2007 WIAC Men's Indoor Track & Field Championship
Friday-Saturday, February 23-24, 2007 Kachel Fieldhouse Whitewater, Wis.

Team Scoring

===============================================================================
    1) UW-La Crosse               171        2) UW-Whitewater             110   
    3) UW-Oshkosh                 109.5      4) UW-Stevens Point           97   
    5) UW-Eau Claire               83        6) UW-Platteville             66   
    7) UW-River Falls              27.5      8) UW-Stout                   22   
    9) UW-Superior                 16                                           
      

Event Results             
Men 55 Meter Dash
============================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
 Meet Record: #  6.32  2004        Matt Pagel, UW-La Crosse                    
                 6.37  AUTO
                 6.48  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 AJ Hollanquest               Oshkosh                 6.47       6.45QPROV              2 
  2 Frankie Adams                Eau Claire              6.58       6.57Q                  1 
  3 Brent Jude                   Oshkosh                 6.58       6.60Q                  3 
  4 Marcus Walgrave              LaCrosse                           6.50q                  2 
  5 Dan Herms                    Whitewater              6.60       6.51q                  2 
  6 Justin Janke                 Eau Claire              6.63       6.60q                  3 
  7 Jon Otte                     Whitewater              6.64       6.61q                  1 
  8 Josh Ireland                 Whitewater              6.58       6.61q                  3 
  9 Nick Kropp                   Eau Claire              6.62       6.64                   3 
 10 Kyle Ewing                   Whitewater              6.51       6.64                   1 
 11 Bryan Tschudy                Eau Claire              6.73       6.68                   2 
 12 Alex Rooker                  LaCrosse                6.65       6.70                   2 
 13 Antawan Walker               Stout                   6.69       6.70                   1 
 14 Wendell Eskridge             Stout                   6.66       6.70                   2 
 15 Adam Baumann                 Stevens Point           6.59       6.71                   2 
 16 Ryan Schroeder               Stevens Point           6.62       6.73                   1 
 17 Justin Willis                Oshkosh                 6.86       6.73                   1 
 18 RJ Soderman                  Whitewater              6.69       6.75                   2 
 19 Brian Wiotas                 River Falls             6.68       6.75                   3 
 20 Mike Mani                    Uw-Plattevil            6.68       6.76                   3 
 21 Erik Oleson                  Uw-Plattevil            6.78       6.79                   3 
 22 Jed Williams                 Stout                   6.75       6.86                   1 
 23 Blaine Lee                   Stout                   6.76       6.89                   3 
 24 Matt Bischoff                Uw-Plattevil            6.66       6.98                   1 

Men 55 Meter Dash
================================================================================================
 Meet Record: #  6.32  2004        Matt Pagel, UW-La Crosse                    
                 6.37  AUTO
                 6.48  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 AJ Hollanquest         Oshkosh                 6.45       6.45 PROV               10  
  2 Marcus Walgrave        LaCrosse                6.50       6.48 PROV                8  
  3 Frankie Adams          Eau Claire              6.57       6.56                     6  
  4 Brent Jude             Oshkosh                 6.60       6.59                     5  
  5 Dan Herms              Whitewater              6.51       6.60                     4  
  6 Justin Janke           Eau Claire              6.60       6.61                     3  
  7 Josh Ireland           Whitewater              6.61       6.65                     2  
  8 Jon Otte               Whitewater              6.61       6.66                     1  

Men 200 Meter Dash
============================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: # 21.34  2003        Andrew Rock, UW-La Crosse                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Nick VerDuin                 Stevens Point          22.58      22.23Q  2 
  2 Michael Queensland           LaCrosse               22.05      22.25Q  1 
  3 Nick Kropp                   Eau Claire             22.35      22.44Q  3 
  4 AJ Hollanquest               Oshkosh                22.50      22.48Q  4 
  5 Alex Rooker                  LaCrosse               22.51      22.49q  2 
  6 Tony Marcinek                LaCrosse               22.73      22.53q  1 
  7 Bryan Tschudy                Eau Claire             22.71      22.66q  1 
  8 Jeremy Deterville            LaCrosse               22.78      22.67q  2 
  9 David Kolbe                  LaCrosse               22.60      22.73q  4 
 10 Pat Leonard                  Stevens Point          22.90      22.74q  2 
 11 Jon Otte                     Whitewater             23.15      22.79q  2 
 12 Adam Sturgis                 Eau Claire             23.01      22.81q  1 
 13 Nick Aliota                  Eau Claire             22.99      22.81   3 
 14 Derek Gonzenbach             Stout                  22.98      22.89   4 
 15 Wendell Eskridge             Stout                  22.76      22.99   4 
 16 Ryan Schroeder               Stevens Point          22.73      23.07   3 
 17 Brent Jude                   Oshkosh                23.03      23.10   1 
 18 Mitch Spees                  Uw-Plattevil           23.17      23.23   4 
 19 Kevin Means                  LaCrosse               23.12      23.24   3 
 20 Dan Strong                   Stout                  23.13      23.32   4 
 21 Chad Churchill               Oshkosh                23.25      23.38   3 
 22 Brad Koback                  Stevens Point          22.63      23.45   3 
 23 Matt Bischoff                Uw-Plattevil           23.13      25.57   2 

Men 200 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: # 21.34  2003        Andrew Rock, UW-La Crosse                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Michael Queensland           LaCrosse               22.25      22.12   2   10  
  2 Nick Kropp                   Eau Claire             22.44      22.16   2    8  
  3 Nick VerDuin                 Stevens Point          22.23      22.21   2    6  
  4 AJ Hollanquest               Oshkosh                22.48      22.48   2    5  
  5 Jeremy Deterville            LaCrosse               22.67      22.60   1    4  
  6 Bryan Tschudy                Eau Claire             22.66      22.74   1    3  
  7 Tony Marcinek                LaCrosse               22.53      22.76   1    2  
  8 Alex Rooker                  LaCrosse               22.49      22.78   2    1  
  9 David Kolbe                  LaCrosse               22.73      23.08   1 

Men 400 Meter Run
============================================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: # 48.23  1991        Dean Bryan, UW-Stevens Point                
                48.40  AUTO
                49.60  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Tony Marcinek                LaCrosse               49.16      49.29QPROV              3 
  2 David Kolbe                  LaCrosse               50.03      49.48QPROV              2 
  3 Derek Gonzenbach             Stout                  49.34      49.51QPROV              1 
  4 Nick VerDuin                 Stevens Point          49.73      49.62Q                  4 
  5 Brad Peterson                LaCrosse               50.47      49.83q                  1 
  6 Jon Doble                    LaCrosse               49.85      50.16q                  4 
  7 Jeremy Deterville            LaCrosse               49.69      50.20q                  2 
  8 Pat Leonard                  Stevens Point          50.85      50.22q                  2 
  9 Rodney Swanson               Whitewater             50.73      50.46q                  4 
 10 Lee Winkes                   LaCrosse               51.26      50.72q                  3 
 11 Mike Berendes                Whitewater                        50.77q                  4 
 12 Chris Kupfer                 Eau Claire             50.45      50.80q                  3 
 13 Jared Morris                 Oshkosh                50.36      50.84                   3 
 14 Adam Schulte                 Uw-Plattevil           50.69      50.88                   4 
 15 Justin White                 Eau Claire             51.50      50.93                   2 
 16 Brad Koback                  Stevens Point          50.19      51.05                   1 
 17 Grant Haugan                 Eau Claire             50.97      51.16                   1 
 18 Scott Michel                 Oshkosh                50.60      51.24                   2 
 19 Andy Watters                 Uw-Plattevil           51.33      51.30                   1 
 20 Mitch Spees                  Uw-Plattevil           51.55      51.32                   4 
 21 Kirk Merrill                 Stout                  51.12      51.71                   3 

Men 400 Meter Run
===================================================================================================
 Meet Record: # 48.23  1991        Dean Bryan, UW-Stevens Point                
                48.40  AUTO
                49.60  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        H# Points
===================================================================================================
Finals
  1 Tony Marcinek          LaCrosse               49.29      49.63                   2   10  
  2 Nick VerDuin           Stevens Point          49.62      49.64                   2    8  
  3 Jon Doble              LaCrosse               50.16      49.65                   1    6  
  4 David Kolbe            LaCrosse               49.48      49.77                   2    5  
  5 Jeremy Deterville      LaCrosse               50.20      49.91                   1    4  
  6 Derek Gonzenbach       Stout                  49.51      49.96                   2    3  
  7 Brad Peterson          LaCrosse               49.83      50.00                   2    2  
  8 Rodney Swanson         Whitewater             50.46      50.26                   1    1  
  9 Pat Leonard            Stevens Point          50.22      50.37                   1 

Men 1 Mile Run
================================================================================================
 Meet Record: # 4:10.24  2005        Ryan Kleimenhagen, UW-Platteville         
                4:11.00  AUTO
                4:16.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Brian Butzler          Whitewater           4:09.96    4:11.55 PROV               10  
  2 Paul Zdroik            LaCrosse             4:19.48    4:14.45 PROV                8  
  3 Nate Boehlke           Oshkosh              4:22.24    4:16.78                     6  
  4 Travis Nechuta         Stevens Point        4:17.60    4:17.18                     5  
  5 Dom Meyer              Stevens Point        4:17.44    4:17.42                     4  
  6 Gabe Siehr             LaCrosse             4:20.36    4:17.57                     3  
  7 Jason Phillippi        River Falls          4:20.50    4:18.59                     2  
  8 Andrew McGuire         Oshkosh              4:19.74    4:20.62                     1  
  9 Dallas Vincent         LaCrosse             4:24.08    4:23.13                  
 10 Steve Vesbach          LaCrosse             4:26.04    4:26.13                  
 11 Derrick Fameree        Oshkosh              4:27.87    4:28.87                  
 12 Dan Pizzi              LaCrosse             4:26.68    4:29.42                  
 13 Mike Herlihy           LaCrosse             4:17.48    4:32.72                  
 14 Scott Degner           River Falls          4:25.86    4:33.47                  
 15 Adam Steinke           Stevens Point        4:27.79    4:36.15                  

Men 800 Meter Run
============================================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
 Meet Record: # 1:50.03  2002        Matt Groose, UW-Oshkosh                   
                1:52.90  AUTO
                1:55.00  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Wes Fischer                  Eau Claire           1:55.52    1:55.24Q                  1 
  2 Kyle Stangel                 Uw-Plattevil         1:55.15    1:56.04Q                  2 
  3 Matt Kramer                  Superior             1:54.01    1:55.45q                  1 
  4 Andrew Boldt                 LaCrosse             1:55.59    1:55.67q                  1 
  5 Adam Kleinmaus               LaCrosse             1:55.80    1:56.15q                  2 
  6 Adam Lang                    Stevens Point        1:57.12    1:56.17q                  1 
  7 Eric Keen                    Whitewater                      1:56.37q                  2 
  8 Ben Wizner                   Oshkosh              1:58.00    1:56.40q                  2 
  9 Greg Haak                    Stevens Point        1:55.25    1:56.40q                  2 
 10 Nate Richardson              Uw-Plattevil         1:57.91    1:56.60                   1 
 11 Jonathan Otto                LaCrosse             1:55.68    1:57.03                   2 
 12 Rob Wilcox                   Eau Claire           1:59.07    1:57.40                   1 
 13 Alek Konopacki               Whitewater           1:58.06    2:00.28                   2 
 14 Adam Wolfe                   Eau Claire           1:58.12    2:06.64                   1 

Men 800 Meter Run
================================================================================================
 Meet Record: # 1:50.03  2002        Matt Groose, UW-Oshkosh                   
                1:52.90  AUTO
                1:55.00  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Wes Fischer            Eau Claire           1:55.24    1:54.25 PROV               10  
  2 Matt Kramer            Superior             1:55.45    1:54.30 PROV                8  
  3 Greg Haak              Stevens Point        1:56.40    1:55.28                     6  
  4 Eric Keen              Whitewater           1:56.37    1:56.01                     5  
  5 Adam Kleinmaus         LaCrosse             1:56.15    1:56.41                     4  
  6 Andrew Boldt           LaCrosse             1:55.67    1:56.45                     3  
  7 Adam Lang              Stevens Point        1:56.17    1:56.94                     2  
  8 Kyle Stangel           Uw-Plattevil         1:56.04    1:57.21                     1  
  9 Ben Wizner             Oshkosh              1:56.40    1:58.93                  

Men 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 8:22.25  2001        Jeremy Burks, UW-Oshkosh                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brian Butzler                Whitewater           8:36.16    8:23.37    10  
  2 Tyler Sigl                   Uw-Plattevil         8:25.88    8:24.00     8  
  3 Willy Kaul                   Oshkosh                         8:28.52     6  
  4 Gary Garcia                  Whitewater           8:42.58    8:30.36     5  
  5 Kevin Oelstrom               LaCrosse             8:36.15    8:32.56     4  
  6 Dan Thour                    LaCrosse             8:38.07    8:34.34     3  
  7 Phil Richert                 Stevens Point        8:45.01    8:35.48     2  
  8 Paul Moran                   LaCrosse             8:42.41    8:39.91     1  
  9 George Carlson               Stevens Point        8:52.27    8:42.45  
 10 Geoff Gundlach               Oshkosh              8:53.50    8:44.21  
 11 Travis Nechuta               Stevens Point        8:43.82    8:47.35  
 12 Brian Kelley                 Oshkosh              8:54.03    8:47.89  
 13 Brett Schendel               LaCrosse             8:53.92    8:48.95  
 14 Jim Parejko                  LaCrosse             8:53.37    8:49.37  
 15 Kevin Hall                   Eau Claire           8:54.91    8:51.45  
 16 David Schonscheck            Stout                8:55.75    8:53.06  
 17 Nick Fulton                  Uw-Plattevil         8:53.27    8:55.28  
 18 Dom Meyer                    Stevens Point        8:45.03    8:56.52  
 19 Mike Ormond                  Stevens Point        8:56.58    8:57.52  
 20 Ted Lillie                   Eau Claire           8:52.72    8:57.58  
 21 Aaron Whalen                 Uw-Plattevil         8:55.82    9:02.07  
 22 Corey Towle                  Stevens Point        8:50.32    9:02.21  
 23 Nick Sydow                   Oshkosh              8:51.21    9:02.54  

Men 5000 Meter Run
================================================================================================
 Meet Record: # 14:33.00  1988        Dan Held, UW-Eau Claire                  
                14:34.60  AUTO
                14:55.00  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Tyler Sigl             Uw-Plattevil        14:31.75   14:42.96 PROV               10  
  2 Paul Moran             LaCrosse            15:15.92   14:49.28 PROV                8  
  3 Kevin Oelstrom         LaCrosse            14:39.65   14:57.85                     6  
  4 Dan Thour              LaCrosse            14:47.48   15:00.78                     5  
  5 Corey Towle            Stevens Point       15:05.29   15:08.07                     4  
  6 Ted Lillie             Eau Claire          15:17.69   15:10.30                     3  
  7 Kevin Hall             Eau Claire          15:41.87   15:11.44                     2  
  8 Jules Miller           Eau Claire          15:26.56   15:12.00                     1  
  9 Brian Kelley           Oshkosh             15:39.28   15:17.51                  
 10 Jim Parejko            LaCrosse            15:35.40   15:17.90                  
 11 David Schneekloth      Whitewater          15:22.85   15:20.67                  
 12 Ryan Richardson        Oshkosh             15:24.45   15:24.23                  
 13 Mike Ormond            Stevens Point       15:12.06   15:33.26                  
 14 Jason Lisowe           Stevens Point       15:27.87   15:35.67                  
 15 Josh Smith             Whitewater          15:38.79   15:36.30                  
 16 Chad Ernst             River Falls         15:37.12   15:36.84                  
 17 Matt Grzelak           Whitewater                     15:40.77                  
 18 Nick Fulton            Uw-Plattevil        15:36.93   15:43.43                  
 19 Brandon Dworak         Stevens Point       15:30.72   15:43.60                  
 20 Mark Mitchell          Stevens Point       15:36.69   15:50.79                  
 21 JD Rojas               River Falls         15:39.85   15:54.64                  
 22 Brett Schendel         LaCrosse            15:48.74   15:57.27                  
 23 Brad Seeley            Stevens Point       15:41.75   16:12.32                  
 -- Connor Lonning         LaCrosse            15:18.10        DNF                  

Men 55 Meter Hurdles
============================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
 Meet Record: #  7.47  1993        Norris Thomas, UW-La Crosse                 
                 7.55  AUTO
                 7.75  PROV
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Jon Schellin                 Whitewater              7.64       7.70QPROV              2 
  2 Adam Baumann                 Stevens Point           7.77       7.74QPROV              1 
  3 Ben Zizis                    Uw-Plattevil            7.74       7.84Q                  3 
  4 Jamar Jackson                LaCrosse                7.78       7.74qPROV              1 
  5 Scott Spexarth               LaCrosse                8.02       7.96q                  2 
  6 Dan Rufenacht                Whitewater              8.13       8.00q                  3 
  7 Steve VanRite                Stevens Point           7.90       8.01q                  3 
  8 Nick Katsandonis             Oshkosh                 8.08       8.06q                  3 
  9 Adam Bennett                 Oshkosh                 8.23       8.07                   1 
 10 Matt Crosby                  Eau Claire              8.19       8.12                   2 
 11 Kyle Steiner                 Stevens Point           8.12       8.13                   1 
 12 Joe Felber                   Eau Claire              8.13       8.15                   1 
 13 Tyler Walsh                  Oshkosh                 8.32       8.17                   2 
 14 Josh Dietz                   River Falls             8.22       8.25                   3 
 15 Clint Christy                River Falls             8.45       8.28                   3 
 16 Darrell Martin               Uw-Plattevil            8.41       8.31                   1 
 17 Riley Yerigan                River Falls             8.32       8.33                   2 
 18 Sam Matter                   Whitewater              8.19       8.34                   2 
 19 Brad Hoerth                  Stout                   8.23       8.34                   1 
 20 Thad Budelier                Stevens Point           8.38       8.39                   1 
 21 Dan Koenig                   Eau Claire              8.36       8.43                   3 
 22 Brian Adams                  Uw-Plattevil            8.30       8.47                   3 
 -- Nick Aliota                  Eau Claire              7.91         FS                   2 

Men 55 Meter Hurdles
================================================================================================
 Meet Record: #  7.47  1993        Norris Thomas, UW-La Crosse                 
                 7.55  AUTO
                 7.75  PROV
    Name              Year School               Prelims     Finals                        Points
================================================================================================
Finals
  1 Jon Schellin           Whitewater              7.70       7.56 PROV               10  
  2 Adam Baumann           Stevens Point           7.74       7.65 PROV                8  
  3 Jamar Jackson          LaCrosse                7.74       7.73 PROV                6  
  4 Ben Zizis              Uw-Plattevil            7.84       7.76                     5  
  5 Steve VanRite          Stevens Point           8.01       7.92                     4  
  6 Nick Katsandonis       Oshkosh                 8.06       7.97                     3  
  7 Dan Rufenacht          Whitewater              8.00       8.08                     2  
  8 Scott Spexarth         LaCrosse                7.96       8.21                     1  

Men 4x200 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 1:27.99  2004        , UW-La Crosse                            
                         A. Rock, N. Olson, A. Buchberger, C. Sellers      
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Uw-Eau Claire                                     1:30.71    1:29.07   2   10  
  2 Uw- Whitewater                                    1:29.82    1:29.42   2    8  
  3 Uw-La Crosse                                      1:30.76    1:30.40   2    6  
  4 Uw-Oshkosh                                        1:32.45    1:30.43   2    5  
  5 Uw-Stout                                          1:31.72    1:30.84   2    4  
  6 Uw-Platteville                                    1:33.81    1:30.97   1    3  
  7 Uw-Stevens Point                                  1:33.62    1:33.52   1    2  
  8 Uw-River Falls                                    1:38.40    1:34.02   1    1  
  9 Uw-Superior                                       1:35.09    1:34.74   1 

Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================================
 Meet Record: # 3:18.07  1996        , UW-Stout                                
                         Witcraft Hallingstad, Boldt, Anders               
                3:17.80  AUTO
                3:22.40  PROV
    School                                         Seed     Finals                        H# Points
===================================================================================================
  1 Uw- Whitewater                              3:20.84    3:20.38 PROV              2   10  
  2 Uw-La Crosse                                3:18.95    3:20.43 PROV              2    8  
  3 Uw-Oshkosh                                  3:24.78    3:20.81 PROV              2    6  
  4 Uw-Eau Claire                               3:24.28    3:20.96 PROV              2    5  
  5 Uw-Platteville                              3:27.28    3:23.97                   1    4  
  6 Uw-Stout                                    3:30.24    3:24.61                   1    3  
  7 Uw-Superior                                 3:28.03    3:25.22                   1    2  
  8 Uw-River Falls                              3:32.70    3:32.45                   1    1  
 -- Uw-Stevens Point                            3:18.85        DNF                   2 

Men Distance Medley
================================================================================================
 Meet Record: # 9:56.38  2002        , UW-Oshkosh                              
                         D. Cisewski, K. Klueger, J. LeRoy, M. Groose      
               10:01.30  AUTO
               10:13.40  PROV
    School                                         Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Uw-La Crosse                               10:03.32   10:00.56 AUTO               10  
  2 Uw-Oshkosh                                 10:09.59   10:04.43 PROV                8  
  3 Uw-Superior                                           10:17.77                     6  
  4 Uw- Whitewater                                        10:19.39                     5  
  5 Uw-Stevens Point                           10:04.53   10:19.41                     4  
  6 Uw-River Falls                             11:25.20   10:24.62                     3  
  7 Uw-Platteville                                        10:28.59                     2  
  8 Uw-Eau Claire                                         10:42.79                     1  
  9 Uw-Stout                                              11:06.33                  

Men High Jump
================================================================================================
 Meet Record: # 7-00.50  1993        Jase Graber, UW-Eau Claire                
                  2.09m  AUTO
                  2.01m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Kyle Steiner           Stevens Point          2.01m      2.04m PROV     6-08.25   10  
  2 Mitch Ellis            Stevens Point          2.05m      1.99m          6-06.25    8  
  3 Rodney Swanson         Whitewater             2.00m     J1.99m          6-06.25    6  
  4 Nate Woodward          Eau Claire             1.91m      1.89m          6-02.25    5  
  5 Cody Helgeson          Uw-Plattevil           1.89m     J1.89m          6-02.25    4  
  6 Mike Schmidt           Uw-Plattevil           1.94m     J1.89m          6-02.25    3  
  7 Clint Christy          River Falls            1.89m      1.84m          6-00.50    1.5
  7 Billy Klitz            Oshkosh                1.91m      1.84m          6-00.50    1.5
  9 Ben Zill               Oshkosh                1.86m     J1.84m          6-00.50 
 10 Alex Wahlberg          River Falls            1.81m     J1.84m          6-00.50 
 11 Kyle Magnuson          Superior               1.81m      1.79m          5-10.50 
 11 James Simms            Oshkosh                1.93m      1.79m          5-10.50 
 11 Andrew Kling           Eau Claire             1.85m      1.79m          5-10.50 
 11 david Stauder          LaCrosse               1.95m      1.79m          5-10.50 
 15 Chuck Sowa             River Falls            1.81m     J1.79m          5-10.50 
 -- Nate Mikle             Superior               1.86m         NH                  
 -- Darin Kuhnke           Whitewater             1.89m         NH                  
 -- Matt Respet            Superior               1.86m         NH                  
 -- Joe Weinrich           River Falls            1.81m         NH                  
 -- Derek Shuda            Uw-Plattevil           1.79m         NH                  
 -- Matt Delaney           Stout                  1.86m         NH                  
 -- Nick Weiss             Eau Claire             1.85m         NH                  

Men Pole Vault
================================================================================================
 Meet Record: # 17-07.75  1996        Mike Schnur, UW-La Crosse                
                   5.03m  AUTO
                   4.67m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Matt Novak             LaCrosse               5.20m      5.12m AUTO    16-09.50   10  
  2 Zach Johnson           Oshkosh                5.05m      4.97m PROV    16-03.50    8  
  3 Tony Fontanini         Uw-Plattevil           4.88m      4.82m PROV    15-09.75    6  
  4 Mark Cufaude           Stevens Point          4.52m      4.67m PROV    15-03.75    5  
  5 Alex Tapplin           LaCrosse               4.57m      4.52m         14-10.00    4  
  6 Josh Boehm             Eau Claire             4.38m     J4.52m         14-10.00    3  
  7 Tyler Walsh            Oshkosh                4.24m      4.22m         13-10.00    1  
  7 Zak Schmidt            Oshkosh                4.52m      4.22m         13-10.00    1  
  7 Riley Yerigan          River Falls            4.01m      4.22m         13-10.00    1  
  8 Jon Balciar            Uw-Plattevil           4.22m     J4.22m         13-10.00 
  8 Justin Arndt           Stout                  4.12m     J4.22m         13-10.00 
 -- Nick Desotelle         Eau Claire             4.53m         NH                  
 -- Adam Kloss             Stout                  3.97m         NH                  
 -- Jake Gustafson         LaCrosse               4.52m         NH                  
 -- Cory Krueger           Whitewater             4.11m         NH                  
 -- Rob Zillmer            Whitewater             4.15m         NH                  
 -- Rob Tatinger           Superior               4.11m         NH                  
 -- Jacob Friberg          Uw-Plattevil           4.07m         NH                  
 -- Spencer Hollis         Uw-Plattevil           4.22m         NH                  
 -- Steve Nowak            Oshkosh                4.80m         NH                  
 -- Alec Hakes             Oshkosh                4.07m         NH                  
 -- Scott Howard           Uw-Plattevil           4.52m         NH                  

Men Long Jump
================================================================================================
 Meet Record: # 24-07  1993        Bill Schroeder, UW-La Crosse                
                7.24m  AUTO
                6.97m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Dan Herms              Whitewater             7.21m      7.23m PROV    23-08.75   10  
  2 Clint Christy          River Falls            6.62m      6.97m PROV    22-10.50    8  
  3 Michael Queensland     LaCrosse               6.74m      6.90m         22-07.75    6  
  4 Jon Schellin           Whitewater             6.99m      6.86m         22-06.25    5  
  5 Joe Felber             Eau Claire             6.39m      6.70m         21-11.75    4  
  6 Steve Nowak            Oshkosh                6.75m      6.66m         21-10.25    3  
  7 Eric Cieslak           Stout                  6.99m      6.63m         21-09.00    2  
  8 Joel Saucerman         Whitewater             6.67m      6.50m         21-04.00    1  
  9 Dan Powers             Eau Claire             6.42m      6.48m         21-03.25 
 10 Dan Pederson           Eau Claire             6.40m      6.43m         21-01.25 
 10 Eric Washington        Stout                  6.43m      6.43m         21-01.25 
 12 Chris Maier            LaCrosse               6.57m      6.31m         20-08.50 
 13 Kyle Ewing             Whitewater             7.07m      6.30m         20-08.00 
 14 Jesse Dengsavang       LaCrosse               6.12m      6.26m         20-06.50 
 15 Rick Stewart           River Falls            6.19m      6.24m         20-05.75 
 16 Derek Shuda            Uw-Plattevil           6.44m      6.20m         20-04.25 
 17 Joe Dillon             Oshkosh                6.43m      6.13m         20-01.50 
 18 Brian Adams            Uw-Plattevil           6.29m      6.07m         19-11.00 
 19 Kyle Magnuson          Superior               6.03m      6.05m         19-10.25 
 20 Garret Fletch          Stout                  6.25m      6.01m         19-08.75 
 21 Londe Richardson       River Falls            6.45m      5.99m         19-08.00 
 22 Bruce Zalud            Whitewater             6.90m      5.98m         19-07.50 
 23 Mitch Ellis            Stevens Point          6.00m      5.96m         19-06.75 
 24 Anthony Brown          Whitewater             6.40m      5.93m         19-05.50 
 25 John Richardson        River Falls            6.23m      5.92m         19-05.25 
 26 Scott Eberhardt        Stevens Point          6.54m      5.70m         18-08.50 

Men Triple Jump
================================================================================================
 Meet Record: # 50-03.75  1990        Dean Cash, UW-La Crosse                  
                  14.68m  AUTO
                  14.00m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Jesse Dengsavang       LaCrosse              14.14m     14.01m PROV    45-11.75   10  
  2 Jon Schellin           Whitewater            12.28m    J14.01m PROV    45-11.75    8  
  3 Ryan Carpenter         Stout                 13.95m     13.80m         45-03.50    6  
  4 Ben Zill               Oshkosh               13.84m     13.78m         45-02.50    5  
  5 Eric Eigenfeld         Eau Claire            13.50m    J13.78m         45-02.50    4  
  6 Danny Thompson         Oshkosh               13.82m     13.66m         44-09.75    3  
  7 James Simms            Oshkosh               13.65m     13.60m         44-07.50    2  
  8 Eric Washington        Stout                 13.32m     13.54m         44-05.25    1  
  9 Joe Felber             Eau Claire            13.78m     13.50m         44-03.50 
 10 Chris Petrie           Stevens Point         13.26m     13.43m         44-00.75 
 11 Dan Pederson           Eau Claire            13.48m     13.40m         43-11.75 
 12 Kirk Schmidt           Eau Claire            14.11m     13.17m         43-02.50 
 13 Shaun Davis            Whitewater            13.24m     13.02m         42-08.75 
 14 Noah Utecht            Stevens Point         12.99m     12.89m         42-03.50 
 15 RJ Soderman            Whitewater            13.00m     12.84m         42-01.50 
 16 Brad Brezinski         Oshkosh               13.34m     12.82m         42-00.75 
 17 Kyle Luchinski         LaCrosse              13.56m     12.68m         41-07.25 
 18 Brian Adams            Uw-Plattevil          12.16m     12.43m         40-09.50 
 19 Rick Stewart           River Falls           12.31m     12.41m         40-08.75 
 20 Kyle Magnuson          Superior              12.29m     12.11m         39-08.75 
 -- Mike Schmitt           Whitewater            12.32m         ND                  

Men Shot Put
================================================================================================
 Meet Record: # 63-03.25  1985        Tom Newberry, UW-La Crosse               
                  17.00m  AUTO
                  15.54m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Bobby Riley            LaCrosse              16.95m     17.04m AUTO    55-11.00   10  
  2 Brandon Houle          Oshkosh               17.28m     16.73m PROV    54-10.75    8  
  3 Dan Hytinen            Whitewater            16.53m     16.09m PROV    52-09.50    6  
  4 Peter Prusinski        Stevens Point         15.91m     15.72m PROV    51-07.00    5  
  5 Kyle Scofield          Stevens Point         15.52m     15.35m         50-04.50    4  
  6 Brian Steingraber      Uw-Plattevil          15.05m     15.10m         49-06.50    3  
  7 Luke Kimlinger         LaCrosse              15.75m     15.05m         49-04.50    2  
  8 Aaron Johnson          LaCrosse              14.56m     14.70m         48-02.75    1  
  9 Bill Warren            LaCrosse              14.65m     14.26m         46-09.50 
 10 Tim Lauer              Eau Claire            13.77m     13.73m         45-00.50 
 11 Joe Schneider          Whitewater            14.83m     13.56m         44-06.00 
 12 Andrew Berlin          Stout                 13.20m     13.48m         44-02.75 
 13 Ben Brooks             Uw-Plattevil          13.48m     13.35m         43-09.75 
 14 Sam Maday              Superior              13.09m     13.31m         43-08.00 
 15 Jon Wolff              Stout                 13.98m     13.30m         43-07.75 
 16 Eric Peplinski         Stout                 13.21m     13.00m         42-08.00 
 17 Jacob Gabrilska        Oshkosh               13.28m     12.91m         42-04.25 
 18 Tom Friederick         Uw-Plattevil          13.51m     12.83m         42-01.25 
 19 Eric Voight            River Falls           12.88m     12.43m         40-09.50 
 20 Dan Meyer              Uw-Plattevil          13.16m     12.06m         39-07.00 
 -- Luke Crowley           LaCrosse              13.40m         ND                  
 -- Kevin Koerwitz         Oshkosh               14.74m         ND                  
 -- Sam Johnson            Eau Claire            13.50m         ND                  
 -- Ryan Ament             Stout                 13.19m         ND                  
 -- Corey Digman           Uw-Plattevil          15.24m         ND                  

Men 35-Pound Weight Throw
================================================================================================
 Meet Record: # 67-07  2005        Kevin Becker, UW-La Crosse                  
               18.44m  AUTO
               16.56m  PROV
    Name              Year School                  Seed     Finals                        Points
================================================================================================
  1 Brandon Houle          Oshkosh               19.80m     19.01m AUTO    62-04.50   10  
  2 Jacob Gabrilska        Oshkosh               18.14m     18.41m PROV    60-05.00    8  
  3 Brian Steingraber      Uw-Plattevil          16.67m     17.45m PROV    57-03.00    6  
  4 Corey Digman           Uw-Plattevil          16.98m     17.00m PROV    55-09.25    5  
  5 Ryan Brohmer           Eau Claire            16.66m     16.85m PROV    55-03.50    4  
  6 Sean Larson            Stout                 15.99m     16.67m PROV    54-08.25    3  
  7 Sam Johnson            Eau Claire            17.53m     16.52m         54-02.50    2  
  8 Phil Prusinski         Oshkosh               17.13m     16.14m         52-11.50    1  
  9 Jake Turgeon           LaCrosse              15.79m     16.04m         52-07.50 
 10 Ryan Kawski            Stout                 17.67m     16.02m         52-06.75 
 11 Andrew Berlin          Stout                 15.11m     15.72m         51-07.00 
 12 Dan Hytinen            Whitewater            16.44m     15.54m         51-00.00 
 13 Sam Wiltzius           Oshkosh               15.33m     15.42m         50-07.25 
 14 Luke Crowley           LaCrosse              15.38m     14.78m         48-06.00 
 15 Derren Izdepski        Stout                 14.49m     14.60m         47-11.00 
 16 Micael Schlichting     Stevens Point         13.97m     14.37m         47-01.75 
 17 Matthew Sonnenberg     Stevens Point         14.14m     14.04m         46-00.75 
 18 Nick Hacker            Oshkosh               14.72m     13.84m         45-05.00 
 19 Sam Maday              Superior              14.25m     13.41m         44-00.00 
 20 Kevin Koerwitz         Oshkosh               13.96m     13.33m         43-09.00 
 21 Shaun Davis            Whitewater                       13.11m         43-00.25 
 22 Dan Gibson             Eau Claire            13.85m     12.86m         42-02.25 
 23 Jon Wolff              Stout                 13.75m     12.78m         41-11.25 
 -- Kyle Scofield          Stevens Point         13.98m         ND                  
 -- Aaron Johnson          LaCrosse              16.02m         ND                  
 -- Ryan Ament             Stout                 14.10m         ND                  

Men Heptathlon
================================================================================
 Meet Record: #  5101  2006        Kyle Steiner, UW-Stevens Point              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kyle Steiner                 Stevens Point           4881       5187#   10  
  2 Clint Christy                River Falls             4210       4981     8  
  3 Eric Bakkum                  Uw-Plattevil            4543       4667     6  
  4 Matt Crosby                  Eau Claire                         4531     5  
  5 Josh Boehm                   Eau Claire                         4410     4  
  6 Joe Dillon                   Oshkosh                 3632       4360     3  
  7 Alex Wahlberg                River Falls             2408       4313     2  
  8 Darin Kuhnke                 Whitewater              4141       4231     1  
  9 Brandon Maas                 Uw-Plattevil            4093       4204  
 10 Tyler Walsh                  Oshkosh                 3953       4101  
 11 Mike Delleman                Stevens Point           3876       4041  
 12 Brad Hoerth                  Stout                              3754  
 13 Shawn Holmes                 Whitewater              3614       3724  
 14 Joe Weinrich                 River Falls             3570       3481  
 15 Nate Woodward                Eau Claire                         3449  
 16 Travis Theisen               Whitewater              2739       3141