A'                           1:40.62    1:36.45         40  
     1) Melvin, Anne                    2) Fink, Lexi                     
     3) Geurts, Shara                   4) Melvin, Krista                 
      24.23   24.01   24.53   23.68                                
  2 Uw-Stevens Point  'A'                       1:42.95    1:37.26         34  
     1) Bartz, Alissa                   2) Herder, Elizabeth              
     3) Janssen, Erica                  4) Randall, Jen                   
      24.63   24.32   24.11   24.20                                
  3 Uw-Oshkosh  'A'                             1:51.03    1:42.92         32  
     1) Ciano, Nicole                   2) Feather, Jenny                 
     3) Gibbons, JoJo                   4) Cole, Kelly                    
      25.96   26.22   25.34   25.40                                
  4 Uw-River Falls  'A'                         1:45.89    1:43.41         30  
     1) Deters, Kelly                   2) LaMott, Amy                    
     3) Flanscha, Kenzie                4) Schultz, Laura                 
      25.83   26.08   26.23   25.27                                
  5 Uw-Whitewater  'A'                          1:52.11    1:49.26         28  
     1) Stetzinger, Colleen             2) Guerndt, Janine                
     3) Lohr, Cathy                     4) Mukavitz, Michele              
      27.47   27.57   26.93   27.29                                
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uw-Stevens Point  'A'                       1:32.48    1:24.00         40  
     1) Anderson, Alex                  2) Sievers, Matt                  
     3) Gunther, Thad                   4) Marshall, Aaron                
      21.09   20.88   21.18   20.85                                
  2 Uw-La Crosse  'A'                           1:30.41    1:24.71         34  
     1) Martin, Travis                  2) Ryan, Shane                    
     3) Welton, Nick                    4) Rowlands, Trevor               
      21.66   21.16   21.18   20.71                                
  3 Uw-River Falls  'A'                         1:30.03    1:28.09         32  
     1) VanVleet, Brandon               2) Jarvis, Jon                    
     3) Hawke, Ryan                     4) Smaagard, Ryan                 
      21.94   21.75   22.53   21.87                                
  4 Uw-Eau Claire  'A'                          1:34.69    1:28.86         30  
     1) Lotzer, Mike                    2) Noll, Erik                     
     3) Fisher, Travis                  4) Fisher, Steve                  
      22.00   22.37   23.04   21.45                                
  5 Uw-Oshkosh  'A'                             1:32.24    1:29.77         28  
     1) Iimori, Yusuke                  2) Lease, Justin                  
     3) Dill, Brett                     4) Burg, Aaron                    
      22.77   22.81   22.38   21.81                                
  6 Uw-Whitewater  'A'                          1:34.20    1:30.40         26  
     1) Gilbertson, Andy                2) Murphy, Ryan                   
     3) Schvetz, Chris                  4) Lashley, Craig                 
      23.23   22.71   22.67   21.79                                
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Empanger, Carlene      UWL                  5:07.25    5:06.88         20  
      27.30   29.77   30.48   31.01   31.22   31.11   31.29   31.74
      31.73   31.23                                                
  2 Lick, Karrin           UWL                  5:21.68    5:19.00         17  
      28.67   31.03   31.93   31.81   31.89   32.32   32.68   33.05
      33.21   32.41                                                
  3 Kalow, Afton           UWSP                 5:25.82    5:20.47         16  
      29.07   31.82   32.78   32.99   32.95   32.88   32.76   32.65
      32.20   30.37                                                
  4 Luke, Melanie          UWSP                 5:22.83    5:20.72         15  
      29.92   32.18   32.64   33.03   32.89   32.83   32.56   32.18
      31.80   30.69                                                
  5 Jopke, Ann             UWL                  5:21.96    5:20.75         14  
      29.13   31.67   32.58   32.92   32.76   32.75   32.39   32.55
      32.40   31.60                                                
  6 Hughes, Jean           UWSP                 5:26.71    5:22.31         13  
      29.72   32.01   32.28   32.93   32.95   32.92   32.96   32.45
      32.42   31.67                                                
  7 Gorman, Annie          UWEC                 5:27.51    5:24.74         12  
      28.98   31.73   32.36   32.63   33.23   33.73   33.77   33.93
      33.30   31.08                                                
  8 Geurts, Shara          UWL                  5:26.14    5:27.23         11  
      29.33   32.05   32.46   32.71   32.96   33.07   33.60   33.78
      33.79   33.48                                                
B - Final
  9 Slagle, Courtney       UWSP                 5:31.30    5:28.20          9  
      29.74   32.23   33.01   32.93   32.98   33.27   33.70   33.95
      33.65   32.74                                                
 10 Cole, Kelly            UWO                  5:35.29    5:28.44          7  
      30.23   32.90   33.05   33.53   33.16   34.05   33.42   33.48
      33.12   31.50                                                
 11 Gibbons, JoJo          UWO                  5:31.10    5:29.13          6  
      29.64   32.25   33.03   33.18   33.53   33.89   34.06   34.19
      33.35   32.01                                                
 12 Palmert, Vanessa       UWEC                 5:35.15    5:33.01          5  
      30.32   33.16   33.63   33.61   33.70   33.79   33.74   33.96
      33.80   33.30                                                
 13 Gibbons, Julie         UWO                  5:35.62    5:34.01          4  
      29.71   32.10   32.68   33.20   33.99   34.50   34.66   34.60
      34.37   34.20                                                
 14 Gilbertson, Jenna      UWSP                 5:33.97    5:36.16          3  
      30.46   33.29   32.93   34.07   33.66   33.71   34.25   34.95
      34.76   34.08                                                
 15 Wendorf, Jill          UWEC                 5:35.40    5:38.27          2  
      30.41   33.29   33.99   34.25   34.36   34.85   34.65   34.49
      34.93   33.05                                                
 16 Obermeyer-Tuttle,      UWW                  5:39.14    5:38.49          1  
      30.89   33.07   33.98   34.48   34.46   34.60   34.57   34.70
      34.40   33.34                                                
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Shane            UWL                  4:44.88    4:40.94         20  
      25.59   28.43   28.40   28.47   28.51   28.89   28.06   28.73
      28.25   27.61                                                
  2 Grunwald, Matt         UWSP                 4:52.31    4:48.00         17  
      25.85   28.63   28.75   28.81   28.91   29.37   29.36   29.46
      29.77   29.09                                                
  3 Mork, Josh             UWL                  4:53.08    4:53.30         16  
      26.44   29.01   29.18   29.72   30.08   30.17   30.11   29.99
      29.75   28.85                                                
  4 Nowak, Peter           UWSP                 4:57.27    4:54.72         15  
      27.11   29.22   28.50   29.18   29.81   29.95   30.08   30.20
      30.50   30.17                                                
  5 Logeman, Matt          UWL                  4:57.32    4:55.06         14  
      25.94   28.85   29.78   30.08   30.22   30.39   30.42   30.95
      30.09   28.34                                                
  6 Clausen, Sam           UWSP                 4:58.77    4:55.24         13  
      26.40   29.46   29.80   29.94   29.97   30.62   29.98   30.38
      30.56   28.13                                                
  7 Carroll, Mike          UWEC                 4:58.63    4:56.71         12  
      26.12   28.93   29.67   30.42   30.23   30.34   30.68   30.49
      29.65   30.18                                                
  8 Hogberg, Weine         UWL                  4:59.18    5:06.11         11  
      26.89   29.54   30.75   31.11   31.18   31.66   31.57   32.00
      31.83   29.58                                                
B - Final
  9 Eloranta, Tyler        UWSP                 5:00.21    4:56.69          9  
      26.91   28.93   29.46   30.05   30.52   30.66   30.49   30.11
      30.62   28.94                                                
 10 Hellenbrand, Zeke      UWL                  5:04.54    5:01.69          7  
      26.17   29.09   29.95   30.26   30.93   30.50   30.95   30.95
      31.59   31.30                                                
 11 Welch, John            UWEC                 5:03.23    5:03.69          6  
      27.36   29.69   30.81   31.45   31.64   31.45   31.07   30.74
      30.64   28.84                                                
 12 Sova, Tim              UWW                  5:01.14    5:04.42          5  
      26.76   29.47   29.90   30.37   30.75   31.35   31.20   31.23
      32.06   31.33                                                
 13 Goetsch, Chad          UWRF                 5:04.95    5:04.56          4  
      27.30   29.51   30.47   30.90   30.93   30.90   31.03   31.43
      31.52   30.57                                                
 14 Lau, Andy              UWW                  5:09.39    5:10.31          3  
      27.17   30.75   31.44   31.93   31.61   31.74   32.67   31.55
      30.76   30.69                                                
 15 Patzwald, John         UWO                  5:12.61    5:11.99          2  
      27.38   30.15   31.47   31.83   32.04   32.16   31.82   32.22
      31.99   30.93                                                
 16 Murphy, Ryan           UWW                  5:11.94    5:12.51          1  
      28.00   30.45   31.32   31.45   31.85   31.98   32.01   32.04
      32.04   31.37                                                
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Toomsen, Fallon        UWL                  2:13.41    2:10.46         20  
      27.89   31.69   40.14   30.74                                
  2 Grieger, Stephanie     UWL                  2:13.96    2:12.61         17  
      28.82   32.91   39.39   31.49                                
  3 VonFeldt, Liz          UWEC                 2:13.53    2:13.17         16  
      29.00   34.32   38.73   31.12                                
  4 Tierney, Liz           UWO                  2:17.05    2:15.87         15  
      29.46   35.05   38.36   33.00                                
  5 Barnard, Rebecca       UWSP                 2:19.45    2:19.24         14  
      28.85   34.43   43.73   32.23                                
  6 Schaefer, Michelle     UWSP                 2:19.70    2:19.46         13  
      29.87   35.49   40.42   33.68                                
  7 Menzel, Jacci          UWSP                 2:20.48    2:19.96         12  
      30.09   36.71   39.53   33.63                                
  8 Schact, Stacia         UWL                  2:20.19    2:20.70         11  
      30.32   37.23   39.14   34.01                                
B - Final
  9 Karis, Steph           UWL                  2:23.24    2:19.35          9  
      31.10   36.55   39.06   32.64                                
 10 Roskopf, Jennie        UWSP                 2:20.81    2:19.98          7  
      29.83   39.14   38.45   32.56                                
 11 Schultz, Laura         UWRF                 2:22.31    2:20.58          6  
      31.42   35.47   41.64   32.05                                
 12 Renelt, Renee          UWEC                 2:21.30    2:22.11          5  
      31.43   36.10   43.11   31.47                                
 13 Harris, Heather        UWSP                 2:20.66    2:22.43          4  
      29.74   37.14   42.26   33.29                                
 14 Vollstedt, Katie       UWEC                 2:23.56    2:22.94          3  
      31.22   37.28   41.81   32.63                                
 15 Haug, Amy              UWO                  2:24.05    2:23.11          2  
      29.87   36.95   42.32   33.97                                
 16 Guerndt, Janine        UWW                  2:23.85    2:25.50          1  
      31.35   35.45   44.35   34.35                                
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Anderson, Alex         UWSP                 2:01.61    1:55.21         20  
      24.76   28.84   33.72   27.89                                
  2 Gunther, Thad          UWSP                 2:00.68    1:59.25         17  
      25.32   29.28   35.92   28.73                                
  3 Kaercher, Ethan        UWL                  2:00.03    1:59.97         16  
      25.26   30.13   37.33   27.25                                
  4 Newport, Garth         UWSP                 2:02.71    2:01.03         15  
      25.72   30.55   36.18   28.58                                
  5 Welton, Nick           UWL                  2:04.33    2:03.14         14  
      25.95   30.85   37.95   28.39                                
  6 Spurr, Matt            UWL                  2:01.10    2:04.52         13  
      24.95   32.86   36.02   30.69                                
  7 Whiting, Robin         UWSP                 2:06.26    2:05.81         12  
      25.93   33.14   37.71   29.03                                
  8 Gilbertson, Andy       UWW                  2:05.40    2:09.31         11  
      25.40   33.37   39.31   31.23                                
B - Final
  9 Dettman, Karl          UWL                  2:07.00    2:04.62          9  
      26.87   32.30   35.40   30.05                                
 10 Zinoviev, Alex         UWO                  2:06.80    2:05.45          7  
      25.99   31.46   38.06   29.94                                
 11 Jarvis, Jon            UWRF                 2:07.06    2:05.84          6  
      26.92   32.49   37.20   29.23                                
 12 Burg, Aaron            UWO                  2:06.81    2:06.03          5  
      26.07   33.41   37.14   29.41                                
 13 Bartlett, Brian        UWEC                 2:08.56    2:06.99          4  
      26.52   33.63   38.31   28.53                                
 14 Hallom, Jason          UWRF                 2:09.08    2:08.46          3  
      26.25   31.30   40.29   30.62                                
 15 Hawke, Ryan            UWRF                 2:07.51    2:09.22          2  
      27.78   34.12   37.93   29.39                                
 16 Lemsky, Dan            UWW                  2:10.88    2:11.45          1  
      27.80   35.12   37.00   31.53                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Melvin, Anne           UWL                    24.75      24.48         20  
  2 Bartz, Alissa          UWSP                   24.66      24.64         17  
  3 Severson, Cori         UWEC                   24.80      24.72         16  
  4 Fink, Lexi             UWL                    24.83      24.87         15  
  5 Janssen, Erica         UWSP                   25.19      25.04         14  
  6 Randall, Jen           UWSP                   24.93      25.05         13  
  7 Herder, Elizabeth      UWSP                   25.11      25.23         12  
  8 Guettel, Sarah         UWW                    25.70      25.76         11  
B - Final
  9 Deters, Kelly          UWRF                   25.73      25.84          9  
 10 Goss, Nicki            UWEC                   25.92      25.97          7  
 11 Ciano, Nicole          UWO                    26.36      26.18          6  
 12 Dejarlais, Krista      UWEC                   26.19      26.39          5  
 13 Flanscha, Kenzie       UWRF                   26.76      26.77          4  
 14 LaMott, Amy            UWRF                   26.66      26.85          3  
 15 Kintop, Kristy         UWO                    26.75      26.90          2  
 16 Feather, Jenny         UWO                    26.94      27.05          1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sievers, Matt          UWSP                   21.77      21.37         20  
  2 Marshall, Aaron        UWSP                   21.73      21.54         17  
  3 VanVleet, Brandon      UWRF                   21.68      21.57         16  
  4 Rowlands, Trevor       UWL                    21.62      21.69         15  
  5 Martin, Travis         UWL                    21.62      21.93         14  
  6 Fisher, Steve          UWEC                   22.24      22.17         13  
  7 Smaagard, Ryan         UWRF                   22.23      22.18         12  
  8 Lotzer, Mike           UWEC                   22.30      22.51         11  
B - Final
  9 Dettman, Dave          UWL                    22.51      22.28          8  
  9 Wolf, Travis           UWSP                   22.33      22.28          8  
 11 Schvetz, Chris         UWW                    22.96      22.41          6  
 12 Rosier, Nick           UWSP                   22.95      22.83          5  
 13 Cavill, Mike           UWL                    22.83      22.86          4  
 14 Iimori, Yusuke         UWO                    22.82      22.94          3  
 15 Dill, Brett            UWO                    23.16      22.99          2  
 16 Lease, Justin          UWO                    23.30      23.63          1  
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Uw-La Crosse  'A'                           4:15.00    3:59.22         40  
     1) Toomsen, Fallon                 2) Karis, Steph                   
     3) Melvin, Anne                    4) Melvin, Krista                 
      29.04   30.46   32.01   36.66   26.03   32.25   24.15   28.62
  2 Uw-Stevens Point  'A'                       4:14.21    4:01.43         34  
     1) Herder, Elizabeth               2) Roskopf, Jennie                
     3) Correll, Lindsay                4) Janssen, Erica                 
      29.09   30.95   31.64   36.93   26.37   32.38   25.19   28.88
  3 Uw-Eau Claire  'A'                          4:17.45    4:13.60         32  
     1) Dejarlais, Krista               2) Mangini, Giulia                
     3) VonFeldt, Liz                   4) Gorman, Annie                  
      31.18   34.33   33.53   39.57   28.00   32.32   25.81   28.86
  4 Uw-River Falls  'A'                         4:28.28    4:16.25         30  
     1) Flanscha, Kenzie                2) Broskoff, Megan                
     3) Deters, Kelly                   4) Schultz, Laura                 
      31.25   33.41   31.99   36.13   16.93   50.49   26.37   29.68
  5 Uw-Oshkosh  'A'                             4:29.64    4:17.02         28  
     1) Gibbons, JoJo                   2) Kintop, Kristy                 
     3) Tierney, Liz                    4) Cole, Kelly                    
      31.90   34.55   33.62   38.88   28.47   33.34   26.34   29.92
  6 Uw-Whitewater  'A'                          4:30.36    4:17.81         26  
     1) Glow, Meghan                    2) Guettel, Sarah                 
     3) Guerndt, Janine                 4) Hackbart, Carrie               
      31.71   33.37   32.60   38.58   30.00   35.20   26.74   29.61
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uw-Stevens Point  'A'                       3:46.47    3:29.23         40  
     1) Gunther, Thad                   2) Anderson, Alex                 
     3) Newport, Garth                  4) Marshall, Aaron                
      26.18   28.72   25.92   30.98   23.15   27.62   22.32   24.34
  2 Uw-La Crosse  'A'                           3:40.69    3:31.66         34  
     1) Welton, Nick                    2) Dettman, Dave                  
     3) Mork, Josh                      4) Rowlands, Trevor               
      26.34   28.49   26.32   31.47   22.93   28.50   21.39   26.22
  3 Uw-Oshkosh  'A'                             4:04.69    3:39.01         32  
     1) Dill, Brett                     2) Iimori, Yusuke                 
     3) Zinoviev, Alex                  4) Burg, Aaron                    
      27.90   31.36   25.94   30.19   25.78   29.63   22.33   25.88
  4 Uw-Eau Claire  'A'                          4:11.88    3:45.20         30  
     1) Fisher, Steve                   2) Fisher, Travis                 
     3) Bartlett, Brian                 4) Lotzer, Mike                   
      28.16   31.41   28.31   33.92   25.32   29.50   22.58   26.00
  5 Uw-River Falls  'A'                         3:58.34    3:46.36         28  
     1) Jarvis, Jon                     2) Smaagard, Ryan                 
     3) Hallom, Jason                   4) VanVleet, Brandon              
      28.65   30.79   30.04   33.89   25.74   30.20   22.15   24.90
 -- Uw-Whitewater  'A'                          3:55.46         DQ        
     1) Lashley, Craig                  2) Lemsky, Dan                    
     3) Gilbertson, Andy                4) Schvetz, Chris                 
      26.21   28.00   29.11   34.49   23.74   28.52   22.79   26.07
 
Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heitkamp, Rachel       UWO                   490.45     486.65         20  
  2 Thayer, Sarah          UWL                   389.80     404.95         17  
  3 Bye, Adria             UWEC                  399.95     396.60         16  
  4 Lashbrook, Andrea      UWEC                  360.90     373.95         15  
  5 Abramczyk, Shannon     UWO                   341.00     338.40         14  
  6 Miedaner, Sara         UWSP                  309.65     335.75         13  
  7 Andreska, Andrea       UWO                   298.85     322.90         12  
  8 Jungbecher, Kierna     UWO                   309.50     320.15         11  
  9 Wood, Jen              UWSP                  291.90     291.90          9  
 10 VanAacken, Pamela      UWO                   278.65     278.65          7  
 11 Darling, Mary          UWW                   276.85     276.85          6  
 12 Christiansen, Sara     UWEC                  241.55     241.55          5  
 13 Hoffman, Nicole        UWSP                  157.60     157.60          4  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hansman, Chris         UWO                   461.40    J464.75         20  
  2 Heatwole, Scott        UWEC                  421.15    J412.15         17  
  3 Neish, Marcus          UWL                   393.85    J388.15         16  
  4 Pettis, Chad           UWSP                  391.35    J369.15         15  
  5 Riley, Jack            UWSP                  320.20    J340.50         14  
  6 Steele, Justin         UWL                   307.65    J314.05         13  
  7 VonFeldt, Adam         UWEC                  314.35    J308.80         12  
  9 Hayes, David           UWSP                  285.50    J285.50          9  
 10 Stedman, Jason         UWSP                  228.70    J228.70          7  
 11 Hanko, Michael         UWSP                  149.60    J149.60          6  
 -- VonFeldt, Dan          UWEC                  422.20         DQ        

Event 13  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:48.59  A ST
        1:51.99  B ST
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Uw-Stevens Point  'A'                       1:55.54    1:48.61 B ST    40  
     1) Bartz, Alissa                   2) Menzel, Jacci                  
     3) Correll, Lindsay                4) Randall, Jen                   
      27.71   31.05   25.58   24.27                                
  2 Uw-La Crosse  'A'                           1:57.40    1:48.99 B ST    34  
     1) Toomsen, Fallon                 2) Geurts, Shara                  
     3) Melvin, Anne                    4) Fink, Lexi                     
      27.99   31.87   25.39   23.74                                
  3 Uw-River Falls  'A'                         2:09.82    1:54.80         32  
     1) Flanscha, Kenzie                2) Broskoff, Megan                
     3) Deters, Kelly                   4) Schultz, Laura                 
      30.01   30.97   28.58   25.24                                
  4 Uw-Eau Claire  'A'                          1:56.56    1:55.36         30  
     1) Renelt, Renee                   2) Mangini, Giulia                
     3) Quist, Ashley                   4) Severson, Cori                 
      30.33   32.85   28.52   23.66                                
  5 Uw-Whitewater  'A'                          2:08.18    1:58.21         28  
     1) Glow, Meghan                    2) Guettel, Sarah                 
     3) Guerndt, Janine                 4) Hackbart, Carrie               
      30.56   32.16   29.41   26.08                                
 -- Uw-Oshkosh  'A'                             2:07.98         DQ        
     1) Ciano, Nicole                   2) Tierney, Liz                   
     3) Haug, Amy                       4) Gibbons, JoJo                  
      28.70   32.32   28.46   25.44                                
 
Event 14  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:33.29  A ST
        1:35.69  B ST
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uw-Stevens Point  'A'                       1:43.15    1:33.87 B ST    40  
     1) Gunther, Thad                   2) Anderson, Alex                 
     3) Newport, Garth                  4) Sievers, Matt                  
      24.97   25.49   22.59   20.82                                
  2 Uw-La Crosse  'A'                           1:42.36    1:34.26 B ST    34  
     1) Ryan, Shane                     2) Dettman, Dave                  
     3) Mork, Josh                      4) Rowlands, Trevor               
      25.01   25.90   22.65   20.70                                
  3 Uw-Oshkosh  'A'                             1:52.08    1:38.59         32  
     1) Zinoviev, Alex                  2) Iimori, Yusuke                 
     3) Dill, Brett                     4) Burg, Aaron                    
      27.37   25.70   23.70   21.82                                
  4 Uw-Whitewater  'A'                          1:47.81    1:40.68         30  
     1) Lashley, Craig                  2) Lemsky, Dan                    
     3) Gilbertson, Andy                4) Schvetz, Chris                 
      25.62   28.81   24.29   21.96                                
  5 Uw-River Falls  'A'                         1:48.97    1:40.70         28  
     1) Hallom, Jason                   2) Jarvis, Jon                    
     3) Smaagard, Ryan                  4) VanVleet, Brandon              
      26.65   28.89   24.03   21.13                                
  6 Uw-Eau Claire  'A'                          1:45.84    1:41.65         26  
     1) Lotzer, Mike                    2) Fisher, Travis                 
     3) Bartlett, Brian                 4) Fisher, Steve                  
      27.06   28.17   25.16   21.26                                
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:34.99  A ST
        4:43.99  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Toomsen, Fallon        UWL                  4:48.29    4:38.24 B ST    20  
      28.77   33.63   34.26   34.21   41.14   41.70   33.08   31.45
  2 Grieger, Stephanie     UWL                  4:43.50    4:40.77 B ST    17  
      29.36   33.54   35.41   35.68   40.24   41.16   32.98   32.40
  3 Miles, Elizabeth       UWL                  4:48.56    4:41.28 B ST    16  
      28.81   32.52   36.72   36.33   40.24   41.16   33.16   32.34
  4 Empanger, Carlene      UWL                  4:44.39    4:42.99 B ST    15  
      29.96   35.01   36.58   36.53   40.81   41.57   32.06   30.47
  5 Fahrner, Berit         UWSP                 4:46.41    4:43.14 B ST    14  
      30.24   34.09   38.86   38.16   38.78   39.46   33.01   30.54
  6 Hughes, Jean           UWSP                 4:52.69    4:53.20         13  
      30.23   34.19   39.37   39.31   41.67   42.37   34.25   31.81
  7 Kalow, Afton           UWSP                 4:52.82    4:55.63         12  
      30.66   34.77   39.23   38.13   42.74   43.22   34.09   32.79
  8 Luke, Melanie          UWSP                 4:59.65    4:58.80         11  
      32.30   36.25   39.71   39.44   42.47   43.56   33.24   31.83
B - Final
  9 Vollstedt, Katie       UWEC                 5:05.57    5:01.24          9  
      31.69   38.03   38.51   39.07   42.61   43.79   34.39   33.15
 10 Palmert, Vanessa       UWEC                 5:06.53    5:01.42          7  
      32.72   38.15   41.52   39.77   40.32   42.01   34.40   32.53
 11 Plautz, Becca          UWW                  5:06.64    5:01.86          6  
      32.73   37.57   40.15   39.56   41.15   41.91   34.61   34.18
 12 Andreska, Katie        UWO                  5:03.94    5:04.62          5  
      33.62   39.77   38.64   38.18   42.91   42.72   35.14   33.64
 13 Guerndt, Janine        UWW                  5:06.44    5:07.22          4  
      32.79   37.02   38.01   38.47   44.56   45.84   35.43   35.10
 14 Schultz, Laura         UWRF                 5:04.05    5:09.24          3  
      34.16   38.37   39.17   39.41   43.22   43.93   35.91   35.07
 15 Gibbons, Julie         UWO                  5:13.51    5:10.86          2  
      33.72   40.54   38.26   38.09   45.44   46.19   34.56   34.06
 16 Genal, Emily           UWRF                 5:12.44    5:16.72          1  
      34.63   40.47   41.39   40.05   45.78   44.84   35.79   33.77
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        4:03.59  A ST
        4:11.99  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gunther, Thad          UWSP                 4:26.84    4:13.36         20  
      26.65   30.99   32.35   32.57   36.14   35.97   28.98   29.71
  2 Kaercher, Ethan        UWL                  4:19.16    4:17.27         17  
      26.35   31.00   32.20   32.14   37.80   37.77   29.69   30.32
  3 Nowak, Peter           UWSP                 4:24.34    4:25.61         16  
      28.08   31.93   34.69   34.86   38.38   39.33   29.25   29.09
  4 Noffke, Paul           UWL                  4:32.83    4:29.64         15  
      28.29   32.45   34.12   31.98   40.42   40.83   30.93   30.62
  5 Welch, John            UWEC                 4:28.92    4:30.35         14  
      28.78   33.16   35.01   33.58   39.33   39.17   31.54   29.78
  6 Shattuck, David        UWL                  4:34.11    4:30.99         13  
      27.70   32.21   35.25   35.05   39.52   40.13   31.35   29.78
  7 Zinoviev, Alex         UWO                  4:33.50    4:31.83         12  
      27.40   31.76   34.78   34.08   40.49   40.46   32.04   30.82
  8 Jarvis, Jon            UWRF                 4:36.38    4:34.00         11  
      27.69   32.45   35.56   35.14   40.81   40.25   31.51   30.59
B - Final
  9 Carroll, Mike          UWEC                 4:37.64    4:25.15          9  
      26.46   30.21   34.14   34.53   38.09   39.28   31.77   30.67
 10 Schmidt, Brian         UWSP                 4:44.14    4:42.19          7  
      28.81   34.28   37.93   39.11   37.75   39.85   32.13   32.33
 11 Murphy, Ryan           UWW                  4:48.20    4:45.22          6  
      29.54   33.93   37.21   36.64   41.87   43.25   31.81   30.97
 12 Hawke, Ryan            UWRF                 4:42.97    4:47.86          5  
      29.22   33.84   37.55   37.13   42.29   41.83   33.53   32.47
 13 Murphy, Sean           UWW                  5:00.25    4:50.26          4  
      29.21   33.96   39.66   39.81   41.08   42.42   33.04   31.08
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.29  A ST
        1:00.29  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Melvin, Anne           UWL                    58.21      58.30 B ST    20  
      27.00   31.30                                                
  2 Miles, Elizabeth       UWL                    59.50      58.73 B ST    17  
      27.86   30.87                                                
  3 Correll, Lindsay       UWSP                   59.92      59.43 B ST    16  
      27.65   31.78                                                
  4 VonFeldt, Liz          UWEC                 1:01.51    1:00.90         15  
      28.52   32.38                                                
  5 Harris, Heather        UWSP                 1:01.34    1:01.36         14  
      28.89   32.47                                                
  6 Conway, Kathleen       UWSP                 1:00.92    1:01.62         13  
      28.69   32.93                                                
  7 Barnard, Rebecca       UWSP                 1:01.05    1:02.09         12  
      28.45   33.64                                                
  8 Schutts, Kara          UWL                  1:02.55    1:02.16         11  
      28.77   33.39                                                
B - Final
  9 Alt, Sarah             UWEC                 1:04.67    1:03.31          9  
      29.11   34.20                                                
 10 Quist, Ashley          UWEC                 1:03.77    1:03.34          7  
      30.30   33.04                                                
 11 Schwartz, Sara         UWEC                 1:03.50    1:03.43          6  
      29.97   33.46                                                
 12 Haug, Amy              UWO                  1:04.02    1:04.15          5  
      29.72   34.43                                                
 13 Vida, Sarah            UWL                  1:04.76    1:05.26          4  
      30.42   34.84                                                
 14 Stetzinger, Collee     UWW                  1:05.46    1:05.50          3  
      30.70   34.80                                                
 15 Schneider, Michell     UWEC                 1:05.30    1:05.53          2  
      30.18   35.35                                                
 16 Koenig, Lisa           UWL                  1:06.60    1:08.52          1  
      30.59   37.93                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          50.29  A ST
          51.89  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grunwald, Matt         UWSP                   52.17      51.57 B ST    20  
      24.06   27.51                                                
  2 Newport, Garth         UWSP                   52.15      51.85 B ST    17  
      24.14   27.71                                                
  3 Mork, Josh             UWL                    52.26      52.06         16  
      24.07   27.99                                                
  4 Whiting, Robin         UWSP                   52.46      52.15         15  
      24.52   27.63                                                
  5 Lashley, Craig         UWW                    52.91      52.57         14  
      24.14   28.43                                                
  6 Spurr, Matt            UWL                    52.91      53.08         13  
      24.52   28.56                                                
  7 Engler, Chris          UWSP                   53.81      53.37         12  
      25.09   28.28                                                
  8 Schvetz, Chris         UWW                    53.98      53.67         11  
      24.99   28.68                                                
B - Final
  9 Gilbertson, Andy       UWW                    54.01      54.37          9  
      25.43   28.94                                                
 10 Hallom, Jason          UWRF                   55.61      54.84          7  
      25.64   29.20                                                
 11 Bartlett, Brian        UWEC                   55.96      55.77          6  
      26.57   29.20                                                
 12 Dill, Brett            UWO                    57.53      55.97          5  
      26.01   29.96                                                
 13 Williams, Dean         UWW                    56.36      56.33          4  
      27.23   29.10                                                
 14 Means, Ben             UWW                    59.20      58.92          3  
      27.55   31.37                                                
 15 Kessenich, Dan         UWRF                 1:01.01      59.77          2  
      27.76   32.01                                                
 16 Ludwig, Erik           UWO                  1:04.93    1:01.44          1  
      27.84   33.60                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.19  A ST
        1:56.59  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Melvin, Krista         UWL                  1:54.82    1:54.73 B ST    20  
      26.00   28.68   29.52   30.53                                
  2 Fink, Lexi             UWL                  1:57.14    1:56.19 B ST    17  
      26.68   29.11   30.19   30.21                                
  3 Gorman, Annie          UWEC                 1:59.96    1:59.33         16  
      27.09   30.27   31.06   30.91                                
  4 Janssen, Erica         UWSP                 2:00.79    1:59.76         15  
      27.43   30.64   30.93   30.76                                
  5 Geurts, Shara          UWL                  2:00.16    1:59.94         14  
      28.19   29.88   31.09   30.78                                
  6 Hughes, Jean           UWSP                 1:59.17    1:59.97         13  
      28.13   29.97   31.01   30.86                                
  7 Cole, Kelly            UWO                  2:01.53    2:00.32         12  
      28.25   31.22   30.26   30.59                                
  8 Lick, Karrin           UWL                  2:00.34    2:02.71         11  
      27.31   30.48   32.17   32.75                                
B - Final
  9 Slagle, Courtney       UWSP                 2:02.06    2:00.61          9  
      27.65   30.36   31.10   31.50                                
 10 Randall, Jen           UWSP                 2:04.23    2:01.56          7  
      28.31   30.64   31.21   31.40                                
 11 Severson, Cori         UWEC                 2:02.96    2:01.76          6  
      27.37   31.09   31.85   31.45                                
 12 Renelt, Renee          UWEC                 2:03.26    2:03.39          5  
      28.40   30.77   32.48   31.74                                
 13 Hackbart, Carrie       UWW                  2:03.92    2:05.25          4  
      28.94   32.21   32.27   31.83                                
 14 Wendorf, Jill          UWEC                 2:05.52    2:05.27          3  
      29.35   31.62   32.40   31.90                                
 15 Gibbons, Julie         UWO                  2:06.40    2:06.76          2  
      29.42   31.86   32.90   32.58                                
 16 Fisher, Cassie         UWRF                 2:05.79    2:09.37          1  
      28.89   32.16   34.44   33.88                                
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:41.59  A ST
        1:43.69  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Shane            UWL                  1:42.32    1:42.75 B ST    20  
      24.68   26.83   25.76   25.48                                
  2 Marshall, Aaron        UWSP                 1:47.86    1:47.07         17  
      24.44   27.10   27.59   27.94                                
  3 Clausen, Sam           UWSP                 1:48.60    1:47.43         16  
      25.03   27.55   27.59   27.26                                
  4 VanVleet, Brandon      UWRF                 1:48.74    1:47.78         15  
      24.89   27.19   28.06   27.64                                
  5 Eloranta, Tyler        UWSP                 1:49.50    1:48.42         14  
      24.93   26.98   28.23   28.28                                
  6 Hogberg, Weine         UWL                  1:49.31    1:48.86         13  
      25.27   27.42   28.54   27.63                                
  7 Martin, Travis         UWL                  1:49.39    1:50.04         12  
      24.67   27.80   28.56   29.01                                
  8 Burg, Aaron            UWO                  1:49.21    1:51.25         11  
      24.28   27.39   28.50   31.08                                
B - Final
  9 Hellenbrand, Zeke      UWL                  1:50.52    1:49.84          9  
      25.34   27.48   28.19   28.83                                
 10 Patzwald, John         UWO                  1:52.75    1:51.55          7  
      25.81   28.06   28.66   29.02                                
 11 Chapman, Tedd          UWRF                 1:57.04    1:53.70          6  
      26.20   28.54   29.39   29.57                                
 12 Lau, Andy              UWW                  1:51.51    1:54.02          5  
      25.65   28.88   29.55   29.94                                
 13 Lease, Justin          UWO                  1:55.87    1:55.55          4  
      25.81   28.76   30.35   30.63                                
 14 Noll, Erik             UWEC                 1:56.63    1:56.31          3  
      26.99   29.25   29.45   30.62                                
 -- Duffy, Travis          UWW                  1:56.69         DQ        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.29  A ST
        1:08.59  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Broskoff, Megan        UWRF                 1:08.03    1:08.42 B ST    20  
      31.92   36.50                                                
  2 Roskopf, Jennie        UWSP                 1:09.01    1:08.43 B ST    17  
      32.30   36.13                                                
  3 Menzel, Jacci          UWSP                 1:10.78    1:09.92         16  
      32.79   37.13                                                
  4 Karis, Steph           UWL                  1:09.80    1:10.01         15  
      32.94   37.07                                                
  5 Tierney, Liz           UWO                  1:10.12    1:10.03         14  
      32.89   37.14                                                
  6 Schaefer, Michelle     UWSP                 1:10.31    1:10.56         13  
      32.99   37.57                                                
  7 Schact, Stacia         UWL                  1:10.82    1:11.14         12  
      33.72   37.42                                                
  8 Karis, Jess            UWL                  1:10.93    1:13.97         11  
      34.16   39.81                                                
B - Final
  9 Walters, Jerri         UWL                  1:12.69    1:13.06          9  
      34.48   38.58                                                
 10 Guettel, Sarah         UWW                  1:11.23    1:13.18          7  
      33.91   39.27                                                
 11 Kintop, Kristy         UWO                  1:13.88    1:13.71          6  
      34.38   39.33                                                
 12 Mangini, Giulia        UWEC                 1:12.62    1:13.77          5  
      34.48   39.29                                                
 13 Quist, Ashley          UWEC                 1:14.63    1:16.29          4  
      36.03   40.26                                                
 14 Triatik, Becky         UWO                  1:19.32    1:19.64          3  
      37.43   42.21                                                
 15 Dado, Sara             UWRF                 1:18.92    1:20.13          2  
      36.55   43.58                                                
 16 McCabe, Shelia         UWW                  1:20.63    1:20.55          1  
      37.88   42.67                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          57.19  A ST
          59.19  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Iimori, Yusuke         UWO                    56.90      56.70 A ST    20  
      26.67   30.03                                                
  2 Anderson, Alex         UWSP                   58.64      57.26 B ST    17  
      26.54   30.72                                                
  3 Dettman, Dave          UWL                    57.89      59.63         16  
      27.47   32.16                                                
  4 Dettman, Karl          UWL                  1:00.86    1:00.36         15  
      27.56   32.80                                                
  5 Sievers, Matt          UWSP                 1:00.81    1:00.43         14  
      28.26   32.17                                                
  6 Neish, Marcus          UWL                  1:02.42    1:01.65         13  
      28.94   32.71                                                
  7 Rosier, Nick           UWSP                 1:02.27    1:02.09         12  
      29.19   32.90                                                
  8 Fisher, Travis         UWEC                 1:03.35    1:03.38         11  
      29.59   33.79                                                
B - Final
  9 Lantinen, Randy        UWSP                 1:03.50    1:03.91          9  
      30.24   33.67                                                
 10 Lemsky, Dan            UWW                  1:03.93    1:03.98          7  
      30.11   33.87                                                
 11 Smaagard, Ryan         UWRF                 1:04.81    1:04.43          6  
      30.43   34.00                                                
 12 Lotzer, Mike           UWEC                 1:05.34    1:04.79          5  
      29.64   35.15                                                
 13 Schmidt, Brian         UWSP                 1:04.77    1:04.83          4  
      29.95   34.88                                                
 14 Moran, Jim             UWO                  1:05.03    1:05.18          3  
      29.95   35.23                                                
 15 Cavill, Mike           UWL                  1:05.60    1:05.72          2  
      29.95   35.77                                                
 16 Ludwig, Erik           UWO                  1:06.45    1:06.56          1  
      30.97   35.59                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  A ST
        1:00.99  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Herder, Elizabeth      UWSP                   58.86      58.99 A ST    20  
      28.27   30.72                                                
  2 Melvin, Krista         UWL                  1:00.73    1:00.59 B ST    17  
      28.90   31.69                                                
  3 Bartz, Alissa          UWSP                 1:02.09    1:01.08         16  
      29.43   31.65                                                
  4 Ciano, Nicole          UWO                  1:02.93    1:01.37         15  
      29.89   31.48                                                
  5 Melvin, Anne           UWL                  1:02.07    1:01.92         14  
      29.76   32.16                                                
  6 Gilbertson, Jenna      UWSP                 1:02.21    1:02.61         13  
      30.22   32.39                                                
  7 Correll, Lindsay       UWSP                 1:03.27    1:02.63         12  
      29.86   32.77                                                
  8 Glow, Meghan           UWW                  1:03.86    1:03.83         11  
      31.19   32.64                                                
B - Final
  9 Flanscha, Kenzie       UWRF                 1:04.43    1:03.88          9  
      31.17   32.71                                                
 10 Gibbons, JoJo          UWO                  1:05.06    1:04.49          7  
      32.31   32.18                                                
 11 Dejarlais, Krista      UWEC                 1:04.95    1:05.19          6  
      31.40   33.79                                                
 12 Schutts, Kara          UWL                  1:04.65    1:05.31          5  
      31.11   34.20                                                
 13 Wallen, Tori           UWEC                 1:05.13    1:06.04          4  
      31.64   34.40                                                
 14 Olson, Abby            UWRF                 1:06.96    1:06.58          3  
      32.46   34.12                                                
 15 Schwartz, Sara         UWEC                 1:06.68    1:06.76          2  
      32.50   34.26                                                
 16 Crunstedt, Ashley      UWRF                 1:07.66    1:08.05          1  
      33.02   35.03                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          51.49  A ST
          53.09  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wolf, Travis           UWSP                   53.59      53.07 B ST    20  
      25.72   27.35                                                
  2 Gunther, Thad          UWSP                   53.96      53.83         17  
      25.80   28.03                                                
  3 Lashley, Craig         UWW                    54.98      54.27         16  
      26.33   27.94                                                
  4 Welton, Nick           UWL                    55.04      54.31         15  
      26.52   27.79                                                
  5 Noffke, Paul           UWL                    55.66      54.94         14  
      26.89   28.05                                                
  6 Logeman, Matt          UWL                    56.29      56.36         13  
      27.29   29.07                                                
  7 Hallom, Jason          UWRF                   57.91      57.33         12  
      27.71   29.62                                                
  8 Sova, Tim              UWW                    57.48      57.76         11  
      27.82   29.94                                                
B - Final
  9 Silverberg, Kaleb      UWSP                 1:00.45      57.63          9  
      28.14   29.49                                                
 10 Kan, Elliot            UWW                    59.43      58.72          7  
      28.67   30.05                                                
 11 Kessenich, Dan         UWRF                 1:03.20    1:02.82          6  
      30.24   32.58                                                
 12 Enerson, Eric          UWO                  1:02.71    1:03.29          5  
      30.80   32.49                                                
 13 Born, Bryan            UWO                  1:03.36    1:04.54          4  
      31.55   32.99                                                
 
Event 25  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Heitkamp, Rachel       UWO                   407.40     437.60         20  
  2 Thayer, Sarah          UWL                   383.85     365.40         17  
  3 Bye, Adria             UWEC                  352.45     353.85         16  
  4 Andreska, Andrea       UWO                   323.65     339.55         15  
  5 Abramczyk, Shannon     UWO                   314.35     302.75         14  
  6 Guiler, Tara           UWL                   287.15     302.30         13  
  7 Lashbrook, Andrea      UWEC                  302.15     297.80         12  
  8 Jungbecher, Kierna     UWO                   296.10     284.35         11  
  9 Darling, Mary          UWW                   278.60     278.60          9  
 10 Wood, Jen              UWSP                  275.60     275.60          7  
 11 Miedaner, Sara         UWSP                  253.90     253.90          6  
 12 Christiansen, Sara     UWEC                  243.50     243.50          5  
 13 VanAacken, Pamela      UWO                   224.75     224.75          4  
 14 Stiteley, Kirsten      UWL                   191.90     191.90          3  
 15 Hoffman, Nicole        UWSP                  162.75     162.75          2  
 
Event 26  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hansman, Chris         UWO                   471.25     480.55         20  
  2 Heatwole, Scott        UWEC                  399.75     407.65         17  
  3 Pettis, Chad           UWSP                  362.35     372.30         16  
  4 Riley, Jack            UWSP                  325.85     327.20         15  
  5 Steele, Justin         UWL                   339.40     326.80         14  
  6 VonFeldt, Adam         UWEC                  289.10     321.10         13  
  7 Hayes, David           UWSP                  257.60     271.10         12  
  8 Stedman, Jason         UWSP                  219.80     204.10         11  
  9 Liddle, Noah           UWSP                  181.55     181.55          9  
 10 Hanko, Michael         UWSP                  146.35     146.35          7  
 -- VonFeldt, Dan          UWEC                                 DQ        
 
Event 27  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        7:47.09  A ST
        7:56.59  B ST
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uw-La Crosse  'A'                           7:53.33    7:49.90 B ST    40  
     1) Melvin, Krista                  2) Fink, Lexi                     
     3) Empanger, Carlene               4) Toomsen, Fallon                
      26.12   29.34   30.05   30.61   26.51   29.81   31.30   30.58
      26.04   29.44   31.13   30.94   29.53   29.53   31.50   31.16
  2 Uw-Stevens Point  'A'                       8:09.75    8:04.91         34  
     1) Janssen, Erica                  2) Hughes, Jean                   
     3) Slagle, Courtney                4) Kalow, Afton                   
      27.43   30.63   31.20   31.34   27.43   30.47   31.06   30.86
      26.90   30.39   31.86   32.66   31.27   31.27   32.16   31.57
  3 Uw-Eau Claire  'A'                          8:24.13    8:13.88         32  
     1) Severson, Cori                  2) VonFeldt, Liz                  
     3) Renelt, Renee                   4) Gorman, Annie                  
      28.24   32.22   33.02   32.24   27.52   31.46   32.14   31.68
      27.61   31.64   32.80   32.65   30.57   30.57   31.71   31.58
  4 Uw-Oshkosh  'A'                             8:27.90    8:16.88         30  
     1) Gibbons, JoJo                   2) Haug, Amy                      
     3) Gibbons, Julie                  4) Cole, Kelly                    
      28.79   31.11   32.30   31.08   28.50   31.58   32.79   33.42
      27.97   31.71   33.07   33.37   31.32   31.32   31.28   31.55
  5 Uw-Whitewater  'A'                          8:53.60    8:22.69         28  
     1) Stetzinger, Colleen             2) Glow, Meghan                   
     3) Guettel, Sarah                  4) Hackbart, Carrie               
      30.28   32.56   32.40   33.31   28.53   31.71   32.61   32.67
      27.80   32.07   32.71   31.09   31.77   31.77   32.49   32.52
  6 Uw-River Falls  'A'                         8:52.25    8:54.79         26  
     1) Fisher, Cassie                  2) LaMott, Amy                    
     3) Genal, Emily                    4) Broskoff, Megan                
      29.01   32.70   32.86   32.84   29.27   32.84   33.42   33.83
      30.93   34.70   35.26   34.69   36.52   36.52   37.38   36.46
 
Event 28  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        6:49.99  A ST
        6:58.99  B ST
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uw-La Crosse  'A'                           7:05.71    7:00.06         40  
     1) Ryan, Shane                     2) Rowlands, Trevor               
     3) Mork, Josh                      4) Kaercher, Ethan                
      23.53   25.99   26.82   26.97   21.84   25.66   27.65   29.84
      23.91   26.88   27.75   27.52   26.52   26.52   27.47   27.71
  2 Uw-Stevens Point  'A'                       6:58.19    7:04.47         34  
     1) Marshall, Aaron                 2) Eloranta, Tyler                
     3) Clausen, Sam                    4) Grunwald, Matt                 
      24.40   26.71   26.95   28.17   23.35   26.44   28.04   28.02
      24.13   27.68   28.22   27.84   26.06   26.06   27.28   27.64
  3 Uw-Whitewater  'A'                          7:41.48    7:28.26         32  
     1) Murphy, Ryan                    2) Lemsky, Dan                    
     3) Lau, Andy                       4) Sova, Tim                      
      25.79   28.62   29.45   29.32   24.37   27.41   30.04   30.70
      24.69   28.20   29.60   29.53   27.21   27.21   29.52   30.25
  4 Uw-Eau Claire  'A'                          8:00.88    7:29.40         30  
     1) Noll, Erik                      2) Welch, John                    
     3) Bartlett, Brian                 4) Carroll, Mike                  
      27.01   29.05   30.04   30.26   24.74   27.61   29.17   28.95
      24.98   29.12   29.59   29.39   28.35   28.35   28.60   27.50
  5 Uw-Oshkosh  'A'                             7:48.62    7:29.77         28  
     1) Patzwald, John                  2) Iimori, Yusuke                 
     3) Lease, Justin                   4) Burg, Aaron                    
      25.72   28.03   28.68   29.33   18.08   36.62   28.92   28.98
      25.44   28.90   30.27   29.93   28.84   28.84   28.89   27.86
  6 Uw-River Falls  'A'                         7:51.25    7:38.88         26  
     1) Goetsch, Chad                   2) Chapman, Tedd                  
     3) Kessenich, Dan                  4) Hawke, Ryan                    
      25.89   28.30   29.22   28.96   25.60   28.77   29.94   29.15
      26.50   29.79   31.06   31.24   28.94   28.94   29.68   30.45
 
Event 29  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       17:29.89  A ST
       17:59.99  B ST
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Empanger, Carlene      UWL                 10:39.91   17:55.22 B ST    20  
      29.11   31.89   32.62   33.09   32.26   32.28   32.37   32.80
      33.02   32.58   32.33   32.70   32.62   32.62   32.88   32.89
      32.80   32.86   32.89   32.68   32.45   32.94   33.20   32.98
      32.51   33.07   33.22   32.94   32.97   32.68   32.77   32.25
      31.56
  2 Lick, Karrin           UWL                 10:55.78   18:17.90         17  
      30.82   33.11   33.34   33.40   33.44   33.49   33.58   33.33
      33.25   33.30   33.39   33.42   33.28   33.28   33.06   33.49
      33.18   33.34   33.22   33.29   33.43   33.44   33.31   33.28
      33.02   33.40   33.50   33.55   33.34   33.30   33.54   33.82
      32.99
  3 Fahrner, Berit         UWSP                11:08.48   18:24.06         16  
      30.92   32.79   33.12   33.15   33.16   33.05   33.21   33.20
      33.32   33.22   33.37   33.27   33.39   33.39   33.33   33.23
      33.52   33.51   33.36   33.55   33.81   34.14   34.09   33.94
      34.00   34.03   34.14   33.98   33.58   34.01   34.12   34.31
      32.92
  4 Luke, Melanie          UWSP                11:35.85   18:33.36         15  
      31.71   33.72   33.92   33.90   34.10   33.73   33.87   33.92
      33.47   33.72   33.77   33.96   33.93   33.93   33.79   34.00
      33.73   33.75   33.58   34.04   33.59   33.66   33.72   33.81
      33.92   33.86   33.75   33.62   33.97   34.10   33.94   33.94
      33.02
  5 Jopke, Ann             UWL                 11:17.45   18:39.22         14  
      30.44   33.10   33.59   33.65   33.71   33.76   33.65   33.84
      33.79   33.73   33.56   33.73   33.56   33.56   33.95   34.08
      34.06   34.19   33.93   34.36   34.23   34.45   34.23   34.49
      34.40   34.80   34.36   33.67   34.29   34.71   34.22   34.69
      34.02
  6 Andreska, Katie        UWO                 11:27.50   19:08.32         13  
      31.19   34.08   34.78   35.23   35.22   35.32   35.49   35.11
      35.15   35.03   35.07   35.02   34.89   34.89   35.03   35.11
      35.08   34.89   34.95   35.12   34.82   34.78   34.84   35.05
      35.14   35.17   35.34   35.01   34.70   34.74   34.63   34.12
      33.17
  7 Slagle, Courtney       UWSP                11:52.36   19:12.16         12  
      31.44   34.32   34.63   34.68   34.47   34.70   34.57   34.89
      35.00   35.20   35.20   35.25   35.49   35.49   35.33   35.30
      35.30   35.08   34.93   35.38   35.17   35.57   35.44   35.27
      35.19   35.15   35.25   35.28   35.15   35.10   34.90   35.03
      33.16
  8 Palmert, Vanessa       UWEC                11:33.41   19:17.02         11  
      31.83   34.64   34.89   34.85   34.95   34.83   34.97   35.07
      35.22   35.18   34.89   35.07   35.14   35.14   35.25   35.11
      35.05   34.96   35.02   35.35   34.94   34.84   34.79   34.70
      35.43   35.43   35.22   35.74   36.33   36.23   35.60   35.43
      34.86
  9 Obermeyer-Tuttle,      UWW                 11:47.81   19:28.41          9  
      32.23   34.66   35.39   35.26   35.18   35.04   35.11   35.26
      35.20   35.25   35.65   35.70   35.37   35.37   35.54   35.47
      35.41   35.54   35.60   35.66   35.77   35.82   36.13   35.93
      36.11   35.70   35.88   35.89   36.02   35.83   35.81   35.32
      33.95
 10 Wendorf, Jill          UWEC                11:32.20   19:29.98          7  
      30.79   33.70   34.33   34.67   34.58   34.99   35.31   35.34
      35.53   35.45   35.96   35.81   35.75   35.75   35.86   35.79
      35.81   36.12   35.91   35.78   36.21   36.16   36.02   35.94
      35.83   36.07   35.92   36.20   35.87   36.07   36.17   35.84
      34.62
 11 Mathe, Beth            UWO                 11:55.80   19:49.35          6  
      32.28   35.26   36.14   36.15   36.21   36.00   36.16   36.08
      36.19   36.01   36.48   36.04   36.58   36.58   36.07   36.39
      36.49   36.45   36.05   36.28   35.60   36.00   36.62   36.41
      36.62   36.29   36.29   36.42   36.03   36.70   35.97   35.97
      35.02
 12 Polzin, Dannielle      UWO                 11:58.50   20:05.32          5  
      32.87   35.85   36.14   35.98   36.68   36.62   36.57   36.63
      36.86   36.59   36.65   36.24   36.71   36.71   36.60   37.00
      36.88   36.78   37.17   36.56   36.96   36.92   37.08   36.94
      36.84   36.49   37.19   36.99   36.87   37.08   36.70   36.21
      34.93
 13 Genal, Emily           UWRF                12:17.08   20:12.49          4  
      33.86   37.82   37.33   37.15   37.05   37.49   37.77   37.41
      37.17   36.97   36.95   36.51   36.69   36.69   36.67   36.87
      36.73   36.80   36.99   37.09   37.08   36.73   37.20   37.02
      36.99   37.35   37.53   37.11   36.65   36.27   36.29   35.66
      32.45
 14 Boilesen, Tiffany      UWW                 12:02.37   20:20.91          3  
      32.50   36.48   38.02   37.49   37.63   37.59   36.90   37.22
      37.24   37.26   38.17   36.79   37.09   37.09   37.23   36.96
      37.44   37.58   37.06   37.75   37.38   37.35   37.61   37.01
      36.58   37.23   37.53   37.51   37.26   37.03   36.57   35.55
      35.11
 15 Albrecht, Erin         UWEC                12:44.63   21:01.09          2  
      34.20   38.16   38.41   38.31   39.04   38.96   38.68   38.80
      38.38   39.02   38.63   38.33   38.07   38.07   38.70   38.52
      38.18   37.83   38.50   38.48   37.42   38.28   38.82   38.22
      38.63   39.16   38.79   38.47   38.39   38.38   38.19   36.58
      35.75
 16 Leland, Kristy         UWRF                12:40.75   21:01.93          1  
      34.61   37.24   38.27   38.23   38.04   38.66   38.20   38.22
      38.56   38.43   38.74   38.40   38.84   38.84   38.79   38.35
      38.75   38.74   38.36   38.54   38.40   38.75   38.20   38.40
      38.25   38.35   38.21   38.55   38.89   38.78   38.58   38.08
      36.18
 -- Geurts, Shara          UWL                 11:27.94        SCR        
 -- Kalow, Afton           UWSP                11:35.94        SCR        
 -- Hughes, Jean           UWSP                      NT        SCR        
 -- Anderson, Chelsea      UWO                 12:25.40        SCR        
 -- Toomsen, Fallon        UWL                 11:09.81        SCR        
 -- Miles, Elizabeth       UWL                 10:51.58        SCR        
 -- Gilbertson, Jenna      UWSP                      NT        SCR        
 -- Gibbons, Julie         UWO                 11:24.90        SCR        
 -- Grieger, Stephanie     UWL                 10:57.60        SCR        
 
Event 30  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       16:04.99  A ST
       16:29.99  B ST
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Shane            UWL                  9:57.35   16:42.59         20  
      26.89   29.84   30.42   30.00   30.16   30.03   29.89   30.04
      29.95   30.18   29.66   29.97   29.91   29.91   29.88   29.85
      30.00   29.45   28.78   27.01   35.24   32.71   31.91   32.09
      31.77   31.42   31.16   31.25   31.55   30.27   29.76   31.15
      30.34
  2 Nowak, Peter           UWSP                10:27.26   17:12.37         17  
      28.59   30.71   31.41   30.99   31.07   31.32   31.14   31.01
      31.11   31.13   30.99   31.27   31.96   31.96   31.60   31.15
      31.47   31.61   31.38   31.83   31.53   31.39   31.11   31.79
      31.82   31.93   32.00   31.73   32.89   32.62   31.16   30.68
      28.23
  3 Carroll, Mike          UWEC                10:35.16   17:12.86         16  
      27.34   30.15   30.84   30.55   30.89   31.31   31.36   31.40
      31.42   31.98   31.79   31.82   31.98   31.98   31.84   31.65
      31.57   31.92   31.78   31.94   31.73   31.66   31.83   31.63
      31.60   31.87   31.71   31.39   31.36   31.15   31.43   30.99
      29.36
  4 Welch, John            UWEC                10:50.12   17:24.89         15  
      27.82   31.20   31.78   31.86   31.78   31.76   31.87   31.59
      31.54   31.88   31.77   31.73   31.88   31.88   31.77   31.85
      31.81   31.63   31.96   32.07   32.05   31.56   31.70   31.63
      31.55   31.70   31.95   31.82   31.67   31.97   32.01   32.40
      31.21
  5 Clausen, Sam           UWSP                11:03.92   17:31.01         14  
      24.90   32.87   33.47   32.62   32.48   32.63   32.35   32.01
      32.07   31.77   31.88   31.97   32.21   32.21   32.44   32.56
      32.04   32.40   32.15   32.19   31.89   32.16   32.25   32.02
      32.26   31.97   32.16   32.07   31.95   31.59   31.02   30.39
      30.29
  6 Goetsch, Chad          UWRF                10:56.18   17:32.13         13  
      29.32   30.85   31.67   32.29   32.68   32.38   32.47   32.25
      31.81   31.87   31.84   31.61   32.33   32.33   32.20   32.44
      32.15   32.20   31.93   32.16   31.72   31.91   32.05   32.15
      32.03   32.01   32.28   32.30   32.15   32.22   32.02   31.97
      28.58
  7 Hogberg, Weine         UWL                 10:48.33   17:52.72         12  
      28.04   30.86   32.04   31.90   32.27   32.24   31.81   32.32
      32.25   32.28   32.28   32.17   32.45   32.45   32.56   32.68
      32.92   32.46   32.90   33.07   33.08   33.15   33.22   33.59
      33.44   33.92   33.35   33.50   33.79   33.53   33.45   32.70
      30.11
  8 Shattuck, David        UWL                       NT   17:56.05         11  
      29.13   31.78   32.64   32.71   32.26   32.37   32.58   32.29
      32.39   32.35   31.58   32.57   32.45   32.45   32.86   33.06
      32.47   32.73   32.94   32.98   32.55   34.00   33.20   33.10
      33.33   33.67   33.66   33.51   33.50   33.93   33.04   32.79
      29.13
  9 Noffke, Mark           UWL                 11:08.29   18:13.18          9  
      29.50   31.33   32.54   32.75   32.59   33.15   33.12   32.93
      32.80   32.80   33.02   32.95   34.07   34.07   33.69   33.07
      33.73   33.88   33.89   33.45   33.16   33.68   33.98   33.70
      33.96   33.95   33.86   34.48   34.07   33.56   33.03   32.81
      29.89
 10 Johnson, Stetson       UWEC                11:04.94   18:13.22          7  
      28.63   31.49   31.91   32.41   32.12   32.77   32.75   33.02
      33.10   33.18   32.99   33.26   33.74   33.74   34.20   34.20
      33.79   34.21   33.72   33.81   33.61   33.80   34.15   33.30
      34.11   33.96   33.62   34.30   33.58   33.35   32.65   33.07
      30.55
 11 Chapman, Tedd          UWRF                11:47.50   18:20.59          6  
      29.70   32.02   32.87   33.27   33.27   33.69   33.90   33.57
      33.46   34.42   33.85   34.18   34.24   34.24   34.04   33.33
      33.32   33.13   33.22   33.45   33.26   33.44   33.65   33.13
      33.27   33.17   33.53   33.39   33.58   33.99   33.67   33.35
      31.84
 12 Murphy, Sean           UWW                 11:14.09   18:24.07          5  
      29.49   31.99   32.22   32.68   32.84   33.09   33.34   33.06
      32.91   33.22   33.34   33.76   33.73   33.73   33.59   33.95
      33.86   34.04   34.24   34.02   34.10   33.61   33.98   33.71
      34.59   34.62   34.74   33.88   34.21   33.95   33.29   33.88
      32.47
 13 Lau, Andy              UWW                 11:01.46   18:24.15          4  
      28.56   31.50   32.41   32.56   32.80   33.51   33.16   33.69
      34.73   34.30   33.48   33.95   33.69   33.69   33.97   33.91
      34.03   33.80   33.85   34.13   33.63   33.83   33.68   33.84
      33.92   34.03   34.17   33.98   33.90   34.10   33.78   33.08
      32.14
 14 Kan, Elliot            UWW                 11:09.63   18:46.89          3  
      29.52   32.12   32.35   32.68   32.85   33.62   33.88   34.12
      33.94   34.48   34.55   34.25   34.27   34.27   34.14   34.01
      34.64   34.06   33.38   34.13   34.90   34.51   34.89   34.93
      35.00   35.28   34.57   35.47   35.75   35.85   35.33   35.30
      33.89
 15 Silverberg, Kaleb      UWSP                      NT   19:02.80          2  
      29.65   32.08   32.79   33.55   33.57   33.23   33.70   33.96
      33.55   33.69   33.60   34.31   34.33   34.33   34.19   34.77
      35.08   35.23   34.94   35.24   35.42   35.58   35.06   36.21
      35.72   36.35   35.70   36.01   36.72   36.17   36.25   36.35
      35.57
 16 Born, Bryan            UWO                 11:56.80   19:27.89          1  
      30.22   33.08   34.31   34.84   35.71   35.34   35.79   35.86
      36.25   36.12   35.99   35.89   35.78   35.78   35.60   35.54
      35.75   36.22   35.25   35.93   35.65   35.68   36.43   35.70
      36.06   36.42   36.43   36.45   35.64   35.71   35.50   35.00
      31.98
 -- Heatwole, Scott        UWEC                      NT         DQ        
 -- Kaercher, Ethan        UWL                       NT        SCR        
 -- Eloranta, Tyler        UWSP                      NT        SCR        
 -- Schmidt, Brian         UWSP                      NT        SCR        
 -- Lantinen, Randy        UWSP                      NT        SCR        
 -- Hellenbrand, Zeke      UWL                 10:44.51        SCR        
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.49  A ST
        2:11.19  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Toomsen, Fallon        UWL                  2:13.58    2:06.76 A ST    20  
      29.67   31.54   32.57   32.98                                
  2 Herder, Elizabeth      UWSP                 2:13.30    2:11.70         17  
      29.86   33.54   34.92   33.38                                
  3 Grieger, Stephanie     UWL                  2:14.97    2:11.75         16  
      31.47   32.75   33.38   34.15                                
  4 Correll, Lindsay       UWSP                 2:16.32    2:12.36         15  
      31.06   33.54   34.54   33.22                                
  5 Gilbertson, Jenna      UWSP                 2:16.99    2:13.59         14  
      30.99   33.56   34.37   34.67                                
  6 Cole, Kelly            UWO                  2:17.21    2:17.29         13  
      32.02   34.70   35.23   35.34                                
  7 Barnard, Rebecca       UWSP                 2:17.95    2:18.47         12  
      32.35   33.60   35.64   36.88                                
  8 Flanscha, Kenzie       UWRF                 2:18.10    2:21.15         11  
      31.34   34.51   37.17   38.13                                
B - Final
  9 Ciano, Nicole          UWO                  2:18.47    2:19.28          9  
      31.66   35.34   36.59   35.69                                
 10 Dejarlais, Krista      UWEC                 2:20.99    2:21.49          7  
      32.87   35.66   36.53   36.43                                
 11 Guerndt, Janine        UWW                  2:20.44    2:21.85          6  
      32.51   35.67   37.12   36.55                                
 12 Olson, Abby            UWRF                 2:22.44    2:22.70          5  
      34.21   36.20   36.18   36.11                                
 13 Wallen, Tori           UWEC                 2:24.99    2:24.17          4  
      33.77   36.54   37.27   36.59                                
 14 Koenig, Lisa           UWL                  2:27.87    2:28.11          3  
      34.13   37.63   38.27   38.08                                
 15 Glow, Meghan           UWW                  2:19.52    2:28.60          2  
      34.72   37.12   38.36   38.40                                
 16 Crunstedt, Ashley      UWRF                 2:28.15    2:30.77          1  
      34.94   37.94   39.14   38.75                                
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:52.49  A ST
        1:55.49  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wolf, Travis           UWSP                 1:58.56    1:55.60         20  
      26.57   28.52   29.84   30.67                                
  2 Noffke, Paul           UWL                  2:00.78    1:57.41         17  
      27.30   29.33   30.32   30.46                                
  3 Lashley, Craig         UWW                  2:01.17    1:57.69         16  
      27.08   29.56   30.78   30.27                                
  4 Welton, Nick           UWL                  2:00.27    1:59.45         15  
      27.30   29.37   30.82   31.96                                
  5 Kaercher, Ethan        UWL                  2:02.23    2:01.93         14  
      28.12   30.71   31.72   31.38                                
  6 Logeman, Matt          UWL                  2:03.80    2:02.32         13  
      28.62   30.47   31.65   31.58                                
  7 Silverberg, Kaleb      UWSP                 2:04.77    2:07.47         12  
      29.15   31.50   33.27   33.55                                
  8 Dill, Brett            UWO                  2:09.27    2:10.75         11  
      29.43   32.29   34.21   34.82                                
B - Final
  9 Sova, Tim              UWW                  2:10.37    2:07.82          9  
      30.02   31.57   33.00   33.23                                
 10 Jarvis, Jon            UWRF                 2:11.51    2:09.96          7  
      31.16   32.23   33.54   33.03                                
 11 Noffke, Mark           UWL                  2:10.21    2:11.48          6  
      31.56   32.83   34.06   33.03                                
 12 Hawke, Ryan            UWRF                 2:12.98    2:14.97          5  
      32.15   33.83   35.30   33.69                                
 13 Enerson, Eric          UWO                  2:17.78    2:16.48          4  
      31.68   33.96   35.68   35.16                                
 14 Kessenich, Dan         UWRF                 2:18.81    2:18.92          3  
      32.07   35.03   35.91   35.91                                
 15 Born, Bryan            UWO                  2:18.67    2:20.97          2  
      32.74   35.17   37.06   36.00                                
 16 VonFeldt, Adam         UWEC                 2:33.15    2:28.15          1  
      33.35   36.82   39.17   38.81                                
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.49  A ST
          53.79  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fink, Lexi             UWL                    53.98      53.49 B ST    20  
      25.68   27.81                                                
  2 Melvin, Krista         UWL                    52.86      53.83         17  
      25.08   28.75                                                
  3 Severson, Cori         UWEC                   54.74      53.84         16  
      25.59   28.25                                                
  4 Janssen, Erica         UWSP                   54.76      54.47         15  
      26.04   28.43                                                
  5 Bartz, Alissa          UWSP                   54.94      54.74         14  
      25.75   28.99                                                
  6 Randall, Jen           UWSP                   55.23      55.03         13  
      26.20   28.83                                                
  7 Geurts, Shara          UWL                    54.78      55.10         12  
      26.03   29.07                                                
  8 Schutts, Kara          UWL                    56.11      56.50         11  
      27.04   29.46                                                
B - Final
  9 Deters, Kelly          UWRF                   57.80      56.52          9  
      27.40   29.12                                                
 10 Goss, Nicki            UWEC                   56.35      56.57          7  
      27.25   29.32                                                
 11 Renelt, Renee          UWEC                   56.47      56.94          6  
      27.57   29.37                                                
 12 Conway, Kathleen       UWSP                   57.77      57.19          5  
      27.32   29.87                                                
 13 Fisher, Cassie         UWRF                   57.23      57.22          4  
      27.79   29.43                                                
 14 Schultz, Laura         UWRF                   57.20      57.26          3  
      27.63   29.63                                                
 15 Hackbart, Carrie       UWW                    57.41      57.29          2  
      27.97   29.32                                                
 16 Haug, Amy              UWO                    57.67      57.82          1  
      27.87   29.95                                                
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          45.69  A ST
          46.89  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rowlands, Trevor       UWL                    46.76      46.91         20  
      22.40   24.51                                                
  2 Marshall, Aaron        UWSP                   47.65      47.34         17  
      22.62   24.72                                                
  3 Martin, Travis         UWL                    47.72      47.66         16  
      22.90   24.76                                                
  4 VanVleet, Brandon      UWRF                   48.43      47.82         15  
      22.65   25.17                                                
  5 Eloranta, Tyler        UWSP                   48.47      48.31         14  
      23.51   24.80                                                
  6 Sievers, Matt          UWSP                   49.01      48.72         13  
      23.22   25.50                                                
  7 Fisher, Steve          UWEC                   48.46      49.00         12  
      23.15   25.85                                                
  8 Engler, Chris          UWSP                   49.24      49.59         11  
      23.65   25.94                                                
B - Final
  9 Lotzer, Mike           UWEC                   49.75      49.98          9  
      23.63   26.35                                                
 10 Burg, Aaron            UWO                    49.36      50.19          7  
      23.94   26.25                                                
 11 Schvetz, Chris         UWW                    50.51      50.31          6  
      24.64   25.67                                                
 12 Murphy, Ryan           UWW                    51.10      51.10          5  
      24.50   26.60                                                
 13 Cavill, Mike           UWL                    50.88      51.36          4  
      23.63   27.73                                                
 14 Lease, Justin          UWO                    52.22      51.75          3  
      25.01   26.74                                                
 15 Noll, Erik             UWEC                 1:03.61      52.51          2  
      25.02   27.49                                                
 16 Duffy, Travis          UWW                    54.04      54.23          1  
      25.53   28.70                                                
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:23.79  A ST
        2:28.99  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Broskoff, Megan        UWRF                 2:27.52    2:26.68 B ST    20  
      34.44   37.49   37.52   37.23                                
  2 Roskopf, Jennie        UWSP                 2:29.99    2:27.79 B ST    17  
      33.77   38.04   37.90   38.08                                
  3 Karis, Steph           UWL                  2:31.15    2:31.30         16  
      34.25   38.39   39.31   39.35                                
  4 Schaefer, Michelle     UWSP                 2:32.80    2:32.34         15  
      34.37   38.10   39.11   40.76                                
  5 VonFeldt, Liz          UWEC                 2:33.89    2:33.43         14  
      35.00   38.96   39.62   39.85                                
  6 Schact, Stacia         UWL                  2:36.25    2:36.99         13  
      34.97   39.00   40.97   42.05                                
  7 Karis, Jess            UWL                  2:36.46    2:37.56         12  
      35.80   40.60   40.56   40.60                                
  8 Menzel, Jacci          UWSP                 2:36.37    2:38.19         11  
      36.30   41.00   41.04   39.85                                
B - Final
  9 Guettel, Sarah         UWW                  2:36.95    2:37.34          9  
      34.84   39.44   41.35   41.71                                
 10 Mangini, Giulia        UWEC                 2:38.87    2:38.62          7  
      35.95   39.77   41.00   41.90                                
 11 Kintop, Kristy         UWO                  2:40.96    2:39.56          6  
      35.28   40.39   41.84   42.05                                
 12 Andreska, Katie        UWO                  2:40.87    2:40.26          5  
      36.68   40.46   41.53   41.59                                
 13 Plautz, Becca          UWW                  2:41.79    2:40.45          4  
      36.33   40.39   41.73   42.00                                
 14 Walters, Jerri         UWL                  2:40.77    2:42.11          3  
      36.47   40.32   42.35   42.97                                
 15 Triatik, Becky         UWO                  2:49.15    2:52.27          2  
      39.01   42.56   44.67   46.03                                
 16 Dado, Sara             UWRF                 2:51.49    2:52.83          1  
      37.55   43.32   45.06   46.90                                
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:04.79  A ST
        2:09.99  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Anderson, Alex         UWSP                 2:13.01    2:06.82 B ST    20  
      29.01   31.72   32.66   33.43                                
  2 Dettman, Dave          UWL                  2:12.89    2:12.19         17  
      28.83   33.45   34.21   35.70                                
  3 Neish, Marcus          UWL                  2:15.34    2:14.81         16  
      30.37   34.47   34.80   35.17                                
  4 Hellenbrand, Zeke      UWL                  2:15.68    2:15.45         15  
      29.68   33.67   35.57   36.53                                
  5 Dettman, Karl          UWL                  2:16.45    2:15.76         14  
      29.46   34.03   35.60   36.67                                
  6 Spurr, Matt            UWL                  2:16.27    2:16.13         13  
      30.22   33.85   35.48   36.58                                
  7 Lantinen, Randy        UWSP                 2:19.25    2:18.33         12  
      30.83   34.72   35.76   37.02                                
  8 Rosier, Nick           UWSP                 2:16.76    2:20.41         11  
      31.64   36.25   35.94   36.58                                
B - Final
  9 Moran, Jim             UWO                  2:22.92    2:21.35          9  
      31.72   35.87   36.13   37.63                                
 10 Lemsky, Dan            UWW                  2:22.67    2:21.43          7  
      31.40   35.64   36.98   37.41                                
 11 Schmidt, Brian         UWSP                 2:26.76    2:24.25          6  
      31.12   36.32   37.76   39.05                                
 12 Fisher, Travis         UWEC                 2:26.58    2:24.66          5  
      33.01   36.79   37.69   37.17                                
 13 Smaagard, Ryan         UWRF                 2:23.72    2:25.04          4  
      32.24   36.63   38.12   38.05                                
 14 Ludwig, Erik           UWO                  2:29.67    2:27.75          3  
      34.01   37.85   38.11   37.78                                
 15 Lemsky, Rick           UWW                  2:25.53    2:28.49          2  
      33.03   36.97   38.80   39.69                                
 16 Straw, Chris           UWEC                 2:54.77    2:51.68          1  
      38.05   43.89   44.74   45.00                                
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:07.49  A ST
        2:12.99  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miles, Elizabeth       UWL                  2:08.85    2:08.91 B ST    20  
      28.77   32.11   33.35   34.68                                
  2 Fahrner, Berit         UWSP                 2:15.31    2:14.23         17  
      30.41   33.67   34.72   35.43                                
  3 Jopke, Ann             UWL                  2:16.38    2:17.18         16  
      30.50   34.97   36.01   35.70                                
  4 Gorman, Annie          UWEC                 2:18.80    2:18.37         15  
      30.14   35.10   36.51   36.62                                
  5 Harris, Heather        UWSP                 2:17.36    2:18.59         14  
      30.41   34.51   35.95   37.72                                
  6 Tierney, Liz           UWO                  2:21.26    2:20.84         13  
      30.74   35.15   36.14   38.81                                
  7 Schwartz, Sara         UWEC                 2:20.10    2:21.12         12  
      31.46   35.01   36.58   38.07                                
  8 Alt, Sarah             UWEC                 2:21.67    2:24.00         11  
      31.35   34.91   37.96   39.78                                
B - Final
  9 Conway, Kathleen       UWSP                 2:22.98    2:22.39          9  
      31.99   35.98   37.27   37.15                                
 10 Vollstedt, Katie       UWEC                 2:24.85    2:22.56          7  
      31.81   36.14   37.38   37.23                                
 11 Kalow, Afton           UWSP                 2:22.46    2:24.76          6  
      30.77   35.87   37.97   40.15                                
 12 Vida, Sarah            UWL                  2:27.83    2:28.24          5  
      32.95   37.51   39.18   38.60                                
 13 Quist, Ashley          UWEC                 2:26.54    2:29.05          4  
      32.73   37.52   38.44   40.36                                
 14 Stetzinger, Collee     UWW                  2:30.25    2:29.74          3  
      33.18   37.33   39.41   39.82                                
 15 Schneider, Michell     UWEC                 2:29.46    2:29.84          2  
      33.07   38.30   39.94   38.53                                
 16 Lupo, Vicki            UWW                  2:31.94    2:30.66          1  
      33.89   37.73   39.17   39.87                                
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:52.59  A ST
        1:56.49  B ST
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grunwald, Matt         UWSP                 1:56.49    1:55.21 B ST    20  
      25.19   28.69   29.41   31.92                                
  2 Gilbertson, Andy       UWW                  1:59.67    1:57.35         17  
      26.03   28.92   30.61   31.79                                
  3 Newport, Garth         UWSP                 1:59.10    1:57.69         16  
      26.21   28.85   30.81   31.82                                
  4 Mork, Josh             UWL                  1:59.00    1:58.37         15  
      25.90   29.96   30.76   31.75                                
  5 Williams, Dean         UWW                  2:02.97    2:03.25         14  
      27.57   30.51   31.88   33.29                                
  6 Whiting, Robin         UWSP                 2:04.19    2:04.30         13  
      27.15   31.23   32.29   33.63                                
  7 Engler, Chris          UWSP                 2:04.65    2:04.45         12  
      26.07   30.57   33.24   34.57                                
  8 Bartlett, Brian        UWEC                 2:06.31    2:04.75         11  
      28.42   31.50   32.07   32.76                                
B - Final
  9 Zinoviev, Alex         UWO                  2:06.95    2:07.79          9  
      28.95   32.81   32.94   33.09                                
 10 Shattuck, David        UWL                  2:09.94    2:10.84          7  
      28.42   32.61   33.53   36.28                                
 11 Goetsch, Chad          UWRF                 2:12.54    2:10.86          6  
      29.04   32.97   34.26   34.59                                
 12 Patzwald, John         UWO                  2:15.88    2:14.88          5  
      29.04   33.62   34.74   37.48                                
 13 Lantinen, Randy        UWSP                 2:11.21    2:16.21          4  
      28.93   33.87   36.27   37.14                                
 14 Means, Ben             UWW                  2:20.19    2:19.80          3  
      29.13   34.93   37.66   38.08                                
 
Event 39  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:33.59  A ST
        3:38.59  B ST
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Uw-La Crosse  'A'                           3:53.97    3:32.68 A ST    40  
     1) Fink, Lexi                      2) Toomsen, Fallon                
     3) Melvin, Anne                    4) Melvin, Krista                 
      25.96   27.80   25.14   28.04   24.69   29.15   24.04   27.86
  2 Uw-Stevens Point  'A'                       3:53.83    3:35.66 B ST    34  
     1) Bartz, Alissa                   2) Randall, Jen                   
     3) Hughes, Jean                    4) Janssen, Erica                 
      25.79   28.68   25.10   28.94   25.34   28.15   24.94   28.72
  3 Uw-Eau Claire  'A'                          3:58.01    3:40.57         32  
     1) Severson, Cori                  2) Goss, Nicki                    
     3) VonFeldt, Liz                   4) Gorman, Annie                  
      26.17   28.53   26.02   29.03   25.85   29.34   26.34   29.29
  4 Uw-River Falls  'A'                         4:19.02    3:47.56         30  
     1) Deters, Kelly                   2) Fisher, Cassie                 
     3) LaMott, Amy                     4) Schultz, Laura                 
      27.04   29.59   27.51   30.14   26.70   30.23   26.68   29.67
  5 Uw-Whitewater  'A'                          4:03.35    3:49.17         28  
     1) Hackbart, Carrie                2) Stetzinger, Colleen            
     3) Glow, Meghan                    4) Guettel, Sarah                 
      27.95   29.73   28.31   31.07   27.27   30.39   25.85   28.60
  6 Uw-Oshkosh  'A'                             3:59.58    3:50.41         26  
     1) Ciano, Nicole                   2) Haug, Amy                      
     3) Feather, Jenny                  4) Cole, Kelly                    
      27.46   30.18   27.45   30.51   27.77   30.27   26.68   30.09
 
Event 40  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:03.99  A ST
        3:08.99  B ST
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Uw-La Crosse  'A'                           3:25.10    3:07.06 B ST    40  
     1) Martin, Travis                  2) Rowlands, Trevor               
     3) Kaercher, Ethan                 4) Ryan, Shane                    
      22.63   24.83   21.75   24.36   22.54   24.97   21.92   24.06
  2 Uw-Stevens Point  'A'                       3:24.99    3:09.45         34  
     1) Marshall, Aaron                 2) Gunther, Thad                  
     3) Eloranta, Tyler                 4) Grunwald, Matt                 
      22.63   24.38   22.47   25.07   16.08   31.72   22.55   24.55
  3 Uw-River Falls  'A'                         3:28.26    3:17.18         32  
     1) VanVleet, Brandon               2) Jarvis, Jon                    
     3) Chapman, Tedd                   4) Smaagard, Ryan                 
      23.12   24.86   22.56   26.24   24.01   26.51   23.19   26.69
  4 Uw-Whitewater  'A'                          3:23.65    3:18.27         30  
     1) Gilbertson, Andy                2) Murphy, Ryan                   
     3) Schvetz, Chris                  4) Lashley, Craig                 
      24.40   27.37   23.43   26.58   22.48   25.83   22.32   25.86
  5 Uw-Eau Claire  'A'                          3:42.30    3:19.74         28  
     1) Lotzer, Mike                    2) Carroll, Mike                  
     3) Welch, John                     4) Fisher, Steve                  
      23.51   26.39   23.82   27.09   24.11   27.01   22.22   25.59
  6 Uw-Oshkosh  'A'                             3:35.52    3:25.94         26  
     1) Patzwald, John                  2) Lease, Justin                  
     3) Ludwig, Erik                    4) Dill, Brett                    
      24.52   26.99   24.13   26.84   24.51   28.47   23.01   27.47



 




2003 WIAC SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS
PRELIMINARY RESULTS

Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Uw-La Crosse  'A'                                 1:39.59    1:40.62        
     1) Schutts, Kara                   2) Schact, Stacia                 
     3) Fink, Lexi                      4) Melvin, Anne                   
      26.15   25.63   24.87   23.97                                
  2 Uw-Stevens Point  'A'                             1:39.46    1:42.95        
     1) Harris, Heather                 2) Slagle, Courtney               
     3) Janssen, Erica                  4) Herder, Elizabeth              
      26.29   25.31   25.74   25.61                                
  3 Uw-River Falls  'A'                               1:46.21    1:45.89        
     1) Deters, Kelly                   2) Dado, Sara                     
     3) Flanscha, Kenzie                4) LaMott, Amy                    
      25.79   26.96   26.45   26.69                                
  4 Uw-Oshkosh  'A'                                   1:45.06    1:51.03        
     1) Mathe, Beth                     2) Andreska, Katie                
     3) Tierney, Liz                    4) Feather, Jenny                 
      29.54   27.88   27.12   26.49                                
  5 Uw-Whitewater  'A'                                1:48.44    1:52.11        
     1) Guerndt, Janine                 2) Lohr, Cathy                    
     3) Sullivan, Mia                   4) Mukavitz, Michele              
      28.56   27.24   28.13   28.18                                
 -- Uw-Eau Claire  'B'                                     NT   X1:39.39        
     1) Severson, Cori                  2) Renelt, Renee                  
     3) VonFeldt, Liz                   4) Gorman, Annie                  
      24.63   25.40   24.56   24.80                                
 -- Uw-Eau Claire  'A'                                1:41.06         DQ        
      24.80   25.29   24.75   24.95                                
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Uw-River Falls  'A'                               1:30.43    1:30.03        
     1) VanVleet, Brandon               2) Hallom, Jason                  
     3) Jarvis, Jon                     4) Smaagard, Ryan                 
      21.51   23.22   22.85   22.45                                
  2 Uw-La Crosse  'A'                                 1:26.66    1:30.41        
     1) Dettman, Dave                   2) Spurr, Matt                    
     3) Dettman, Karl                   4) Cavill, Mike                   
      22.33   22.73   22.77   22.58                                
  3 Uw-Oshkosh  'A'                                   1:29.35    1:32.24        
     1) Iimori, Yusuke                  2) Lease, Justin                  
     3) Dill, Brett                     4) Burg, Aaron                    
      22.74   23.24   22.55   23.71                                
  4 Uw-Stevens Point  'A'                             1:24.98    1:32.48        
     1) Engler, Chris                   2) Clausen, Sam                   
     3) Sievers, Matt                   4) Marshall, Aaron                
      22.26   23.02   24.42   22.78                                
  5 Uw-Whitewater  'A'                                1:34.94    1:34.20        
     1) Duffy, Travis                   2) Kan, Elliot                    
     3) Sova, Tim                       4) Murphy, Ryan                   
      24.00   24.17   23.06   22.97                                
  6 Uw-Eau Claire  'A'                                1:31.47    1:34.69        
     1) Straw, Chris                    2) Fisher, Travis                 
     3) Bartlett, Brian                 4) Noll, Erik                     
      25.54   23.17   23.33   22.65                                
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Empanger, Carlene            UWL                  5:10.33    5:07.25        
      27.87   30.00   30.94   31.00   31.12   31.10   31.20   31.75
      31.19   31.08                                                
  2 Lick, Karrin                 UWL                  5:17.57    5:21.68        
      28.29   30.90   31.93   32.61   32.87   33.18   33.13   33.28
      33.02   32.47                                                
  3 Jopke, Ann                   UWL                  5:29.58    5:21.96        
      28.58   31.08   31.97   32.16   32.42   32.76   33.12   33.40
      33.78   32.69                                                
  4 Luke, Melanie                UWSP                 5:30.02    5:22.83        
      30.34   32.21   32.58   32.66   32.45   32.34   32.32   32.76
      32.87   32.30                                                
  5 Kalow, Afton                 UWSP                 5:23.38    5:25.82        
      30.05   32.37   32.84   33.12   32.68   32.88   32.74   33.09
      33.27   32.78                                                
  6 Geurts, Shara                UWL                  5:32.79    5:26.14        
      29.26   31.75   32.32   32.70   33.09   33.36   33.68   33.37
      33.34   33.27                                                
  7 Hughes, Jean                 UWSP                      NT    5:26.71        
      29.55   31.85   31.85   32.03   32.08   32.32   32.73   33.37
      33.32   37.61                                                
  8 Gorman, Annie                UWEC                 5:26.38    5:27.51        
      29.15   31.89   32.39   32.91   33.42   33.50   33.51   34.01
      33.59   33.14                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gibbons, JoJo                UWO                  5:38.80    5:31.10        
      29.87   32.39   33.27   33.19   33.66   33.93   33.87   33.74
      33.94   33.24                                                
 10 Slagle, Courtney             UWSP                 5:35.29    5:31.30        
      30.18   31.74   33.37   32.96   33.34   34.81   31.98   33.73
      35.70   33.49                                                
 11 Gilbertson, Jenna            UWSP                      NT    5:33.97        
      30.52   32.97   32.64   33.22   33.22   33.78   34.50   34.33
      34.68   34.11                                                
 12 Palmert, Vanessa             UWEC                 5:39.13    5:35.15        
      30.56   33.43   33.94   33.83   34.12   33.98   33.97   34.05
      34.01   33.26                                                
 13 Cole, Kelly                  UWO                  5:37.10    5:35.29        
      28.84   32.39   32.56   19.01   16.10   26.24   17.14 1:34.91
      23.60   44.50                                                
 14 Wendorf, Jill                UWEC                 5:34.11    5:35.40        
      30.10   32.37   33.70   34.10   34.46   34.41   34.51   34.81
      34.24   32.70                                                
 15 Gibbons, Julie               UWO                  5:34.40    5:35.62        
      29.85   32.56   33.06   33.36   33.95   34.15   34.84   34.83
      34.47   34.55                                                
 16 Obermeyer-Tuttle, Sara       UWW                  5:47.35    5:39.14        
      30.59   32.85   33.65   34.39   34.65   34.43   34.71   34.65
      34.60   34.62                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hackbart, Carrie             UWW                  5:39.74    5:39.65        
      31.07   33.84   34.37   33.85   34.07   34.30   34.61   34.51
      34.80   34.23                                                
 18 Fisher, Cassie               UWRF                 5:57.11    5:46.49        
      31.23   33.78   34.62   35.00   34.97   34.99   35.09   35.66
      36.09   35.06                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lupo, Vicki                  UWW                  5:52.23    5:46.91        
      32.45   33.97   34.70   34.94   35.09   35.08   35.39   35.52
      35.45   34.32                                                
 20 Polzin, Dannielle            UWO                  5:47.00    5:47.59        
      31.36   34.16   35.18   35.82   35.62   35.43   35.59   35.55
      35.02   33.86                                                
 21 Schneider, Michelle          UWEC                 5:55.97    5:47.64        
      31.01   34.66   35.15   35.48   35.75   35.14   35.57   36.03
      35.52   33.33                                                
 22 Genal, Emily                 UWRF                 5:56.41    5:48.17        
      31.75   34.54   35.27   35.66   35.53   35.70   35.52   34.58
      35.06   34.56                                                
 23 Alt, Sarah                   UWEC                 5:57.96    5:49.59        
      29.98   32.84   34.10   35.31   36.07   35.80   36.96   36.82
      36.27   35.44                                                
 24 Plautz, Becca                UWW                  5:50.68    5:50.85        
      31.40   33.82   34.85   35.20   35.44   35.75   36.07   36.26
      36.35   35.71                                                
 25 Rodman, Sarah                UWW                  5:57.51    5:51.60        
      31.39   34.26   35.43   35.65   35.42   35.83   35.79   36.43
      35.78   35.62                                                
 26 Triatik, Becky               UWO                  5:55.80    5:55.66        
      32.28   35.18   36.32   35.80   36.23   35.81   36.21   35.98
      36.31   35.54                                                
 27 Anderson, Chelsea            UWO                  6:10.60    5:57.28        
      31.88   34.24   36.03   35.79   37.00   36.63   36.57   37.24
      36.36   35.54                                                
 28 Boilesen, Tiffany            UWW                  5:52.17    6:01.38        
      30.47   34.03   36.52   36.94   36.52   37.13   38.49   37.48
      38.00   35.80                                                
 29 Leland, Kristy               UWRF                 6:08.55    6:03.94        
      32.43   35.08   36.08   36.73   37.00   37.23   37.43   37.47
      37.88   36.61                                                
 30 McCabe, Shelia               UWW                  6:04.13    6:05.26        
      32.00   35.38   36.67   36.80   37.02   37.45   37.47   38.08
      38.22   36.17                                                
 -- Miles, Elizabeth             UWL                  5:23.71        SCR        
 -- Grieger, Stephanie           UWL                       NT        SCR        
 -- Melvin, Krista               UWL                  5:24.98        SCR        
 -- Fahrner, Berit               UWSP                 5:20.08        SCR        
 -- Guerndt, Janine              UWW                  5:46.09        SCR        
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryan, Shane                  UWL                  4:42.82    4:44.88        
      24.44   27.43   28.07   28.86   29.13   29.00   29.82   29.08
      29.84   29.21                                                
  2 Grunwald, Matt               UWSP                 4:50.65    4:52.31        
      25.56   28.66   29.55   29.68   29.55   30.06   30.26   30.04
      29.79   29.16                                                
  3 Mork, Josh                   UWL                  5:01.70    4:53.08        
      25.57   28.40   29.52   30.24   29.84   30.30   30.49   30.55
      29.31   28.86                                                
  4 Nowak, Peter                 UWSP                 4:52.17    4:57.27        
      27.15   29.73   28.80   29.54   30.02   30.27   30.47   30.22
      30.70   30.37                                                
  5 Logeman, Matt                UWL                  5:16.93    4:57.32        
      26.49   28.40   29.70   30.18   30.91   30.89   31.13   30.95
      30.02   28.65                                                
  6 Carroll, Mike                UWEC                 5:09.60    4:58.63        
      26.22   28.36   29.51   29.96   30.26   30.32   30.73   31.17
      30.91   31.19                                                
  7 Clausen, Sam                 UWSP                 5:01.82    4:58.77        
      27.67   30.02   30.06   29.98   30.30   30.70   30.57   30.46
      30.27   28.74                                                
  8 Hogberg, Weine               UWL                  5:10.30    4:59.18        
      27.34   29.83   29.93   30.55   30.36   30.33   30.66   31.12
      30.35   28.71                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eloranta, Tyler              UWSP                 4:58.02    5:00.21        
      25.83   29.02   29.49   30.32   30.80   31.32   30.99   30.81
      31.16   30.47                                                
 10 Sova, Tim                    UWW                  5:12.57    5:01.14        
      26.04   29.15   30.03   31.08   31.12   31.36   31.33   30.79
      30.39   29.85                                                
 11 Welch, John                  UWEC                 5:15.29    5:03.23        
      27.11   29.58   30.54   30.88   30.81   30.82   30.91   31.03
      31.02   30.53                                                
 12 Hellenbrand, Zeke            UWL                  5:07.01    5:04.54        
      25.76   28.77   29.80   30.35   30.96   30.85   31.21   31.69
      32.97   32.18                                                
 13 Goetsch, Chad                UWRF                 5:19.87    5:04.95        
      27.55   29.61   30.21   30.54   30.67   30.88   31.37   31.81
      31.78   30.53                                                
 14 Lau, Andy                    UWW                  5:11.03    5:09.39        
      27.02   29.53   30.65   31.12   31.32   32.01   32.40   32.37
      32.03   30.94                                                
 15 Murphy, Ryan                 UWW                  5:21.79    5:11.94        
      28.58   30.12   31.22   31.68   32.06   32.13   31.94   31.76
      31.80   30.65                                                
 16 Patzwald, John               UWO                  5:24.70    5:12.61        
      27.03   30.04   30.84   31.20   30.92   31.64   32.26   32.77
      33.45   32.46                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Stetson             UWEC                 5:24.57    5:14.77        
      27.55   30.05   31.28   32.15   31.58   32.51   32.75   32.81
      32.10   31.99                                                
 18 Kan, Elliot                  UWW                  5:19.68    5:17.23        
      27.42   30.48   31.69   31.89   32.23   32.20   32.46   33.35
      33.22   32.29                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chapman, Tedd                UWRF                 5:29.14    5:18.92        
      27.74   29.83   31.30   31.98   32.80   33.36   33.23   33.01
      33.47   32.20                                                
 20 Murphy, Sean                 UWW                  5:24.49    5:21.54        
      28.24   30.98   32.12   32.39   32.71   32.71   33.25   33.05
      33.41   32.68                                                
 21 Williams, Dean               UWW                  5:23.20    5:21.71        
      27.74   31.37   32.02   32.55   32.72   32.87   32.71   33.61
      33.45   32.67                                                
 -- Noffke, Mark                 UWL                  5:26.16         DQ        
 -- Gunther, Thad                UWSP                 4:56.50        SCR        
 -- Born, Bryan                  UWO                  5:46.20        SCR        
 -- Means, Ben                   UWW                  5:34.65        SCR        
 -- Bartlett, Brian              UWEC                 5:20.66        SCR        
 -- Gilbertson, Andy             UWW                  5:27.94        SCR        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Toomsen, Fallon              UWL                  2:13.06    2:13.41        
      28.60   32.70   40.26   31.85                                
  2 VonFeldt, Liz                UWEC                 2:16.37    2:13.53        
      28.87   34.78   38.42   31.46                                
  3 Grieger, Stephanie           UWL                  2:14.60    2:13.96        
      29.43   32.87   39.71   31.95                                
  4 Tierney, Liz                 UWO                  2:20.90    2:17.05        
      29.53   35.53   38.72   33.27                                
  5 Barnard, Rebecca             UWSP                 2:21.81    2:19.45        
      29.17   34.29   42.68   33.31                                
  6 Schaefer, Michelle           UWSP                 2:22.60    2:19.70        
      29.89   36.17   39.46   34.18                                
  7 Schact, Stacia               UWL                  2:22.89    2:20.19        
      30.27   37.31   38.99   33.62                                
  8 Menzel, Jacci                UWSP                 2:22.89    2:20.48        
      30.15   36.62   39.11   34.60                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harris, Heather              UWSP                 2:26.33    2:20.66        
      29.49   36.60   42.01   32.56                                
 10 Roskopf, Jennie              UWSP                 2:24.26    2:20.81        
      31.34   38.05   38.42   33.00                                
 11 Renelt, Renee                UWEC                 2:23.14    2:21.30        
      31.16   35.46   41.96   32.72                                
 12 Schultz, Laura               UWRF                 2:24.58    2:22.31        
      31.05   35.30   42.35   33.61                                
 13 Karis, Steph                 UWL                  2:25.93    2:23.24        
      31.50   37.67   39.77   34.30                                
 14 Vollstedt, Katie             UWEC                 2:27.20    2:23.56        
      31.04   36.56   43.05   32.91                                
 15 Guerndt, Janine              UWW                  2:24.35    2:23.85        
      31.01   35.07   43.83   33.94                                
 16 Haug, Amy                    UWO                  2:24.50    2:24.05        
      30.01   37.29   42.19   34.56                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Glow, Meghan                 UWW                  2:24.34    2:24.34        
      21.30   46.36   42.00   34.68                                
 18 Vida, Sarah                  UWL                  2:25.90    2:25.36        
      29.90   36.10   43.97   35.39                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wallen, Tori                 UWEC                 2:29.94    2:26.51        
      31.92   36.51   44.05   34.03                                
 20 Mangini, Giulia              UWEC                 2:31.16    2:26.89        
      31.09   39.63   40.22   35.95                                
 21 Karis, Jess                  UWL                  2:31.20    2:29.08        
      32.79   39.36   39.79   37.14                                
 22 Olson, Abby                  UWRF                 2:39.05    2:33.47        
      34.11   36.51   48.39   34.46                                
 23 Wedl, Heidi                  UWEC                 2:35.59    2:33.63        
      32.17   39.30   45.84   36.32                                
 24 VanBuren, Sarah              UWO                  2:38.60    2:34.00        
      33.85   39.61   45.60   34.94                                
 25 Smith, Somorae               UWRF                 2:36.34    2:34.43        
      32.03   38.85   45.64   37.91                                
 26 Bowe, Amy                    UWRF                 2:49.59    2:45.11        
      36.72   40.35   49.53   38.51                                
 -- Broskoff, Megan              UWRF                 2:22.33         DQ        
 -- Schwartz, Sara               UWEC                 2:29.12        SCR        
 -- Schneider, Michelle          UWEC                 2:34.17        SCR        
 -- Miles, Elizabeth             UWL                  2:16.04        SCR        
 -- Melvin, Krista               UWL                  2:13.11        SCR        
 -- Fahrner, Berit               UWSP                 2:23.65        SCR        
 -- Gibbons, JoJo                UWO                  2:23.91        SCR        
 -- Empanger, Carlene            UWL                  2:16.01        SCR        
 -- Alt, Sarah                   UWEC                 2:30.53        SCR        
 -- Jopke, Ann                   UWL                  2:23.20        SCR        
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaercher, Ethan              UWL                  2:02.09    2:00.03        
      24.94   29.55   37.21   28.33                                
  2 Gunther, Thad                UWSP                 2:00.33    2:00.68        
      25.85   30.63   36.27   27.93                                
  3 Spurr, Matt                  UWL                  2:03.27    2:01.10        
      24.46   31.95   34.43   30.26                                
  4 Anderson, Alex               UWSP                 1:57.37    2:01.61        
      25.95   30.35   34.83   30.48                                
  5 Newport, Garth               UWSP                 2:02.56    2:02.71        
      25.70   31.05   36.42   29.54                                
  6 Welton, Nick                 UWL                  2:08.52    2:04.33        
      25.78   31.22   38.68   28.65                                
  7 Gilbertson, Andy             UWW                  2:06.46    2:05.40        
      25.34   31.67   37.64   30.75                                
  8 Whiting, Robin               UWSP                 2:07.76    2:06.26        
      25.84   33.02   37.69   29.71                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zinoviev, Alex               UWO                  2:09.10    2:06.80        
      26.61   31.69   38.19   30.31                                
 10 Burg, Aaron                  UWO                  2:10.60    2:06.81        
      26.26   34.46   37.30   28.79                                
 11 Dettman, Karl                UWL                  2:10.16    2:07.00        
      26.14   32.67   36.45   31.74                                
 12 Jarvis, Jon                  UWRF                 2:09.82    2:07.06        
      27.00   32.13   37.60   30.33                                
 13 Hawke, Ryan                  UWRF                 2:12.44    2:07.51        
      27.12   33.59   37.93   28.87                                
 14 Bartlett, Brian              UWEC                 2:11.95    2:08.56        
      26.53   33.68   39.23   29.12                                
 15 Hallom, Jason                UWRF                 2:13.78    2:09.08        
      26.66   32.70   39.36   30.36                                
 16 Lemsky, Dan                  UWW                  2:17.96    2:10.88        
      27.71   34.71   36.98   31.48                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fisher, Travis               UWEC                 2:15.14    2:11.62        
      26.30   33.17   37.35   34.80                                
 18 Means, Ben                   UWW                  2:18.92    2:11.91        
      26.89   34.64   39.39   30.99                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Enerson, Eric                UWO                  2:22.20    2:17.76        
      28.26   34.68   41.08   33.74                                
 20 Lemsky, Rick                 UWW                  2:30.33    2:27.06        
      31.95   40.03   38.98   36.10                                
 -- Sievers, Matt                UWSP                 2:05.37        SCR        
 -- Schmidt, Brian               UWSP                      NT        SCR        
 -- Noffke, Paul                 UWL                  2:09.47        SCR        
 -- Murphy, Ryan                 UWW                  2:16.53        SCR        
 -- Williams, Dean               UWW                  2:16.84        SCR        
 -- Shattuck, David              UWL                  2:11.47        SCR        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bartz, Alissa                UWSP                   25.00      24.66        
  2 Melvin, Anne                 UWL                    24.51      24.75        
  3 Severson, Cori               UWEC                   25.06      24.80        
  4 Fink, Lexi                   UWL                    25.68      24.83        
  5 Randall, Jen                 UWSP                   25.02      24.93        
  6 Herder, Elizabeth            UWSP                   25.59      25.11        
  7 Janssen, Erica               UWSP                   24.99      25.19        
  8 Guettel, Sarah               UWW                    26.31      25.70        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deters, Kelly                UWRF                   26.07      25.73        
 10 Goss, Nicki                  UWEC                   25.38      25.92        
 11 Dejarlais, Krista            UWEC                   26.08      26.19        
 12 Ciano, Nicole                UWO                    26.35      26.36        
 13 LaMott, Amy                  UWRF                   26.97      26.66        
 14 Kintop, Kristy               UWO                    27.52      26.75        
 15 Flanscha, Kenzie             UWRF                   27.42      26.76        
 16 Feather, Jenny               UWO                    27.01      26.94        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stetzinger, Colleen          UWW                    27.69      27.43        
 18 Walters, Jerri               UWL                    28.15      27.56        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lohr, Cathy                  UWW                    28.01      27.76        
 20 Mukavitz, Michele            UWW                    28.75      28.52        
 21 Sullivan, Mia                UWW                    29.55      28.68        
 22 Williams, Lucy               UWRF                   29.07      28.84        
 23 Ishikuro, Maiko              UWRF                   29.48      29.35        
 24 Peters, Jessica              UWO                    30.71      30.32        
 -- Conway, Kathleen             UWSP                   26.17        SCR        
 -- Gibbons, JoJo                UWO                    27.13        SCR        
 -- Schutts, Kara                UWL                    26.72        SCR        
 -- Melvin, Krista               UWL                    24.83        SCR        
 -- Renelt, Renee                UWEC                   26.29        SCR        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rowlands, Trevor             UWL                    22.15      21.62        
  1 Martin, Travis               UWL                    21.81      21.62        
  3 VanVleet, Brandon            UWRF                   21.75      21.68        
  4 Marshall, Aaron              UWSP                   21.74      21.73        
  5 Sievers, Matt                UWSP                   21.86      21.77        
  6 Smaagard, Ryan               UWRF                   22.34      22.23        
  7 Fisher, Steve                UWEC                   22.45      22.24        
  8 Lotzer, Mike                 UWEC                   23.19      22.30        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wolf, Travis                 UWSP                   22.77      22.33        
 10 Dettman, Dave                UWL                    22.78      22.51        
 11 Iimori, Yusuke               UWO                    22.78      22.82        
 12 Cavill, Mike                 UWL                    22.74      22.83        
 13 Rosier, Nick                 UWSP                   22.96      22.95        
 14 Schvetz, Chris               UWW                    22.85      22.96        
 15 Dill, Brett                  UWO                    23.31      23.16        
 16 Lease, Justin                UWO                    23.61     J23.30        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Noll, Erik                   UWEC                   23.91     J23.30        
 18 Duffy, Travis                UWW                    25.24      24.21        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Moran, Jim                   UWO                    25.52      24.44        
 20 Straw, Chris                 UWEC                   26.29      25.53        
 -- Eloranta, Tyler              UWSP                   22.38        SCR        
 -- Engler, Chris                UWSP                   22.07        SCR        
 -- Anderson, Alex               UWSP                   21.68        SCR        
 -- Welton, Nick                 UWL                    22.61        SCR        
 -- Burg, Aaron                  UWO                    23.14        SCR        
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Uw-Stevens Point  'A'                             4:00.98    4:14.21        
     1) Herder, Elizabeth               2) Roskopf, Jennie                
     3) Barnard, Rebecca                4) Janssen, Erica                 
      31.12   33.74   33.93   38.31   28.36   32.23   26.85   29.67
  2 Uw-La Crosse  'A'                                 4:02.85    4:15.00        
     1) Schutts, Kara                   2) Walters, Jerri                 
     3) Vida, Sarah                     4) Grieger, Stephanie             
      30.53   33.72   33.46   39.02   29.49   34.09   26.25   28.44
  3 Uw-Eau Claire  'A'                                4:17.18    4:17.45        
     1) Wallen, Tori                    2) Mangini, Giulia                
     3) Schwartz, Sara                  4) Goss, Nicki                    
      31.83   34.01   33.43   38.43   29.11   34.00   27.06   29.58
  4 Uw-River Falls  'A'                               4:26.13    4:28.28        
     1) Flanscha, Kenzie                2) Dado, Sara                     
     3) Crunstedt, Ashley               4) Fisher, Cassie                 
      31.75   41.92   26.53   41.74   30.61   36.95   28.49   30.29
  5 Uw-Oshkosh  'A'                                   4:16.15    4:29.64        
     1) Andreska, Katie                 2) Kintop, Kristy                 
     3) Haug, Amy                       4) Mathe, Beth                    
      32.59   34.50   33.95   38.43   30.09   35.40   30.66   34.02
  6 Uw-Whitewater  'A'                                4:20.69    4:30.36        
     1) Guerndt, Janine                 2) Plautz, Becca                  
     3) Stetzinger, Colleen             4) Mukavitz, Michele              
      31.90   34.66   36.07   40.36   29.72   35.65   29.90   32.10
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Uw-La Crosse  'A'                                 3:31.96    3:40.69        
     1) Noffke, Paul                    2) Dettman, Karl                  
     3) Spurr, Matt                     4) Hogberg, Weine                 
      26.97   28.54   16.15   45.28   24.89   28.67   24.23   25.96
  2 Uw-Stevens Point  'A'                             3:30.33    3:46.47        
     1) Anderson, Alex                  2) Gunther, Thad                  
     3) Newport, Garth                  4) Schmidt, Brian                 
      26.10   28.80   30.35   34.73   25.03   29.43   24.63   27.40
  3 Uw-Whitewater  'A'                                3:44.53    3:55.46        
     1) Kan, Elliot                     2) Lemsky, Rick                   
     3) Williams, Dean                  4) Lau, Andy                      
      28.67   29.78   32.22   36.91   26.39   28.97   25.04   27.48
  4 Uw-River Falls  'A'                               3:58.00    3:58.34        
     1) Hawke, Ryan                     2) Smaagard, Ryan                 
     3) Kessenich, Dan                  4) Chapman, Tedd                  
      30.28   30.17   30.18   34.67   27.85   33.31   24.80   27.08
  5 Uw-Oshkosh  'A'                                   3:44.19    4:04.69        
     1) Enerson, Eric                   2) Moran, Jim                     
     3) Ludwig, Erik                    4) Born, Bryan                    
      32.08   33.39   29.67   35.14   27.56   33.33   25.44   28.08
  6 Uw-Eau Claire  'A'                                3:55.06    4:11.88        
     1) Lotzer, Mike                    2) Straw, Chris                   
     3) Carroll, Mike                   4) Welch, John                    
      29.00   32.61   37.53   42.27   26.67   30.86   25.08   27.86

Event 13  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:48.59  A ST
        1:51.99  B ST
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Uw-Stevens Point  'A'                             1:49.83    1:55.54        
     1) Correll, Lindsay                2) Menzel, Jacci                  
     3) Barnard, Rebecca                4) Randall, Jen                   
      28.88   31.93   27.58   27.15                                
  2 Uw-Eau Claire  'A'                                1:55.31    1:56.56        
     1) Dejarlais, Krista               2) Mangini, Giulia                
     3) Quist, Ashley                   4) Severson, Cori                 
      30.38   32.99   28.62   24.57                                
  3 Uw-La Crosse  'A'                                 1:52.86    1:57.40        
     1) Schutts, Kara                   2) Walters, Jerri                 
     3) Vida, Sarah                     4) Lick, Karrin                   
      29.78   32.47   29.10   26.05                                
  4 Uw-Oshkosh  'A'                                   1:57.07    2:07.98        
     1) Triatik, Becky                  2) Kintop, Kristy                 
     3) VanBuren, Sarah                 4) Polzin, Dannielle              
      33.47   33.70   31.91   28.90                                
  5 Uw-Whitewater  'A'                                1:58.55    2:08.18        
     1) Obermeyer-Tuttle, Sara          2) McCabe, Shelia                 
     3) Lohr, Cathy                     4) Rodman, Sarah                  
      32.27   37.80   30.75   27.36                                
  6 Uw-River Falls  'A'                               1:56.85    2:09.82        
     1) Leland, Kristy                  2) Smith, Somorae                 
     3) Crunstedt, Ashley               4) Ishikuro, Maiko                
      33.49   36.46   30.10   29.77                                
 
Event 14  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:33.29  A ST
        1:35.69  B ST
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Uw-La Crosse  'A'                                 1:36.69    1:42.36        
     1) Noffke, Paul                    2) Dettman, Karl                  
     3) Martin, Travis                  4) Cavill, Mike                   
      26.96   27.21   24.88   23.31                                
  2 Uw-Stevens Point  'A'                             1:35.02    1:43.15        
     1) Wolf, Travis                    2) Anderson, Alex                 
     3) Whiting, Robin                  4) Sievers, Matt                  
      27.41   27.79   24.13   23.82                                
  3 Uw-Eau Claire  'A'                                1:44.40    1:45.84        
     1) Noll, Erik                      2) Fisher, Travis                 
     3) Bartlett, Brian                 4) Lotzer, Mike                   
      29.81   28.60   25.77   21.66                                
  4 Uw-Whitewater  'A'                                1:42.05    1:47.81        
     1) Sova, Tim                       2) Lemsky, Rick                   
     3) Williams, Dean                  4) Means, Ben                     
      27.55   30.87   25.78   23.61                                
  5 Uw-River Falls  'A'                               1:44.23    1:48.97        
     1) Kessenich, Dan                  2) Smaagard, Ryan                 
     3) Goetsch, Chad                   4) Chapman, Tedd                  
      29.80   30.01   25.81   23.35                                
  6 Uw-Oshkosh  'A'                                   1:41.04    1:52.08        
     1) Enerson, Eric                   2) Ludwig, Erik                   
     3) Patzwald, John                  4) Born, Bryan                    
      29.40   31.32   26.63   24.73                                
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:34.99  A ST
        4:43.99  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Grieger, Stephanie           UWL                  4:43.88    4:43.50 B ST   
      29.69   34.13   36.18   35.97   40.38   41.14   33.39   32.62
  2 Empanger, Carlene            UWL                  4:49.52    4:44.39        
      30.26   35.29   36.41   35.95   41.13   41.54   32.33   31.48
  3 Fahrner, Berit               UWSP                 4:44.79    4:46.41        
      30.50   34.18   38.78   38.28   39.02   39.51   33.93   32.21
  4 Toomsen, Fallon              UWL                  4:44.97    4:48.29        
      30.32   35.96   36.50   35.33   41.25   41.56   34.79   32.58
  5 Miles, Elizabeth             UWL                  4:40.77    4:48.56        
      29.85   34.50   37.23   35.96   41.53   42.23   34.03   33.23
  6 Hughes, Jean                 UWSP                 4:51.47    4:52.69        
      29.94   34.03   40.13   39.31   41.28   42.11   33.74   32.15
  7 Kalow, Afton                 UWSP                 4:54.07    4:52.82        
      30.63   34.63   38.64   37.81   42.43   42.75   33.68   32.25
  8 Luke, Melanie                UWSP                 5:14.38    4:59.65        
      32.32   36.22   40.01   39.29   42.90   42.82   33.82   32.27
-------------------------------------------------------------------------
  9 Andreska, Katie              UWO                  5:07.01    5:03.94        
      33.22   39.33   39.00   37.91   42.86   42.70   35.16   33.76
 10 Schultz, Laura               UWRF                 5:15.53    5:04.05        
      33.81   39.91   39.07   36.90   43.42   42.92   35.45   32.57
 11 Vollstedt, Katie             UWEC                 5:10.29    5:05.57        
      32.18   37.13   39.00   39.07   44.45   45.57   35.03   33.14
 12 Guerndt, Janine              UWW                  5:09.85    5:06.44        
      31.79   36.16   37.89   37.95   45.41   46.40   35.76   35.08
 13 Palmert, Vanessa             UWEC                 5:10.40    5:06.53        
      33.74   38.77   41.79   40.45   41.17   42.04   35.10   33.47
 14 Plautz, Becca                UWW                  5:12.04    5:06.64        
      32.86   37.97   40.91   40.54   41.63   42.47   35.72   34.54
 15 Genal, Emily                 UWRF                 5:25.09    5:12.44        
      33.59   39.56   40.61   39.61   45.15   45.37   35.33   33.22
 16 Gibbons, Julie               UWO                  5:10.60    5:13.51        
      34.38   40.43   38.22   37.70   46.31   46.59   35.24   34.64
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lupo, Vicki                  UWW                  5:19.51    5:17.73        
      33.00   37.13   42.04   40.98   46.53   46.52   36.65   34.88
 18 Mathe, Beth                  UWO                  5:39.60    5:29.77        
      33.66   38.50   41.45   41.76   49.54   51.24   37.26   36.36
-------------------------------------------------------------------------
 19 Albrecht, Erin               UWEC                 5:32.74    5:30.79        
      35.12   40.95   41.98   41.11   48.47   49.26   38.21   35.69
 20 Smith, Somorae               UWRF                 5:35.61    5:30.90        
      34.35   40.01   42.38   40.71   47.92   46.69   41.21   37.63
 21 Bowe, Amy                    UWRF                 6:10.50    6:00.49        
      38.35   46.13   44.92   44.57   52.02   52.62   42.15   39.73
 -- Harris, Heather              UWSP                      NT        SCR        
 -- Barnard, Rebecca             UWSP                      NT        SCR        
 -- Conway, Kathleen             UWSP                      NT        SCR        
 -- Roskopf, Jennie              UWSP                 5:10.21        SCR        
 -- Karis, Steph                 UWL                  5:18.67        SCR        
 -- Tierney, Liz                 UWO                  5:00.90        SCR        
 -- Geurts, Shara                UWL                  5:05.47        SCR        
 -- Menzel, Jacci                UWSP                 5:17.02        SCR        
 -- Jopke, Ann                   UWL                  5:00.66        SCR        
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        4:03.59  A ST
        4:11.99  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaercher, Ethan              UWL                  4:22.45    4:19.16        
      27.40   31.67   32.73   32.85   37.89   38.48   29.48   28.66
  2 Nowak, Peter                 UWSP                      NT    4:24.34        
      27.73   31.27   34.87   34.20   38.83   38.37   29.64   29.43
  3 Gunther, Thad                UWSP                 4:20.60    4:26.84        
      28.48   32.39   34.53   32.97   37.39   37.62   32.92   30.54
  4 Welch, John                  UWEC                 4:50.43    4:28.92        
      29.00   34.01   35.07   33.91   37.79   37.95   31.59   29.60
  5 Noffke, Paul                 UWL                  4:43.07    4:32.83        
      28.09   32.24   32.94   32.51   40.98   41.74   32.78   31.55
  6 Zinoviev, Alex               UWO                  4:37.40    4:33.50        
      27.94   32.24   35.04   34.62   39.33   39.76   32.58   31.99
  7 Shattuck, David              UWL                  4:38.28    4:34.11        
      28.07   32.06   33.51   33.79   40.17   40.71   33.50   32.30
  8 Jarvis, Jon                  UWRF                 4:53.80    4:36.38        
      27.95   32.73   35.50   35.08   40.35   41.87   32.23   30.67
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carroll, Mike                UWEC                 4:35.10    4:37.64        
      28.79   33.24   36.05   35.44   40.59   41.85   30.28   31.40
 10 Hawke, Ryan                  UWRF                 4:54.87    4:42.97        
      28.12   33.20   36.83   36.24   40.92   41.21   34.57   31.88
 11 Schmidt, Brian               UWSP                 4:55.47    4:44.14        
      27.65   32.11   37.56   38.52   39.24   41.20   33.97   33.89
 12 Murphy, Ryan                 UWW                  4:58.44    4:48.20        
      30.48   33.94   37.94   36.41   42.79   43.10   32.44   31.10
 13 Murphy, Sean                 UWW                  5:00.64    5:00.25        
      28.29   33.73   41.62   40.63   42.40   44.96   34.71   33.91
 -- Johnson, Stetson             UWEC                 5:07.00         DQ        
      30.91   38.34   38.65   38.14   40.23   41.18   33.59   31.29
 -- Welton, Nick                 UWL                  4:32.07        SCR        
 -- Silverberg, Kaleb            UWSP                      NT        SCR        
 -- Whiting, Robin               UWSP                 4:51.47        SCR        
 -- Clausen, Sam                 UWSP                      NT        SCR        
 -- Lantinen, Randy              UWSP                      NT        SCR        
 -- Sievers, Matt                UWSP                      NT        SCR        
 -- Enerson, Eric                UWO                  5:24.00        SCR        
 -- Newport, Garth               UWSP                 4:35.75        SCR        
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.29  A ST
        1:00.29  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Melvin, Anne                 UWL                    57.88      58.21 A ST   
      26.50   31.71                                                
  2 Miles, Elizabeth             UWL                  1:00.69      59.50 B ST   
      28.48   31.02                                                
  3 Correll, Lindsay             UWSP                   59.80      59.92 B ST   
      27.89   32.03                                                
  4 Conway, Kathleen             UWSP                 1:02.78    1:00.92        
      27.94   32.98                                                
  5 Barnard, Rebecca             UWSP                 1:02.47    1:01.05        
      28.56   32.49                                                
  6 Harris, Heather              UWSP                 1:02.24    1:01.34        
      28.93   32.41                                                
  7 VonFeldt, Liz                UWEC                 1:01.29    1:01.51        
      28.29   33.22                                                
  8 Schutts, Kara                UWL                  1:04.59    1:02.55        
      29.32   33.23                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schwartz, Sara               UWEC                 1:05.17    1:03.50        
      29.90   33.60                                                
 10 Quist, Ashley                UWEC                 1:04.21    1:03.77        
      29.78   33.99                                                
 11 Haug, Amy                    UWO                  1:04.90    1:04.02        
      29.74   34.28                                                
 12 Alt, Sarah                   UWEC                 1:05.34    1:04.67        
      29.22   35.45                                                
 13 Vida, Sarah                  UWL                  1:04.44    1:04.76        
      29.80   34.96                                                
 14 Schneider, Michelle          UWEC                 1:08.69    1:05.30        
      31.27   34.03                                                
 15 Stetzinger, Colleen          UWW                  1:06.78    1:05.46        
      30.16   35.30                                                
 16 Koenig, Lisa                 UWL                  1:03.00    1:06.60        
      31.07   35.53                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Crunstedt, Ashley            UWRF                 1:12.75    1:07.62        
      31.17   36.45                                                
 18 Feather, Jenny               UWO                  1:08.70    1:08.98        
      31.64   37.34                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wedl, Heidi                  UWEC                 1:10.54    1:10.59        
      32.07   38.52                                                
 20 Lohr, Cathy                  UWW                  1:09.54    1:11.49        
      32.16   39.33                                                
 21 VanBuren, Sarah              UWO                  1:13.90    1:11.75        
      33.03   38.72                                                
 22 Deters, Kelly                UWRF                 1:09.39    1:12.22        
      32.28   39.94                                                
 -- Tierney, Liz                 UWO                  1:04.06        SCR        
 -- Goss, Nicki                  UWEC                 1:16.23        SCR        
 -- Hughes, Jean                 UWSP                      NT        SCR        
 -- Grieger, Stephanie           UWL                  1:01.93        SCR        
 -- Lick, Karrin                 UWL                  1:03.58        SCR        
 -- Severson, Cori               UWEC                 1:07.19        SCR        
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          50.29  A ST
          51.89  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Newport, Garth               UWSP                   51.54      52.15        
      24.38   27.77                                                
  2 Grunwald, Matt               UWSP                   51.97      52.17        
      24.21   27.96                                                
  3 Mork, Josh                   UWL                    53.57      52.26        
      24.30   27.96                                                
  4 Whiting, Robin               UWSP                   55.21      52.46        
      24.57   27.89                                                
  5 Lashley, Craig               UWW                    54.60      52.91        
      24.57   28.34                                                
  5 Spurr, Matt                  UWL                    53.61      52.91        
      24.54   28.37                                                
  7 Engler, Chris                UWSP                   53.68      53.81        
      25.03   28.78                                                
  8 Schvetz, Chris               UWW                    56.44      53.98        
      25.12   28.86                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gilbertson, Andy             UWW                    55.13      54.01        
      25.23   28.78                                                
 10 Hallom, Jason                UWRF                   59.00      55.61        
      25.92   29.69                                                
 11 Bartlett, Brian              UWEC                   57.51      55.96        
      26.55   29.41                                                
 12 Williams, Dean               UWW                    57.74      56.36        
      27.15   29.21                                                
 13 Dill, Brett                  UWO                    56.80      57.53        
      25.34   32.19                                                
 14 Means, Ben                   UWW                  1:00.15      59.20        
      27.48   31.72                                                
 15 Kessenich, Dan               UWRF                 1:04.50    1:01.01        
      28.89   32.12                                                
 16 Ludwig, Erik                 UWO                  1:03.70    1:04.93        
      29.37   35.56                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Eloranta, Tyler              UWSP                   53.56        SCR        
 -- Martin, Travis               UWL                    59.50        SCR        
 -- Fisher, Steve                UWEC                   59.74        SCR        
 -- Gunther, Thad                UWSP                   53.98        SCR        
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.19  A ST
        1:56.59  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Melvin, Krista               UWL                  1:55.00    1:54.82 B ST   
      26.29   28.11   29.41   31.01                                
  2 Fink, Lexi                   UWL                  1:59.74    1:57.14        
      27.00   29.68   30.13   30.33                                
  3 Hughes, Jean                 UWSP                 1:59.98    1:59.17        
      28.29   30.12   30.58   30.18                                
  4 Gorman, Annie                UWEC                 2:00.10    1:59.96        
      27.26   29.93   31.33   31.44                                
  5 Geurts, Shara                UWL                  1:59.50    2:00.16        
      27.80   29.34   30.38   32.64                                
  6 Lick, Karrin                 UWL                  1:58.28    2:00.34        
      27.98   30.41   31.20   30.75                                
  7 Janssen, Erica               UWSP                 2:08.63    2:00.79        
      27.99   30.70   30.88   31.22                                
  8 Cole, Kelly                  UWO                  2:04.30    2:01.53        
      28.01   30.85   31.60   31.07                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Slagle, Courtney             UWSP                 2:03.15    2:02.06        
      27.16   30.20   32.18   32.52                                
 10 Severson, Cori               UWEC                 2:05.51    2:02.96        
      27.69   31.38   32.07   31.82                                
 11 Renelt, Renee                UWEC                 2:03.39    2:03.26        
      28.20   30.81   31.94   32.31                                
 12 Hackbart, Carrie             UWW                  2:03.98    2:03.92        
      28.20   30.91   31.97   32.84                                
 13 Randall, Jen                 UWSP                 2:07.01    2:04.23        
      27.99   30.57   32.57   33.10                                
 14 Wendorf, Jill                UWEC                 2:05.25    2:05.52        
      29.37   31.43   32.35   32.37                                
 15 Fisher, Cassie               UWRF                 2:08.81    2:05.79        
      29.11   31.43   32.78   32.47                                
 16 Gibbons, Julie               UWO                  2:08.10    2:06.40        
      28.88   31.57   32.97   32.98                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 LaMott, Amy                  UWRF                 2:10.01    2:07.30        
      29.58   32.18   32.23   33.31                                
 18 Goss, Nicki                  UWEC                 2:11.32    2:09.00        
      29.74   32.13   33.28   33.85                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Obermeyer-Tuttle, Sara       UWW                  2:12.59    2:10.01        
      29.77   32.56   33.85   33.83                                
 20 Rodman, Sarah                UWW                  2:11.70    2:13.90        
      30.79   33.06   34.73   35.32                                
 21 Polzin, Dannielle            UWO                  2:13.50    2:14.65        
      31.03   34.07   35.00   34.55                                
 22 Dado, Sara                   UWRF                 2:15.30    2:14.72        
      29.89   33.84   35.37   35.62                                
 23 Anderson, Chelsea            UWO                  2:22.80    2:14.95        
      30.71   34.08   35.58   34.58                                
 24 Mukavitz, Michele            UWW                  2:18.33    2:16.98        
      31.29   34.95   35.40   35.34                                
 25 Boilesen, Tiffany            UWW                  2:13.58    2:19.01        
      30.66   34.84   36.65   36.86                                
 26 Sullivan, Mia                UWW                       NT    2:20.47        
      31.73   35.30   36.47   36.97                                
 -- Kalow, Afton                 UWSP                 2:02.68        SCR        
 -- Gilbertson, Jenna            UWSP                 2:06.29        SCR        
 -- Empanger, Carlene            UWL                  1:57.66        SCR        
 -- Gibbons, JoJo                UWO                  2:07.90        SCR        
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:41.59  A ST
        1:43.69  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryan, Shane                  UWL                  1:42.72    1:42.32 B ST   
      24.27   25.31   26.35   26.39                                
  2 Marshall, Aaron              UWSP                 1:48.14    1:47.86        
      24.40   26.73   27.58   29.15                                
  3 Clausen, Sam                 UWSP                 1:48.47    1:48.60        
      25.26   27.48   28.18   27.68                                
  4 VanVleet, Brandon            UWRF                 1:49.28    1:48.74        
      24.53   27.05   28.31   28.85                                
  5 Burg, Aaron                  UWO                  1:52.90    1:49.21        
      25.05   27.28   28.19   28.69                                
  6 Hogberg, Weine               UWL                  1:52.80    1:49.31        
      25.47   27.79   28.39   27.66                                
  7 Martin, Travis               UWL                  1:51.66    1:49.39        
      24.65   27.36   28.30   29.08                                
  8 Eloranta, Tyler              UWSP                 1:47.21    1:49.50        
      25.61   27.04   28.12   28.73                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hellenbrand, Zeke            UWL                  1:51.15    1:50.52        
      25.60   27.65   28.47   28.80                                
 10 Lau, Andy                    UWW                  1:56.03    1:51.51        
      25.89   28.44   28.45   28.73                                
 11 Patzwald, John               UWO                  1:58.40    1:52.75        
      25.75   27.98   29.06   29.96                                
 12 Lease, Justin                UWO                  1:57.70    1:55.87        
      26.41   29.28   30.70   29.48                                
 13 Noll, Erik                   UWEC                 1:57.87    1:56.63        
      26.03   28.06   30.59   31.95                                
 14 Duffy, Travis                UWW                       NT    1:56.69        
      26.16   29.56   30.85   30.12                                
 15 Chapman, Tedd                UWRF                 1:59.70    1:57.04        
      27.34   29.16   29.94   30.60                                
 -- Logeman, Matt                UWL                  1:54.33        SCR        
 -- Grunwald, Matt               UWSP                 1:49.63        SCR        
 -- Nowak, Peter                 UWSP                 1:50.89        SCR        
 -- Wolf, Travis                 UWSP                 1:52.69        SCR        
 -- Fisher, Steve                UWEC                 1:58.62        SCR        
 -- Mork, Josh                   UWL                  1:47.64        SCR        
 -- Rowlands, Trevor             UWL                  1:47.24        SCR        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.29  A ST
        1:08.59  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Broskoff, Megan              UWRF                 1:08.93    1:08.03 B ST   
      32.16   35.87                                                
  2 Roskopf, Jennie              UWSP                 1:08.53    1:09.01        
      32.32   36.69                                                
  3 Karis, Steph                 UWL                  1:11.45    1:09.80        
      32.89   36.91                                                
  4 Tierney, Liz                 UWO                  1:12.09    1:10.12        
      32.95   37.17                                                
  5 Schaefer, Michelle           UWSP                 1:12.27    1:10.31        
      32.82   37.49                                                
  6 Menzel, Jacci                UWSP                 1:10.68    1:10.78        
      33.09   37.69                                                
  7 Schact, Stacia               UWL                  1:11.94    1:10.82        
      32.99   37.83                                                
  8 Karis, Jess                  UWL                  1:12.64    1:10.93        
      33.65   37.28                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Guettel, Sarah               UWW                  1:12.80    1:11.23        
      33.49   37.74                                                
 10 Mangini, Giulia              UWEC                 1:13.77    1:12.62        
      34.21   38.41                                                
 11 Walters, Jerri               UWL                  1:13.50    1:12.69        
      34.42   38.27                                                
 12 Kintop, Kristy               UWO                  1:13.80    1:13.88        
      34.79   39.09                                                
 13 Quist, Ashley                UWEC                 1:14.73    1:14.63        
      35.79   38.84                                                
 14 Dado, Sara                   UWRF                 1:20.70    1:18.92        
      36.25   42.67                                                
 15 Triatik, Becky               UWO                  1:20.20    1:19.32        
      37.14   42.18                                                
 16 McCabe, Shelia               UWW                  1:22.00    1:20.63        
      38.03   42.60                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Williams, Lucy               UWRF                 1:30.59    1:26.81        
      40.73   46.08                                                
 18 Ishikuro, Maiko              UWRF                 1:25.79    1:26.83        
      40.38   46.45                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Barnard, Rebecca             UWSP                 1:15.97        SCR        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          57.19  A ST
          59.19  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Iimori, Yusuke               UWO                    57.37      56.90 A ST   
      26.66   30.24                                                
  2 Dettman, Dave                UWL                  1:00.67      57.89 B ST   
      27.03   30.86                                                
  3 Anderson, Alex               UWSP                   58.46      58.64 B ST   
      28.10   30.54                                                
  4 Sievers, Matt                UWSP                 1:00.56    1:00.81        
      28.66   32.15                                                
  5 Dettman, Karl                UWL                       NT    1:00.86        
      28.03   32.83                                                
  6 Rosier, Nick                 UWSP                 1:02.33    1:02.27        
      29.39   32.88                                                
  7 Neish, Marcus                UWL                       NT    1:02.42        
      29.52   32.90                                                
  8 Fisher, Travis               UWEC                 1:05.40    1:03.35        
      29.12   34.23                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lantinen, Randy              UWSP                 1:04.55    1:03.50        
      29.98   33.52                                                
 10 Lemsky, Dan                  UWW                  1:06.11    1:03.93        
      29.67   34.26                                                
 11 Schmidt, Brian               UWSP                 1:07.84    1:04.77        
      30.01   34.76                                                
 12 Smaagard, Ryan               UWRF                 1:05.15    1:04.81        
      30.93   33.88                                                
 13 Moran, Jim                   UWO                  1:08.40    1:05.03        
      29.73   35.30                                                
 14 Lotzer, Mike                 UWEC                 1:07.95    1:05.34        
      30.04   35.30                                                
 15 Cavill, Mike                 UWL                  1:07.31    1:05.60        
      30.07   35.53                                                
 16 Ludwig, Erik                 UWO                  1:08.30    1:06.45        
      31.00   35.45                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lemsky, Rick                 UWW                  1:09.84    1:07.87        
      31.78   36.09                                                
 18 Straw, Chris                 UWEC                 1:22.97    1:19.09        
      36.84   42.25                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Hellenbrand, Zeke            UWL                  1:03.29        SCR        
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  A ST
        1:00.99  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Herder, Elizabeth            UWSP                 1:00.23      58.86 A ST   
      27.83   31.03                                                
  2 Melvin, Krista               UWL                  1:00.86    1:00.73 B ST   
      29.50   31.23                                                
  3 Melvin, Anne                 UWL                  1:02.23    1:02.07        
      29.69   32.38                                                
  4 Bartz, Alissa                UWSP                 1:00.88    1:02.09        
      29.60   32.49                                                
  5 Gilbertson, Jenna            UWSP                 1:02.03    1:02.21        
      29.96   32.25                                                
  6 Ciano, Nicole                UWO                  1:03.36    1:02.93        
      29.55   33.38                                                
  7 Correll, Lindsay             UWSP                 1:02.14    1:03.27        
      30.68   32.59                                                
  8 Glow, Meghan                 UWW                  1:05.39    1:03.86        
      31.16   32.70                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flanscha, Kenzie             UWRF                 1:04.70    1:04.43        
      30.79   33.64                                                
 10 Schutts, Kara                UWL                  1:07.00    1:04.65        
      30.88   33.77                                                
 11 Dejarlais, Krista            UWEC                 1:05.75    1:04.95        
      31.16   33.79                                                
 12 Gibbons, JoJo                UWO                  1:05.20    1:05.06        
      32.22   32.84                                                
 13 Wallen, Tori                 UWEC                 1:06.03    1:05.13        
      31.23   33.90                                                
 14 Schwartz, Sara               UWEC                 1:09.00    1:06.68        
      32.57   34.11                                                
 15 Olson, Abby                  UWRF                 1:08.92    1:06.96        
      32.74   34.22                                                
 16 Crunstedt, Ashley            UWRF                 1:09.89    1:07.66        
      32.89   34.77                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Koenig, Lisa                 UWL                  1:02.98    1:09.76        
      33.30   36.46                                                
 18 Peters, Jessica              UWO                  1:19.70    1:19.46        
      38.72   40.74                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Triatik, Becky               UWO                  1:10.40        SCR        
 -- Barnard, Rebecca             UWSP                 1:02.87        SCR        
 -- Toomsen, Fallon              UWL                  1:01.40        SCR        
 -- Grieger, Stephanie           UWL                  1:04.54        SCR        
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          51.49  A ST
          53.09  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wolf, Travis                 UWSP                   54.32      53.59        
      26.12   27.47                                                
  2 Gunther, Thad                UWSP                   53.95      53.96        
      26.08   27.88                                                
  3 Lashley, Craig               UWW                    55.39      54.98        
      26.56   28.42                                                
  4 Welton, Nick                 UWL                    54.40      55.04        
      27.15   27.89                                                
  5 Noffke, Paul                 UWL                    56.54      55.66        
      27.36   28.30                                                
  6 Logeman, Matt                UWL                    57.59      56.29        
      27.07   29.22                                                
  7 Sova, Tim                    UWW                  1:00.10      57.48        
      27.80   29.68                                                
  8 Hallom, Jason                UWRF                   58.71      57.91        
      28.15   29.76                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kan, Elliot                  UWW                    59.37      59.43        
       4.08   55.35                                                
 10 Silverberg, Kaleb            UWSP                   58.48    1:00.45        
      29.67   30.78                                                
 11 Enerson, Eric                UWO                  1:04.80    1:02.71        
      30.62   32.09                                                
 12 Kessenich, Dan               UWRF                 1:06.00    1:03.20        
      30.59   32.61                                                
 13 Born, Bryan                  UWO                  1:07.10    1:03.36        
      30.82   32.54                                                
 -- Fisher, Steve                UWEC                 1:00.42         DQ        
 -- Noffke, Mark                 UWL                  1:03.10        SCR        
 -- Dill, Brett                  UWO                  1:00.90        SCR        
 -- Rowlands, Trevor             UWL                    56.61        SCR        
 -- Newport, Garth               UWSP                   54.80        SCR       

Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.49  A ST
        2:11.19  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Herder, Elizabeth            UWSP                 2:14.99    2:13.30        
      30.37   33.56   34.61   34.76                                
  2 Toomsen, Fallon              UWL                  2:11.34    2:13.58        
      31.31   33.42   34.62   34.23                                
  3 Grieger, Stephanie           UWL                  2:14.85    2:14.97        
      32.04   33.74   34.61   34.58                                
  4 Correll, Lindsay             UWSP                 2:13.48    2:16.32        
      32.54   34.15   35.26   34.37                                
  5 Gilbertson, Jenna            UWSP                 2:12.67    2:16.99        
      32.27   34.10   35.22   35.40                                
  6 Cole, Kelly                  UWO                  2:19.80    2:17.21        
      32.38   34.60   34.87   35.36                                
  7 Barnard, Rebecca             UWSP                 2:15.80    2:17.95        
      32.60   33.89   35.25   36.21                                
  8 Flanscha, Kenzie             UWRF                 2:21.53    2:18.10        
      32.55   34.50   35.82   35.23                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ciano, Nicole                UWO                  2:20.90    2:18.47        
      31.83   34.64   36.24   35.76                                
 10 Glow, Meghan                 UWW                  2:20.86    2:19.52        
      32.21   34.84   36.16   36.31                                
 11 Guerndt, Janine              UWW                  2:21.46    2:20.44        
      32.20   35.58   36.44   36.22                                
 12 Dejarlais, Krista            UWEC                 2:20.53    2:20.99        
      32.97   35.66   36.55   35.81                                
 13 Olson, Abby                  UWRF                 2:27.14    2:22.44        
      33.92   35.81   36.67   36.04                                
 14 Wallen, Tori                 UWEC                 2:25.96    2:24.99        
      33.73   36.67   37.34   37.25                                
 15 Koenig, Lisa                 UWL                  2:18.28    2:27.87        
      34.69   37.12   38.30   37.76                                
 16 Crunstedt, Ashley            UWRF                 2:30.64    2:28.15        
      33.87   36.41   38.43   39.44                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Albrecht, Erin               UWEC                 2:30.09    2:31.70        
      35.95   38.54   39.30   37.91                                
 18 Leland, Kristy               UWRF                 2:34.27    2:34.24        
      35.75   38.80   39.60   40.09                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCabe, Shelia               UWW                  2:36.76    2:37.17        
      36.39   39.62   40.87   40.29                                
 -- Gibbons, JoJo                UWO                  2:18.50         DQ        
      32.50   34.02   38.17   37.03                                
 -- Triatik, Becky               UWO                  2:32.60        SCR        
 -- Bartz, Alissa                UWSP                 2:22.94        SCR        
 -- Schutts, Kara                UWL                  2:28.38        SCR        
 -- Wedl, Heidi                  UWEC                 2:41.28        SCR        
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:52.49  A ST
        1:55.49  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wolf, Travis                 UWSP                 1:58.90    1:58.56        
      27.56   29.56   30.96   30.48                                
  2 Welton, Nick                 UWL                  2:00.32    2:00.27        
      28.53   30.20   30.82   30.72                                
  3 Noffke, Paul                 UWL                  2:01.65    2:00.78        
      28.14   29.98   31.44   31.22                                
  4 Lashley, Craig               UWW                  2:01.92    2:01.17        
      28.60   30.79   31.11   30.67                                
  5 Kaercher, Ethan              UWL                  2:02.27    2:02.23        
      28.02   30.41   31.67   32.13                                
  6 Logeman, Matt                UWL                  2:04.97    2:03.80        
      30.03   31.73   31.31   30.73                                
  7 Silverberg, Kaleb            UWSP                 2:07.26    2:04.77        
      29.44   31.33   31.62   32.38                                
  8 Dill, Brett                  UWO                  2:11.50    2:09.27        
      29.65   32.42   33.22   33.98                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Noffke, Mark                 UWL                  2:15.59    2:10.21        
      30.85   32.49   33.67   33.20                                
 10 Sova, Tim                    UWW                  2:13.33    2:10.37        
      29.89   32.43   34.27   33.78                                
 11 Jarvis, Jon                  UWRF                 2:17.40    2:11.51        
      31.21   33.36   33.48   33.46                                
 12 Hawke, Ryan                  UWRF                 2:15.08    2:12.98        
      31.30   26.29   41.35   34.04                                
 13 Enerson, Eric                UWO                  2:21.30    2:17.78        
      31.73   34.63   36.14   35.28                                
 14 Born, Bryan                  UWO                  2:31.00    2:18.67        
      32.37   34.17   36.30   35.83                                
 15 Kessenich, Dan               UWRF                 2:20.99    2:18.81        
      31.37   34.43   36.34   36.67                                
 16 VonFeldt, Adam               UWEC                 2:32.91    2:33.15        
      35.09   38.09   40.74   39.23                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Gunther, Thad                UWSP                 2:00.51        SCR        
 -- Newport, Garth               UWSP                 2:00.14        SCR        
 -- Anderson, Alex               UWSP                 2:01.96        SCR        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.49  A ST
          53.79  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Melvin, Krista               UWL                    53.44      52.86 B ST   
      24.82   28.04                                                
  2 Fink, Lexi                   UWL                    55.61      53.98        
      26.02   27.96                                                
  3 Severson, Cori               UWEC                   55.17      54.74        
      25.99   28.75                                                
  4 Janssen, Erica               UWSP                   53.86      54.76        
      26.09   28.67                                                
  5 Geurts, Shara                UWL                    55.76      54.78        
      26.11   28.67                                                
  6 Bartz, Alissa                UWSP                   55.97      54.94        
      26.00   28.94                                                
  7 Randall, Jen                 UWSP                   55.02      55.23        
      26.46   28.77                                                
  8 Schutts, Kara                UWL                    57.86      56.11        
      27.06   29.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Goss, Nicki                  UWEC                   57.21      56.35        
      26.92   29.43                                                
 10 Renelt, Renee                UWEC                   56.92      56.47        
      27.06   29.41                                                
 11 Schultz, Laura               UWRF                   58.12      57.20        
      27.54   29.66                                                
 12 Fisher, Cassie               UWRF                   59.11      57.23        
      27.82   29.41                                                
 13 Hackbart, Carrie             UWW                    57.33      57.41        
      27.50   29.91                                                
 14 Haug, Amy                    UWO                    58.38      57.67        
      27.73   29.94                                                
 15 Conway, Kathleen             UWSP                   56.59      57.77        
      28.00   29.77                                                
 16 Deters, Kelly                UWRF                   57.45      57.80        
      27.62   30.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 LaMott, Amy                  UWRF                   59.81      58.52        
      28.32   30.20                                                
 18 Feather, Jenny               UWO                    58.79      59.02        
      28.78   30.24                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lohr, Cathy                  UWW                  1:01.50    1:00.01        
      28.71   31.30                                                
 20 Rodman, Sarah                UWW                  1:01.00    1:00.67        
      29.04   31.63                                                
 21 Mukavitz, Michele            UWW                  1:03.52    1:02.07        
      29.84   32.23                                                
 22 Anderson, Chelsea            UWO                  1:08.10    1:03.51        
      30.78   32.73                                                
 23 Sullivan, Mia                UWW                  1:05.83    1:03.89        
      29.59   34.30                                                
 24 Peters, Jessica              UWO                  1:08.80    1:06.42        
      31.77   34.65                                                
 -- Williams, Lucy               UWRF                 1:03.89         DQ        
 -- Kalow, Afton                 UWSP                   57.19        SCR        
 -- Hughes, Jean                 UWSP                   54.96        SCR        
 -- Cole, Kelly                  UWO                    57.83        SCR        
 -- Empanger, Carlene            UWL                    56.28        SCR        
 -- Toomsen, Fallon              UWL                    56.00        SCR        
 -- Melvin, Anne                 UWL                    53.91        SCR        
 -- Lick, Karrin                 UWL                       NT        SCR        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          45.69  A ST
          46.89  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rowlands, Trevor             UWL                    48.39      46.76 B ST   
      22.23   24.53                                                
  2 Marshall, Aaron              UWSP                   47.70      47.65        
      22.78   24.87                                                
  3 Martin, Travis               UWL                    48.70      47.72        
      22.91   24.81                                                
  4 VanVleet, Brandon            UWRF                   47.96      48.43        
      22.95   25.48                                                
  5 Fisher, Steve                UWEC                   50.19      48.46        
      22.88   25.58                                                
  6 Eloranta, Tyler              UWSP                   48.35      48.47        
      23.46   25.01                                                
  7 Sievers, Matt                UWSP                   49.46      49.01        
      23.06   25.95                                                
  8 Engler, Chris                UWSP                   50.77      49.24        
      23.06   26.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burg, Aaron                  UWO                    50.79      49.36        
      23.72   25.64                                                
 10 Lotzer, Mike                 UWEC                   52.20      49.75        
      23.35   26.40                                                
 11 Schvetz, Chris               UWW                    49.88      50.51        
      23.69   26.82                                                
 12 Cavill, Mike                 UWL                    51.40      50.88        
      24.01   26.87                                                
 13 Murphy, Ryan                 UWW                    52.34      51.10        
      24.49   26.61                                                
 14 Lease, Justin                UWO                    52.52      52.22        
      24.90   27.32                                                
 15 Duffy, Travis                UWW                    56.94      54.04        
      25.33   28.71                                                
 16 Noll, Erik                   UWEC                   53.05    1:03.61        
      30.11   33.50                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Hogberg, Weine               UWL                    50.54        SCR        
 -- Clausen, Sam                 UWSP                   51.89        SCR        
 -- Ryan, Shane                  UWL                    47.75        SCR        
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:23.79  A ST
        2:28.99  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Broskoff, Megan              UWRF                 2:29.99    2:27.52 B ST   
      34.12   37.48   37.63   38.29                                
  2 Roskopf, Jennie              UWSP                 2:33.97    2:29.99        
      34.00   37.54   38.94   39.51                                
  3 Karis, Steph                 UWL                  2:34.28    2:31.15        
      34.29   38.30   39.22   39.34                                
  4 Schaefer, Michelle           UWSP                 2:35.91    2:32.80        
      34.17   38.25   39.19   41.19                                
  5 VonFeldt, Liz                UWEC                 2:32.89    2:33.89        
      35.08   39.16   39.79   39.86                                
  6 Schact, Stacia               UWL                  2:36.15    2:36.25        
      36.06   39.31   40.66   40.22                                
  7 Menzel, Jacci                UWSP                 2:38.61    2:36.37        
      34.77   39.99   40.88   40.73                                
  8 Karis, Jess                  UWL                  2:34.69    2:36.46        
      35.04   38.85   40.00   42.57                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Guettel, Sarah               UWW                  2:36.36    2:36.95        
      34.68   39.84   40.75   41.68                                
 10 Mangini, Giulia              UWEC                 2:37.93    2:38.87        
      35.81   39.96   41.21   41.89                                
 11 Walters, Jerri               UWL                  2:41.01    2:40.77        
      36.04   40.69   41.48   42.56                                
 12 Andreska, Katie              UWO                  2:40.30    2:40.87        
      36.88   40.47   41.55   41.97                                
 13 Kintop, Kristy               UWO                  2:41.50    2:40.96        
      36.23   40.88   41.76   42.09                                
 14 Plautz, Becca                UWW                  2:42.97    2:41.79        
      36.77   40.61   41.89   42.52                                
 15 Triatik, Becky               UWO                  2:52.80    2:49.15        
      38.73   42.17   43.64   44.61                                
 16 Dado, Sara                   UWRF                 2:50.97    2:51.49        
      37.92   42.87   44.49   46.21                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wedl, Heidi                  UWEC                 3:00.53    3:00.78        
      40.55   45.57   46.66   48.00                                
 18 Ishikuro, Maiko              UWRF                 3:08.73    3:10.03        
      40.97   46.59   50.63   51.84                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Tierney, Liz                 UWO                  2:37.70        SCR        
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:04.79  A ST
        2:09.99  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dettman, Dave                UWL                  2:16.54    2:12.89        
      28.99   33.50   34.86   35.54                                
  2 Anderson, Alex               UWSP                 2:09.46    2:13.01        
      30.58   33.37   33.97   35.09                                
  3 Neish, Marcus                UWL                  2:18.61    2:15.34        
      30.64   34.56   35.08   35.06                                
  4 Hellenbrand, Zeke            UWL                  2:18.23    2:15.68        
      30.02   33.93   34.94   36.79                                
  5 Spurr, Matt                  UWL                  2:20.68    2:16.27        
      30.03   33.94   35.59   36.71                                
  6 Dettman, Karl                UWL                  2:18.91    2:16.45        
      29.57   34.10   36.09   36.69                                
  7 Rosier, Nick                 UWSP                 2:26.79    2:16.76        
      31.36   34.88   34.98   35.54                                
  8 Lantinen, Randy              UWSP                 2:20.34    2:19.25        
      31.17   34.49   35.95   37.64                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lemsky, Dan                  UWW                  2:24.24    2:22.67        
      31.27   35.70   37.19   38.51                                
 10 Moran, Jim                   UWO                  2:32.20    2:22.92        
      32.16   36.60   36.13   38.03                                
 11 Smaagard, Ryan               UWRF                 2:27.79    2:23.72        
      31.44   35.86   37.42   39.00                                
 12 Lemsky, Rick                 UWW                  2:30.27    2:25.53        
      32.18   35.27   38.85   39.23                                
 13 Fisher, Travis               UWEC                 2:26.10    2:26.58        
      31.96   36.39   38.57   39.66                                
 14 Schmidt, Brian               UWSP                 2:24.06    2:26.76        
      32.72   37.65   37.30   39.09                                
 15 Ludwig, Erik                 UWO                  2:32.60    2:29.67        
      32.09   36.78   38.84   41.96                                
 16 Straw, Chris                 UWEC                 3:03.65    2:54.77        
      39.34   43.45   45.89   46.09                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Iimori, Yusuke               UWO                  2:10.00         DQ        
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:07.49  A ST
        2:12.99  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Miles, Elizabeth             UWL                  2:08.42    2:08.85 B ST   
      28.88   32.14   33.34   34.49                                
  2 Fahrner, Berit               UWSP                 2:16.15    2:15.31        
      30.84   34.11   35.27   35.09                                
  3 Jopke, Ann                   UWL                  2:19.09    2:16.38        
      30.70   34.30   35.08   36.30                                
  4 Harris, Heather              UWSP                 2:18.57    2:17.36        
      30.44   34.17   35.55   37.20                                
  5 Gorman, Annie                UWEC                 2:18.53    2:18.80        
      30.42   34.25   36.29   37.84                                
  6 Schwartz, Sara               UWEC                 2:23.86    2:20.10        
      31.58   34.49   35.76   38.27                                
  7 Tierney, Liz                 UWO                  2:21.50    2:21.26        
      30.96   35.17   37.16   37.97                                
  8 Alt, Sarah                   UWEC                 2:27.10    2:21.67        
      31.04   35.10   37.17   38.36                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kalow, Afton                 UWSP                 2:28.88    2:22.46        
      31.65   35.62   36.40   38.79                                
 10 Conway, Kathleen             UWSP                 2:27.55    2:22.98        
      31.78   35.93   37.17   38.10                                
 11 Vollstedt, Katie             UWEC                 2:26.15    2:24.85        
      31.89   36.49   38.02   38.45                                
 12 Quist, Ashley                UWEC                 2:27.41    2:26.54        
      32.27   36.37   38.04   39.86                                
 13 Vida, Sarah                  UWL                  2:22.19    2:27.83        
      31.58   36.19   38.11   41.95                                
 14 Schneider, Michelle          UWEC                 2:34.00    2:29.46        
      33.04   36.99   39.34   40.09                                
 15 Stetzinger, Colleen          UWW                  2:31.19    2:30.25        
      33.66   38.04   39.01   39.54                                
 16 Lupo, Vicki                  UWW                  2:34.17    2:31.94        
      32.92   37.12   39.32   42.58                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mathe, Beth                  UWO                  2:33.50    2:35.99        
      33.26   39.11   40.85   42.77                                
 18 Smith, Somorae               UWRF                 2:45.33    2:43.15        
      34.48   40.20   43.24   45.23                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 VanBuren, Sarah              UWO                  2:48.70    2:45.66        
      34.94   41.39   45.07   44.26                                
 20 Bowe, Amy                    UWRF                 3:04.92    3:05.36        
      37.57   46.43   51.11   50.25                                
 -- Hughes, Jean                 UWSP                      NT        SCR        
 -- Luke, Melanie                UWSP                      NT        SCR        
 -- Barnard, Rebecca             UWSP                      NT        SCR        
 -- Correll, Lindsay             UWSP                 2:20.42        SCR        
 -- Koenig, Lisa                 UWL                  2:29.89        SCR        
 -- Haug, Amy                    UWO                  2:42.60        SCR        
 -- Roskopf, Jennie              UWSP                      NT        SCR        
 -- Grieger, Stephanie           UWL                  2:15.78        SCR        
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:52.59  A ST
        1:56.49  B ST
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Grunwald, Matt               UWSP                 1:55.11    1:56.49 B ST   
      26.19   29.25   30.24   30.81                                
  2 Mork, Josh                   UWL                  2:00.06    1:59.00        
      26.30   30.21   31.49   31.00                                
  3 Newport, Garth               UWSP                 2:00.82    1:59.10        
      26.39   29.89   31.09   31.73                                
  4 Gilbertson, Andy             UWW                  2:02.25    1:59.67        
      26.72   30.50   30.93   31.52                                
  5 Williams, Dean               UWW                  2:04.52    2:02.97        
      27.98   31.00   31.63   32.36                                
  6 Whiting, Robin               UWSP                 2:04.54    2:04.19        
      28.05   31.30   32.23   32.61                                
  7 Engler, Chris                UWSP                 2:02.83    2:04.65        
      26.99   30.58   32.93   34.15                                
  8 Bartlett, Brian              UWEC                 2:07.11    2:06.31        
      27.72   31.19   32.42   34.98                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zinoviev, Alex               UWO                  2:09.40    2:06.95        
      26.62   30.88   33.26   36.19                                
 10 Shattuck, David              UWL                  2:17.08    2:09.94        
      28.03   32.66   34.17   35.08                                
 11 Lantinen, Randy              UWSP                 2:13.71    2:11.21        
      28.38   32.36   34.78   35.69                                
 12 Goetsch, Chad                UWRF                 2:17.67    2:12.54        
      27.57   31.75   34.34   38.88                                
 13 Patzwald, John               UWO                  2:19.30    2:15.88        
      29.34   32.81   35.49   38.24                                
 14 Means, Ben                   UWW                  2:26.68    2:20.19        
      28.61   33.49   38.04   40.05                                
 -- Spurr, Matt                  UWL                  2:07.09         DQ        
 -- Eloranta, Tyler              UWSP                 2:13.58        SCR        
 -- Silverberg, Kaleb            UWSP                      NT        SCR        
 -- Kaercher, Ethan              UWL                  2:03.14        SCR        
 -- Carroll, Mike                UWEC                 2:08.44        SCR        
 -- Schmidt, Brian               UWSP                      NT        SCR        
 -- Heatwole, Scott              UWEC                      NT        SCR        
 
Event 39  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:33.59  A ST
        3:38.59  B ST
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Uw-Stevens Point  'A'                             3:39.59    3:53.83        
     1) Hughes, Jean                    2) Barnard, Rebecca               
     3) Herder, Elizabeth               4) Luke, Melanie                  
      26.89   28.28   26.91   29.82   28.33   32.12   29.87   31.61
  2 Uw-La Crosse  'A'                                 3:39.56    3:53.97        
     1) Schutts, Kara                   2) Grieger, Stephanie             
     3) Miles, Elizabeth                4) Melvin, Anne                   
      28.17   30.62   28.94   31.11   28.44   30.84   25.94   29.91
  3 Uw-Eau Claire  'A'                                3:46.09    3:58.01        
     1) Mangini, Giulia                 2) Dejarlais, Krista              
     3) Goss, Nicki                     4) Alt, Sarah                     
      28.75   31.22   27.92   31.42   28.00   30.70   28.65   31.35
  4 Uw-Oshkosh  'A'                                   3:50.40    3:59.58        
     1) Triatik, Becky                  2) Gibbons, Julie                 
     3) Kintop, Kristy                  4) Tierney, Liz                   
      29.35   31.67   28.26   31.03   28.23   31.72   28.11   31.21
  5 Uw-Whitewater  'A'                                3:55.24    4:03.35        
     1) Plautz, Becca                   2) Lohr, Cathy                    
     3) Rodman, Sarah                   4) Mukavitz, Michele              
      29.56   31.58   28.56   30.84   28.96   31.46   30.11   32.28
  6 Uw-River Falls  'A'                               3:55.33    4:19.02        
     1) Deters, Kelly                   2) Smith, Somorae                 
     3) Bowe, Amy                       4) Schultz, Laura                 
      30.59   34.26   31.60   34.41   33.17   35.88   28.80   30.31
 
Event 40  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:03.99  A ST
        3:08.99  B ST
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Uw-Whitewater  'A'                                3:21.62    3:23.65        
     1) Means, Ben                      2) Sova, Tim                      
     3) Murphy, Ryan                    4) Lemsky, Dan                    
      25.41   27.40   23.90   26.54   23.79   26.16   24.03   26.42
  2 Uw-Stevens Point  'A'                             3:07.88    3:24.99        
     1) Anderson, Alex                  2) Clausen, Sam                   
     3) Gunther, Thad                   4) Engler, Chris                  
      22.28   26.01   23.26   25.63   26.51   29.08   25.28   26.94
  3 Uw-La Crosse  'A'                                 3:11.33    3:25.10        
     1) Logeman, Matt                   2) Cavill, Mike                   
     3) Welton, Nick                    4) Hellenbrand, Zeke              
      24.30   26.70   24.21   27.28   23.66   26.36   25.28   27.31
  4 Uw-River Falls  'A'                               3:33.54    3:28.26        
     1) Jarvis, Jon                     2) Hallom, Jason                  
     3) Chapman, Tedd                   4) Kessenich, Dan                 
      25.60   28.15   24.25   26.43   24.04   27.16   25.01   27.62
  5 Uw-Oshkosh  'A'                                   3:21.27    3:35.52        
     1) Born, Bryan                     2) Ludwig, Erik                   
     3) Zinoviev, Alex                  4) Patzwald, John                 
      26.31   28.81   25.48   28.42   26.37   29.07   24.16   26.90
  6 Uw-Eau Claire  'A'                                3:26.00    3:42.30        
     1) Straw, Chris                    2) VonFeldt, Adam                 
     3) Fisher, Travis                  4) Lotzer, Mike                   
      27.46   30.30   27.00   30.24   26.40   30.66   23.99   26.25


Back to the WIAC home page

 

Uwsa_l5.gif (239 bytes) 

(c) 1999 Board of Regents of the
University of Wisconsin System, All Rights Reserved