WIAC CC Championships Men's 8K

UW-River Falls

Oct. 30, 2004

Cloudy, light breeze, 46
Results by Apple Raceberry JaM

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   UW-La Crosse             36    5    6    7    8   10   11   12   25:50.9      13.8
  2   UW-Platteville           82    3    9   20   23   27   31   39   26:22.7    1:42.0
  3   UW-Stevens Point         84    4   14   15   16   35   37   43   26:19.5    1:51.9
  4   UW-Oshkosh               85    2   13   21   24   25   33   38   26:21.5    1:34.0
  5   UW-Eau Claire           119   17   18   22   26   36   44   46   26:48.8    1:04.8
  6   UW-Whitewater           186    1   40   45   47   53   58   59   27:20.4    3:00.0
  7   UW-River Falls          196   19   34   42   50   51   52   56   27:32.6    1:40.2
  8   UW-Stout                199   29   32   41   48   49   54   57   27:38.3      52.4
  9   UW-Superior             234   28   30   55   60   61   62   63   28:47.8    4:22.1

Individuals

1. UW-La Crosse
    5  Nate Hoffman, Jr            25:42.2  
    6  Andy Grupa, Sr              25:50.7  
    7  Phil Skiba, Sr              25:52.3  
    8  Mark Creger, Jr             25:53.4  
   10  Scott Mueller, Fr           25:56.0  
   11  Jake Sheldon, So            25:59.1  
   12  Mike Herlihy, Jr            26:00.0  
Time = 2:09:14.4     Places = 36

2. UW-Platteville
    3  Tyler Sigl, Fr              25:28.0  
    9  Kyle Stangel, So            25:54.3  
   20  Bob Dillis, Jr              26:31.5  
   23  Russ Goessl, So             26:49.9  
   27  Brian Scott, Jr             27:09.9  
   31  John Leuck, Jr              27:17.4  
   39  Nick Fulton, Fr             27:29.3  
Time = 2:11:53.3     Places = 82

3. UW-Stevens Point
    4  Mark Lalonde, Sr            25:33.0  
   14  Andrew Bednarek, Sr         26:12.2  
   15  Mike Ormond, So             26:12.5  
   16  Josh Kujawa, Jr             26:15.1  
   35  Jake Rhyner, Jr             27:24.9  
   37  Denton Helms, Fr            27:27.3  
   43  Matt Legel, Sr              27:39.5  
Time = 2:11:37.5     Places = 84

4. UW-Oshkosh
    2  John LeRoy, Sr              25:19.6  
   13  Willy Kaul, Fr              26:02.0  
   21  Patrick O'Brien, Fr         26:39.4  
   24  Brandon Lesky, Jr           26:53.0  
   25  Nate Boehlke, So            26:53.6  
   33  Ryan Richardson, So         27:20.4  
   38  Mike Wehrley, Sr            27:27.9  
Time = 2:11:47.4     Places = 85

5. UW-Eau Claire
   17  Paul Zdroik, Fr             26:21.6  
   18  Ben Schmiege, Sr            26:26.6  
   22  Ethan Kreul, Jr             26:41.5  
   26  Adam Condit, Sr             27:08.0  
   36  Adam Zamzow, Fr             27:26.3  
   44  Adam Wolfe, Fr              27:43.3  
   46  Micah Hernandez, Sr         27:49.1  
Time = 2:14:03.9     Places = 119

6. UW-Whitewater
    1  Gary Garcia, Jr             25:14.6  
   40  Chris Knutson, Fr           27:32.1  
   45  Josh Smith, Fr              27:44.2  
   47  Garrett Wilson, Fr          27:56.4  
   53  Casey Drengler, Fr          28:14.6  
   58  Kory Boughton, Fr           28:57.7  
   59  Josh Johnson, Jr            29:14.7  
Time = 2:16:41.9     Places = 186

7. UW-River Falls
   19  Zach Vircks, Fr             26:28.4  
   34  Jason Phillippi, Fr         27:21.2  
   42  Zach Moe, Fr                27:37.5  
   50  Ben Kirmse, Jr              28:07.5  
   51  Bobby Hanson, So            28:08.6  
   52  Matt Olson, Jr              28:10.4  
   56  Jason Quarford, So          28:19.1  
Time = 2:17:43.0     Places = 196

8. UW-Stout
   29  Ryan Chernik, Sr            27:11.5  
   32  Brett Heimstead, Jr         27:19.2  
   41  Nate Haeny, So              27:35.3  
   48  John Ullrich, Jr            28:02.0  
   49  Mark Kempen, Jr             28:03.8  
   54  David Schonscheck, Fr       28:15.2  
   57  Jim Trudeau, So             28:24.5  
Time = 2:18:11.5     Places = 199

9. UW-Superior
   28  Matt Kramer, Fr             27:10.3  
   30  Ryan Davis, Jr              27:13.7  
   55  Jake Turman, Fr             28:16.5  
   60  Nathaniel Hargrove, Sr      29:45.8  
   61  Craig Kinnear, So           31:32.4  
   62  Aaron Mullally, Sr          33:02.8  
   63  Levi Poole, So              34:23.3  
Time = 2:23:58.6     Places = 234

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1     1  Gary Garcia, Jr             25:14.6    UW-Whitewater
    2     2  John LeRoy, Sr              25:19.6    UW-Oshkosh
    3     3  Tyler Sigl, Fr              25:28.0    UW-Platteville
    4     4  Mark Lalonde, Sr            25:33.0    UW-Stevens Point
    5     5  Nate Hoffman, Jr            25:42.2    UW-La Crosse
    6     6  Andy Grupa, Sr              25:50.7    UW-La Crosse
    7     7  Phil Skiba, Sr              25:52.3    UW-La Crosse
    8     8  Mark Creger, Jr             25:53.4    UW-La Crosse
    9     9  Kyle Stangel, So            25:54.3    UW-Platteville
   10    10  Scott Mueller, Fr           25:56.0    UW-La Crosse
   11    11  Jake Sheldon, So            25:59.1    UW-La Crosse
   12    12  Mike Herlihy, Jr            26:00.0    UW-La Crosse
   13    13  Willy Kaul, Fr              26:02.0    UW-Oshkosh
   14    14  Andrew Bednarek, Sr         26:12.2    UW-Stevens Point
   15    15  Mike Ormond, So             26:12.5    UW-Stevens Point
   16    16  Josh Kujawa, Jr             26:15.1    UW-Stevens Point
   17        Neil Miller, Jr             26:15.5    UW-La Crosse
   18    17  Paul Zdroik, Fr             26:21.6    UW-Eau Claire
   19    18  Ben Schmiege, Sr            26:26.6    UW-Eau Claire
   20    19  Zach Vircks, Fr             26:28.4    UW-River Falls
   21        John Heitzman, So           26:29.0    UW-La Crosse
   22        Cory Hayden, So             26:30.7    UW-La Crosse
   23    20  Bob Dillis, Jr              26:31.5    UW-Platteville
   24    21  Patrick O'Brien, Fr         26:39.4    UW-Oshkosh
   25    22  Ethan Kreul, Jr             26:41.5    UW-Eau Claire
   26    23  Russ Goessl, So             26:49.9    UW-Platteville
   27        Josh Treichel, Sr           26:51.8    UW-La Crosse
   28    24  Brandon Lesky, Jr           26:53.0    UW-Oshkosh
   29    25  Nate Boehlke, So            26:53.6    UW-Oshkosh
   30        Eric Jajtner, Jr            26:54.0    UW-La Crosse
   31    26  Adam Condit, Sr             27:08.0    UW-Eau Claire
   32    27  Brian Scott, Jr             27:09.9    UW-Platteville
   33    28  Matt Kramer, Fr             27:10.3    UW-Superior
   34    29  Ryan Chernik, Sr            27:11.5    UW-Stout
   35    30  Ryan Davis, Jr              27:13.7    UW-Superior
   36    31  John Leuck, Jr              27:17.4    UW-Platteville
   37    32  Brett Heimstead, Jr         27:19.2    UW-Stout
   38    33  Ryan Richardson, So         27:20.4    UW-Oshkosh
   39    34  Jason Phillippi, Fr         27:21.2    UW-River Falls
   40    35  Jake Rhyner, Jr             27:24.9    UW-Stevens Point
   41    36  Adam Zamzow, Fr             27:26.3    UW-Eau Claire
   42    37  Denton Helms, Fr            27:27.3    UW-Stevens Point
   43    38  Mike Wehrley, Sr            27:27.9    UW-Oshkosh
   44    39  Nick Fulton, Fr             27:29.3    UW-Platteville
   45    40  Chris Knutson, Fr           27:32.1    UW-Whitewater
   46    41  Nate Haeny, So              27:35.3    UW-Stout
   47    42  Zach Moe, Fr                27:37.5    UW-River Falls
   48        Mark Johnson, So            27:38.3    UW-Oshkosh
   49    43  Matt Legel, Sr              27:39.5    UW-Stevens Point
   50    44  Adam Wolfe, Fr              27:43.3    UW-Eau Claire
   51    45  Josh Smith, Fr              27:44.2    UW-Whitewater
   52        Chris Morris, Fr            27:47.0    UW-Platteville
   53    46  Micah Hernandez, Sr         27:49.1    UW-Eau Claire
   54        Geoff Gundlach, Fr          27:49.7    UW-Oshkosh
   55    47  Garrett Wilson, Fr          27:56.4    UW-Whitewater
   56        Jules Miller, Fr            27:56.7    UW-Eau Claire
   57        Justin Andrews, So          27:59.3    UW-Stevens Point
   58    48  John Ullrich, Jr            28:02.0    UW-Stout
   59        Adam Bucholz, Jr            28:03.2    UW-Stevens Point
   60    49  Mark Kempen, Jr             28:03.8    UW-Stout
   61    50  Ben Kirmse, Jr              28:07.5    UW-River Falls
   62    51  Bobby Hanson, So            28:08.6    UW-River Falls
   63        Greg Sullivan, Fr           28:09.5    UW-Stevens Point
   64    52  Matt Olson, Jr              28:10.4    UW-River Falls
   65        Austen Scudder, So          28:13.4    UW-Platteville
   66        Erik Bartelson, So          28:13.6    UW-Platteville
   67    53  Casey Drengler, Fr          28:14.6    UW-Whitewater
   68    54  David Schonscheck, Fr       28:15.2    UW-Stout
   69    55  Jake Turman, Fr             28:16.5    UW-Superior
   70    56  Jason Quarford, So          28:19.1    UW-River Falls
   71        Nate Hall, Jr               28:21.6    UW-Eau Claire
   72        Chris Peterson, Fr          28:21.8    UW-Stevens Point
   73        Brian Kelley, So            28:22.3    UW-Oshkosh
   74        Kevin McDonough, Jr         28:23.7    UW-River Falls
   75    57  Jim Trudeau, So             28:24.5    UW-Stout
   76        Dan Kessenich, Jr           28:27.7    UW-River Falls
   77        Justin Shireman, Jr         28:30.5    UW-Platteville
   78        Zach Severson, So           28:35.4    UW-Eau Claire
   79        Chris Wenig, So             28:38.3    UW-River Falls
   80        Michael Heinen, Jr          28:38.6    UW-Stout
   81        Tom Anderson, Jr            28:52.2    UW-Eau Claire
   82        John Maresh, Jr             28:53.5    UW-Stout
   83    58  Kory Boughton, Fr           28:57.7    UW-Whitewater
   84        Caleb Roesler, Fr           28:58.1    UW-Oshkosh
   85        Ted Lillie, So              29:06.6    UW-Eau Claire
   86    59  Josh Johnson, Jr            29:14.7    UW-Whitewater
   87        Eric Severude, So           29:15.3    UW-Whitewater
   88        Kyle Peterson, Fr           29:18.0    UW-Oshkosh
   89        Justin Graham, Sr           29:22.5    UW-Stout
   90    60  Nathaniel Hargrove, Sr      29:45.8    UW-Superior
   91        Nate Lynch, Sr              29:50.9    UW-Stout
   92        Todd Dexheimer, Sr          29:55.8    UW-Stout
   93        Jeremy Olson, So            30:02.4    UW-River Falls
   94        Greg Hamm, Fr               30:08.9    UW-Whitewater
   95        Josh Placke, Jr             30:40.5    UW-Platteville
   96        Jason Lisowe, Fr            30:41.9    UW-Stevens Point
   97        Mark Hartwig, Jr            30:48.7    UW-River Falls
   98    61  Craig Kinnear, So           31:32.4    UW-Superior
   99    62  Aaron Mullally, Sr          33:02.8    UW-Superior
  100    63  Levi Poole, So              34:23.3    UW-Superior