2002 WIAC Swimming & Diving
Championship Results

Hosted By UW-Whitewater

February 21 - 23, 2002


MEN'S TEAM SCORES
1. UW-Stevens Point--1190.0
2. UW-La Crosse--959.0
3. UW-Eau Claire--821.0
4. UW-Whitewater--687.0
5. UW-Oshkosh--463.0
6. UW-River Falls--282.0 WOMEN'S TEAM SCORES
1. UW-La Crosse--1223.0
2. UW-Stevens Point--1216.0
3. UW-Oshkosh--616.0
4. UW-Eau Claire--599.0
5. UW-River Falls--393.0
6. UW-Whitewater--377.0


     Top of Page
        ------------------------------------                                                    
        Ev #1 WOMENS   200YD FREESTYLE RELAY                                                    
        ------------------------------------                                                    
                                                                                                
        Pool Record    # Stevens Point                              1:36.80 2002                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              1:37.14 2001                
        D-III A Cut    % 1:37.09                                                                
        D-III B Cut    & 1:39.59                                                                
                                                                                                
        1   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      1:36.80#          
           Alissa Bartz  F, Amy Rockwell  F, Erica Janssen  F, Jen Randall  F                   
           Prelims -, Alissa Bartz  F, Amy Rockwell  F, Erica Janssen  F                        
           Christine Sammons  F                                                                 
                                                                 Prelim Time  1:43.49           
        2   UWL                  A                      UWL                   1:37.74&          
           Anne Melvin  F, Krista Melvin  F, Lexi Fink  F, Chandra Riberich  F                  
           Prelims -, Chandra Riberich  F, Toni Book  F, Lexi Fink  F                           
           Anne Melvin  F                                                                       
                                                                 Prelim Time  1:39.12&          
        3   UWEC                 A                      UWEC                  1:40.55           
           Liz Halbur Sr F, Kristjana Marston Sr F, Krista DeJarlais So F                       
           Meghan McDonald So F, Prelims -, Liz Halbur Sr F                                     
           Kristjana Marston Sr F, Krista DeJarlais So F, Meghan McDonald So F                  
                                                                 Prelim Time  1:40.69           
        4   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            1:44.43           
           Katie Anareska  F, Becky Triatik  F, Lisa Salm  F                                    
           Jennifer Broadley  F, Prelims -, Katie Anareska  F, Becky Triatik  F                 
           Lisa Salm  F, Jennifer Broadley  F                                                   
                                                                 Prelim Time  1:48.34           
        5   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        1:44.47           
           Kelly Deters  F, Deanna Ek-Pangerl  F, Amy LaMott  F                                 
           Laura Schultz  F, Prelims -, Amber Wuollet  F, Deb Schreckenghost  F                 
           Deanna Ek-Pangerl  F, Laura Schultz  F                                               
                                                                 Prelim Time  1:46.77           
        6   WW                   A                      WHITEWATER            1:48.93           
           Colleen Stetzinger So F, Sarah Rodman So F, Sheila McCabe So F                       
           Cathy Lohr Fr F, Prelims -, Rachel Brown So F, Becca Plautz Jr F                     
           Andrea Dunbar Fr F, Sarah Rodman So F                                                
                                                                 Prelim Time  1:57.84           
                                                                                                

     Top of Page
        ----------------------------------                                                      
        Ev #2 MENS   200YD FREESTYLE RELAY                                                      
        ----------------------------------                                                      
                                                                                                
        Pool Record    # Stevens Point                              1:24.95 1998                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              1:22.81 1997                
        D-III A Cut    % 1:23.19                                                                
        D-III B Cut    & 1:25.19                                                                
                                                                                                
        1   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      1:25.72           
           Aaron Marshall  M, Scott Bowe  M, Eric Sands  M, Erik Johnson  M                     
           Prelims -, Matt Sievers  M, Scott Bowe  M, Thad Gunther  M                           
           Eric Sands  M                                                                        
                                                                 Prelim Time  1:29.33           
        2   UWEC                 A                      UWEC                  1:26.69           
           Matt Oglesby Sr M, Brent Witt Sr M, Matt Schuebel So M                               
           Kyle Gulbrandson Sr M, Prelims -, Nate McDonald Sr M, Brent Witt Sr M                
           Matt Schuebel So M, Kyle Gulbrandson Sr M                                            
                                                                 Prelim Time  1:31.39           
        3   UWL                  A                      UWL                   1:27.14           
           Trevor Rowlands  M, Mike Cavill  M, Mike Devitt  M, Andy Multerer  M                 
           Prelims -, Mike Cavill  M, Dave Dettmann  M, Trevor Rowlands  M                      
           Mike Devitt  M                                                                       
                                                                 Prelim Time  1:29.02           
        4   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            1:28.57           
           Brett Dill  M, Aaron Evans  M, Joe Boersma  M, Mike Moran  M                         
           Prelims -, Eric Enerson  M, Todd Holmes  M, Justin Lease  M                          
           Joe Boersma  M                                                                       
                                                                 Prelim Time  1:35.18           
        5   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        1:29.82           
           Brandon VanVleet  M, Jon Jarvis  M, Ryan Hawke  M, Chad Goetsch  M                   
           Prelims -, Ryan Hawke  M, Jon Jarvis  M, Chad Goetsch  M                             
           Brandon VanVleet  M                                                                  
                                                                 Prelim Time  1:31.21           
        6   WW                   A                      WHITEWATER            1:31.44           
           Dan Neumann Fr M, Brett Rindt So M, Matt Voll Jr M                                   
           Karl Dettmann Fr M, Prelims -, Dan Neumann Fr M, Alex Kademan So M                   
           Matt Voll Jr M, Karl Dettmann Fr M                                                   
                                                                 Prelim Time  1:34.41           
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------------                                                          
        Ev #3 WOMENS   500YD FREESTYLE                                                          
        ------------------------------                                                          
                                                                                                
        Pool Record    # Shelly Weyers        La Crosse             5:07.23 1988                
        WIAC Record    $ Shelly Weyers        La Crosse             5:07.23 1988                
        D-III A Cut    % 5:03.99                                                                
        D-III B Cut    & 5:11.49                                                                
                                                                                                
        1   Karrin Lick                                 UWL                   5:19.35           
                                                                 Prelim Time  5:22.59           
        2   Ann Jopke                                   UWL                   5:20.10           
                                                                 Prelim Time  5:19.87           
        3   Krista Melvin                               UWL                   5:20.23           
                                                                 Prelim Time  5:22.52           
        4   Mary Thone                                  UW-STEVENS POINT      5:20.83           
                                                                 Prelim Time  5:20.31           
        5   Melanie Luke                                UW-STEVENS POINT      5:22.75           
                                                                 Prelim Time  5:22.96           
        6   Courtney Slagle                             UW-STEVENS POINT      5:23.77           
                                                                 Prelim Time  5:23.80           
        7   Jean Hughes                                 UW-STEVENS POINT      5:24.99           
                                                                 Prelim Time  5:24.06           
        8   Deb Salzer                                  UW-STEVENS POINT      5:25.96           
                                                                 Prelim Time  5:29.59           
        9   Kelle Shea                                  UWL                   5:26.11           
                                                                 Prelim Time  5:30.20           
        10  Amber Wuollet                               UW-RIVER FALLS        5:29.08           
                                                                 Prelim Time  5:32.50           
        11  Elisa Bloomier                              WHITEWATER            5:36.05           
                                                                 Prelim Time  5:37.81           
        12  Jill Wendorff                               UWEC                  5:38.25           
                                                                 Prelim Time  5:37.51           
        13  Deb Schreckenghost                          UW-RIVER FALLS        5:37.19           
                                                                 Prelim Time  5:37.91           
        14  Julie Gibbons                               UW-OSHKOSH            5:37.72           
                                                                 Prelim Time  5:40.27           
        15  Sara Schwartz                               UWEC                  5:39.17           
                                                                 Prelim Time  5:40.71           
        16  Beth Mathe                                  UW-OSHKOSH            5:40.16           
                                                                 Prelim Time  5:45.17           
        17  Sara Obermeyer-Tuttle                       WHITEWATER            5:47.39           
                                                                 Prelim Time  5:52.65           
        18  Valerie Schmitz                             UW-OSHKOSH            5:52.49           
                                                                 Prelim Time  5:52.31           
        19  Vicki Lupo                                  WHITEWATER            5:54.41           
        20  Alison York                                 UW-RIVER FALLS        6:01.47           
        21  Sheila McCabe                               WHITEWATER            6:09.03           
        22  Laura Carter                                UWEC                  6:13.88           
        23  Jill Krezoski                               UWEC                  6:26.94           
                                                                                                

     Top of Page
        ----------------------------                                                            
        Ev #4 MENS   500YD FREESTYLE                                                            
        ----------------------------                                                            
                                                                                                
        Pool Record    # Gary Davis           Simon Fraser          4:37.99 1980                
        WIAC Record    $ John Borta           Whitewater            4:34.65 2000                
        D-III A Cut    % 4:35.59                                                                
        D-III B Cut    & 4:42.99                                                                
                                                                                                
        1   John Borta                                  WHITEWATER            4:38.94&          
                                                                 Prelim Time  4:40.41&          
        2   Anthony Harris                              UW-STEVENS POINT      4:53.12           
                                                                 Prelim Time  4:53.77           
        3   Mike Devitt                                 UWL                   4:53.26           
                                                                 Prelim Time  4:58.23           
        4   Peter Nowak                                 UW-STEVENS POINT      4:54.01           
                                                                 Prelim Time  4:56.33           
        5   Josh Mork                                   UWL                   4:57.11           
                                                                 Prelim Time  4:56.19           
        6   Mike Carroll                                UWEC                  5:00.58           
                                                                 Prelim Time  4:59.12           
        7   Sam Clausen                                 UW-STEVENS POINT      4:56.57           
                                                                 Prelim Time  4:59.47           
        8   Sean Murphy                                 WHITEWATER            5:00.31           
                                                                 Prelim Time  5:00.21           
        9   John Welch                                  UWEC                  5:02.29           
                                                                 Prelim Time  5:01.27           
        10  Keith Kuzera                                WHITEWATER            5:03.81           
                                                                 Prelim Time  5:07.10           
        11  Matt Morrison                               UWL                   5:06.65           
                                                                 Prelim Time  5:09.75           
        12  Stetson Johnson                             UWEC                  5:15.16           
                                                                 Prelim Time  5:11.89           
        13  Brian Bartlett                              UWEC                  5:07.61           
                                                                 Prelim Time  5:12.03           
        14  Phil Peterson                               UW-STEVENS POINT      5:08.33           
                                                                 Prelim Time  5:17.07           
        15  Nate McDonald                               UWEC                  5:12.33           
                                                                 Prelim Time  5:16.84           
        16  Jon Patzwald                                UW-OSHKOSH            5:13.79           
                                                                 Prelim Time  5:12.92           
        17  Elliot Kan                                  WHITEWATER            5:16.80           
                                                                 Prelim Time  5:13.03           
        18  Brad Welnick                                UWL                   5:18.63           
                                                                 Prelim Time  5:16.72           
        19  Dean Williams                               WHITEWATER            5:24.09           
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------------                                                  
        Ev #5 WOMENS   200YD INDIVIDUAL MEDLEY                                                  
        --------------------------------------                                                  
                                                                                                
        Pool Record    # Fallon Toomsen       La Crosse             2:11.60 2002                
        WIAC Record    $ Traci Bergo          Eau Claire            2:11.55 1987                
        D-III A Cut    % 2:09.99                                                                
        D-III B Cut    & 2:12.49                                                                
                                                                                                
        1   Fallon Toomsen                              UWL                   2:11.60#          
                                                                 Prelim Time  2:12.07&          
        2   Christine Sammons                           UW-STEVENS POINT      2:12.21&          
                                                                 Prelim Time  2:13.47           
        3   Kristjana Marston                           UWEC                  2:13.67           
                                                                 Prelim Time  2:14.47           
        4   Shara Geurts                                UWL                   2:14.85           
                                                                 Prelim Time  2:16.83           
        5   Anna Meyer                                  UWL                   2:17.41           
                                                                 Prelim Time  2:16.91           
        6   Liz Tierney                                 UW-OSHKOSH            2:19.86           
                                                                 Prelim Time  2:18.65           
        7   Jacci Menzel                                UW-STEVENS POINT      2:18.55           
                                                                 Prelim Time  2:20.11           
        8   Stacia Schacht                              UWL                   2:19.76           
                                                                 Prelim Time  2:19.38           
        9   Megan Broskoff                              UW-RIVER FALLS        2:20.46           
                                                                 Prelim Time  2:20.64           
        10  Heather Harris                              UW-STEVENS POINT      2:22.11           
                                                                 Prelim Time  2:21.22           
        11  Jennifer Collings                           UW-OSHKOSH            2:22.59           
                                                                 Prelim Time  2:20.67           
        12  Rebecca Barnard                             UW-STEVENS POINT      2:23.78           
                                                                 Prelim Time  2:22.60           
        13  Renee Renelt                                UWEC                  2:21.85           
                                                                 Prelim Time  2:22.75           
        14  Tori Wallen                                 UWEC                  2:23.72           
                                                                 Prelim Time  2:24.61           
        15  Katie Mondloh                               UWL                   2:25.30           
                                                                 Prelim Time  2:28.58           
        16  Christine Wahlquist                         UWEC                  2:25.48           
                                                                 Prelim Time  2:26.58           
        17  Jess Karis                                  UWL                   2:28.09           
                                                                 Prelim Time  2:28.07           
        18  Emily Genal                                 UW-RIVER FALLS        2:30.64           
                                                                 Prelim Time  2:28.74           
        19  Tanya Ringquist                             UWEC                  2:30.42           
        20  Jennifer Long                               UWEC                  2:33.97           
        21  Kristy Leland                               UW-RIVER FALLS        2:40.25           
        22  Amy Bowe                                    UW-RIVER FALLS        2:48.67           
            Allyssa Young                               UWEC                    DQ              
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------------------                                                    
        Ev #6 MENS   200YD INDIVIDUAL MEDLEY                                                    
        ------------------------------------                                                    
                                                                                                
        Pool Record    # Randy Boelk          Stevens Point         1:53.82 1998                
        WIAC Record    $ Randy Boelk          Stevens Point         1:52.67 2000                
        D-III A Cut    % 1:53.49                                                                
        D-III B Cut    & 1:56.19                                                                
                                                                                                
        1   Matt Oglesby                                UWEC                  1:55.94&          
                                                                 Prelim Time  1:58.90           
        2   Chris Smith                                 UWEC                  1:57.73           
                                                                 Prelim Time  1:59.62           
        3   Thad Gunther                                UW-STEVENS POINT      1:58.28           
                                                                 Prelim Time  1:59.36           
        4   Ethan Kaercher                              UWL                   2:00.07           
                                                                 Prelim Time  2:03.31           
        5   Mike Moran                                  UW-OSHKOSH            2:00.50           
                                                                 Prelim Time  2:00.64           
        6   Mark Hanson                                 UW-STEVENS POINT      2:03.54           
                                                                 Prelim Time  2:02.45           
        7   Matt Sievers                                UW-STEVENS POINT      2:02.46           
                                                                 Prelim Time  2:03.36           
        8   Andrew Gilbertson                           WHITEWATER            2:02.91           
                                                                 Prelim Time  2:04.79           
        9   Adan Burgos                                 UWL                   2:02.96           
                                                                 Prelim Time  2:06.22           
        10  Paul Noffke                                 UWL                   2:04.71           
                                                                 Prelim Time  2:05.31           
        11  Chad Morrow                                 UWL                   2:05.55           
                                                                 Prelim Time  2:05.46           
        12  Matt Voll                                   WHITEWATER            2:05.91           
                                                                 Prelim Time  2:06.28           
        13  Robin Whiting                               UW-STEVENS POINT      2:05.78           
                                                                 Prelim Time  2:08.80           
        14  Garrett Roser                               UWL                   2:06.36           
                                                                 Prelim Time  2:06.53           
        15  Karl Dettmann                               WHITEWATER            2:06.39           
                                                                 Prelim Time  2:08.29           
        16  Dan Neumann                                 WHITEWATER            2:07.59           
                                                                 Prelim Time  2:06.85           
        17  Ryan Hawke                                  UW-RIVER FALLS        2:07.78           
                                                                 Prelim Time  2:07.42           
        18  Adam Roub                                   UWEC                  2:12.91           
                                                                 Prelim Time  2:12.70           
        19  Eric Enerson                                UW-OSHKOSH            2:20.43           
        20  Rick Lemsky                                 WHITEWATER            2:26.80           
                                                                                                

     Top of Page
        -----------------------------                                                           
        Ev #7 WOMENS   50YD FREESTYLE                                                           
        -----------------------------                                                           
                                                                                                
        Pool Record    # Jennifer Hasel       Oshkosh                :24.17 1998                
        WIAC Record    $ Mary Agazzi          Stevens Point          :23.96 2000                
        D-III A Cut    % :24.09                                                                 
        D-III B Cut    & :24.69                                                                 
                                                                                                
        1   Alissa Bartz                                UW-STEVENS POINT       :24.24&          
                                                                 Prelim Time   :24.43&          
        2   Anne Melvin                                 UWL                    :24.27&          
                                                                 Prelim Time   :24.96           
        3   Jen Randall                                 UW-STEVENS POINT       :24.57&          
                                                                 Prelim Time   :24.42&          
        4   Amy Rockwell                                UW-STEVENS POINT       :24.79           
                                                                 Prelim Time   :24.77           
        5   Erica Janssen                               UW-STEVENS POINT       :24.86           
                                                                 Prelim Time   :25.03           
        6   Chandra Riberich                            UWL                    :25.38           
                                                                 Prelim Time   :25.10           
        7   Lexi Fink                                   UWL                    :25.12           
                                                                 Prelim Time   :25.27           
        8   Laura Latt                                  UW-STEVENS POINT       :25.68           
                                                                 Prelim Time   :25.64           
        9   Liz Halbur                                  UWEC                   :25.71           
                                                                 Prelim Time   :25.44           
        10  Meghan McDonald                             UWEC                   :25.74           
                                                                 Prelim Time   :25.48           
        11  Krista DeJarlais                            UWEC                   :25.81           
                                                                 Prelim Time   :25.66           
        12  Toni Book                                   UWL                    :25.96           
                                                                 Prelim Time   :25.54           
        13  Carrie Hackbart                             WHITEWATER             :26.25           
                                                                 Prelim Time   :25.80           
        14  Kelly Deters                                UW-RIVER FALLS         :26.27           
                                                                 Prelim Time   :25.99           
        15  Lisa Salm                                   UW-OSHKOSH             :26.29           
                                                                 Prelim Time   :26.43           
        16  Deanna Ek-Pangerl                           UW-RIVER FALLS         :26.49           
                                                                 Prelim Time   :26.64           
        17  Laura Schultz                               UW-RIVER FALLS         :26.53           
                                                                 Prelim Time   :26.49           
        18  Jennifer Broadley                           UW-OSHKOSH             :26.66           
                                                                 Prelim Time   :26.56           
        19  Amy LaMott                                  UW-RIVER FALLS         :26.66           
        20  Cathy Lohr                                  WHITEWATER             :26.67           
        21  Jenny Feather                               UW-OSHKOSH             :26.68           
        22  Kelly Cole                                  UW-OSHKOSH             :26.87           
        23  Crystal Betker                              UWEC                   :26.93           
        24  Kristy Kintop                               UW-OSHKOSH             :27.24           
        25  Kenzie Flanscha                             UW-RIVER FALLS         :27.28           
        26  Colleen Stetzinger                          WHITEWATER             :27.29           
        27  Becky Triatik                               UW-OSHKOSH             :27.72           
        28  Logan Baker                                 UW-RIVER FALLS         :27.88           
        29  Sarah Rodman                                WHITEWATER             :28.49           
        30  Jenny Bieck                                 UW-OSHKOSH             :28.65           
        31  Maggie Manning                              UWEC                   :28.89           
        32  Abby Olson                                  UW-RIVER FALLS         :29.55           
        33  Jessica Peters                              UW-OSHKOSH             :30.42           
        34  Natalie Keller                              UW-OSHKOSH             :30.53           
        35  Jenny Eubank                                UW-OSHKOSH             :31.17           
        36  Andrea Dunbar                               WHITEWATER             :31.29           
        37  Sarah Forsman                               UW-RIVER FALLS         :31.83           
                                                                                                

     Top of Page
        ---------------------------                                                             
        Ev #8 MENS   50YD FREESTYLE                                                             
        ---------------------------                                                             
                                                                                                
        Pool Record    # Dave Willoughby      Stevens Point          :20.73 1998                
        WIAC Record    $ Chad Paulson         Eau Claire             :20.71 2000                
        D-III A Cut    % :20.69                                                                 
        D-III B Cut    & :21.39                                                                 
                                                                                                
        1   Erik Johnson                                UW-STEVENS POINT       :21.54           
                                                                 Prelim Time   :21.92           
        2   Brandon VanVleet                            UW-RIVER FALLS         :21.77           
                                                                 Prelim Time   :21.53           
        3   Scott Bowe                                  UW-STEVENS POINT       :21.83           
                                                                 Prelim Time   :21.98           
        4   Aaron Marshall                              UW-STEVENS POINT       :21.85           
                                                                 Prelim Time   :21.76           
        5   Andy Multerer                               UWL                    :22.00           
                                                                 Prelim Time   :21.76           
        6   Eric Sands                                  UW-STEVENS POINT       :22.15           
                                                                 Prelim Time   :22.01           
        7   Trevor Rowlands                             UWL                    :21.97           
                                                                 Prelim Time   :22.17           
        8   Brett Dill                                  UW-OSHKOSH             :22.39           
                                                                 Prelim Time   :22.69           
        9   Kyle Gulbrandson                            UWEC                   :22.53           
                                                                 Prelim Time   :22.29           
        10  Brent Witt                                  UWEC                   :22.74           
                                                                 Prelim Time   :22.68           
        11  Matt Schuebel                               UWEC                   :22.76           
                                                                 Prelim Time   :22.33           
        12  Mike Cavill                                 UWL                    :22.97           
                                                                 Prelim Time   :22.68           
        13  Mike Lotzer                                 UWEC                   :22.77           
                                                                 Prelim Time   :22.94           
        14  Wes Feeney                                  UWEC                   :22.78           
                                                                 Prelim Time   :22.87           
        15  Brett Rindt                                 WHITEWATER             :22.85           
                                                                 Prelim Time   :22.90           
        16  Dave Dettmann                               UWL                    :22.97           
                                                                 Prelim Time   :22.70           
        17  Jon Jarvis                                  UW-RIVER FALLS         :23.09           
                                                                 Prelim Time   :22.77           
        18  Aaron Evans                                 UW-OSHKOSH             :23.14           
                                                                 Prelim Time   :23.23           
        19  Joe Boersma                                 UW-OSHKOSH             :23.33           
        20  Justin Lease                                UW-OSHKOSH             :23.49           
        21  Dan Lemsky                                  WHITEWATER             :23.69           
        22  Jeremy Meserole                             UWEC                   :23.74           
        23  Alex Kademan                                WHITEWATER             :24.19           
        24  Jason Kaiser                                WHITEWATER             :27.71           
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------                                                               
        Ev #9 WOMENS   3 M DIVING                                                               
        -------------------------                                                               
                                                                                                
        Pool Record    # Erin LeRoy           Oshkosh                487.55 2002                
        WIAC Record    $ Sara Malatz          Eau Claire             500.80 1996                
        D-III A Cut    % 410.00                                                                 
                                                                                                
        1   Erin LeRoy                                  UW-OSHKOSH             487.55#           
                                                                Prelim Score   487.50%           
        2   Rachel Heitkamp                             UW-OSHKOSH             458.05%           
                                                                Prelim Score   452.75%           
        3   Lisa Tulkki                                 UWL                    449.95%           
                                                                Prelim Score   436.65%           
        4   Kaici Burk                                  UWEC                   408.85           
                                                                Prelim Score   421.15%           
        5   Adria Bye                                   UWEC                   357.95           
                                                                Prelim Score   364.15           
        6   Lauren Asay                                 UWL                    349.15           
                                                                Prelim Score   364.30           
        7   Shannon Abramczyk                           UW-OSHKOSH             327.40           
        8   Jessica Spellbrink                          UW-RIVER FALLS         290.20           
        9   Pam Van Aacken                              UW-OSHKOSH             217.40           
            Katie Montey                                WHITEWATER              SCR             
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------                                                                
        Ev #10 MENS   1 M DIVING                                                                
        ------------------------                                                                
                                                                                                
        Pool Record    # John Karpe           Eau Claire             506.20 1998                
        WIAC Record    $ John Karpe           Eau Claire             553.15 1999                
        D-III A Cut    % 435.00                                                                 
                                                                                                
        1   Chris Hansman                               UW-OSHKOSH             448.60%           
                                                                Prelim Score   437.80%           
        2   David Bahr                                  UW-OSHKOSH             420.45           
                                                                Prelim Score   411.70           
        3   Scott Heatwole                              UWEC                   382.20           
                                                                Prelim Score   364.50           
        4   Dan Von Feldt                               UWEC                   331.85           
                                                                Prelim Score   356.90           
        5   Justin Steele                               UWL                    310.60           
                                                                Prelim Score   305.90           
        6   David Tatro                                 WHITEWATER             240.90           
                                                                Prelim Score   285.60           
        7   David Hayes                                 UW-STEVENS POINT       277.30           
        8   Xee Xiong                                   UWL                    276.65           
        9   Jason Stedman                               UW-STEVENS POINT       227.65           
        10  Keith Green                                 UW-STEVENS POINT       154.45           
        11  Todd Holmes                                 UW-OSHKOSH             153.25           
                                                                                                

     Top of Page
        ----------------------------------                                                      
        Ev #11 WOMENS   400YD MEDLEY RELAY                                                      
        ----------------------------------                                                      
                                                                                                
        Pool Record    # Stevens Point                              3:58.19 2002                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              3:57.38 2000                
        D-III A Cut    % 3:56.99                                                                
        D-III B Cut    & 4:02.59                                                                
                                                                                                
        1   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      3:58.19#          
           Alissa Bartz  F, Christine Sammons  F, Mary Thone  F, Amy Rockwell  F                
           Prelims -, Alissa Bartz  F, Katie Siebert  F, Berit Fahrner  F                       
           Amy Rockwell  F                                                                      
                                                                 Prelim Time  4:17.26           
        2   UWL                  A                      UWL                   3:58.65&          
           Anna Meyer  F, Shara Geurts  F, Anne Melvin  F, Krista Melvin  F                     
           Prelims -, Lisa Koenig  F, Katie Mondloh  F, Elizabeth Miles  F                      
           Fallon Toomsen  F                                                                    
                                                                 Prelim Time  4:08.88           
        3   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            4:12.96           
           Kelly Cole  F, Liz Tierney  F, Jennifer Collings  F, Jenny Feather  F                
           Prelims -, Katie Anareska  F, Kristy Kintop  F, Jennifer Collings  F                 
           Becky Triatik  F                                                                     
                                                                 Prelim Time  4:26.75           
        4   UWEC                 A                      UWEC                  4:15.78           
           Krista DeJarlais So F, Kristjana Marston Sr F, Sara Schwartz So F                    
           Meghan McDonald So F, Prelims -, Tori Wallen Fr F                                    
           Christine Wahlquist So F, Heidi Donabauer So F, Crystal Betker Fr F                  
                                                                 Prelim Time  4:31.16           
        5   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        4:17.72           
           Kenzie Flanscha  F, Megan Broskoff  F, Kelly Deters  F                               
           Laura Schultz  F, Prelims -, Abby Olson  F, Rebekah Goodspeed  F                     
           Emily Genal  F, Alison York  F                                                       
                                                                 Prelim Time  4:40.40           
        6   WW                   A                      WHITEWATER            4:18.65           
           Elisa Bloomier Sr F, Rachel Brown So F, Colleen Stetzinger So F                      
           Carrie Hackbart So F, Prelims -, Sara Obermeyer-Tuttle Fr F                          
           Becca Plautz Jr F, Vicki Lupo Jr F, Sarah Rodman So F                                
                                                                 Prelim Time  4:36.48           
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------                                                        
        Ev #12 MENS   400YD MEDLEY RELAY                                                        
        --------------------------------                                                        
                                                                                                
        Pool Record    # Illinois-Chicago                           3:22.15 1985                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              3:25.14 2000                
        D-III A Cut    % 3:25.99                                                                
        D-III B Cut    & 3:29.99                                                                
                                                                                                
        1   UWEC                 A                      UWEC                  3:30.09           
           Matt Oglesby Sr M, Chris Smith Sr M, Kyle Gulbrandson Sr M                           
           Brent Witt Sr M, Prelims -, Matt Oglesby Sr M, Chris Smith Sr M                      
           Kyle Gulbrandson Sr M, Brent Witt Sr M                                               
                                                                 Prelim Time  3:40.18           
        2   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      3:32.08           
           Thad Gunther  M, Andy Janicki  M, Anthony Harris  M, Erik Johnson  M                 
           Prelims -, Andy Kanetzke  M, Nathan Eddingsaas  M, Matt Sievers  M                   
           Sam Clausen  M                                                                       
                                                                 Prelim Time  3:40.84           
        3   UWL                  A                      UWL                   3:32.84           
           Paul Noffke  M, Chad Morrow  M, Ethan Kaercher  M, Trevor Rowlands  M                
           Prelims -, Dave Pinkert  M, Dave Dettmann  M, Josh Mork  M                           
           Mike Cavill  M                                                                       
                                                                 Prelim Time  3:44.36           
        4   WW                   A                      WHITEWATER            3:33.28           
           Craig Lashley Fr M, Karl Dettmann Fr M, Andrew Gilbertson Fr M                       
           John Borta Sr M, Prelims -, Brett Rindt So M, Matt Voll Jr M                         
           Dean Williams So M, Dan Lemsky Fr M                                                  
                                                                 Prelim Time  3:48.55           
        5   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            3:43.01           
           Aaron Evans  M, Mike Moran  M, Brett Dill  M, Joe Boersma  M                         
           Prelims -, Brett Dill  M, Justin Lease  M, Joe Boersma  M                            
           Jon Patzwald  M                                                                      
                                                                 Prelim Time  4:00.38           
        6   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        3:58.93           
           Ryan Hawke  M, Eli Eschenbauch  M, Chad Goetsch  M, Jon Jarvis  M                    
           Prelims -, Ryan Hawke  M, Eli Eschenbauch  M, Chad Goetsch  M                        
           Jon Jarvis  M                                                                        
                                                                 Prelim Time  4:00.35           
                                                                                                

     Top of Page
        ----------------------------------                                                      
        Ev #13 WOMENS   200YD MEDLEY RELAY                                                      
        ----------------------------------                                                      
                                                                                                
        Pool Record    # Stevens Point                              1:47.98 2002                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              1:47.98 2002                
        D-III A Cut    % 1:48.59                                                                
        D-III B Cut    & 1:51.99                                                                
                                                                                                
        1   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      1:47.98#          
           Jen Randall  F, Mary Thone  F, Jean Hughes  F, Amy Rockwell  F                       
           Prelims -, Rebecca Barnard  F, Jacci Menzel  F, Lindsay Correll  F                   
           Melanie Luke  F                                                                      
                                                                 Prelim Time  1:58.94           
        2   UWL                  A                      UWL                   1:48.05%          
           Anna Meyer  F, Shara Geurts  F, Anne Melvin  F, Lexi Fink  F                         
           Prelims -, Toni Book  F, Stacia Schacht  F, Lisa Koenig  F                           
           Anne Melvin  F                                                                       
                                                                 Prelim Time  1:54.21           
        3   UWEC                 A                      UWEC                  1:55.95           
           Krista DeJarlais So F, Kristjana Marston Sr F, Sara Schwartz So F                    
           Meghan McDonald So F, Prelims -, Jennifer Long Fr F                                  
           Christine Wahlquist So F, Tanya Ringquist Fr F, Meghan McDonald So F                 
                                                                 Prelim Time  2:02.22           
        4   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            1:56.45           
           Kelly Cole  F, Liz Tierney  F, Jennifer Collings  F, Lisa Salm  F                    
           Prelims -, Julie Gibbons  F, Kristy Kintop  F, Beth Mathe  F                         
           Kelly Cole  F                                                                        
                                                                 Prelim Time  2:05.02           
        5   WW                   A                      WHITEWATER            1:58.22           
           Elisa Bloomier Sr F, Rachel Brown So F, Cathy Lohr Fr F                              
           Carrie Hackbart So F, Prelims -, Sara Obermeyer-Tuttle Fr F                          
           Sarah Rodman So F, Colleen Stetzinger So F, Sheila McCabe So F                       
                                                                 Prelim Time  2:06.37           
        6   No Swimmer                                                                          
            River Falls          A                      UW-RIVER FALLS          DQ              
           Abby Olson  F, Rebekah Goodspeed  F, Logan Baker  F                                  
           Deb Schreckenghost  F                                                                
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------                                                        
        Ev #14 MENS   200YD MEDLEY RELAY                                                        
        --------------------------------                                                        
                                                                                                
        Pool Record    # Eau Claire                                 1:34.15 2002                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              1:32.92 2000                
        D-III A Cut    % 1:33.29                                                                
        D-III B Cut    & 1:35.69                                                                
                                                                                                
        1   UWEC                 A                      UWEC                  1:34.15#          
           Matt Oglesby Sr M, Chris Smith Sr M, Kyle Gulbrandson Sr M                           
           Matt Schuebel So M, Prelims -, Jeremy Meserole Fr M, Chris Smith Sr M                
           Kyle Gulbrandson Sr M, Matt Schuebel So M                                            
                                                                 Prelim Time  1:44.14           
        2   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      1:35.76           
           Thad Gunther  M, Nathan Eddingsaas  M, Anthony Harris  M                             
           Eric Sands  M, Prelims -, Eric Sands  M, Nathan Eddingsaas  M                        
           Aaron Marshall  M, Thad Gunther  M                                                   
                                                                 Prelim Time  1:43.57           
        3   UWL                  A                      UWL                   1:36.67           
           Paul Noffke  M, Dave Dettmann  M, Ethan Kaercher  M, Andy Multerer  M                
           Prelims -, Dave Pinkert  M, Dave Dettmann  M, Josh Mork  M                           
           Mike Cavill  M                                                                       
                                                                 Prelim Time  1:39.98           
        4   WW                   A                      WHITEWATER            1:37.53           
           Craig Lashley Fr M, Karl Dettmann Fr M, Andrew Gilbertson Fr M                       
           John Borta Sr M, Prelims -, Elliot Kan Fr M, Matt Voll Jr M                          
           Dean Williams So M, Dan Lemsky Fr M                                                  
                                                                 Prelim Time  1:45.40           
        5   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            1:40.27           
           Aaron Evans  M, Mike Moran  M, Joe Boersma  M, Brett Dill  M                         
           Prelims -, Kirk McNamara  M, Todd Holmes  M, Jon Patzwald  M                         
           Eric Enerson  M                                                                      
                                                                 Prelim Time  1:54.71           
        6   No Swimmer                                                                          
                                                                                                

     Top of Page
        ---------------------------------------                                                 
        Ev #15 WOMENS   400YD INDIVIDUAL MEDLEY                                                 
        ---------------------------------------                                                 
                                                                                                
        Pool Record    # Fallon Toomsen       La Crosse             4:44.29 2002                
        WIAC Record    $ Brianna Crowley      Eau Claire            4:41.07 2001                
        D-III A Cut    % 4:34.99                                                                
        D-III B Cut    & 4:43.99                                                                
                                                                                                
        1   Fallon Toomsen                              UWL                   4:38.59$          
                                                                 Prelim Time  4:44.29#          
        2   Elizabeth Miles                             UWL                   4:42.94&          
                                                                 Prelim Time  4:44.49           
        3   Berit Fahrner                               UW-STEVENS POINT      4:47.70           
                                                                 Prelim Time  4:51.51           
        4   Kristjana Marston                           UWEC                  4:49.44           
                                                                 Prelim Time  4:47.27           
        5   Kelle Shea                                  UWL                   4:54.76           
                                                                 Prelim Time  4:53.91           
        6   Jennifer Collings                           UW-OSHKOSH            5:02.04           
                                                                 Prelim Time  4:57.45           
        7   Melanie Luke                                UW-STEVENS POINT      4:58.63           
                                                                 Prelim Time  5:00.03           
        8   Renee Renelt                                UWEC                  5:00.09           
                                                                 Prelim Time  4:59.65           
        9   Katie Siebert                               UW-STEVENS POINT      5:00.45           
                                                                 Prelim Time  5:02.85           
        10  Rachel Brown                                WHITEWATER            5:02.08           
                                                                 Prelim Time  5:00.04           
        11  Becca Plautz                                WHITEWATER            5:02.52           
                                                                 Prelim Time  5:03.19           
        12  Katie Anareska                              UW-OSHKOSH            5:05.65           
                                                                 Prelim Time  5:03.51           
        13  Nikki Peterson                              UWL                   5:05.70           
                                                                 Prelim Time  5:04.18           
        14  Tori Wallen                                 UWEC                  5:09.10           
                                                                 Prelim Time  5:11.78           
        15  Emily Genal                                 UW-RIVER FALLS        5:20.84           
                                                                 Prelim Time  5:20.45           
        16  Vicki Lupo                                  WHITEWATER            5:23.66           
                                                                 Prelim Time  5:26.23           
        17  Alison York                                 UW-RIVER FALLS        5:32.69           
                                                                 Prelim Time  5:31.06           
        18  Rebekah Goodspeed                           UW-RIVER FALLS        5:40.42           
                                                                 Prelim Time  5:40.77           
        19  Amy Bowe                                    UW-RIVER FALLS        6:09.44           
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------------------                                                   
        Ev #16 MENS   400YD INDIVIDUAL MEDLEY                                                   
        -------------------------------------                                                   
                                                                                                
        Pool Record    # Randy Boelk          Stevens Point         4:05.54 1998                
        WIAC Record    $ Randy Boelk          Stevens Point         4:03.13 2000                
        D-III A Cut    % 4:03.59                                                                
        D-III B Cut    & 4:11.99                                                                
                                                                                                
        1   Ethan Kaercher                              UWL                   4:16.36           
                                                                 Prelim Time  4:21.86           
        2   Thad Gunther                                UW-STEVENS POINT      4:16.40           
                                                                 Prelim Time  4:26.13           
        3   Andy Janicki                                UW-STEVENS POINT      4:24.56           
                                                                 Prelim Time  4:27.97           
        4   Mike Carroll                                UWEC                  4:27.09           
                                                                 Prelim Time  4:30.15           
        5   Adan Burgos                                 UWL                   4:27.98           
                                                                 Prelim Time  4:28.68           
        6   Matt Sievers                                UW-STEVENS POINT      4:44.68           
                                                                 Prelim Time  4:30.15           
        7   Garrett Roser                               UWL                   4:29.55           
                                                                 Prelim Time  4:30.25           
        8   Phil Peterson                               UW-STEVENS POINT      4:33.65           
                                                                 Prelim Time  4:42.41           
        9   John Welch                                  UWEC                  4:34.44           
                                                                 Prelim Time  4:33.42           
        10  Dan Neumann                                 WHITEWATER            4:35.95           
                                                                 Prelim Time  4:33.28           
        11  Joel McFarlen                               UWL                   4:41.57           
                                                                 Prelim Time  4:45.47           
        12  Ryan Hawke                                  UW-RIVER FALLS        4:46.34           
                                                                 Prelim Time  4:37.92           
        13  Stetson Johnson                             UWEC                  4:57.97           
                                                                 Prelim Time  5:02.49           
        14  Eli Eschenbauch                             UW-RIVER FALLS        5:08.13           
                                                                 Prelim Time  5:13.18           
        15  Eric Enerson                                UW-OSHKOSH            5:09.39           
                                                                 Prelim Time  5:11.46           
        16   No Swimmer                                                                         
        17   No Swimmer                                                                         
        18   No Swimmer                                                                         
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------------                                                         
        Ev #17 WOMENS   100YD BUTTERFLY                                                         
        -------------------------------                                                         
                                                                                                
        Pool Record    # Anne Melvin          La Crosse              :58.48 2002                
        WIAC Record    $ Anne Melvin          La Crosse              :58.48 2002                
        D-III A Cut    % :58.29                                                                 
        D-III B Cut    & 1:00.29                                                                
                                                                                                
        1   Mary Thone                                  UW-STEVENS POINT       :59.07&          
                                                                 Prelim Time  1:00.30           
        2   Anne Melvin                                 UWL                    :59.12&          
                                                                 Prelim Time   :58.48#          
        3   Elizabeth Miles                             UWL                    :59.85&          
                                                                 Prelim Time   :59.69&          
        4   Lindsay Correll                             UW-STEVENS POINT       :59.86&          
                                                                 Prelim Time  1:00.70           
        5   Kathleen Conway                             UW-STEVENS POINT      1:00.70           
                                                                 Prelim Time  1:01.47           
        6   Karrin Lick                                 UWL                   1:01.67           
                                                                 Prelim Time  1:00.93           
        7   Lisa Koenig                                 UWL                   1:01.83           
                                                                 Prelim Time  1:02.27           
        8   Liz Tierney                                 UW-OSHKOSH            1:02.29           
                                                                 Prelim Time  1:02.00           
        9   Heather Harris                              UW-STEVENS POINT      1:02.74           
                                                                 Prelim Time  1:02.58           
        10  Sara Schwartz                               UWEC                  1:04.48           
                                                                 Prelim Time  1:04.56           
        11  Colleen Stetzinger                          WHITEWATER            1:04.93           
                                                                 Prelim Time  1:05.71           
        12  Cathy Lohr                                  WHITEWATER            1:07.13           
                                                                 Prelim Time  1:06.37           
        13  Jenny Feather                               UW-OSHKOSH            1:06.49           
                                                                 Prelim Time  1:07.66           
        14  Heidi Donabauer                             UWEC                  1:07.38           
                                                                 Prelim Time  1:08.00           
        15  Kelly Deters                                UW-RIVER FALLS        1:08.16           
                                                                 Prelim Time  1:08.96           
        16  Chandra Riberich                            UWL                   1:08.19           
                                                                 Prelim Time  1:08.17           
        17  Tanya Ringquist                             UWEC                  1:09.76           
                                                                 Prelim Time  1:09.22           
        18  Maggie Manning                              UWEC                  1:10.98           
                                                                 Prelim Time  1:09.39           
        19  Laura Carter                                UWEC                  1:13.46           
                                                                                                

     Top of Page
        -----------------------------                                                           
        Ev #18 MENS   100YD BUTTERFLY                                                           
        -----------------------------                                                           
                                                                                                
        Pool Record    # Anthony Harris       Stevens Point          :50.68 2002                
        WIAC Record    $ Matt Oglesby         Eau Claire             :50.11 2001                
        D-III A Cut    % :50.29                                                                 
        D-III B Cut    & :51.89                                                                 
                                                                                                
        1   Anthony Harris                              UW-STEVENS POINT       :50.68#          
                                                                 Prelim Time   :52.44           
        2   Matt Oglesby                                UWEC                   :50.73&          
                                                                 Prelim Time   :51.26&          
        3   Scott Bowe                                  UW-STEVENS POINT       :52.34           
                                                                 Prelim Time   :51.75&          
        4   Kyle Gulbrandson                            UWEC                   :52.89           
                                                                 Prelim Time   :53.33           
        5   Andrew Gilbertson                           WHITEWATER             :52.93           
                                                                 Prelim Time   :52.89           
        6   Craig Lashley                               WHITEWATER             :52.99           
                                                                 Prelim Time   :53.32           
        7   Josh Mork                                   UWL                    :54.94           
                                                                 Prelim Time   :53.72           
        8   Brett Dill                                  UW-OSHKOSH             :55.12           
                                                                 Prelim Time   :55.23           
        9   Robin Whiting                               UW-STEVENS POINT       :55.41           
                                                                 Prelim Time   :54.83           
        10  Joe Boersma                                 UW-OSHKOSH             :56.62           
                                                                 Prelim Time   :57.10           
        11  Dean Williams                               WHITEWATER             :56.97           
                                                                 Prelim Time   :57.23           
        12  Chad Goetsch                                UW-RIVER FALLS         :57.97           
                                                                 Prelim Time   :57.22           
        13  Brian Bartlett                              UWEC                   :56.39           
                                                                 Prelim Time   :57.25           
        14  Matt Schuebel                               UWEC                   :56.97           
                                                                 Prelim Time   :57.80           
        15  Joe Kosman                                  UWL                    :57.49           
                                                                 Prelim Time   :57.37           
        16  Kirk McNamara                               UW-OSHKOSH             :59.57           
                                                                 Prelim Time  1:01.41           
            Wes Feeney                                  UWEC                    SCR             
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------------                                                         
        Ev #19 WOMENS   200YD FREESTYLE                                                         
        -------------------------------                                                         
                                                                                                
        Pool Record    # Shelly Weyers        La Crosse             1:55.36 1988                
        WIAC Record    $ Shelly Weyers        La Crosse             1:55.36 1988                
        D-III A Cut    % 1:54.19                                                                
        D-III B Cut    & 1:56.79                                                                
                                                                                                
        1   Krista Melvin                               UWL                   1:56.00&          
                                                                 Prelim Time  1:56.05&          
        2   Lexi Fink                                   UWL                   1:57.68           
                                                                 Prelim Time  1:58.21           
        3   Jean Hughes                                 UW-STEVENS POINT      1:57.74           
                                                                 Prelim Time  1:58.97           
        4   Shara Geurts                                UWL                   1:59.66           
                                                                 Prelim Time  1:59.61           
        5   Erica Janssen                               UW-STEVENS POINT      2:00.79           
                                                                 Prelim Time  2:01.04           
        6   Jen Randall                                 UW-STEVENS POINT      2:01.14           
                                                                 Prelim Time  1:59.01           
        7   Amy Rockwell                                UW-STEVENS POINT      2:00.54           
                                                                 Prelim Time  2:01.09           
        8   Courtney Slagle                             UW-STEVENS POINT      2:01.71           
                                                                 Prelim Time  2:02.32           
        9   Deb Salzer                                  UW-STEVENS POINT      2:03.52           
                                                                 Prelim Time  2:04.25           
        10  Liz Halbur                                  UWEC                  2:04.39           
                                                                 Prelim Time  2:05.20           
        11  Deb Schreckenghost                          UW-RIVER FALLS        2:05.58           
                                                                 Prelim Time  2:06.46           
        12  Carrie Hackbart                             WHITEWATER            2:05.68           
                                                                 Prelim Time  2:04.73           
        13  Jill Wendorff                               UWEC                  2:05.48           
                                                                 Prelim Time  2:06.50           
        14  Deanna Ek-Pangerl                           UW-RIVER FALLS        2:05.77           
                                                                 Prelim Time  2:06.83           
        15  Lisa Salm                                   UW-OSHKOSH            2:06.58           
                                                                 Prelim Time  2:06.46           
        16  Becky Triatik                               UW-OSHKOSH            2:11.51           
                                                                 Prelim Time  2:11.28           
        17  Valerie Schmitz                             UW-OSHKOSH            2:15.79           
                                                                 Prelim Time  2:17.80           
        18  Logan Baker                                 UW-RIVER FALLS        2:18.91           
                                                                 Prelim Time  2:18.29           
        19  Jill Krezoski                               UWEC                  2:19.82           
        20  Jenny Eubank                                UW-OSHKOSH            2:27.46           
        21  Sarah Forsman                               UW-RIVER FALLS        2:43.43           
                                                                                                

     Top of Page
        -----------------------------                                                           
        Ev #20 MENS   200YD FREESTYLE                                                           
        -----------------------------                                                           
                                                                                                
        Pool Record    # Mark Oglesby         Eau Claire            1:41.90 1998                
        WIAC Record    $ Mark Oglesby         Eau Claire            1:41.90 1998                
        D-III A Cut    % 1:41.59                                                                
        D-III B Cut    & 1:43.69                                                                
                                                                                                
        1   Erik Johnson                                UW-STEVENS POINT      1:43.15&          
                                                                 Prelim Time  1:46.58           
        2   John Borta                                  WHITEWATER            1:45.26           
                                                                 Prelim Time  1:44.31           
        3   Brandon VanVleet                            UW-RIVER FALLS        1:46.17           
                                                                 Prelim Time  1:46.43           
        4   Aaron Marshall                              UW-STEVENS POINT      1:46.29           
                                                                 Prelim Time  1:46.69           
        5   Mike Devitt                                 UWL                   1:47.06           
                                                                 Prelim Time  1:47.02           
        6   Sam Clausen                                 UW-STEVENS POINT      1:47.88           
                                                                 Prelim Time  1:46.77           
        7   Trevor Rowlands                             UWL                   1:46.37           
                                                                 Prelim Time  1:48.13           
        8   Peter Nowak                                 UW-STEVENS POINT      1:49.05           
                                                                 Prelim Time  1:51.27           
        9   Andy Kanetzke                               UW-STEVENS POINT      1:50.67           
                                                                 Prelim Time  1:48.70           
        10  Brent Witt                                  UWEC                  1:51.91           
                                                                 Prelim Time  1:52.31           
        11  Jon Jarvis                                  UW-RIVER FALLS        1:52.36           
                                                                 Prelim Time  1:52.58           
        12  Nate McDonald                               UWEC                  1:52.47           
                                                                 Prelim Time  1:50.69           
        13  Jon Patzwald                                UW-OSHKOSH            1:51.32           
                                                                 Prelim Time  1:52.59           
        14  Andy Multerer                               UWL                   1:51.58           
                                                                 Prelim Time  1:53.31           
        15  Sean Murphy                                 WHITEWATER            1:53.27           
                                                                 Prelim Time  1:52.71           
        16  Keith Kuzera                                WHITEWATER            1:53.33           
                                                                 Prelim Time  1:54.81           
        17  Brad Welnick                                UWL                   1:53.68           
                                                                 Prelim Time  1:53.65           
        18  Todd Holmes                                 UW-OSHKOSH            1:56.41           
                                                                 Prelim Time  1:55.55           
        19  Alex Kademan                                WHITEWATER            1:56.91           
        20  Justin Lease                                UW-OSHKOSH            1:59.21           
        21  Jason Kaiser                                WHITEWATER            2:11.65           
                                                                                                

     Top of Page
        ----------------------------------                                                      
        Ev #21 WOMENS   100YD BREASTSTROKE                                                      
        ----------------------------------                                                      
                                                                                                
        Pool Record    # Christine Sammons    Stevens Point         1:06.74 2002                
        WIAC Record    $ Christine Sammons    Stevens Point         1:06.74 2002                
        D-III A Cut    % 1:06.29                                                                
        D-III B Cut    & 1:08.59                                                                
                                                                                                
        1   Christine Sammons                           UW-STEVENS POINT      1:07.05&          
                                                                 Prelim Time  1:06.74#          
        2   Megan Broskoff                              UW-RIVER FALLS        1:08.09&          
                                                                 Prelim Time  1:08.07&          
        3   Katie Siebert                               UW-STEVENS POINT      1:09.40           
                                                                 Prelim Time  1:09.12           
        4   Jacci Menzel                                UW-STEVENS POINT      1:09.83           
                                                                 Prelim Time  1:10.04           
        5   Stacia Schacht                              UWL                   1:10.82           
                                                                 Prelim Time  1:09.91           
        6   Katie Mondloh                               UWL                   1:10.95           
                                                                 Prelim Time  1:10.89           
        7   Rachel Brown                                WHITEWATER            1:12.24           
                                                                 Prelim Time  1:11.40           
        8   Jess Karis                                  UWL                   1:12.50           
                                                                 Prelim Time  1:12.05           
        9   Kristy Kintop                               UW-OSHKOSH            1:15.40           
                                                                 Prelim Time  1:14.50           
        10  Becca Plautz                                WHITEWATER            1:16.05           
                                                                 Prelim Time  1:15.62           
        11  Laura Schultz                               UW-RIVER FALLS        1:16.43           
                                                                 Prelim Time  1:15.98           
        12  Christine Wahlquist                         UWEC                  1:17.52           
                                                                 Prelim Time  1:17.70           
        13  Sarah Rodman                                WHITEWATER            1:18.56           
                                                                 Prelim Time  1:18.68           
        14  Crystal Betker                              UWEC                  1:19.26           
                                                                 Prelim Time  1:19.04           
        15  Sheila McCabe                               WHITEWATER            1:19.86           
                                                                 Prelim Time  1:20.69           
        16  Rebekah Goodspeed                           UW-RIVER FALLS        1:19.87           
                                                                 Prelim Time  1:19.34           
        17  Natalie Keller                              UW-OSHKOSH            1:24.95           
                                                                 Prelim Time  1:26.45           
        18  Andrea Dunbar                               WHITEWATER            1:29.64           
                                                                 Prelim Time  1:30.11           
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------                                                        
        Ev #22 MENS   100YD BREASTSTROKE                                                        
        --------------------------------                                                        
                                                                                                
        Pool Record    # John Stevens         Stevens Point          :57.17 1998                
        WIAC Record    $ John Stevens         Stevens Point          :57.17 1998                
        D-III A Cut    % :57.19                                                                 
        D-III B Cut    & :59.19                                                                 
                                                                                                
        1   Mike Moran                                  UW-OSHKOSH             :57.40&          
                                                                 Prelim Time   :57.48&          
        2   Nathan Eddingsaas                           UW-STEVENS POINT       :59.65           
                                                                 Prelim Time  1:00.23           
        3   Chris Smith                                 UWEC                   :59.82           
                                                                 Prelim Time   :59.84           
        4   Karl Dettmann                               WHITEWATER            1:00.36           
                                                                 Prelim Time  1:00.71           
        5   Chad Morrow                                 UWL                   1:00.76           
                                                                 Prelim Time  1:00.07           
        6   Dave Dettmann                               UWL                   1:01.68           
                                                                 Prelim Time  1:00.21           
        7   Andy Janicki                                UW-STEVENS POINT      1:02.21           
                                                                 Prelim Time  1:02.53           
        8   Matt Sievers                                UW-STEVENS POINT      1:02.26           
                                                                 Prelim Time  1:01.56           
        9   Randy Lantinen                              UW-STEVENS POINT      1:03.53           
                                                                 Prelim Time  1:02.75           
        10  Matt Voll                                   WHITEWATER            1:03.54           
                                                                 Prelim Time  1:03.30           
        11  Nick Robertson                              UWEC                  1:03.69           
                                                                 Prelim Time  1:03.43           
        12  Joel McFarlen                               UWL                   1:03.83           
                                                                 Prelim Time  1:02.93           
        13  Adam Roub                                   UWEC                  1:04.94           
                                                                 Prelim Time  1:04.92           
        14  Mike Lotzer                                 UWEC                  1:05.62           
                                                                 Prelim Time  1:05.27           
        15  Dan Lemsky                                  WHITEWATER            1:05.97           
                                                                 Prelim Time  1:06.74           
        16  Mike Cavill                                 UWL                   1:06.56           
                                                                 Prelim Time  1:07.20           
        17  Rick Lemsky                                 WHITEWATER            1:08.50           
                                                                 Prelim Time  1:08.57           
        18  Kirk McNamara                               UW-OSHKOSH            1:09.82           
                                                                 Prelim Time  1:09.49           
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------                                                        
        Ev #23 WOMENS   100YD BACKSTROKE                                                        
        --------------------------------                                                        
                                                                                                
        Pool Record    # Anna Meyer           La Crosse              :57.31 2002                
        WIAC Record    $ Anna Meyer           La Crosse              :57.31 2002                
        D-III A Cut    % :58.99                                                                 
        D-III B Cut    & 1:00.49                                                                
                                                                                                
        1   Anna Meyer                                  UWL                    :56.97#          
                                                                 Prelim Time   :57.31#          
        2   Alissa Bartz                                UW-STEVENS POINT      1:01.77           
                                                                 Prelim Time   :59.90&          
        3   Lindsay Correll                             UW-STEVENS POINT      1:01.90           
                                                                 Prelim Time  1:02.73           
        4   Laura Latt                                  UW-STEVENS POINT      1:02.42           
                                                                 Prelim Time  1:02.76           
        5   Lisa Koenig                                 UWL                   1:02.63           
                                                                 Prelim Time  1:02.95           
        6   Kelly Cole                                  UW-OSHKOSH            1:03.94           
                                                                 Prelim Time  1:03.33           
        7   Toni Book                                   UWL                   1:02.83           
                                                                 Prelim Time  1:03.40           
        8   Krista DeJarlais                            UWEC                  1:04.98           
                                                                 Prelim Time  1:05.40           
        9   Kenzie Flanscha                             UW-RIVER FALLS        1:05.04           
                                                                 Prelim Time  1:04.70           
        10  Rebecca Barnard                             UW-STEVENS POINT      1:05.27           
                                                                 Prelim Time  1:04.73           
        11  Jennifer Broadley                           UW-OSHKOSH            1:06.05           
                                                                 Prelim Time  1:05.79           
        12  Sara Obermeyer-Tuttle                       WHITEWATER            1:07.43           
                                                                 Prelim Time  1:06.40           
        13  Amy LaMott                                  UW-RIVER FALLS        1:06.55           
                                                                 Prelim Time  1:06.57           
        14  Jennifer Long                               UWEC                  1:07.42           
                                                                 Prelim Time  1:07.23           
        15  Jenny Bieck                                 UW-OSHKOSH            1:09.56           
                                                                 Prelim Time  1:09.80           
        16  Heidi Donabauer                             UWEC                  1:09.92           
                                                                 Prelim Time  1:10.50           
        17  Maggie Manning                              UWEC                  1:10.16           
                                                                 Prelim Time  1:10.40           
            Abby Olson                                  UW-RIVER FALLS          DQ              
                                                                 Prelim Time  1:07.74           
        19  Kristy Leland                               UW-RIVER FALLS        1:11.65           
        20  Jessica Peters                              UW-OSHKOSH            1:18.09           
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------------                                                          
        Ev #24 MENS   100YD BACKSTROKE                                                          
        ------------------------------                                                          
                                                                                                
        Pool Record    # Jeremy Francioli     Stevens Point          :51.89 1998                
        WIAC Record    $ Jeremy Francioli     Stevens Point          :51.54 2000                
        D-III A Cut    % :51.49                                                                 
        D-III B Cut    & :53.09                                                                 
                                                                                                
        1   Matt Oglesby                                UWEC                   :50.99%          
                                                                 Prelim Time   :53.81           
        2   Craig Lashley                               WHITEWATER             :53.78           
                                                                 Prelim Time   :53.97           
        3   Paul Noffke                                 UWL                    :54.55           
                                                                 Prelim Time   :54.45           
        4   Andy Kanetzke                               UW-STEVENS POINT       :54.81           
                                                                 Prelim Time   :55.53           
        5   Mark Hanson                                 UW-STEVENS POINT       :56.48           
                                                                 Prelim Time   :55.86           
        6   Dave Pinkert                                UWL                    :56.53           
                                                                 Prelim Time   :56.81           
        7   Eric Sands                                  UW-STEVENS POINT       :57.16           
                                                                 Prelim Time   :57.07           
        8   Jeremy Meserole                             UWEC                   :57.28           
                                                                 Prelim Time   :57.97           
        9   Brett Rindt                                 WHITEWATER             :57.51           
                                                                 Prelim Time   :57.24           
        10  Matt Logemann                               UWL                    :57.78           
                                                                 Prelim Time   :58.07           
        11  Elliot Kan                                  WHITEWATER             :58.02           
                                                                 Prelim Time   :59.30           
        12  Jason Mahowald                              UW-STEVENS POINT       :58.05           
                                                                 Prelim Time   :57.09           
        13  Aaron Evans                                 UW-OSHKOSH             :59.06           
                                                                 Prelim Time  1:00.36           
        14  Kyle Klapperich                             UW-OSHKOSH            1:00.77           
                                                                 Prelim Time  1:01.36           
        15  Joe Kosman                                  UWL                   1:02.73           
                                                                 Prelim Time  1:02.26           
        16  Todd Holmes                                 UW-OSHKOSH            1:07.06           
                                                                 Prelim Time  1:06.78           
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------                                                              
        Ev #25 WOMENS   1 M DIVING                                                              
        --------------------------                                                              
                                                                                                
        Pool Record    # Peggy Anderson       Madison                450.42 1976                
        WIAC Record    $ Peggy Anderson       Madison                460.55 1974                
        D-III A Cut    % 370.00                                                                 
                                                                                                
        1   Erin LeRoy                                  UW-OSHKOSH             416.30%           
                                                                Prelim Score   421.10%           
        2   Rachel Heitkamp                             UW-OSHKOSH             413.65%           
                                                                Prelim Score   383.55%           
        3   Kaici Burk                                  UWEC                   369.10           
                                                                Prelim Score   363.15           
        4   Lisa Tulkki                                 UWL                    349.45           
                                                                Prelim Score   354.30           
        5   Adria Bye                                   UWEC                   332.70           
                                                                Prelim Score   308.75           
        6   Lauren Asay                                 UWL                    310.45           
                                                                Prelim Score   314.05           
        7   Shannon Abramczyk                           UW-OSHKOSH             293.40           
        8   Amanda Bird                                 UWEC                   253.00           
        9   Pam Van Aacken                              UW-OSHKOSH             234.30           
        10  Jessica Spellbrink                          UW-RIVER FALLS         233.60           
        11  Caitlin Dinegan                             UWL                    205.65           
            Katie Montey                                WHITEWATER              SCR             
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------                                                                
        Ev #26 MENS   3 M DIVING                                                                
        ------------------------                                                                
                                                                                                
        Pool Record    # John Karpe           Eau Claire             543.65 1998                
        WIAC Record    $ John Karpe           Eau Claire             564.95 1999                
        D-III A Cut    % 440.00                                                                 
                                                                                                
        1   Chris Hansman                               UW-OSHKOSH             503.90%           
                                                                Prelim Score   451.95%           
        2   Scott Heatwole                              UWEC                   412.25           
                                                                Prelim Score   389.05           
        3   David Bahr                                  UW-OSHKOSH             410.35           
                                                                Prelim Score   390.65           
        4   Dan Von Feldt                               UWEC                   405.70           
                                                                Prelim Score   389.10           
        5   Justin Steele                               UWL                    313.25           
                                                                Prelim Score   329.75           
        6   David Tatro                                 WHITEWATER             292.45           
                                                                Prelim Score   279.75           
        7   David Hayes                                 UW-STEVENS POINT       273.25           
        8   Jason Stedman                               UW-STEVENS POINT       246.15           
        9   Xee Xiong                                   UWL                    243.20           
        10  Keith Green                                 UW-STEVENS POINT       157.35           
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------------------                                                   
        Ev #27 WOMENS   800YD FREESTYLE RELAY                                                   
        -------------------------------------                                                   
                                                                                                
        Pool Record    # La Crosse                                  8:02.25 1998                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              7:55.14 2000                
        D-III A Cut    % 7:47.09                                                                
        D-III B Cut    & 7:56.59                                                                
                                                                                                
        1   UWL                  A                      UWL                   7:51.32$          
           Krista Melvin  F, Lexi Fink  F, Fallon Toomsen  F, Karrin Lick  F                    
        2   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      7:56.03&          
           Alissa Bartz  F, Christine Sammons  F, Lindsay Correll  F                            
           Jen Randall  F                                                                       
        3   UWEC                 A                      UWEC                  8:19.76           
           Liz Halbur Sr F, Jill Wendorff Jr F, Sara Schwartz So F                              
           Renee Renelt Jr F                                                                    
        4   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        8:21.53           
           Megan Broskoff  F, Deanna Ek-Pangerl  F, Amber Wuollet  F                            
           Deb Schreckenghost  F                                                                
        5   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            8:26.86           
           Kelly Cole  F, Liz Tierney  F, Jenny Feather  F, Jennifer Broadley  F                
        6   WW                   A                      WHITEWATER            8:40.78           
           Cathy Lohr Fr F, Elisa Bloomier Sr F, Becca Plautz Jr F                              
           Carrie Hackbart So F                                                                 
                                                                                                

     Top of Page
        -----------------------------------                                                     
        Ev #28 MENS   800YD FREESTYLE RELAY                                                     
        -----------------------------------                                                     
                                                                                                
        Pool Record    # Simon Fraser                               6:53.90 1980                
        WIAC Record    $ Eau Claire                                 6:58.61 1990                
        D-III A Cut    % 6:49.99                                                                
        D-III B Cut    & 6:58.99                                                                
                                                                                                
        1   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      7:02.95           
           Aaron Marshall  M, Thad Gunther  M, Anthony Harris  M                                
           Erik Johnson  M                                                                      
        2   UWL                  A                      UWL                   7:08.30           
           Ethan Kaercher  M, Mike Devitt  M, Josh Mork  M, Trevor Rowlands  M                  
        3   WW                   A                      WHITEWATER            7:12.92           
           John Borta Sr M, Andrew Gilbertson Fr M, Brett Rindt So M                            
           Craig Lashley Fr M                                                                   
        4   UWEC                 A                      UWEC                  7:30.25           
           Mike Carroll So M, Nate McDonald Sr M, Nick Robertson So M                           
           Brent Witt Sr M                                                                      
        5   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        7:31.16           
           Ryan Hawke  M, Brandon VanVleet  M, Jon Jarvis  M, Chad Goetsch  M                   
        6   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            7:46.14           
           Jon Patzwald  M, Justin Lease  M, Todd Holmes  M, Joe Boersma  M                     
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------                                                        
        Ev #29 WOMENS   1650YD FREESTYLE                                                        
        --------------------------------                                                        
                                                                                                
        Pool Record    # Laura Waterhouse     La Crosse            17:51.65 1998                
        WIAC Record    $ Laura Waterhouse     La Crosse            17:43.97 1997                
        D-III A Cut    % 17:29.89                                                               
        D-III B Cut    & 17:59.99                                                               
                                                                                                
        1   Karrin Lick                                 UWL                  18:18.99           
        2   Ann Jopke                                   UWL                  18:23.58           
        3   Berit Fahrner                               UW-STEVENS POINT     18:28.69           
        4   Melanie Luke                                UW-STEVENS POINT     18:30.61           
        5   Amber Wuollet                               UW-RIVER FALLS       18:52.15           
        6   Deb Salzer                                  UW-STEVENS POINT     18:53.27           
        7   Courtney Slagle                             UW-STEVENS POINT     19:07.69           
        8   Elisa Bloomier                              WHITEWATER           19:10.92           
        9   Nikki Peterson                              UWL                  19:15.12           
        10  Katie Anareska                              UW-OSHKOSH           19:24.28           
        11  Jill Wendorff                               UWEC                 19:30.94           
        12  Beth Mathe                                  UW-OSHKOSH           19:31.12           
        13  Julie Gibbons                               UW-OSHKOSH           19:32.93           
        14  Deb Schreckenghost                          UW-RIVER FALLS       19:58.46           
        15  Sara Obermeyer-Tuttle                       WHITEWATER           19:59.83           
        16  Valerie Schmitz                             UW-OSHKOSH           20:21.66           
        17  Alison York                                 UW-RIVER FALLS       20:50.48           
        18  Jill Krezoski                               UWEC                 22:38.84           
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------------                                                          
        Ev #30 MENS   1650YD FREESTYLE                                                          
        ------------------------------                                                          
                                                                                                
        Pool Record    # Mike Switalski       Whitewater           16:14.00 1993                
        WIAC Record    $ John Borta           Whitewater           16:04.89 2000                
        D-III A Cut    % 16:04.99                                                               
        D-III B Cut    & 16:29.99                                                               
                                                                                                
        1   John Borta                                  WHITEWATER           16:32.92           
        2   Ethan Kaercher                              UWL                  17:09.03           
        3   Peter Nowak                                 UW-STEVENS POINT     17:12.67           
        4   Mike Devitt                                 UWL                  17:17.36           
        5   Sean Murphy                                 WHITEWATER           17:19.53           
        6   John Welch                                  UWEC                 17:29.58           
        7   Keith Kuzera                                WHITEWATER           17:47.34           
        8   Sam Clausen                                 UW-STEVENS POINT     17:51.84           
        9   Stetson Johnson                             UWEC                 18:06.39           
        10  Chad Goetsch                                UW-RIVER FALLS       18:13.45           
        11  Matt Logemann                               UWL                  18:14.01           
        12  Matt Morrison                               UWL                  18:24.78           
        13  Jason Mahowald                              UW-STEVENS POINT     18:34.44           
        14  Dave Pinkert                                UWL                  18:48.06           
        15  Phil Peterson                               UW-STEVENS POINT     18:50.30           
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------                                                        
        Ev #31 WOMENS   200YD BACKSTROKE                                                        
        --------------------------------                                                        
                                                                                                
        Pool Record    # Fallon Toomsen       La Crosse             2:07.31 2002                
        WIAC Record    $ Becca Uphoff         Stevens Point         2:07.04 1997                
        D-III A Cut    % 2:07.49                                                                
        D-III B Cut    & 2:11.19                                                                
                                                                                                
        1   Fallon Toomsen                              UWL                   2:07.31#          
                                                                 Prelim Time  2:10.79&          
        2   Anna Meyer                                  UWL                   2:09.27&          
                                                                 Prelim Time  2:12.50           
        3   Lindsay Correll                             UW-STEVENS POINT      2:13.54           
                                                                 Prelim Time  2:14.61           
        4   Alissa Bartz                                UW-STEVENS POINT      2:15.75           
                                                                 Prelim Time  2:15.91           
        5   Lisa Koenig                                 UWL                   2:17.02           
                                                                 Prelim Time  2:17.63           
        6   Kelly Cole                                  UW-OSHKOSH            2:17.85           
                                                                 Prelim Time  2:17.11           
        7   Toni Book                                   UWL                   2:16.97           
                                                                 Prelim Time  2:17.89           
        8   Rebecca Barnard                             UW-STEVENS POINT      2:20.11           
                                                                 Prelim Time  2:20.30           
        9   Krista DeJarlais                            UWEC                  2:20.76           
                                                                 Prelim Time  2:21.76           
        10  Elisa Bloomier                              WHITEWATER            2:21.72           
                                                                 Prelim Time  2:19.43           
        11  Tori Wallen                                 UWEC                  2:23.16           
                                                                 Prelim Time  2:23.15           
        12  Julie Gibbons                               UW-OSHKOSH            2:23.42           
                                                                 Prelim Time  2:23.84           
        13  Kenzie Flanscha                             UW-RIVER FALLS        2:23.09           
                                                                 Prelim Time  2:23.99           
        14  Jennifer Broadley                           UW-OSHKOSH            2:26.23           
                                                                 Prelim Time  2:24.49           
        15  Amy LaMott                                  UW-RIVER FALLS        2:26.55           
                                                                 Prelim Time  2:26.42           
        16  Abby Olson                                  UW-RIVER FALLS        2:27.42           
                                                                 Prelim Time  2:26.32           
        17  Heidi Donabauer                             UWEC                  2:28.52           
                                                                 Prelim Time  2:30.49           
        18  Jennifer Long                               UWEC                  2:29.90           
                                                                 Prelim Time  2:31.38           
        19  Kristy Leland                               UW-RIVER FALLS        2:32.42           
        20  Jenny Bieck                                 UW-OSHKOSH            2:32.83           
        21  Sheila McCabe                               WHITEWATER            2:33.39           
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------------                                                          
        Ev #32 MENS   200YD BACKSTROKE                                                          
        ------------------------------                                                          
                                                                                                
        Pool Record    # Randy Boelk          Stevens Point         1:53.25 1998                
        WIAC Record    $ Randy Boelk          Stevens Point         1:50.63 2001                
        D-III A Cut    % 1:52.59                                                                
        D-III B Cut    & 1:55.49                                                                
                                                                                                
        1   Paul Noffke                                 UWL                   1:56.85           
                                                                 Prelim Time  1:58.03           
        2   Craig Lashley                               WHITEWATER            1:57.51           
                                                                 Prelim Time  2:01.18           
        3   Thad Gunther                                UW-STEVENS POINT      2:01.36           
                                                                 Prelim Time  2:02.16           
        4   Andy Kanetzke                               UW-STEVENS POINT      2:01.83           
                                                                 Prelim Time  2:02.23           
        5   Mark Hanson                                 UW-STEVENS POINT      2:02.56           
                                                                 Prelim Time  2:01.82           
        6   Matt Logemann                               UWL                   2:07.43           
                                                                 Prelim Time  2:03.07           
        7   Brett Rindt                                 WHITEWATER            2:05.68           
                                                                 Prelim Time  2:07.15           
        8   Dave Pinkert                                UWL                   2:06.38           
                                                                 Prelim Time  2:08.18           
        9   Matt Morrison                               UWL                   2:07.48           
                                                                 Prelim Time  2:08.32           
        10  Brad Welnick                                UWL                   2:08.07           
                                                                 Prelim Time  2:09.43           
        11  Jason Mahowald                              UW-STEVENS POINT      2:08.27           
                                                                 Prelim Time  2:05.72           
        12  Jeremy Meserole                             UWEC                  2:09.45           
                                                                 Prelim Time  2:06.45           
        13  Elliot Kan                                  WHITEWATER            2:10.99           
                                                                 Prelim Time  2:11.93           
        14  Dan Von Feldt                               UWEC                  2:25.06           
                                                                 Prelim Time  2:29.32           
        15  Kirk McNamara                               UW-OSHKOSH            2:25.39           
                                                                 Prelim Time  2:26.23           
            Kyle Klapperich                             UW-OSHKOSH              DQ              
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------------                                                         
        Ev #33 WOMENS   100YD FREESTYLE                                                         
        -------------------------------                                                         
                                                                                                
        Pool Record    # Wendy Heineke        Stout                  :53.61 1988                
        WIAC Record    $ Renee Porter         Oshkosh                :52.87 2001                
        D-III A Cut    % :52.49                                                                 
        D-III B Cut    & :53.79                                                                 
                                                                                                
        1   Krista Melvin                               UWL                    :54.09           
                                                                 Prelim Time   :53.64&          
        2   Jen Randall                                 UW-STEVENS POINT       :54.14           
                                                                 Prelim Time   :54.71           
        3   Amy Rockwell                                UW-STEVENS POINT       :54.29           
                                                                 Prelim Time   :54.42           
        4   Lexi Fink                                   UWL                    :54.53           
                                                                 Prelim Time   :54.93           
        5   Jean Hughes                                 UW-STEVENS POINT       :54.55           
                                                                 Prelim Time   :55.27           
        6   Erica Janssen                               UW-STEVENS POINT       :54.71           
                                                                 Prelim Time   :55.37           
        7   Kathleen Conway                             UW-STEVENS POINT       :55.46           
                                                                 Prelim Time   :55.51           
        8   Shara Geurts                                UWL                    :55.62           
                                                                 Prelim Time   :55.84           
        9   Laura Latt                                  UW-STEVENS POINT       :56.18           
                                                                 Prelim Time   :56.25           
        10  Liz Halbur                                  UWEC                   :56.32           
                                                                 Prelim Time   :56.59           
        11  Meghan McDonald                             UWEC                   :56.54           
                                                                 Prelim Time   :56.09           
        12  Chandra Riberich                            UWL                    :56.58           
                                                                 Prelim Time   :56.08           
        13  Carrie Hackbart                             WHITEWATER             :56.89           
                                                                 Prelim Time   :57.10           
        14  Lisa Salm                                   UW-OSHKOSH             :57.01           
                                                                 Prelim Time   :57.27           
        15  Deanna Ek-Pangerl                           UW-RIVER FALLS         :57.70           
                                                                 Prelim Time   :58.17           
        16  Kelly Deters                                UW-RIVER FALLS         :58.20           
                                                                 Prelim Time   :58.43           
        17  Cathy Lohr                                  WHITEWATER             :58.70           
                                                                 Prelim Time   :58.91           
        18  Crystal Betker                              UWEC                   :58.96           
                                                                 Prelim Time   :58.83           
        19  Jenny Feather                               UW-OSHKOSH             :59.18           
        20  Logan Baker                                 UW-RIVER FALLS        1:01.75           
        21  Jessica Peters                              UW-OSHKOSH            1:05.49           
        22  Natalie Keller                              UW-OSHKOSH            1:07.31           
        23  Jenny Eubank                                UW-OSHKOSH            1:09.20           
        24  Andrea Dunbar                               WHITEWATER            1:12.11           
        25  Sarah Forsman                               UW-RIVER FALLS        1:12.54           
                                                                                                

     Top of Page
        -----------------------------                                                           
        Ev #34 MENS   100YD FREESTYLE                                                           
        -----------------------------                                                           
                                                                                                
        Pool Record    # Jerry Kollross       La Crosse              :46.05 1984                
        WIAC Record    $ Jerry Kollross       La Crosse              :46.05 1984                
        D-III A Cut    % :45.69                                                                 
        D-III B Cut    & :46.89                                                                 
                                                                                                
        1   Erik Johnson                                UW-STEVENS POINT       :46.43&          
                                                                 Prelim Time   :46.98           
        2   Brandon VanVleet                            UW-RIVER FALLS         :47.61           
                                                                 Prelim Time   :47.67           
        3   Aaron Marshall                              UW-STEVENS POINT       :47.67           
                                                                 Prelim Time   :48.02           
        4   Trevor Rowlands                             UWL                    :48.08           
                                                                 Prelim Time   :48.02           
        5   Scott Bowe                                  UW-STEVENS POINT       :48.12           
                                                                 Prelim Time   :48.31           
        6   Eric Sands                                  UW-STEVENS POINT       :48.61           
                                                                 Prelim Time   :48.55           
        7   Andy Multerer                               UWL                    :49.30           
                                                                 Prelim Time   :49.15           
        8   Brent Witt                                  UWEC                   :49.31           
                                                                 Prelim Time   :49.28           
        9   Kyle Gulbrandson                            UWEC                   :49.55           
                                                                 Prelim Time   :49.51           
        10  Brett Dill                                  UW-OSHKOSH             :49.70           
                                                                 Prelim Time   :49.49           
        11  Nate McDonald                               UWEC                   :50.16           
                                                                 Prelim Time   :49.51           
        12  Mike Lotzer                                 UWEC                   :50.75           
                                                                 Prelim Time   :50.17           
        13  Matt Schuebel                               UWEC                   :50.54           
                                                                 Prelim Time   :50.71           
        13  Wes Feeney                                  UWEC                   :50.54           
                                                                 Prelim Time   :51.04           
        15  Ryan Hawke                                  UW-RIVER FALLS         :50.74           
                                                                 Prelim Time   :51.30           
        16  Aaron Evans                                 UW-OSHKOSH             :51.22           
                                                                 Prelim Time   :51.55           
        17  Mike Cavill                                 UWL                    :51.32           
                                                                 Prelim Time   :51.07           
        18  Jon Jarvis                                  UW-RIVER FALLS         :51.35           
                                                                 Prelim Time   :51.22           
        19  Joe Boersma                                 UW-OSHKOSH             :51.59           
        20  Alex Kademan                                WHITEWATER             :52.31           
        21  Justin Lease                                UW-OSHKOSH             :54.19           
        22  Eric Enerson                                UW-OSHKOSH             :54.58           
        23  Jason Kaiser                                WHITEWATER             :59.69           
            Nick Robertson                              UWEC                    DQ              
                                                                                                

     Top of Page
        ----------------------------------                                                      
        Ev #35 WOMENS   200YD BREASTSTROKE                                                      
        ----------------------------------                                                      
                                                                                                
        Pool Record    # Christine Sammons    Stevens Point         2:24.84 2002                
        WIAC Record    $ Christine Sammons    Stevens Point         2:24.42 2001                
        D-III A Cut    % 2:23.79                                                                
        D-III B Cut    & 2:28.99                                                                
                                                                                                
        1   Christine Sammons                           UW-STEVENS POINT      2:24.84#          
                                                                 Prelim Time  2:25.07&          
        2   Megan Broskoff                              UW-RIVER FALLS        2:27.67&          
                                                                 Prelim Time  2:27.53&          
        3   Katie Siebert                               UW-STEVENS POINT      2:30.42           
                                                                 Prelim Time  2:31.13           
        4   Stacia Schacht                              UWL                   2:34.66           
                                                                 Prelim Time  2:34.47           
        5   Jess Karis                                  UWL                   2:34.76           
                                                                 Prelim Time  2:35.59           
        6   Rachel Brown                                WHITEWATER            2:35.14           
                                                                 Prelim Time  2:35.41           
        7   Liz Tierney                                 UW-OSHKOSH            2:32.21           
                                                                 Prelim Time  2:36.37           
        8   Katie Mondloh                               UWL                   2:32.62           
                                                                 Prelim Time  2:35.85           
        9   Jacci Menzel                                UW-STEVENS POINT      2:37.86           
                                                                 Prelim Time  2:37.23           
        10  Katie Anareska                              UW-OSHKOSH            2:38.63           
                                                                 Prelim Time  2:38.77           
        11  Becca Plautz                                WHITEWATER            2:39.47           
                                                                 Prelim Time  2:40.02           
        12  Kristy Kintop                               UW-OSHKOSH            2:43.63           
                                                                 Prelim Time  2:42.85           
        13  Laura Schultz                               UW-RIVER FALLS        2:42.55           
                                                                 Prelim Time  2:43.74           
        14  Christine Wahlquist                         UWEC                  2:45.49           
                                                                 Prelim Time  2:47.52           
        15  Sarah Rodman                                WHITEWATER            2:46.86           
                                                                 Prelim Time  2:47.54           
        16  Rebekah Goodspeed                           UW-RIVER FALLS        2:50.63           
                                                                 Prelim Time  2:50.68           
        17  Becky Triatik                               UW-OSHKOSH            2:52.36           
                                                                 Prelim Time  2:53.26           
                                                                                                

     Top of Page
        --------------------------------                                                        
        Ev #36 MENS   200YD BREASTSTROKE                                                        
        --------------------------------                                                        
                                                                                                
        Pool Record    # John Stevens         Stevens Point         2:05.89 1998                
        WIAC Record    $ John Stevens         Stevens Point         2:05.89 1998                
        D-III A Cut    % 2:04.79                                                                
        D-III B Cut    & 2:09.99                                                                
                                                                                                
        1   Mike Moran                                  UW-OSHKOSH            2:06.77&          
                                                                 Prelim Time  2:08.93&          
        2   Adan Burgos                                 UWL                   2:11.98           
                                                                 Prelim Time  2:14.03           
        3   Nathan Eddingsaas                           UW-STEVENS POINT      2:13.17           
                                                                 Prelim Time  2:14.30           
        4   Chris Smith                                 UWEC                  2:13.63           
                                                                 Prelim Time  2:13.09           
        5   Matt Voll                                   WHITEWATER            2:15.88           
                                                                 Prelim Time  2:14.85           
        6   Andy Janicki                                UW-STEVENS POINT      2:16.61           
                                                                 Prelim Time  2:14.97           
        7   Chad Morrow                                 UWL                   2:16.06           
                                                                 Prelim Time  2:16.79           
        8   Karl Dettmann                               WHITEWATER            2:16.68           
                                                                 Prelim Time  2:15.70           
        9   Randy Lantinen                              UW-STEVENS POINT      2:19.09           
                                                                 Prelim Time  2:21.11           
        10  Dave Dettmann                               UWL                   2:19.39           
                                                                 Prelim Time  2:16.45           
        11  Joel McFarlen                               UWL                   2:20.29           
                                                                 Prelim Time  2:19.38           
        12  Nick Robertson                              UWEC                  2:23.30           
                                                                 Prelim Time  2:21.03           
        13  Dan Lemsky                                  WHITEWATER            2:22.21           
                                                                 Prelim Time  2:23.05           
        14  Dan Neumann                                 WHITEWATER            2:22.73           
                                                                 Prelim Time  2:23.76           
        15  Rick Lemsky                                 WHITEWATER            2:27.14           
                                                                 Prelim Time  2:31.39           
        16  Adam Roub                                   UWEC                  2:29.80           
                                                                 Prelim Time  2:27.01           
        17  Eli Eschenbauch                             UW-RIVER FALLS        2:41.21           
                                                                 Prelim Time  2:42.86           
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------------                                                         
        Ev #37 WOMENS   200YD BUTTERFLY                                                         
        -------------------------------                                                         
                                                                                                
        Pool Record    # Janice Buron         Eau Claire            2:12.32 1988                
        WIAC Record    $ Janice Buron         Eau Claire            2:09.61 1987                
        D-III A Cut    % 2:08.49                                                                
        D-III B Cut    & 2:12.99                                                                
                                                                                                
        1   Elizabeth Miles                             UWL                   2:10.47#          
                                                                 Prelim Time  2:13.10           
        2   Mary Thone                                  UW-STEVENS POINT      2:10.65#          
                                                                 Prelim Time  2:15.57           
        3   Kristjana Marston                           UWEC                  2:14.28           
                                                                 Prelim Time  2:14.92           
        4   Berit Fahrner                               UW-STEVENS POINT      2:17.64           
                                                                 Prelim Time  2:18.28           
        5   Ann Jopke                                   UWL                   2:19.37           
                                                                 Prelim Time  2:19.70           
        6   Sara Schwartz                               UWEC                  2:22.68           
                                                                 Prelim Time  2:20.81           
        7   Kelle Shea                                  UWL                   2:20.69           
                                                                 Prelim Time  2:21.63           
        8   Jennifer Collings                           UW-OSHKOSH            2:21.48           
                                                                 Prelim Time  2:23.30           
        9   Anne Melvin                                 UWL                   2:22.79           
                                                                 Prelim Time  2:23.74           
        10  Amber Wuollet                               UW-RIVER FALLS        2:24.21           
                                                                 Prelim Time  2:23.54           
        11  Heather Harris                              UW-STEVENS POINT      2:24.37           
                                                                 Prelim Time  2:22.89           
        12  Nikki Peterson                              UWL                   2:26.48           
                                                                 Prelim Time  2:24.49           
        13  Kathleen Conway                             UW-STEVENS POINT      2:26.01           
                                                                 Prelim Time  2:25.97           
        14  Colleen Stetzinger                          WHITEWATER            2:28.43           
                                                                 Prelim Time  2:28.85           
        15  Beth Mathe                                  UW-OSHKOSH            2:29.40           
                                                                 Prelim Time  2:32.51           
        16  Renee Renelt                                UWEC                  2:29.46           
                                                                 Prelim Time  2:27.48           
        17  Vicki Lupo                                  WHITEWATER            2:37.41           
                                                                 Prelim Time  2:40.71           
        18  Emily Genal                                 UW-RIVER FALLS        2:39.87           
                                                                 Prelim Time  2:37.53           
        19  Tanya Ringquist                             UWEC                  2:44.54           
        20  Laura Carter                                UWEC                  2:49.35           
        21  Amy Bowe                                    UW-RIVER FALLS        3:11.33           
            Allyssa Young                               UWEC                    DQ              
                                                                                                

     Top of Page
        -----------------------------                                                           
        Ev #38 MENS   200YD BUTTERFLY                                                           
        -----------------------------                                                           
                                                                                                
        Pool Record    # Mark Hahto           Simon Fraser          1:52.61 1980                
        WIAC Record    $ Randy Boelk          Stevens Point         1:51.88 2000                
        D-III A Cut    % 1:52.59                                                                
        D-III B Cut    & 1:56.49                                                                
                                                                                                
        1   Andrew Gilbertson                           WHITEWATER            1:55.62&          
                                                                 Prelim Time  1:55.71&          
        2   Anthony Harris                              UW-STEVENS POINT      2:00.49           
                                                                 Prelim Time  2:01.17           
        3   Mike Carroll                                UWEC                  2:01.77           
                                                                 Prelim Time  2:01.93           
        4   Dean Williams                               WHITEWATER            2:03.87           
                                                                 Prelim Time  2:04.83           
        5   Josh Mork                                   UWL                   2:04.13           
                                                                 Prelim Time  2:02.83           
        6   Garrett Roser                               UWL                   2:05.83           
                                                                 Prelim Time  2:05.50           
        7   Brian Bartlett                              UWEC                  2:05.69           
                                                                 Prelim Time  2:06.05           
        8   Robin Whiting                               UW-STEVENS POINT      2:08.36           
                                                                 Prelim Time  2:06.49           
        9   Nathan Eddingsaas                           UW-STEVENS POINT      2:09.33           
                                                                 Prelim Time  2:08.04           
        10  Randy Lantinen                              UW-STEVENS POINT      2:10.41           
                                                                 Prelim Time  2:09.93           
        11  Joe Kosman                                  UWL                   2:12.35           
                                                                 Prelim Time  2:10.18           
        12  Jon Patzwald                                UW-OSHKOSH            2:16.11           
                                                                 Prelim Time  2:14.73           
        13  Chad Goetsch                                UW-RIVER FALLS        2:15.48           
                                                                 Prelim Time  2:15.21           
        14  Eli Eschenbauch                             UW-RIVER FALLS        2:39.27           
                                                                 Prelim Time  2:37.52           
                                                                                                

     Top of Page
        -------------------------------------                                                   
        Ev #39 WOMENS   400YD FREESTYLE RELAY                                                   
        -------------------------------------                                                   
                                                                                                
        Pool Record    # Stevens Point                              3:35.69 2002                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              3:33.52 2001                
        D-III A Cut    % 3:33.59                                                                
        D-III B Cut    & 3:38.59                                                                
                                                                                                
        1   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      3:35.69#          
           Jen Randall  F, Mary Thone  F, Jean Hughes  F, Amy Rockwell  F                       
           Prelims -, Christine Sammons  F, Courtney Slagle  F                                  
           Rebecca Barnard  F, Melanie Luke  F                                                  
                                                                 Prelim Time  3:53.83           
        2   UWL                  A                      UWL                   3:36.44&          
           Anna Meyer  F, Lexi Fink  F, Anne Melvin  F, Krista Melvin  F                        
           Prelims -, Fallon Toomsen  F, Chandra Riberich  F, Lexi Fink  F                      
           Shara Geurts  F                                                                      
                                                                 Prelim Time  3:44.69           
        3   UWEC                 A                      UWEC                  3:45.53           
           Liz Halbur Sr F, Kristjana Marston Sr F, Krista DeJarlais So F                       
           Meghan McDonald So F, Prelims -, Renee Renelt Jr F                                   
           Heidi Donabauer So F, Sara Schwartz So F, Crystal Betker Fr F                        
                                                                 Prelim Time  4:00.45           
        4   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        3:49.04           
           Megan Broskoff  F, Kelly Deters  F, Deanna Ek-Pangerl  F                             
           Laura Schultz  F, Prelims -, Amy LaMott  F, Logan Baker  F                           
           Kristy Leland  F, Alison York  F                                                     
                                                                 Prelim Time  4:10.77           
        5   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            3:51.73           
           Lisa Salm  F, Kelly Cole  F, Jenny Feather  F, Jennifer Broadley  F                  
           Prelims -, Jennifer Broadley  F, Kristy Kintop  F, Becky Triatik  F                  
           Jenny Feather  F                                                                     
                                                                 Prelim Time  4:00.22           
        6   WW                   A                      WHITEWATER            3:54.75           
           Colleen Stetzinger So F, Elisa Bloomier Sr F, Cathy Lohr Fr F                        
           Carrie Hackbart So F, Prelims -, Becca Plautz Jr F                                   
           Sheila McCabe So F, Rachel Brown So F, Sarah Rodman So F                             
                                                                 Prelim Time  4:08.78           
                                                                                                

     Top of Page
        -----------------------------------                                                     
        Ev #40 MENS   400YD FREESTYLE RELAY                                                     
        -----------------------------------                                                     
                                                                                                
        Pool Record    # Stevens Point                              3:08.39 2002                
        WIAC Record    $ Stevens Point                              3:06.80 2001                
        D-III A Cut    % 3:03.99                                                                
        D-III B Cut    & 3:08.99                                                                
                                                                                                
        1   Stevens Point        A                      UW-STEVENS POINT      3:08.39#          
           Aaron Marshall  M, Anthony Harris  M, Scott Bowe  M, Erik Johnson  M                 
           Prelims -, Matt Sievers  M, Mark Hanson  M, Sam Clausen  M                           
           Scott Bowe  M                                                                        
                                                                 Prelim Time  3:18.18           
        2   UWL                  A                      UWL                   3:12.32           
           Ethan Kaercher  M, Josh Mork  M, Andy Multerer  M, Mike Devitt  M                    
           Prelims -, Brad Welnick  M, Mike Cavill  M, Garrett Roser  M                         
           Josh Mork  M                                                                         
                                                                 Prelim Time  3:23.17           
        3   UWEC                 A                      UWEC                  3:14.46           
           Matt Oglesby Sr M, Nate McDonald Sr M, Mike Lotzer Fr M                              
           Brent Witt Sr M, Prelims -, Nick Robertson So M, Adam Roub So M                      
           Jeremy Meserole Fr M, Mike Lotzer Fr M                                               
                                                                 Prelim Time  3:26.72           
        4   WW                   A                      WHITEWATER            3:14.90           
           Craig Lashley Fr M, Andrew Gilbertson Fr M, Brett Rindt So M                         
           John Borta Sr M, Prelims -, Brett Rindt So M, Karl Dettmann Fr M                     
           Dan Lemsky Fr M, Dan Neumann Fr M                                                    
                                                                 Prelim Time  3:23.97           
        5   River Falls          A                      UW-RIVER FALLS        3:20.47           
           Brandon VanVleet  M, Jon Jarvis  M, Ryan Hawke  M, Chad Goetsch  M                   
           Prelims -, Brandon VanVleet  M, Jon Jarvis  M, Ryan Hawke  M                         
           Chad Goetsch  M                                                                      
                                                                 Prelim Time  3:29.25           
        6   Oshkosh              A                      UW-OSHKOSH            3:22.69           
           Brett Dill  M, Todd Holmes  M, Jon Patzwald  M, Mike Moran  M                        
           Prelims -, Todd Holmes  M, Eric Enerson  M, Kirk McNamara  M                         
           Chris Hansman  M                                                                     
                                                                 Prelim Time  3:38.73           
                                                                                                

     Top of Page
        ----------------------------------------                                                
        Ev #41 WOMENS   200YD FREESTYLE SWIM OFF                                                
        ----------------------------------------                                                
                                                                                                
        1   Deb Schreckenghost                          UW-RIVER FALLS        2:04.20           
        2   Lisa Salm                                   UW-OSHKOSH            2:04.49           
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------------------------                                              
        Ev #42 WOMENS   200YD BUTTERFLY TIME TRIAL                                              
        ------------------------------------------                                              
                                                                                                
        1   Elizabeth Miles                             UWL                   2:13.36           
                                                                                                

     Top of Page
        ------------------------------------------                                              
        Ev #43 WOMENS   100YD BREASTSTROKE TIME TR                                              
        ------------------------------------------                                              
                                                                                                
        1   Megan Broskoff                              UW-RIVER FALLS        1:08.45           

{Top of Page}


By EASY MEET MANAGER from EASYWARE

EASYWARE WEB SITE. http://www.goeasyware.com

 

Back to the WIAC home page

 

Uwsa_l5.gif (239 bytes) 

(c) 1999 Board of Regents of the
University of Wisconsin System, All Rights Reserved